نظر منتشر شده
۱۳۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 411129
گزارش دیده‌بان شفافیت درباره واگذاری املاک شهرداری؛
تخلف شهرداری و شورای شهر تهران محرز است/ قالیباف گفت مدیونی اگر به من رحم کنی/ تمام تلاش خود را برای آزادی ⁧یاشارسلطانی ⁩ انجام دادم
بخش اجتماعی الف ، 17 آبان 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۶


پیرو اطلاع رسانی روز گذشته در پایگاه خبری الف؛ امروز دکتر احمد توکلی مدیر سازمان مردم نهاد شفافیت و عدالت؛ در نشستی خبری به ارائه گزارش در خصوص بررسی پرونده واگذاری املاک در شهرداری تهران و همچنین پاسخگویی به خبرنگاران در رابطه با این موضوع پرداخت.

احمد توکلی رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت صبح امروز دوشنبه در نشستی خبری که به منظور ارائه گزارش نهایی بررسی پرونده املاک واگذاری شده در شهرداری تهران برگزار شد، اظهار کرد: امیدوارم این گزارش به خیر و صلاح کشور و تجربه‌ای برای مدیران ارشد کشور باشد.

توکلی افزود: در شهریور امسال نامه‌ای به امضای سربازرس سازمان بازرسی کل کشور مستقر در شهرداری تهران در فضای مجازی منتشر شد. در این نامه فهرستی از نام و نشان ۱۸۰ نفر متشکل از مدیران ارشد و میانی شهرداری، چند عضو شورای شهر تهران، یک مسئول اجرایی، یک نماینده مجلس، یک مدیر ارشد اداری در مجلس و تعدادی از کارکنان شهرداری آورده شده بود.

وی  ادامه داد: این نامه حاکی از آن بود که خانه، آپارتمان و زمین عمدتا در مناطق اعیان نشین تهران در مناطق یک، دو، سه و ۲۲ با تسهیلات و تخفیف های زیاد و تعجب آور به اشخاص مذکور واگذار شده است.

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت تصریح کرد: متعاقب انتشار این نامه شهردار تهران در نامه ای به دادستان کل کشور ضمن آنکه اطلاعات نامه سربازرس سازمان بازرسی کل کشور را مخدوش دانست از قوه قضاییه خواست به موضوع رسیدگی کرده و در صورت اثبات تخلف یا جرم بدون اغماض برخورد کند. وی همچنین تصریح کرده بود که هیچ خط قرمزی برای مقابله با فساد قائل نیست.

توکلی خاطرنشان کرد: شهردار تهران در ۱۱ شهریور امسال در تماسی با بنده گفت که قصد دارد از سازمان دیده بان شفافیت و عدالت به عنوان نماینده افکار عمومی بخواهد که مستقلا موضوع را بررسی کند و نتایج را به اطلاع عموم برساند.

وی ادامه داد: شهردار تهران به بنده گفت مدیونی اگر در بررسی های خود به من رحم کنی.

توکلی افزود، این آپارتمان ها بیشتر در مناطق مرفه نشین بوده است و آقای قالیباف به معاونین خود گفتند که تمام اسناد و مدارک در مورد این موضوع را به بنده تحویل دهند، مردم نیز مدارک متعددی به ما در این موضوع تحویل دادند. و زمان تهیه گزارش بررسی مسائل مربوط به این پرونده نزدیک به ۲ ماه به طول انجامید.توکلی گفت: از فهرست 180 نفره منتشر شده، آنچه برای دیده‌بان محرز شده 108 واگذاری است که طی آنها 110 ملک به 122 نفر منتقل می‌گردد. علت اختلاف ارقام این است که در مواردی، دو ملک در یک واگذاری، یا یک ملک به چند نفر واگذار شده است.

وی اضافه کرد، تنها دو مورد از واگذاری‌ها زمین بوده است. (یکی به مساحت 463 متر مربع به دو نفر و دیگری به مساحت 330 متر مربع به چهار نفر که کمتر از 2 درصد واگذاری‌های مورد رسیدگی است) در بقیه موارد (98 درصد باقی مانده)، آپارتمان و خانه‌ ویلایی به افراد واگذار شده است.

توکلی ادامه داد: املاک در مناطق ۱، ۲، ۳ و ۲۲ تهران بوده و جزو مناطق مرفه نشن بوده است، مساحت کل املاک واگذار شده 17،018 متر مربع بوده است. ارزش فروش تمام 108 واگذاری در مجموع به قیمت کارشناسی 82.5 میلیارد تومان (825،116،408،485 ریال) و کل تخفیف داده شده 3/24 میلیارد تومان (242.957.041.887 ریال) بوده است. همچنین کوشش شد تا به کمک اتحادیه املاک تهران، قیمت روز املاک واگذار شده به دست آید، ولی مقدور نشد.

وی با تاکید بر اینکه طبق بررسی ها نه تنها خانواده شهردار بلکه هیچ کدام از اقوام ایشان نیز هیچگونه ملکی از شهرداری دریافت ننموده اند.توکلی گفت: این ماموریت هیچ یک از اقدامات دیگر شهرداری تهران را مثبت یا منفی، قبل، حین و بعد از این ماجرا را در بر نمی گیرد و  تنها مربوط به موضوع املاک واگذار شده و لیستی است که در رسانه ها منتشر شد.

وی با بیان اینکه همکاری شهرداری تهران و مجموعه شهرداری در ارائه مدارک و اطلاعات به سازمان دیده بان شفافیت قابل قبول بود، اظهار داشت: در پاسخ به درخواست سازمان دیده بان شفافیت از مردم برای ارائه اطلاعات نیز اعتماد قابل اعتنایی
تا سال 1390 با دستور مستقیم شهردار تهران و از طریق ستاد ساماندهی امور مسکن، با انعقاد قرارداد بین سازمان املاک و مستغلات و اشخاص متقاضی انجام شده است. پس از آن، چون به این نکته توجه شد که واگذاری مستقیم، تخلف از دستورالعمل ابلاغی است، واگذاری‌های پیش گفته به شکل صوری از طریق دو تعاونی خاص منابع انسانی و حمایتی مدیران انجام می‌شده است. واگذاری‌های موصوف از طریق دو شرکت تعاونی منابع انسانی و حمایتی مدیران، صوری بوده است و در اصل، همان واگذاری به افراد است، به همین دلیل تمامی آنها از نظر قانونی ناموجه است.»
نشان داده شد و مدارک بسیاری به دیده بان رسید.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گزارش هیات کارشناسی در جمعی متشکل از تعدادی حقوقدان در حوزه حقوق عمومی، حقوق جزا و جرم شناسی به طور مبسوط به بحث گذاشته شد و نتیجه به صورت کتبی به شهردار ارائه شد و دو ملاقات با وی صورت گرفت تا اگر دفاعی مانده باشد، شنیده شود.

توکلی افزود: پس از این بررسی ها، نتایج با جمع بزرگتری از متخصصین پاک‌دست، با دانش و صاحب تجربه مرتبط در میان گذاشته و نظرات آنها در حد مقدور دریافت شد. سپس برای سومین بار با شهردار تهران و جمع همراه جلسه ای برگزار شد.

وی افزود: بر اساس مذاکرات این جلسه، روز گذشته دو نامه از سوی شهرداری فرستاده شد و در نهایت ثمره این تلاش دو ماهه گزارش مبسوطی است که اوایل هفته آینده برای مراجع قضایی و سایر مسئولان ذیربط از جمله شهردار و رئیس شورای شهر تهران ارسال می شود.

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: واگذاری های املاکی که صورت گرفته است اوایل به دستور شهردار به افراد بوده و سپس مشخص شده این کار با آیین‌نامه ها همخوانی ندارد چرا که فقط تعاونی ها مشمول دریافت این املاک بودند.

