توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488198
شاخص‌های انتخاب شهردارتهران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۱
بر اساس برآوردهایی که از یک ماه گذشته تاکنون صورت گرفته شورای پنجم دوره پرکاری را پشت سرگذاشت. در این راستا اعضا با تشکیل سریع کمیسیون‌های موقت شورا وارد بررسی و شناخت وضع موجود شهرداری تهران شدند.

سیدمحمود میرلوحی درسرمقاله ای در روزنامه آرمان، نوشت: تا کنون 9جلسه فشرده با دستور معین به صورت عمومی برگزار شده که در آن تصمیمات خوبی اتخاذ شده و در آن تمام 21نفرحضور داشتند. امید می‌رود در روز‌های آینده نیز به همین ترتیب به فعالیت و شناخت بیشتر وضع موجود شهرداری سپری شود. یکی از کارهای مهمی که صورت گرفته تشکیل ساختار و فرایند انتخاب شهردار و مشخصات و ویژگی‌های شهردار آینده بوده که افکار عمومی در جریان روند این مسائل هستند.

شهردار باید دارای ویژگی‌هایی باشد که بتواند کلانشهری با وسعت تهران را اداره کند. ذکر این نکته الزامی است که نامزد تصدی پست شهرداری ابتدا باید صاحب صلاحیت‌های عمومی باشد تا پس از آن وارد صلاحیت‌های خاص مورد توجه شورا بشود. در این راستا اعضای شورا به جمعبندی خوبی رسیده و مشخص کردند که شهردار آینده تهران ازحیث نگرش و آشنایی به سطح کلان مسائل و اداره شهر تهران باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد.

کاندیدای مورد نظر شهرداری باید در سطح بالایی از برنامه‌ریزی و سازماندهی بالای منابع انسانی، مالی و اقتصادی شهر تهران و همچنین سطح ارتباطی مناسبی با ارکان نظام و قوای مختلف در ساختار سیاسی کشور باشد. او باید بتواند در ساختار شهرداری فرماندهی کند. نامزد شورای شهر باید با چالش‌های اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست، ترافیک و درآمد مسائل شهر تهران آشنا باشد و بتواند همه جوانب کار را بسنجد. از سوی دیگر با توجه به مشکلات اداری کشور، فساد اداری و عدم شفافیت در آن توجه به شورا و جایگاه آن در کشور از مسائلی است که مورد توجه منتخبان شورای پنجم قرار گرفته که این مباحث مطروحه جزو اصول شهردار آینده خواهد بود.

شهردار آینده باید دارای تیم کاری فعال، سابقه مقبول و معتبر باشد و کار و خرد جمعی را در دستور کار قراردهد. در راستای انتخاب شهردار همه جوانب مختلف مطرح شده و امیدواریم در طی هفته‌های آینده با به کار بستن همین مصوبات به فهرستی اولیه از شخصیت‌هایی که در معرض مدیریت شهر تهران هستند دست پیدا کنیم و با اطلاع رسانی به موقع شهروندان محترم تهران را در جریان روند فعالیت‌ها قرار دهیم.

امروز شهر تهران با چالش‌های متنوع، گسترده، عمیق و در عین حال قابل حل و مدیریت مواجه است که باید هرچه زودتر حل شود. اکنون شهر تهران با مسائلی چون حاشیه نشینی، مهاجرت‌های بی‌رویه، مشکلات مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی،ترافیکی و زیست محیطی روبه‌روست و باید با تدبیر و بر نامه ریزی و با استفاده از ظرفیت گروه‌های اجتماعی،سمن‌ها،نخبگان و فعالان اجتماعی و شهری به راه‌حل‌های مناسبی مبتنی بر کار کارشناسی و تجارب گذشته در اداره شهر تهران مبتنی بر دستاوردهای علمی و تجربی شهرهای بزرگ دنیا و فرهنگ اصیل اسلامی دست پیدا کند.

در این راستا رعایت شفافیت وپاسخگویی به مردم و امانتداری رای مردم زمانی که تلاقی پیدا کند راه حل‌های مناسب و شخصیت‌های مناسبی خود به خود به ذهن و نظر اعضا خواهد آمد. امیدواریم در یک فرایند شفاف و سالم و قابل دفاع، امور شهر تهران بر وفق خواست ونظر مردم عزیز تهران به سامان برسد. از این رو در روزهای آینده اعضای شورا وارد مصداق‌ها و شاخص‌های انتخاب شهردارخواهد شد، مراحل مقدماتی کار به پایان رسیده و کم‌کم وارد فهرست مصادیق خواهیم شد.
 
کلمات کلیدی : شورای شهر تهران + انتخابات شوراها + انتخاب شهردار + سیدمحمود میرلوحی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته