توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 242299
«حیات‌النفوس و داستان‌های میان‌رودان»؛ علی شمس؛ نشر قطره
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۱
حیات‌النفوس و داستان‌های میان‌رودان
نویسنده:علی شمس
ناشر: قطره، چاپ اول ۱۳۹۳
شمارگان ۴۰۰ نسخه
۱۱۶ صفحه،۶۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب
، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

«حيات‌النفوس ‌و ‌داستان‌هاي ميان‌رودان» کتابی‎ست در برگیرنده دو نمایشنامه نوشته علی شمس که در ایتالیا مشغول تحصیل است. او این دو نمایشنامه را با رویکرد ارائه به صورت مکتوب، به نگارش درنیاورده؛ بلکه به نیت اجرا و روی صحنه بردن نوشته و در تلاش است به عنوان کاری مشترک از هنرمندان ایرانی و ایتالیایی آن‎ها را به روی صحنه ببرد.

نمایشنامه نخست کتاب، با عنوان «حیات‌النفوس»، به تاکید خود نویسنده «با نگاه از خیلی دور به شبی از شب‎های هزار و یک شب» نوشته شده و کاری عروسکی است. شمس در توضیحات ابتدای نمایشنامه، سبک و سیاق خاصی از اجراهای متفاوت عروسکی را برای این نمایشنامه مشخص نکرده است. در واقع او تمهیدی چیده که درصورت اجرای این کار توسط دیگران، راه بروز خلاقیت در این زمینه بسته نباشد.

«داستان‌‎های میان رودان» دومین نمایشنامه کتاب که کاری‎ست غیرعروسکی و طولانی‎تر از نمایشنامه نخست. این نمایشنامه دارای حال و هوای اسطوره‎ای‎ست و «رابطه اسطوره، خدا و شاه را مورد بررسی دراماتیک قرار می‌دهد و یک نگاه پارودیک به چرخه اسطوره در بین‌النهرین دارد.»

از علی شمس در گذشته نمایشنامه‌های «اگر شبی از شب‌های تهران مسافری»، «امینه»، «ابوالهول» منتشر شده است. او  مجموعه کمدی‌های «گولودنی»، نمایش نامه‌نویس مشهور ایتالیایی را نیز به فارسی برگردانده که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد. علی شمس همچنین در سال‎های گذشته نمایش‎های «مخاطب خاص» و «اگر شبی از شبهای تهران مسافری» را به روی صحنه برده است.

در معرفی این کتاب توسط ناشر آمده است: «حيات‌النفوس ‌و ‌داستان‌هاي ميان‌رودان» ‌دو کوشش جدا از هم در حوزه‌ي تأثير‌پذيري از آبشخورهاي تاريخي است‌. اولي ‌نگاهي از نزديک و خودماني مي‌کند به يکي از شب‌هاي هزار و يک شب و دومي در مقياسي بزرگ‌تر مي‌خواهد يک بستر و شکوه تاريخي را در چشم‌اندازي پاروديک باز‌روايي کند‌. به گفته‌ي ديگر، ارائه‌اي شوخانه‌ از گزاره‌هاي زباني و باز‌پيدايي روايت‌هاي باستاني در پيچه‌اي کميک ـ در نمايش‌نامه‌ي دوم ـ مشخصه‌ي غالب آن است.
 
کلمات کلیدی : حیات‌النفوس و داستان‌های میان‌رودان + علی شمس + نشر قطره
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«حیات‌النفوس و داستان‌های میان‌رودان»؛ علی شمس؛ نشر قطره