توکلی افزود:اینکه املاک چه به صورت مستقیم به فرد فروخته شده و چه از طریق تعاونی ها به افراد واگذار شده است به هر حال نقض آیین نامه بوده و ایراد شرعی آن هم این گونه بوده که قانون در این مساله نقض شده است.گزارش کامل گزارش رسیدگی سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت به پرونده واگذاری املاک ومستغلات در اختیار شهرداری تهران را می توانید در ادامه بخوانید:

در شهریور 1395 نامه‌ای به امضای سربازرس سازمان بازرسی کل کشور مستقر در شهرداری تهران، در فضای مجازی منتشر شد. در این نامه، فهرستی از نام و نشان 180 نفر، متشکل از مدیران ارشد و میانی شهرداری، چند عضو شورای شهر تهران، یک مسئول اجرایی ارشد، یک نماینده مجلس، یک مدیر ارشد اداری در مجلس و تعدادی از کارکنان شهرداری و بیرون از شهرداری سازمان بازرسی کل کشور شده بود. نامه، حاکی از آن بود که خانه، آپارتمان و زمین، عمدتاً در مناطق اعیان‌نشین، با تسهیلات و تخفیف‌های زیاد و تعجب‌آور به اشخاص مزبور واگذار شده است.

متعاقب انتشار این نامه، شهردار تهران در نامه‌ای به دادستان کل کشور، ضمن آن­که اطلاعات نامه سربازرس را مخدوش خواند، از قوه قضائیه خواست به موضوع رسیدگی کند و در صورت اثبات تخلف یا جرم، بدون اغماض برخورد کند. وی همچنین تصریح کرد که هیچ خط قرمزی برای مقابله با فساد قائل نیست.

علاوه بر این، شهردار تهران در تاریخ 11/06/1395 طی تماس تلفنی با رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده­بان شفافیت و عدالت، اطلاع داد که قصد دارد از این سازمان به عنوان نماینده افکار عمومی بخواهد که مستقلاً موضوع را بررسی کند و نتایج را به اطلاع عموم برساند. وي به رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت «مدیونی اگر به من رحم کنی». سپس نامه دفتر شهردار در طرح این درخواست، خطاب به رئیس هیئت مدیره دیده‌بان در روز 12/06/95 در رسانه‌ها منتشر شد. هیئت مدیره دیده‌بان، تصمیم گرفت تا بررسی را با تشکیل یک هیئت 5 نفره از خبرگان حسابرسی، بازرسی و امور تعاونی­ها، آغاز کند. موضوع بررسی صرفاً رسیدگی به صحت اطلاعات فهرست مذکور، ارزیابی نحوه واگذاری­ها طی 1387 تا 1395 از حیث قانون، دین و انصاف و کشف تخلفات و جرائم احتمالی و شفاف‌سازی درباره فساد مطرح شده بود. این مأموریت هیچ یک از اقدامات دیگر شهرداری تهران را، مثبت یا منفی، قبل، حین و بعد از این ماجرا، در بر نمی­گیرد.

با دستور شهردار، همکاری مجموعه شهرداری در ارائه مدارک و اطلاعات قابل قبول بود. در پاسخ به درخواست دیده‌بان از مردم برای ارائه اطلاعات نیز، اعتماد قابل اعتنایی نشان داده شد و مدارک بسیاری به دیده‌بان رسید. گزارش هیئت کارشناسی در جمعی متشکل از تعدادی حقوقدان حوزه حقوق عمومی و حقوق جزا و جرم‌شناسی به طور مبسوط به بحث گذاشته شد. نتیجه کتباً به شهردار ارائه شد و دو ملاقات هم صورت گرفت تا هیچ دفاعی نشنیده نمانده باشد. پس از آن نتایج با جمع بزرگتری از متخصصان پاک دست، با دانش و صاحب تجربه مرتبط، در میان گذاشته شد و نظرات آنان در حد مقدور کسب شد. سپس برای سومین بار با شهردار و جمع همراه، جلسه گذاشته شد.

