نظر منتشر شده
۶۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 337997
در آستانه آغاز سفرهای نوروزی ایرانیان؛
سفر به شمال یا سفر به خارج ایران/ قیمت‌ها پاسخ می‌دهند
زهرا داستانی*، 20 اسفند 94
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۱
ایام نوروز برای خانواده ها چه فقیر و چه غنی بهترین فرصت برای سفر و گشت و گذار است و شهرهای شمالی کشور بهترین گزینه برای سفرهای نوروزی ایرانیان محسوب می شود.

مسافرت در میان خانواده های ایرانی به خصوص در ایام تعطیلات نوروزی طرفداران زیادی دارد و اگر شرایط لازم برای مسافرت فراهم باشد خانواده ها مسافرت را به خانه نشینی ترجیح می دهند. عموما خانواده های ایرانی از چند روز قبل از تعطیلات سفر نوروزی خود را آغاز می کنند و تا آخرین روزهای تعطیلات نوروزی به سفر ادامه می دهند.

شهرهای شمالی و سواحلی آرام و طبیعت اش عموما مقصد بسیاری مسافران در ایام نوروز است. شهرهایی همچون چالوس، نمک آبرود، رشت، ساری، گرگان و ... به لحاظ داشتن طبیعتی زیبا و دریایی آرام برای بسیاری از شهرنشینان به خصوص تهرانی ها بهترین مکان برای تفریح و فراغت از چهاردیواری شهر محسوب می شوند، به علاوه اینکه شهرهای شمالی با تهران مسافت کمی دارند و همین ویژگی ها سبب می شود تا شهرهای شمالی به یکی از قطب های بزرگ گردشگری در کشور تبدیل شود.

اما از آن جایی که مسافرت به هر شهری هزینه هایی نیز در بر دارد، سفر و اقامت در شهرهای شمالی نیز از این مورد بی بهره نیستند و این هزینه ها در ایام نوروز حتی چندین برابر هم می شود. سفرهای نوروزی تنها به هزینه های رفت و آمد و خورد و خوراک ختم نمی شوند بلکه مهمترین بخش سفر تهیه مکانی برای استراحت و اقامت است.

حتما شما هم با دلالان اجاره ویلا هنگام ورود به شهرهای شمالی کشور روبرو شده اید. افرادی که با در دست داشتن تابلوهای کوچکی که بر روی آنها ویلا و سوییت اجاره ای نوشته شده با تعاریف خاص خود ویلاها و سوئیت های مختلف را پیشنهاد می کنند.

**حداقل هزینه سوئیت های نوروزی

هزینه اقامت در سوئیت ها و ویلاهای شهرهای شمالی کشور بستگی به نوع انتخاب شما دارد. اینکه بخواهید منظره ویلا یا سوئیت شما رو به دریا باشد یا جنگل. این گزارش که بر اساس مشاهدات بدست آمده، نشان می دهد که کمترین هزینه اقامت نوروزی متعلق به ویلاهای جنگلی است.

براساس مشاهدات بدست آمده کمترین هزینه متعلق به ویلای جنگلی در قلعه رودخان فومن است که هزینه هر روز اقامت در آن برابر با ۶۰ هزار تومان البته در روزهای عادی است. البته این مبلغ همراه با افزایش تقاضا در ایام نوروز و افزایش تعداد افرادی که قرار است در این ویلا اقامت کنند بالا می رود. هزینه اجازه این ویلا در ایام نوروز روزانه حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است.

براساس اطلاعاتی که صاحب این ویلا در اختیار خبرنگار گذاشته است، این ویلا ۱۵۰ متر مربع مساحت و ۲ اتاق خواب دارد و ظرفیت پذیرش در آن ۵ نفر تعیین شده است. تمام مبله است و از امکاناتی نظیر اینترنت پر سرعت برخوردار است. هزینه ویلاها یا سوئیت ها مطابق نزدیکیشان به دریا و ساحل گران تر می شوند. ویلاهایی که یا به ساحل نزدیک هستند یا ساحل اختصاصی دارند، هزینه های بالاتری دارند.

حداقل هزینه یک شب اقامت در ویلایی نزدیک به دریا برابر با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که آن هم متعلق به شهر ایزدشهر، یکی از شهرهای استان مازندران است. براساس اطلاعاتی که صاحب این ویلا در اختیار ما قرار داده است، این ویلا ۱۳۰ متر مربع مساحت دارد. ۲ اتاق خواب دارد و حداکثر ظرفیت آن ۴ نفر است. ساحل اختصاصی دارد و تمام مبله است.

