نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 275392
مرکز آمار ایران تنها مرجع انتشار آمار شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۷
رئیس مرکز آمار ایران گفت : با تصویب دیروز شورای عالی آمار ، از این پس فقط این مرکز مسئول و مرجع انتشار آمار رسمی از جمله نرخ تورم ، نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیکاری است.

به گزارش تسنیم، عادل آذر با اشاره به اینکه جلسه فصل بهار شورای عالی آمار به ریاست محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی دیروز برگزار شد و سه مصوب مهم داشت ، افزود : در جهت عملیاتی شدن ماده ۵۴ قانون برنامه پنجم و برای یکپارچکی و رفع موازی کاری ؛ شورای عالی آمار تصویب کرد مرکز آمار ایران تنها مرجع رسمی تهیه و تولید و انتشار آمار در کشور است.

رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه از این پس آمارهای رسمی و مهمی مانند نرخ تورم ، نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیکاری فقط از طریق این مرکز اعلام خواهد شد ، گفت : در مصوبه شورای عالی آمار دستگاههای اجرایی برای فعالیتهای خود می توانند آمار تولیدکنند اما اجازه انتشار ندارند.
عادل آذر درباره برخی موازی کاری ها در انتشار آمارهای رسمی در کشور گفت : ‌شورای عالی آمار تکلیف کرد جلسات مشترک میان کارشناسان مرکز آمار و دستگاههای اجرایی برگزار و روش های تولید آمار بررسی و نقد شود اما پردازش و اعلام نهایی که از آن تحت عنوان انتشار نام برده می شود فقط با مرجعیت مرکز آمار ایران انجام خواهد شد.

رئیس مرکز آمار ایران در باره برخی اختلاف های آماری میان نرخ های اعلام شده بانک مرکزی و این مرکز تاکید کرد :‌ بر اساس مصوب شورای عالی آمار دستگاههای اجرایی منعی برای تولید آمار خود ندارند اما برای پرهیز از فعالیت های جزیره ای و تشویش افکار ؛ فقط یک مرجع مسئولیت داشته باشد که قانون تکلیف را روشن کرده و این مصوبه نیز با هدف وحدت رویه آماری است.

عادل آذر خاطرنشان کرد : تنها مرجعی که برای رسانه ها برای انتشار آمارهای رسمی قابل انتشار است ، طبق مصوب شورای عالی آمار ؛ مرکز آمار ایران است که از طریق رئیس یا سخنگو اعلام یا در سامانه مرکز منتشر خواهد شد.

رئیس مرکز آمار ایران همچنین گفت : در مصوبه دیگری مرکز آمار ایران موظف شد به عنوان متولی تدوین شناسه یکتا برای کارگاهها و کسب و کار و فعالیت های اقتصادی برنامه ای را تدوین و به شورای عالی آمار برای تصویب ارائه کند.

عادل آذر گفت : مثل افراد که شماره ملی دارند و این شماره ملی ، یکتا است ، فعالیت اقتصادی هم باید شماره یکتا داشته باشد.

وی افزود : در مصوبه دیگری نیز مرکز آمار ایران مکلف شد برنامه ارتقای سواد آماری در جامعه را تدوین کند.

رئیس مرکز آمار ایران گفت : شورای عالی آمار به عنوان بالاترین مرجع آماری کشور، سیاستگذاری و امور راهبردی مسایل مرتبط با آمار را در کشور به عهده دارد که هر فصل یک بار تشکیل جلسه می دهد
 
کلمات کلیدی : مرکز آمار ایران
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۱۵:۳۴:۴۴
این کار درستی است که مرجع آماری کشور یک نهاد مستقل باشد.

مثلا بانک مرکزی که متولی کنترل تورم است اگر خودش آمار تورم را اعلام کند سعی در آن دارد که نرخ را با فرمولی محاسبه کند که تورم را کمتر نشان دهد.
در گذشته سازمان سرمایه گذاری خارجی هم با ارائه ارقام عجیب و غریب وضعیت غیر واقعی از سرمایه گذاری خارجی ارائه می داد.
وزارت صنعت هم در زمان آقای محرابیان آمارهای نا متعارفی از اشتغال و تولید صنعتی ارائه کرد.
نمونه های دیگری هم در این زمینه وجود دارد و نشان می دهد که باید یک نهاد مستقل صحت داده ها و آمارهای کشوری را تایید و آن را اعلام کند. (2951431) (alef-11)
 
عراف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۲۱:۲۷:۱۶
اگه چندین سال پیش این قانون اجرایی میشد الان مردم به امارها اعتقاد و اعتماد داشتند و مسولان هم سردرگم نمیشدند که هرکسی امار متناقض بده در مورد امار بیکاری و تورم که خودش باعث بی اعتمادی مردم به امارها شده (3946067) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.