نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437897
دومین کالای عمده وارداتی ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۵
بر اساس تازه ترین آمار تجارت خارجی ایران تا ابتدای بهمن ماه سال جاری تراز تجاری ایران مثبت ۲۸۸ میلیون دلار است.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، میزان صادرات غیر نفتی کشورمان در ۱۰ ماهه نخست سال جاری به ۳۵ میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸.۳۷ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که میزان واردات ایران نیز در مدت یاد شده ۳۴ میلیارد و ۹۸۲ میلیون دلار است که در مقایسه با ۱۰ ماهه سال قبل رشد ۳.۲۱ درصدی را نشان می‌دهد.

به این ترتیب، مازاد تراز تجاری ایران در این مدت به مثبت ۲۸۸ میلیون دلار رسیده که نشان می‌دهد تراز تجاری کشورمان همچنان مثبت است.

در ادامه این گزارش تاکید شده است که ارزش دلاری تجارت خارجی ایران در ۱۰ ماهه سال جاری در مجموع به ۷۰ میلیارد و ۲۵۲ میلیون دلار می‌رسد که در مقایسه با سال گذشته ۵.۸ درصد رشد داشته و تجار ایرانی سه میلیارد و ۸۱۴ میلیون دلار بیشتر از پارسال با سایر کشورها تجارت داشته‌اند.

این امر نشان دهنده بزرگ‌تر شدن تجارت خارجی ایران طی ۱۰ ماهه سال جاری است، به طوریکه مجموع ارزش تجارت خارجی ایران در ۱۰ ماهه سال گذشته ۶۶ میلیارد و ۴۳۸میلیون دلار بود.

همچنین در این مدت تشریفات گمرکی ۲۷ میلیون و ۵۵۵ هزار تن کالای وارداتی و ۱۰۲میلیون و ۴۳ هزار تن کالای صادراتی در گمرکات سراسر انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۸۷ و ۳۳.۷۶ درصد افزایش داشته است.

از سوی دیگر، در ۱۰ ماهه نخست سال جاری، میعانات گازی با شش میلیارد و ۲۶ میلیون دلار، عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بوده که ۱۷.۰۸ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده است.

گازهای طبیعی مایع شده نیز با یک میلیارد و ۹۵۲ میلیون دلار و سهم ۵.۵۳ درصدی در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن به ترتیب روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با یک میلیارد و ۳۴۵ میلیون دلار و سهم ۳.۸۱ درصدی، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با یک میلیارد و ۶۸ میلیون دلار و سهم ۳.۰۳ درصدی و پروپان مایع شده با ۹۹۰ میلیون دلار و سهم ۲.۸۱ درصدی قرار دارند.

اقلام عمده وارداتی طی ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۵ به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش۷۷۴ میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به ارزش ۶۶۶ میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۶۲۶ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی به ارزش ۵۳۶  میلیون دلار بود.

بر اساس این گزارش، چین همچنان جایگاه خود را به عنوان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی حفظ کرده است؛ به طوری که در ۱۰ ماهه سال‌جاری، حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به شش میلیارد و ۵۴۳ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹.۵۳ درصد افزایش داشته است که بهترین رشد در میان دیگر کشورهای عمده خریدار کالای ایرانی را داشته است.

پس از چین به ترتیب امارات متحده عربی با پنج میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار، عراق با پنج میلیارد و ۳۹ میلیون دلار، ترکیه با دو میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار و جمهوری کره با دو میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار قرار دارند.

آمار تجارت خارجی کشورمان در ۱۰ ماهه سال‌ جاری نشان می‌دهد که رتبه‌های اول تا چهارم کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران به ترتیب به کشورهای چین با هشت میلیارد و ۴۰۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با پنج میلیارد و ۴۸۸ میلیون دلار، جمهوری کره با دو میلیارد و ۷۸۶ میلیون دلار و ترکیه با دو میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار اختصاص دارد.

روند واردات ایران از این کشورها در کل کاهشی و به ترتیب ۱.۲۷ درصد، ۱۱.۴۷ درصد، ۸.۷۴ درصد و ۱۰.۹۹ درصد کاهش داشته است.

واردات ایران از آلمان در ۱۰ ماهه سال جاری به یک میلیارد و ۹۶۲ میلیون دلار رسید و این کشور پنجمین کشور عمده طرف معامله با کشورمان بود.

واردات ایران از آلمان در این مدت ۳۶.۳۹ درصد رشد داشته که این میزان در ماه گذشته ۳۸.۲۲ بوده است.
 
کلمات کلیدی : واردات+واردات خودرو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۰۷:۲۲:۴۴
ميعانات گازي وساير مشتقات گازي ونفتي چگونه است که جزو محصولات غير نفتي تقسيم بندي ميشوند! (4131854) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.