البته در چالوس و نمک آبرود نیز ویلاهایی وجود دارند که ساحل اختصاصی ندارند اما قیمت اجاره آنها تفاوتی با اجاره ویلا با ساحل اختصاصی ندارد. حداقل قیمتی که می توان یک ویلا در نزدیک ساحل اجاره کرد بین ۹۰۰ تا یک میلیون تومان در ایام عید متغیر است که بسته به تعداد افراد و امکانات آن بالاتر می رود.

**هزینه های نجومی اقامت نوروزی در ویلاهای شمال
در میان ویلاهای و سوئیت های شهرهای شمالی کشور هستند ویلاهایی که اجاره های نجومی به همراه دارند. بالاترین هزینه اجاره ویلا متعلق به ویلایی در فومن است که هزینه اجاره آن هر شب برابر با سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. این باغ ویلا ۸ هزار متر مساحت دارد. مشرف به منطقه است و به قول صاحبش چشم اندازی زیبا دارد.

مجهز به استخر رو باز و سر پوشیده، سونا و جکوزی، میز بیلیارد، فوتبال دستی، وسایل بدن سازی، قهوه خانه سنتی و سینمای خانوادگی است. هر چند کسی که این ویلا را اجاره می کند، علاقه ای به آشپزی ندارد اما داشتن آشپزخانه مجهز و مدرن نیز از دیگر ویژگی های این ویلای لوکس است.

**تفاوت فاحش اجاره بهای ویلاها پیش از نوروزی و پس از نوروز
هرچند اقامت چند شب در ویلایی با کمترین هزینه و یا بیشترین هزینه خرج کلانی را روی دست می گذارد اما آنچه قابل توجه است، تفاوت فاحش میان اجاره بهای این ویلاها قبل و پس از نوروز است. نوروز نه تنها به بازار اجناس شب عید رونق می دهد بلکه تاثیر بسیاری در بازار مسکن و اجاره ویلاها نیزدارد.

اجاره بهای ویلایی که تا پیش از نوروز ۴۹ هزار تومان بوده است، پس از نوروز با تفاوت بالایی اجاره داده می شود و اجاره بها از ۴۹ هزار تومان به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می کند. سایر ویلاها نیز به همین ترتیب است.

ویلایی که شبی ۲۵۰ هزار تومان پیش از ایام عید به مشتریان اجاره داده می شد، در ایام نوروز این قیمت به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. اما دلیل افزایش اجاره بهای ویلاهای شهرهای شمالی چیست؟ تنها یک دلیل برای این افزایش قیمت وجود دارد و آن هم افزایش میزان تقاضا و هجوم گردشگران برای اقامت در شهر های شمالی کشور است که پول کلانی را به جیب صاحبان ویلاهای شمالی می ریزد.

**هزینه اقامت در ترکیه به صرفه تر است
براساس آنچه که مشاهدات ما نشان می دهد، هزینه اقامت ۲ نفر در یک ویلا در یکی از شهرهای شمالی کشور به مدت ۷ روز در بهترین حالت بدون در نظر گرفتن هزینه ی خوراک و رفت و آمد برابر با ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است در حالی که هزینه سفر به ترکیه و ۷ روز اقامت در شهر استانبول از طریق تور گردشگری برای ۲ نفر به همراه بلیت پرواز ۵ میلیون تومان آب می خورد.

هر چند که گردشگری داخلی در سال های اخیر رونق بیشتری گرفته و سازمان گردشگری و نهادهای متولی امور گردشگری بیش از گذشته بر روی قیمت ها و اجاره بهای ویلاها و سوئیت ها نظارت دارند اما باز هم هر ساله شاهد افزایش نجومی اجاره بهای ویلاها و سوئیت های شهرهای شمالی در ایام نوروز هستیم.

از سوی دیگر آنچه که قابل توجه است نظارت بر عملکرد هتل ها و هتل آپارتمان ها در ایام نوروز و غفلت از اجاره های ویلاها و سوئیت هایی است که چه با مجوز و چه بدون مجوز در ایام نوروز فعالیت می کنند.
 