بر اساس مذاکرات این جلسه، دیروز دو نامه با ضمایم فرستادند. ثمره این تلاش دو ماهه گزارش مبسوطی است که ان­شاءالله اوایل هفته آینده برای مراجع قضایی و سایر مسئولان ذیربط از جمله شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر تهران ارسال می‌شود. خلاصه یافته­ها در گزارشی که می‌خوانید، برای اطلاع عموم مردم شریف تقدیم می‌گردد. ابعاد ماجرا، چگونگی واگذاری‌ها، ارزیابی حقوقی تصمیمات و اقدامات و مسئولیت عوامل دخیل به طور خلاصه در این گزارش ملاحظه می‌شود.

1. در سال 1384 شورای اسلامی شهر تهران ماده واحده­ای را با عنوان «الزام شهرداری تهران به تهیه، ابلاغ و اجرای دستورالعمل‌ ارائه خدمات فرهنگی، اجتماعی، رفاهی و بهداشتی، درمانی، تفریحی و ورزشی به کارکنان شهرداری تهران و شرکت‌های تابعه آن»، به تصویب رساند و به شهردار ابلاغ کرد.شهردار تهران مصوبه را برای تهیه دستورالعمل، به معاون اداری و مالی خویش ابلاغ کرد و وی نیز آن را به مدیرکل رفاه ارجاع داد. این اداره کل نیز با تکیه بر این مصوبه، «طرح جامع خدمات رفاهی کارکنان شهرداری تهران» را تهیه کرد. طرح، پس از تأیید شهردار برای اجرا ابلاغ شد. به موجب همین طرح جامع، برای امر مسکن، ستاد ساماندهی امور مسکن کارکنان شهرداری تهران تشکیل و واگذاری‌ها آغاز شد.

2. واگذاری‌ها به دو صورت انجام شده است: تا سال 1390 با دستور مستقیم شهردار تهران و از طریق ستاد ساماندهی امور مسکن، با انعقاد قرارداد بین سازمان املاک و مستغلات و اشخاص متقاضی انجام شده است. پس از آن، چون به این نکته توجه شد که واگذاری مستقیم، تخلف از دستورالعمل ابلاغی است، واگذاری‌های پیش گفته به شکل صوری از طریق دو تعاونی خاص منابع انسانی و حمایتی مدیران انجام می­شده است. صوری بودن نقش این دو تعاونی، بدین شکل قابل توضیح است:هر متقاضی درخواستش را به ستاد ساماندهی می­فرستاد. ستاد، زمین یا آپارتمان یا خانه ویلایی را برای واگذاری به فرد متقاضی در نظر گرفته ارزش فروش ملک، میزان تخفیف، مقدار پرداخت نقدی، تعداد اقساط و مدت تقسیط را تعیین و تصویب می­کرده است. سپس
مساحت کل املاک واگذار شده 17،018 متر مربع بوده است. ارزش فروش تمام 108 واگذاری در مجموع به قیمت کارشناسی 5/82 میلیارد تومان (825،116،408،485 ریال) و کل تخفیف داده شده 3/24 میلیارد تومان (242.957.041.887 ریال) بوده است.
به فرد مذکور به طور شفاهی اعلام می‌شده که در یکی از شرکت‌های تعاونی مورد نظر، عضو شود و اقدام به خرید سهام مشخص شده کند.

در مرحله بعد، مصوبه ستاد با تعیین پلاک ثبتی ملک قابل واگذاری، برای اجرا به سازمان املاک و مستغلات شهرداری که مدیرعامل آن، عضو ستاد است ابلاغ می‌شد. سازمان املاک طی قراردادی، ملک مورد نظر را با اعمال تخفیف در قیمتی که توسط کارشناس رسمی دادگستری معلوم شده بود، به شرکت تعاونی می‌فروخت. (البته سند ملک به تعاونی منتقل نمی­شد بلکه پس از انجام اين مراحل، مستقيماً به متقاضي منتقل مي‌گرديد) متعاقباً شرکت تعاونی بر اساس شرایط تعیین شدۀ ستاد در صورتجلسة رسمی، شامل قیمت کارشناسی، میزان تخفیف، مقدار پرداخت نقدی، تعداد اقساط و دوره تقسیط، ملک را به متقاضی واگذار می‌کرد.

