نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 307594
هاشمی: مخالفت‌های برخی با برجام برای اهداف سیاسی بود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۱
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: تایید برجام در مجلس نشان می دهد که اقدامات تیم مذاکره براساس منافع نظام، و مخالفت های برخی ها فقط برای اهداف سیاسی بوده است.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز پنجشنبه در آیین اختتامیه دومین همایش گردهمایی سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه این مطلب را بیان کرد.

به گزارش ایرنا رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور در همایش و دیدار با سفرای ایران در خارج از کشور را بویژه در شرایط پسابرجام، به فال نیک گرفت و گفت: همه شما بزرگواران که در خارج از ایران از منافع و سیاست های جمهوری اسلامی ایران دفاع و حفاظت می کنید، می دانید و مطمناً حس می کنید که فضای جهانی به نفع جمهوری اسلامی تغییر یافت.
هاشمی رفسنجانی با تاکید بر این نکته که رئیس جمهور گروهی باتجربه را به مدیریت دکتر ظریف برای مساله برجام انتخاب کرده است، گفت: تیم مذاکره کننده ایران هم در جهاد سیاسی وارد میدانی شده بودند که نه تنها هیات سیاسی ۶ کشور بزرگ آمریکا و اروپا، بلکه اتحادیه اروپا هم به میدان آمده بود تا در مذاکرات ایران را مجاب کنند، که سرانجام خود مجاب شدند.
وی با یادآوری شرایط مذاکرات سیاسی در مجامع بین المللی به سختی کار تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اشاره کرد و افزود: فرزندان ایران اسلامی کاری کردند که به عنوان افتخار ایرانیان در تاریخ دیپلماسی دنیا جاودان شده است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، فهم سیاسی مردم برای درک شرایط سخت را نقطه آغاز حرکت اصلاحی انقلاب اسلامی از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ دانست و گفت: یک بار دیگر حقانیت ایران و فرهنگ اسلامی مردم آن به جهانیان ثابت شد که برخلاف تبلیغات رسانه های معاند، جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعامل سازنده با دنیاست.
هاشمی رفسنجانی اسلام را اساس فکری و فرهنگی ملت ایران خواند و با اشاره به وجود آیات و روایات متعدد بویژه آیات ۳۰ و ۳۱ سوره فصلت ، اسلام را دین صلح و برادری توصیف کرد.
وی گفت: پیامبری که آن همه نامهربانی از مشرکان و حتی از مدعیان مسلمانی می دیدند، در برخوردها مهربان بودند و خداوند نیز ایشان را صاحب اخلاق حسنه و والایی دانستند و توصیف 'خلق عظیم ' تا روز قیامت برای پیامبر رحمت می ماند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با تشریح وقایع پس از صلح حدیبیه تا فتح مکه، به بهانه گیری های مشرکان در چگونگی تدوین متن صلح نامه و انعطافات پیامبر اسلام (ص) پرداخت و گفت: نتیجه آن انعطافات تداوم پیروزی های درخشان اسلام است که نهایتاً به فتح مکه رسید.
هاشمی رفسنجانی با تاکید بر این نکته که بعضی ها فکر می کنند سوره فتح و تعبیر « فتحاً مبینا» برای فتح مکه است ، اما براساس اسناد متقن تفسیری در شان صلح حدیبیه و سیاست بسیار روشن پیامبر اکرم (ص) است.
وی تصریح کرد که در همان مقطع بعضی از مدعیان مسلمانی، بر اقدامات پیامبر اکرم (ص) خرده می گرفتند، اما آن شخصیت بزرگوار مصلحت اسلام و مسلمانان را بیشتر از همه می خواستند و حاصل آن سیاست، فتح بدون خونریزی مکه است.
وی پس از مقایسه شرایط آن برهه از اسلام و شرایط فعلی ایران اسلامی، گفت: اگر بنا باشد برای منافع کشور و نجات مردم از خطر جنگ و تهدید، مذاکره کنیم، باید به قرآن مراجعه کنیم که بهترین آیات را درباره صلح خواهی دارد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با یادآوری و ویژگی های جغرافیایی ، منافع مردم ایران و مهمتر از همه مکتب اهل بیت ، گفت: جای تعجب است که چرا برخی نمی خواهند با این همه امتیازات از ایران اسلامی الگویی در جهان اسلام بسازند در حالی که می توانیم با اخلاق و رفتار اسلامی با دیگران مواجهه شویم و از حقانیت ملت ایران دفاع کنیم.
وی با ابراز تاسف از اوضاع و شرایطی که جهان اسلام گرفتار آن است، گفت: وضع منطقه خوب نیست و ما مسلمانیم و براساس فرامین صریح قرآن برای حفظ وحدت جهان اسلام در حد امکان نه تنها باید شروع کننده جنگ نباشیم بلکه نباید مسلمانان باهم بجنگنند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری فاجعه مکه در زمان امام (ره) که منجر به تیره شدن روابط ایران و عربستان شده بود، گفت: امام در جلسه ای مسئولان نظام را خواستند و گفتند به صلاح نیست که در نظام ما حج مردم مسلمان تعطیل شود و بروید مسئله عربستان را حل کنید.
هاشمی رفسنجانی در ادامه به سیاست نظام پس از ریاست جمهوری خویش اشاره کرد و گفت: در شرایطی که روابط تیره ایران و عربستان به ضرر دو کشور و جهان اسلام بود، برآن شدیم که یخ ها را آب کنیم که از اجلاس کنفرانس اسلامی از سنگال شروع کردیم.
وی با یادآوری مذاکراتی که با امیر عبدالله به عنوان ولیعهد عربستان در سنگال و سپس پاکستان داشت، گفت: با یک رفتار اسلامی که حاضر شدیم به دیدار آنها برویم، چنان اوضاع تلطیف شد که بعدها بزرگترین کارها مانند برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران و اصلاح قیمت نفت را انجام دادیم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بعدها هم روابط به همین روال در سفرهای بعدی مقامات دو کشور از جمله زیارت فدک ، خیبر و سایر مناطق سیاسی و حتی نظامی این کشور تقویت شد.
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۰۶:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۲۳:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۲۳:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۰۷:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۴ ۰۵:۵۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ ۱۲:۲۸
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۶ ۱۸:۲۴
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۹ ۱۷:۵۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۳۱ ۲۰:۴۹
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۷ ۲۲:۲۳
 
 
کلمات کلیدی : هاشمی رفسنجانی+برجام
 
مرادی
۱۳۹۴-۰۸-۱۴ ۲۰:۴۰:۱۳
احسنت......اشاره خوب و منطقی (3302191) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۴ ۲۱:۲۴:۲۴
درود بر امیر کبیر زمان (3302240) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۴ ۲۱:۲۴:۴۲
برخی از موافقت هم سیاسی بود (3302241) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۵ ۰۰:۱۱:۲۲
من نمی دانم این فرد که نمی تونه روی فرزندانش کنترلی داشته باشه چرا در هر مورد نظر میده (3302467) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.