کلمات کلیدی : اجاره ویلا+تور ترکیه+مسافرت
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۷:۵۴:۱۹
چون وضع مالی ما معلم ها خیلی خوبه مثل هر سال تصمیم گرفتیم به کشور House سفر کنیم. تعجب نکنید اگه اسم این کشور رو تا حالا نشنیدین چون فقط واسه پولدارهاست. بعضی از همکارای من هم هر سال تصمیم می گیرن به یکی از کشورها سفر نکنن. مثلا امسال تصمیم گرفتن به لندن سفر نکنن و سال بعد هم به امریکای شمالی. (3597979) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۹:۳۷:۱۴
آخه هیچ جا شمال نمیشه...کمتر ایرانی هست از شمال خاطره خوب نداشته باشه (3598096) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۲:۱۹:۴۵
دریای خزر یکی از آلوده ترین آبهای دنیا را دارد . (3598228) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۰:۲۸:۱۹
چه نظر سخیفی.
همه می دانند که فرهنگیان، در همه جای کشور از مدرسه و امکانات آموزش و پرورش برای اسکان برخوردار هستند.
به نظرم نظرتان را خیلی فکر نشده نوشته اید. لندن کشور نیست. آمریکای شمالی هم کشور نیست. دقت کنید. (3598151) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۵:۲۷:۱۸
شما که نظرتون سخیف نیست و خیلی با فکر نوشته شده یعنی نمی دونید که هزینه های اقامت فقط یه بخشی از هزینه های کل سفره یا می دونید حقوق یک معلم چقدره؟ دقت کنید. (3598932) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۹:۲۷:۵۷
هزینه اقامت بیشترین و بالاترین هزینه در سفرهای داخلی می باشد .در تمام کشور مدرسه ها رو با قیمت خیلی بهتر و شرایط مناسب به عموم مردم با الویت معلمین در عید نوروز اجاره میدهند (3601264) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۲۰:۱۹:۱۶
یعنی کلاس درس هم شد محل اسکان ؟ این فقط یک دهن کجی به فرهنگیان است و بس . ببینید بقیه ارگانها و دستگاه ها چه مقدار امکانات رفاهی به نسبت جمعیت ارگان ودستگاه خود دارند و آموزش و پرورش چقدر؟ (3599384) (alef-11)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۲۱:۵۴:۲۵
با سلام
فرهنگیان امکانات زیادی دارند به گفته شما 2 شب روی موکت بخوابین احساس آرامش کلیه امکانات فرهنگیان دستتان می آید برادر (3601488) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۴-۱۲-۲۳ ۰۹:۲۷:۰۸
عالي بود (3602052) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۲:۵۴:۰۹
من رفتم یکی از شهرهای شمال یک اطاق نم دار با حمام و توالت مشترک گرفتم شبی ۱۲۵۰۰۰ تومان (3598270) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۲:۵۷:۵۵
من دیگه از شمال خسته شدم همه چیزش گران است توصیه میکنم برای تفریح یا به فارس یا به استان همدان برید خیلی با صفا است (3598277) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۰۹:۳۱:۳۴
آقا اوایل زمستون رفتیم نمک آبرود.با عیال محترم تصمیم گرفتیم بریم ماشین کارت سوار بشیم.دیدیم جلوی دکه ای که بلیط کارت می فروخت زده بود هر 6 دقیقه نفری 30 هزار تومن!!!!! متوجه شدین؟؟؟30 هزار تومن!!!!6 دقیقه!!!!یعنی روشن که شد همچین که بیای بفهمی گاز کدومه و ترمز کدوم باید پیاده بشی.30 تومنم پول بدی.بعد میگیم ما چرا پیشرفت نمی کنیم.خوب این پولای حروم که رونق کسب و کار نمیاره.برکت رو کلا از جامعه با این کارا می برن. (3600029) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۸:۴۶:۲۹
خو برادر من قیمت کارت همه جا بسته به مسیر پیست از 20 تومن تا 30 تومنه (3601169) (alef-11)
 
