توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 248392
«باد به دنبال خودش می‌گردد»؛ بهزاد عبدی؛ نشر مروارید
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۵
باد به دنبال خودش می‌گردد
شاعر: بهزاد عبدی
ناشر: مروارید، چاپ دوم، ۱۳۹۳
۹۹ صفحه، ۵۵۰۰ تومان

این کتاب را در تهران فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و در شهرستانها پاتوق کتاب فردا تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل در تهران اینجا و در شهرستانها اینجا کلیک کنید.

****

«باد دنبال خودش می‌گردد» نخستین اثر بهزاد عبدی، دربرگیرنده ۵۴ شعر سپید است؛ که در قالب‌های گوناگون شعر سپید سروده شده‌اند. بهزاد عبدی در برخی از اشعار این مجموعه، سیمای شاعری جافتاده و پخته را از خود به نمایش گذاشته است. همانند شعر زیر که از بهترین سروده‌های اوست:

به مادران‌مان بگو/آن عکس دسته‌جمعی/تکه تکه شد/و هریک به یک طرف افتادیم/به مادران‌مان بگو/آسمان سرزمین جدیدی است/برای آرزوهایی که با باد رفت

اما این توفیق در همه بخش‌های کتاب حاصل نیامده است، بلکه بیشتر در آن دسته از اشعار عبدی قابل ملاحظه است که مظامینی انسانی را با رویکردی اجتماعی‌گرایانه و در قالب تصاویری ملموس و پذیرفتنی ارائه کرده است.

عبدی شاعری جوان است و گریزهایی که در همین مجموعه به سبک های گوناگون می‌زند بدون اینکه بتوان روالی منطقی برای آنها در نظر گرفت، حکایت از آن دارد که هنوز در مرحله تجربه کردن است، بیشتر غیرزه و ناخودآگاه اوست که کار شاعری‌اش را پیش می‌برد و از دیگر سو هنوز مانده تا زبان و سبک خاص خود را پیدا کند. اوج فرود اشعار این مجموعه نیز بیشتر ناظر به همین مسئله است.

شاید اگر عبدی با سبک سنگین کردن اشعار همین مجموعه و ردیابی خط و خطوط مشترک آنها، بهترین سروده‌های خود که کم و بیش از سبک و سیاق نزدیک به هم برخوردارند بتواند مسیر کاری خود را بیابد و از پراکنده کاری‌اش بکاهد، آینده‌ای به مراتب بهتر با توفیق بیشتر را برای خود رقم بزند.

گذشته از همه این‌ها، «باد دنبال خودش می‌گردد» در بضاعت فعلی خود از اشعاری برخوردار است که برخی از آنها خواندنی و البته از بندهایی فراموش نشدنی برخوردارند و این نکته‌ای‌ست که در تعداد اندکی از خیل مجموعه اشعاری که وارد بازار می‌شوند قابل مشاهده است.
 
کلمات کلیدی : باد به دنبال خودش می‌گردد + بهزاد عبدی + نشر مروارید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«باد به دنبال خودش می‌گردد»؛ بهزاد عبدی؛ نشر مروارید