با انعقاد قرارداد بین شرکت تعاونی و شخص متقاضی، تعاونی پس از کسر 5 درصد از آورده نقدی متقاضی تحت عنوان «قدرالسهم» برای خود، باقی را به حساب سازمان املاک واریز می‌کرد. چنانچه چک‌های اقساط، همگی در سررسید پرداخت می‌شد، تعاونی بلافاصله طی مکاتبه‌ای، از سازمان املاک و مستغلات درخواست انتقال سند و حضور نماینده سازمان املاک و مستغلات در دفترخانه اسناد رسمی با حضور نماینده سازمان املاک در دفترخانه، معامله واقعی بین او و فرد متقاضی شکل می‌گرفت! یعنی تعاونی، ملکی را که ستاد معین کرده بود، با قیمتی که به ظاهر از سازمان املاک مستغلات خریده، با شرایطی که به او ابلاغ شده، به متقاضی معلوم شده از طرف ستاد می‌فروشد و به جای آن‌که سند به نام شرکت تعاونی زده شده باشد و به تبع، خودش به دفترخانه برود و سند را به نام خریدار بزند، از مالک واقعی (سازمان املاک و مستغلات شهرداری) می‌خواهد تا به دفترخانه برود و سند را به نام متقاضی کند و به جای آن‌که طرف معامله باشد و سود ببرد، واسطه‌گری می‌کند و قدرالسهم می‌گیرد! با این توضیحات، واضح است که این همان واگذاری مستقیم است که تعاونی به عنوان واسطه عمل می‌کند و حق‌العمل را نیز به اسم قدرالسهم دریافت می‌کند. درواقع، واگذاری از طریق تعاونی‌ها، همان واگذاری مستقیم به افراد است به اسم تعاونی، به همین دلیل حکم چنین واگذاری‌هایی، همان حکم واگذاری مستقیم خواهد بود.

3. در فهرست موضوع بحث، نحوه واگذاری خانه‌ و آپارتمان را «کمیته واگذاری خانه‌های سازمانی» تصویب می‌کند و مدت تقسیط‌ برای متقاضیان را تا سقف 60 ماه (پنج سال) افزایش می‌دهد. این کمیته برای تخفیف در واگذاری آپارتمان و خانه، جدولی از سقف تخفیف به افراد در سطوح مختلف اداری را به تصویب می‌رساند که میزان تخفیف آن، با افزایش مرتبه سمت افراد افزایش می­یابد. البته در عمل، جدول تخفیف‌ها نیز رعایت نشد زیرا کمیته واگذاری، تخفیف درصدی را اعمال می‌کرد که میزان تخفیف‌های درصدی در موارد متعدد، بسیار بالاتر از میزان تخفیف‌های مندرج در جدول بود. ضمن آن‌که درصد تخفیف بسیار متفاوت، از 7 تا 50 درصد، طیفی از ارقام را نشان می‌داد که ممکن است متأثر از سلایق و ارتباطات باشد.

4. از فهرست 180 نفره منتشر شده، آنچه برای دیده‌بان محرز شده 108 واگذاری است که طی آنها 110 ملک به 122 نفر منتقل می‌گردد. علت اختلاف ارقام این است که در مواردی، دو ملک در یک واگذاری، یا یک ملک به چند نفر واگذار شده است. تنها دو مورد از واگذاری‌ها زمین بوده است. (یکی به مساحت 463 متر مربع به دو نفر و دیگری به مساحت 330 متر مربع به چهار نفر که کمتر از 2 درصد واگذاری‌های مورد رسیدگی است) در بقیه موارد (98 درصد باقی مانده)، آپارتمان و خانه‌ ویلایی به افراد واگذار شده است. تقریباً تمامی املاک واگذار شده در مناطق عمدتاً مرفه نشین شمال و شمال غرب تهران (مناطق 1، 2، 3، 22) واقع شده است.