France
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۰۲:۲۶:۱۳
تنها وضع مالی قشر خاص فکر نکنم باشه، برای ما ها هم که ایران زندگی نمی کنیم سفر به ایران خیلی گرون تر از سفر به اسپانیا و ترکیه در می آد در واقع اگر قرار باشه در سفر به ایران هزینه اقامت هم پرداخت بشه هزینه یک سفر 7 روزه به ایران 10 ها برابر هزینه سفر 7 روزه به اسپانیا تمام میشه (3598408) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۰:۱۸:۳۶
هزینه سفر در ایران بسیار بالا هست و در ازاء این هزینه هیچگونه امکانات متناسبی هم وجود ندارد لذا کسی هم که قصد سفر در ایران را داشته باشد اجبارا بدلیل موضوع امکانات و کیفیت آنها و هزینه بسمت مقاصد گردشگری دیگر میرود
صرفنظر از امنیت مسافران باید به مبحث کمیت و کیفیت خدمات توریستی در یک برنامه جامع چند ساله توجه شود بعقیده من دولت باید موضوع گردشکری و توریست را رها کند چون ثابت کرده بلد نیست و در قبال آن با دادن اختیارات به شرکتهای قدرتمند بین المللی اجازه تاسیس خطوط هوایی و هتلها و رستورانهای درجه یک زنجیره ای و شرکتهای اجاره خودرو استاندارد با خودروهای جدید و زیبا سازی و استاندارد کردن سواحل شمال و جنوب کشور را با امکانات و تجهیزات به روز بدهد تا یک تحولی در این صنعت شاهد باشیم و الا با این رویه و بودجه محدود هیچ امیدی یه اصلاح این موضوع نیست و میلیاردها دلار درامد غیر نفتی از کف مردم ایران خارج میگردد (3598567) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۲:۴۸:۱۷
خیلی خوش خیالی (3600350) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۶:۵۷:۴۳
سفر داخلی: هتل گران اجناس گران امکانات صفر
تمام تلاش در جهت سرکیسه کردن مسافر از بغال گرفته تا هتل
سفر خارج:احترام به مسافر حداکثر تخفیفات در ایام پر مسافر
تمام تلاش در جهت راضی برگشتن مسافر (3599056) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۷:۰۴:۰۵
ای بابا شما معلم ها که همیشه مینالید
وضع بقیه مردم هم زیاد خوب نیست در ثانی شما که به زور معلم نکردند. انتخاب خودتان بوده
اگه زندگی و پول خوب میخواهید بیاید کار ازاد 4صبح بزن بیرون تا10شب براش بچنگ
هم کار راحت هم زندگی مرفه نمیشود (3599068) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۷:۵۶:۱۰
سفر مایه میخواد
ما خانه به سر خواهیم برد (3597982) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۲۰:۳۰:۱۹
حتی اگر "مایه"هم بحدکافی درجیب باشه، باز هم توی خونه موندن و برخورداری از هوای استثنائی و موقتی !!!! چند روزۀ تهران بهترین هدیۀ نوروزی و بسیار بهتر از سفر رفتنه ؛
چون دریک کلام،کسیکه دراین مواقع به سفر بره باستقبال کلکسیونی ازمشکلات و گرفتاریها رفته : از دو فقره ترافیک جاده ای بالاتر از ده ساعته در رفت و برگشت گرفته تا صف انتظار پمپ بنزینها، خودپردازها، نانوائیها، غذاخوریها و.. وو احتمالات مصدومیت های جاده ای و مسمومیت های غذائی ، گرونی های سر گردنه ای همۀ اقلام مورد نیاز و.. و و در مجموع آنچنان بهش ناخوش !!!!!! میگذره که پس از بازگشت بدیار، باید یک دورۀ نقاهت چند روزه توی خونه سپری کنه تاخستگی !!! سفر از تنش بیرون بره ؛
البته سفر با هواپیما هم هرچند ظاهرا با مشکلات جاده ای روبرو نیست ولی گذشته از گرفتاریهای تهیۀ بلیت از بازار سیاه سرگردنه!!!! ، حتما انتظار های چند ساعتۀ نامشخص در فرودگاه هم دست کمی از ترافیک جاده ای نخواهد داشت ؛ (3599405) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۷:۵۶:۵۴
من متن رو نخوندم فقط از تیتر خبر تقریبا فهمیدم چیه ، پس پیشنهاد میکنم هرجایی که میخوید برید به کشورهای حامی داهش سفر نکنید تا قدرت نگیرند (3597984) (alef-11)
 
یدی
Romania
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۹:۱۶:۲۰
یعنی همه 500 هزار نفر کشته شده در سوریه را داعش کشته ????? (3598060) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۱:۵۵:۳۴
داره میگه از داعش حمایت نکنیم
حالا شما میتونی از اونایی که مابقی رو کشتند هم حمایت نکنی
یا اصلا فقط از داعش حمایت کنی (3598207) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۰۶:۵۸:۵۰
گروه های دیگرشون هم علیه سلام نیستند ولی داعش از همشون وحشی تره چند روز پیش یه پسره پانزده سال رو به خاطر گوش دادن به موسقی غربی گردن زده بودند ، نکنه دوست داری اینجا هم بیان (3598459) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۲:۲۱:۱۳
هیچ کشوری به علت قوانین بین المللی نمی تواند حامی داعش باشد . در ضمن با سفر نرفتن ایرانیها کسی سیاستهایش را عوض نمی کند . (3598232) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۲:۵۴:۵۳
سوء استفاده هتل داران و مردم محلی از زمان سفر مردم ! (3598272) (alef-11)
 
حامد
Estonia
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۰۰:۱۵:۱۶
ایرانی ها ترکیه رو آباد کردند.

