توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 238195
«غزل در فارس و شیراز؛ از آغاز تا امروز»؛ صدرا ذوالریاستین شیرازی؛ نشر نوید شیراز
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۸
غزل در فارس و شیراز؛ از آغاز تا امروز /
نویسنده: صدرا ذوالریاستین شیرازی /
نشر نوید شیراز، چاپ اول ۱۳۹۳ /
شمارگان ۱۵۰۰ نسخه/
۴۰۰ صفحه، ۱۵۰۰۰ تومان

*****

روایت است که در ایران همه مردم شاعرند، گذشته از نام‌آوران این عرصه، از دیرباز بسیار بوده‌اند کسان که نزد خود سروده‌اند و مجالی برای انتشار آثارشان پیش نیامده و اشعارشان در فرازوفرود روزگار به فراموشی سپرده شده. انتشار کتاب غزل در فارس و شیراز از آغاز تا امروز، سوای جنبه‌های گوناگونی که دارد تأکیدی است بر همین شاعرپیشگی مردم ایران و به‌خصوص مردم خطه فارس و شیراز که دور از حقیقت نیست اگر آن را در دوره‌هایی پایتخت شعر ایران بخوانیم. با این تفضیل شاید جالب باشد اشاره به این نکته که اشاره ‌به غزل‌سرایان شناخته‌شده در خطه فارس، خود کتابی چهارصدصفحه‌ای شده است که این نشان از جایگاه شعر و شاعری در میان مردم این دیار دارد.

نویسنده کتاب حاضر صدرا ذوالریاستین شیرازی، زاده شیراز است، به سال ۱۳۱۵، از جوانی به سرودن شعر پرداخته و علاوه بر آن به کار پژوهش در این حوزه نیز مشغول بوده که حاصل آن کتاب‌ها و مقالات متعدد بوده است. کتاب حاضر حاصل سلسله نوشته‌هایی است که به مدت چند سال هر هفته در روزنامه نیم‌نگاه شیراز منتشر می‌شد تا اینکه سرانجام به پیشنهاد علاقه‌مندان این سلسله نوشته‌ها و همچنین نشر نوید شیراز، جمع‌آوری‌شده و در قالب کتاب حاضر منتشرشده است.

اگرچه معمول است چنین پژوهش‌هایی از پیشگفتار و مدخل پروپیمانی برخوردار باشند که گویای شأن نزول کار و کم و کیف آن و مهم‌تر از همه سیر تحول و تطور موضوعی باشد که دستمایه قرارگرفته، اما نویسنده کتاب حاضر ترجیح داده یکسره به سراغ اصل مطلب برود و به اشاراتی بسیار مختصر درباره غزل و شعر پارسی بسنده کند.

نویسنده کتاب حاضر معتقد است تا پیش از ظهور شیخ‌الرئیس حافظ شیرازی، شاعران شیراز نتوانسته بودند پابه‌پای شاعران خراسان و آذربایجان رقابت و همسنگی کنند، اما بعد از آن حکایت به شکلی دیگرگونه شده است. همچنین بر ماندگاری و مانایی قالب غزل اشاره داشته که باوجود تغییر و تحولات اساسی شعر معاصر و میدانداری شعر نو؛ همچنان از سوی شاعران گوناگون با استقبال روبرو بوده است.

به‌هرروی با چنین فرضی نویسنده دست‌به‌کار تنظیم فرهنگ گونه‌ای از افراد و اشخاصی شده است که از گذشته تا به امروز دست‌به‌کار سرودن غزل به زبان پارسی بوده‌اند.‌ ترتیب پرداختن به این چهره نیز با در نظر گرفتن تقدم و تأخر زمانی ست و در انتهای کتاب نیز راهنمایی بر اساس ترتیب الفبایی تنظیم‌شده است.
متن معرفی شاعران بر پایه اهمیت تاریخی و هنری آنها متفاوت است (از حداقل یک صفحه تا چندین صفحه) نویسنده علاوه بر بیوگرافی هر شاعر، مختصری از دیدگاه‌های خود و گزیده‌ای از دیدگاه‌های منتقدان و صاحب‌نظران مختلف را که از منابع مختلف انتخاب‌شده نقل کرده است.

کتاب حاضر اگرچه از منظر شرح جمع‌آوری پاره‌ای از اطلاعات که در منابع گوناگون پراکنده بوده، کاری درخور تقدیر به شمار می‌آید ،اما ای‌کاش نویسنده با بازنگری و پردازش بهتر و شسته‌رفته تری بر روی متن اولیه که در روزنامه نیم‌نگاه منتشر شده بود، به ساحت کتاب وارد می‌ساخت.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«غزل در فارس و شیراز؛ از آغاز تا امروز»؛ صدرا ذوالریاستین شیرازی؛ نشر نوید شیراز