5. مساحت کل املاک واگذار شده 17،018 متر مربع بوده است. ارزش فروش تمام 108 واگذاری در مجموع به قیمت کارشناسی 5/82 میلیارد تومان (825،116،408،485 ریال) و کل تخفیف داده شده 3/24 میلیارد تومان (242.957.041.887 ریال) بوده است. همچنین کوشش شد تا به کمک اتحادیه املاک تهران، قیمت روز املاک واگذار شده به دست آید، ولی مقدور نشد.

6. درباره مصوبه شورا که اختیار تهیه، ابلاغ و اجرای دستورالعمل را یکجا به شهرداری سپرد، باید گفت قانون[1] یکی از صلاحیت‌های شوراهای شهر را «تصویب آئین‌نامه‌های پیشنهادی شهرداری» دانسته است. بر اساس این حكم، شهرداری نمی‌تواند رأساً نسبت به تصویب آیین‌نامه‌ای اقدام کند که استقلالاً موجد حق و تکلیف و متضمن انتقال و واگذاری اموال عمومی در اختیار شهرداری باشد و الزاماً باید آیین‌نامه‌های مورد نیاز با این ویژگی را تهیه کرده، به شورای شهر پیشنهاد دهد و تنها شورای شهر، صلاحیت تصویب آیین‌نامه‌های مذکور را دارد. از لحاظ منطقی و اصول کلی نیز اساساً این‌که نهادی با در اختیار داشتن دارائی‌های عمومی بتواند دستورالعمل بهره‌مندی کارکنانش از آن دارائی‌ها
به یک مدیر ارشد اجرایی آپارتمان 88/299 متر مربعی واقع در نیاوران، با قیمت کارشناسی 8/1 میلیارد تومان، با 525 میلیون تومان تخفیف به وی واگذار شده است.
را تصویب و اجرا کند، اختلاط مرجع وضع و اجرا با یکدیگر است یعنی مسئول وضع قانون یا مقررات و مسئول اجرا و ذینفعان یکی باشند. این وضعیت، سرآغاز امتیازطلبی و فساد در هر جا، از جمله شهرداری است، شبیه تصمیماتی که در بانک‌ها در مورد وام کارکنان گرفته می‌شود یا در قصه صندوق توسعه ملی در فساد دریافتی‌های نامشروع نجومی رخ داد.

7. با دلایل متعدد حقوقي مشخص شد که مصوبه شورای شهر مبنی بر تفویض اختیار در این مورد (یعنی تصویب دستورالعمل مذکور در بند 1 بالا توسط شهرداری) خارج از صلاحیت شورا و مغایر قانون بوده است. البته وقتی مصوبه شورا پس از طی مراحل قانونی، ابلاغ شده باشد (که در این مورد چنین بوده است) اجرای آن، وظیفه شهرداری است ولی این امر اولاً منافاتی با خلاف قانون دانستن چنین مصوبه‌ای ندارد؛ ثانیاً رافع مسئولیت شهرداری در محتوای آن نخواهد بود؛ بدین معنا که در نوشتن دستورالعمل باید قانون و مقررات را رعایت کند و ثالثاً با عنايت به مبناي غیرقانونی آن، امكان ايجاد حق مكتسبه نداشته و اموال واگذار شدۀ ناشي از آن، لازم‌الاسترداد است و باید برگردانده شود.