هر بیست دقیقه یک هواپیما از فرودگاه امام به سمت ترکیه پرواز میکنه! (3598346) (alef-11)
 
سعید
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۴:۵۹:۲۲
استانبول سومین مقصد توریستی دنیاست. و اینکه ایرانیها ترکیه رو آباد کردن یکی از سه توهم بزرگ ما ایرانیهاست.
دو توهم دیگر هم اینه که از باهوشترین مردم دنیا هستیم و غذاهامون هم از خوشمزه ترین غذاها در دنیاست (3598898) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۰۲:۴۷:۰۳
گل گفتی (3599776) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۲:۱۲:۵۹
شما لطف کنید و امکانات تفریحی و آرامش خاطر در ایران فراهم کنید هیچ ایرانی به هیچ کجای دنیا مسافرت نمی کند . (3598658) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۷:۵۷:۲۷
متاسفانه طمع در بین ما ایرانی ها بیداد میکنه عوض اینکه قیمت رو متناسب کنن و هوای هموطنان رو داشته باشن از دم همه قیمتها رو وقتی همه نیاز دارند بالا میبرند. خیلی اخلاق تجاری بدی داریم ما (3597985) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۲:۲۲:۴۱
سزای گران فروش نخریدن است . با شمال باید مثال سفر خارجی رفتار کرد یعنی گاهی رفت .
حتی در آمریکا هم همینطور است . اکثر آمریکاییها بیشتر جاهای آمریکا را به خاطر هزینه اش ندیده اند . (3598235) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۸:۳۳:۰۵
درست در عید خارج به صرفه تر ولی باید فکری کرد که ارز از مملکت خارج نشه (3598026) (alef-11)
 
jasem
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۰:۵۳:۳۵
برای چی ارز از کشور خارج نشه؟ مگه ما چقدر زنده هستیم که همش زجر بکشیم، بلاخره این ارزی که وارد کشور میشه باید به درد مردم هم بخوره. (3598166) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۹:۲۵:۲۱
یعنی تا ابد نفت بفروشیم شما بروید خارج عشق و حال. اگر می توانید یک یک دلاری درامد ایجاد کنید و بعد به فکر خرج کردن ان باشید. (3599292) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۲۲:۲۹:۰۹
کدام پول نفت؟پول نفتی که تو جیب آقا زاده ها میره ؟ (3599566) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۸:۴۵:۰۰
شاید دوستانی که این فرصت را کمتر داشتند تا از کشورهای توریستی دیدن کنند، همچنان ایران را یکی‌ از ارزانترین جاها برای توریستهی خارجی‌ بدانند، ولی‌ دوستان، بدون شک ، ایران ،هم اکنون ، یکی‌ از گرانترین مقاصد گردشگران دنیا با کمترین کیفیت است و اگر توریست زیارتی افغانستان و عراق را کنار بگذاریم، تنها توریستهی از مثلأ اروپا به ایران می‌آیند که ماجرا‌ جوو هستند و یا همه دنیا را رفتند و فقط دوست دارند کره شمالی و ایران را نیز به لیست خود اضافه کنند که این گونه توریستها ، شاید چند هزار نفر در طول سال بشوند... الان نرخ تاکسی از فرودگاه امام به شهر، از همه کشورهای اروپای و آمریکایی‌ گرانتر است... البته ممکن است دوستان بگویند خوب تاکسی در توکیو یا وین یا پاریس از ایران گرانتر است، ولی‌ دوستان، یک جهانگرد تیپیک خارجی‌ و طبقه متوسط، وقتی‌ به پاریس و توکیو میرود، هرگز از تاکسی استفاده نمیکند ،بلکه با سرویسهای مترو و اتوبوس استفاده می‌کند که معمولان زیر ۱۰ هزار تومن است، ولی‌ آیا این سرویس‌ها مثلأ در فرودقا تهران موجود است و حتی یک وعده غذا که بشود در تهران از نظر کیفیت خورد، برای یک توریست خارجی‌ یا وجود ندارد و یا بسیار گرانتر از حتی انگلیس و هنگ کنک است و دیگر صحبت از هتل نکنید که دردناک است. شما برای رفت و عمد به فرودگاه تهران باید ۱۵۰ هزار تومن پول تاکسی بدهید، در حالیکه در وین با ۴۰ هزار تومن می‌توانید به قلب شهر سفر کنید، یک وعده غذا خوب بخورید و با نصف پول تکسی تهران ، فرودگاه امام ، کّل شهر وین را ببینید.... مشکل دوستان که مخالف توریست در ایران هستند این است که فکر میکنند همه مردم جهانی‌ به دنبال عیاشی و خوشگذرانی هستند در حالیکه ۹۰ درصد تریستهی دنیا ، به دنبال سیر و سیاحت به معنی‌ خانواده و فرهنگ و در کنار آن تعطیلات و آسایش هستند ولی‌ در ایران ... (3598035) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۹:۲۴:۳۹
دوست عزیز نباید غلو کرد. قیمت تاکسی در اکثر کشورهاییکه رفته ام از فرودگاه تا هتل کمتر از 25 دلار نبوده که با فاصله طی شده از تهران خیلی گرونتره! یک پیتزا پر ملات تو تهران می زنی حداکثر 10 دلار در می آد تو اروپا یا کشورای عربی 20 دلار باید بدی و سیر هم نمی شی ! بگذریم اگه قلق کار دستت نباشه کلی هزینه باید بدی ولی اگه به جزئیات اون شهر کامل وارد باشی قیمت برات کمتر می شه. به هر حال قیمت سفر تو ایران بالا است ولی منصفانه قضاوت کنیم. (3599289) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۸:۵۲:۱۱
دوست عزیز، دقیق ملاحظه نکردید... گفته نشد که نرخ تاکسی در ایران گرانتر از شهرهای دنیا است، گفته شد، یک توریست در توکیو یا پاریس یا همه شهرهای تورسیتی، به راحتی‌ با نرخ به مراتب کمتر از تاکسی فرودگاه امام با اتوبوس‌های منظم و مترو دسترسی‌ داره و هرگز لازم نیست که حتما از تاکسی استفاده کنه، ولی‌ آیا فرودگا‌های ایران این چنین امکاناتی را دارند... همچنین گفته نشد که قیمتها مواد غذایی حتما کمتر از کشورهای دیگر است، بلکه گفته شد بحث کیفیت و قیمت با هم.... مثلأ آن پیتزایی که از نظر ما ایرانیها پر ملات به نظر می‌رسد، اگر شما به ایتالیا رفته باشید که مهد پیتزا است، متوجه میشوید که اصلا پیتزای واقعی یعنی‌ نان با گندم علا، سٔس مرغوب گوجه فرنگی‌ و پنیر مرغوب، بقیه مواد فقط برای تزئین یا مزه است، ولی‌ پیتزای پر ملات ایران، نان بیسکویتی، پنیر بسیار نامرغوب و البته انواع کالباس غیر استندرد و خمیر مرغی... و البته به قول شما حداقل قیمتی برابر با آمریکا و شاید کمی‌ ارزانتر از مثلأ سوئیس که گرانترین کشور برای زندگی‌ خارجی‌ها هست ولی‌ با توجه به درآمد ، ارزانترین مواد غذایی را برای ساکنان خود فراهم می‌کند. (3601179) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۸:۴۷:۲۲
کلن ویلاها که شخصیه و پولش میره تو جیب افراد خاص چون اصلا جز صنعت توریسم نیست و مزاحم اونه و اثر اشتغالزایی ان و مالیاتی که اونها میدن نداره

البته همین ترکیه هم شما خودت مستقل هتل بگیری تو ایام عید خیلی ارزونتر در میاد هتل سه ستاره شبی شصت تومان.

البته باید در نظر بگیرید که بعلت رکود در گردشگری اگر ایام عید نرخها بالا نره این صنعت ورشکسته میشه و سیل بیکاری پیش میاد

اصولا چون مردم ما زیاد اهل سفر نیستند نرخها اجبارا بالاست و صنعت گردشگری ایران صرفه اقتصادی ندارد

اکثر هتلهای بخش خصوصی بزور سرپا هستند مالیات سنگین مسافر کم و مسافر از بخش دولتی ندارند و همینطور اژانسها که خرید اینترنتی هم دارد رقیبش میشود و بحران اشتغال و بیکاری صنعت اژانس را تهدید میکند

دولت هم بیخیال بیخیال

اگر مدل ترکیه در ایران اجرا شود و مشتری زیاد و مردم پرسفر باشند صنعت هتل کافه توریسم ایران میتونه نرخها را بیاره پایین و باز سود ده باشه و بار بیکاری را کم کنه

ولی تو ایران با کافه هم برخورد امنیتی میشه هتلداران بخش خصوصی هم واقعا توان مالی و رغبتی به افزایش خدمات ندارند
دلسردی و افسردگی پرسنل و مدیران در هتلها مسافرخانه ها مشاهده میشه

هتل بخش دولتی هم که بحثش جداست و یارانه و رانت داره (3598039) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۸:۵۸:۴۰
سالهاست مردم این تفاوت را متوجه شدند
ولی نکته دیگر این است که در ساحل و دریای کثیف شمال غیر از الودگی و مریضی چه چیزی هست (3598043) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۰:۳۱:۵۸
غرق شدن. (3598154) (alef-11)
 
شمالی
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۰۹:۱۰:۳۹
کثیف بودن ساحل هم به علت بی توجهی مسافرانی هست که ساحل رو با آشغال دونی اشتباه گرفتن و از پوست هنداونه گرفته تا گربه مرده رو کنار ساحل میندازن و میرن. وگرنه خود مردم شمال شاید سالی دو بار هم کنار ساحل نرن !. (3598523) (alef-11)
 
مهدی
Romania
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۸:۵۹:۴۲
شاید در خوشبینانه ترین حالت اجاره کننده گان ویلا ها 10 تا 15 درصد مسافران نوروزی شمال را تشکیل دهند چه انکه مشاهدات میدانی خیل عظیمی از هموطنان را نشان میدهد که در چادر های پرتابل در کنار خیابانها و پارکها اتراق کره و از سفر بهره میبرند لازم بذکر است با توجه به افزایش شدید سفر بعد از ورود این نوع چادرها به بازار و رهایی عمده مسافران از هزینه اقامت مسئولان محلی میبایست در راستای ارایه خدمات به اینگونه مسافران که عمدتا از اقشار فرودست جامعه نیز میباشند کمر همت ببندند تا انها با خاطری خوش از سفر ارزان قیمت خود برگردند (3598045) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۹:۰۱:۴۸
هیچ کدام (3598046) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۹:۲۸:۵۴
آدم فقط می ره به سفر که لذت خونه خودشو بفهمه . هیچ جا خونه نمی شه. (3599298) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۹:۱۱:۴۴
عرضه و تقاضا (3598054) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۹:۱۷:۱۵
مالیات سفر به خارج (3598066) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۲:۲۴:۵۷
پس مالیات ارزش افزوده چیه که همه جا داریم پرداخت می کنیم ؟ سفر خارجی را گران کنیم که صاحبان طماع هتلها و ویلاها در ایران چاقتر شوند ؟ (3598239) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۰۰:۴۳:۰۰
برو جمع کن همنجوری هم کسی نمیتونه بره خارج حالا شما مالیات سنگین هم میخوایی بزاری >؟ (3598363) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۳:۰۴:۰۱
افرین انقدر مالیات بگیرید که به جای اینکه با پنج ملیون بره ترکیه مجبور باشه 15 ملیون خرج کنه اونوقت مجبور میشه بیاد شمال با 8-9 ملیون ( البته طبق چیزی که تو این مطلب گفته ) بیاد ویلا اجاره کنه بدون امکانات. ضمن اینکه هر سال هم نرخ مالیات و بهممین میزان نرخ اجلره ویلاها بالا بره به این ترتیب کسی پپولشو خارج خرج نمیکنه و دو دستی تقدیم پولدار های ایرانی میکنه ( کارمند که ویلا نداره که اجاره بده)
حالا من نمیدونم این کار چه کمکی به اقتصاد کشور میکنه اونی که میگه مالیات سفر وعوارض خروج از کشورو زیاد کنید جواب بده
من به شخصه حاضرم پولمو تو یه کشور دیگه خرج کنم ولی به یه به اصطلاح هم وطن که میخواد پول خون باباشو از جیب من بکشه بیرون یه قرون ندم
هر وقت ساز و کار صنعت توریسم یک دهم ترکیه شد مخلصتونم هستم و هیج جا هم نمیرم ولی با شرایط الان هرگز (3598751) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۹:۲۲:۱۲
کسی پول داره بره مسافرت ؟ (3598071) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۹:۳۵:۳۸
اتفاق جالبی که داخل کشور خودمون می افته اینکه که نوروز 13 روزه ولی از اواسط بهمن جنس ها به بهانه ی افزایش تقاضا افزایش قیمت پیدا می کنه و تا اواخر فروردین هم ادامه داره. همین حالت برای ماه رمضان هم پیش میاد که از مدتی قبلش میگن تقاضا زیاد شده پس قیمت ها بالا می ره. بنابراین سه چهار ماه از سال رو داریم که قیمت ها الکی به دلیل افزایش میزان تقاضا زیاد میشه در حالیکه واقعا در ماه اسفند که هنوز عید دیدنی ای در کار نیست دلیلی وجود نداره که تقاضا افزایش خاصی پیدا کنه و اقایون هم دنبال خالی کردن جیب مردم به بهانه ی افزایش تقاضا باشن. (3598093) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۲۳:۰۴:۱۱
ترا بخدا هر جای مملکت به سفر میروید هوای محیط زیستش را داشته باشید. خدا پشت و پناهتون. (3598283) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۰۵:۴۵:۰۸
سفربه شمال مساویست با ترافیک تصادف مرگ گرانی گیر دادن پلیس. سفر به خارج با این جیبهای خالی مساوی وقت تلف کردن و خستگی بی حاصل . پس بنده همان به که در حضر خویش بخسبد (3598438) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۰:۴۸:۰۱
خیلی از مدیران و مسئولان به خاطر شغلشون نمیتونن خارج برن، میرن شمال با هر هزینه ای که داشته باشه (3598587) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۲:۲۹:۲۲
بهترین جا خانه است وپار ک نزدیک خانه بیخود اینقدر مردم را تشویق به سفر نکنید وقتی هنوز فرهنگ درست رانندگی را نمی دانند خسارتهایی که در اینسفر ها پس از حوادث بخ خانواده ها وکشور وارد می شود هزاران برابر بیشتر از ان پولی است که می خولهید در طول سفر به مردم بعضی از شهر برسانید وپول برای خارج هم صرف کردند چیزی جز خروج ارز ندارد فرهنگ سازی سفر مهمترین بخش یک سفر است که هنوز با اماری که هرروز از حوادث داریم معلوم می شود که خیلی هنوز کار لازم است (3598694) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۵:۴۳:۰۰
بهترین جا پارک لاله است خیلی زیبا و عالی منت شمالی ها رو هم نکشید (3598954) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۰۳:۵۴:۴۷
امروز بادام زمینی خریدم از جای همیشگی . انگار اینبار از ته انبارش در اورده بود. هم مونده بود و هم سفت. کیک یزدی خریدم مثل همیشه ، انگار مال یک هفته پیش بود. خلاصه انگار که شب عید جوازی است برای کاسبان تا تمام اشغالهایشان را به مردم بفروشند. کاسبان شمال هم خودشان را برای مردم سراسر کشور آماده کرده اند تا چنان نقره داغشان کنند که تا 6 ماه هوس شمال به سرشان نزند. (3599797) (alef-11)
 
صمصام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۰۸:۳۸:۳۴
فقط شمال خودمون
من حاضرم کمی گرونتر خرج کنم اما بره تو جیب هموطن خودم نه اون ترکها وعربهایی که نقشه برای اموال ما ایرانی ها کشیدند.باور کنید زیبایی شمال کشور خودمون رو هیچ جای امارات و ترکیه ندارند .
شما کجا جایی مثل ارتفاعات 2000و 3000و عسل محله و دریاچه نئور و جاده اسالم و به خلخال در امارات سراغ دارید؟؟؟؟!!!!!
یکبار طبیعت بهاری جاده اسالم به خلخال رو تجربه کنید ....زیباست و جادویی وفوق العاده !!!!برید دریاچه نئور ماهی قزل الای رنگین کمان صید کنید حالشو ببرید !!!!فقط مراقب سلامت وپاکی محیط زیست باشید

عید همه هم میهنان مبارک (3599945) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۰۸:۴۳:۳۶
من خیلی دوست داشتم امسال برم کیش ولی حیف صد هزار حیف به خدمات هتل های کیش اونم با اون مبالغ ، 3 شب اقامت 2 میلیون . (3599951) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۰۹:۲۶:۳۸
نباید از سفر ترسید و مردم را هراساند! چه سفر به جاهای دیدنی کشور خودمان و چه سفر به خارج از کشور باعث گردش چرخ گردشگری و ایجاد شغل می شود و علاوه بر آن باعث تفاهم و نزدیکی فرهنگها می شود. بسیاری از مردم دنیا تا قبل از بیست سالگی چندین کشور را دیده اند و حتی دانش آموزان آنها برای چند ماه یا چند سال در کشورهای دیگر پانسیون خانواده های بومی می شوند تا هم زبان بیاموزند و هم با فرهنگهای دیگر آشنا شوند. (3600024) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۲:۲۵:۵۲
اعتدال را از دست داده ایم حتی در قیمت ها (3600305) (alef-11)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۲:۵۳:۱۹
خونه پارک نزدیک خونه اینا همش از بی پولیه (3600359) (alef-11)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۳:۰۲:۱۹
با سلام
الان شمال تبدیل شده به یک زباله دانی بزرگ از بس آشغال زیاد شده کلا آدمای تمییزی نیستیم به نظر من بهتره تمام این ویلاهای خصوصی تخریب بشه و کل سواحل و جنگلهای شمال ملی اعلام بشه و بیش از یه تعداد مشخص متناسب با میزان امکانات اجازه ندن کسی بره با این وضع فعلی تا چند سال دیگه اثری از شمال باقی نمیمونه (3600378) (alef-11)
 
s.h
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۸ ۱۸:۳۰:۱۵
میری شمال بعد از کلی ترافیک و شلوغی میرسی به قیمتهای نجومی و رودخانه هایی که فاظلاب شهری خانه ها در ان بسمت دریا روانه و زباله خانه های اهالی توی جنگلش دپو میشه و دریاش پر از اشغاله و یک ظرف اشغال گیر نمیاری انوقت یه ته سیگار از دست یه توریست بیفته زمین میگن شمال و توریستا کثیف کردن . (3610176) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.