8. با فرض قانونی شمردن دستورالعمل یا آئین‌نامه مذکور[2]، در عمل، همین مصوبه هم رعایت نمی‌شده است. به عنوان نمونه:

-در بند (الف) این طرح هدف از تصویب آن، تأمین مسکن برای تمامی همکاران فعلی و آتی شهرداری و پرسنل این نهاد است، بنابراین ستادی که برای اجرای مصوبه تشکیل شده است، به هیچ عنوان صلاحیت تصمیم‌گیری واگذاری ملک به افراد خارج از شهرداری را نداشته است، در حالی که تعدادی از دریافت کنندگان مذکور در فهرست منتشر شده، از افراد بیرون از شهرداری هستند. به عنوان مثال می‌توان از یک مدیر ارشد اجرایی یاد کرد که آپارتمان 88/299 متر مربعی واقع در نیاوران، با قیمت کارشناسی 8/1 میلیارد تومان، با 525 میلیون تومان تخفیف به وی واگذار شده است.

-به موجب جزء (5) بند (د) این دستورالعمل، تخفیف یا تقسیط در هزینه‌های مربوط به ساخت‌وساز که باید به شهرداری پرداخت شود، مجاز شناخته شده است که هیچ دلالتی بر امکان واگذاری خانه و آپارتمان با تقسیط و تخفیف به افراد ندارد.

-به موجب جزء (ه) این دستورالعمل، مشمولین این طرح، صرفاً تعاونی‌ها هستند نه افراد؛ بنابراین به طور کلی، واگذاری به افراد هر چند از کارکنان شهرداری بوده باشند، قانونی نبوده است؛ بنابراین تمام واگذاری‌ها به اشخاص، از کارکنان شهرداری یا بیرون آن، به استناد این مصوبه، وجاهت قانونی ندارد.
در بند 2 نشان داده شد که واگذاری‌های موصوف از طریق دو شرکت تعاونی منابع انسانی و حمایتی مدیران، صوری بوده است و در اصل، همان واگذاری به افراد است، به همین دلیل تمامی آنها از نظر قانونی ناموجه است.

-نامی از کمیته واگذاری خانه‌های سازمانی در این آئین‌نامه نیامده است، چه رسد به حق تصمیم‌گیری مالی.

9. همچنین بر اساس قانون[3]، فروش اموال منقول و غیرمنقول شهرداری از طریق مزایده کتبی صورت خواهد گرفت؛ بنابراین فروش یا هر نوع واگذاری موضوع این املاک توسط شهرداری، باید از طریق مزایده کتبی صورت پذیرد که نپذیرفته است.

10. شهرداری در توجیه واگذاری املاک، به قوانین و مقررات مختلفی استناد و استدلال کرده که از نظر ما وجاهت ندارد. به چند نمونه به طور خلاصه اشاره می‌شود:

- یکی از آنها ماده (44) «آیین‌نامه استخدامی شهرداری‌های کشور» مصوب 14/12/81 هیئت وزیران است[4].

حداکثر چیزی که از این آئین‌نامه برای شهرداري‌ها قابل برداشت است اين است که شهرداری‌ها برای تأمین امکانات مشابه دستگاه‌های دولتی تلاش خود را برای کارکنان شهرداری به کار گیرند. طبعاً این کار باید در چارچوب قوانین و مقررات باشد. ضمن این‌که صراحت قانون، «کمک به امور تعاونی مسکن» است نه کمک به برخی از اعضاء به طور انفرادی و ویژه. ثانیاً کمک تعاونی به اعضاء نیز باید طبق مقررات و اساسنامه تعاونی باشد. در بررسی‌ها معلوم گردید که در دو تعاونی منابع انسانی و حمایتی مدیران ‌که اکثر واگذاری‌های موصوف، به ظاهر از طریق این دو انجام گرفته است، مفاد اساسنامه و مقررات مرتبط با بخش تعاون در این حوزه رعایت نشده است.

-از موارد دیگر که شهرداری‌ها بدان استناد می‌کنند، ماده (2) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن (مصوب 25/2/87)[5] و ماده 4 قانون نحوه ایجاد تسهیلات رفاهی برای کارکنان دولت[6] که کلاً راجع به واگذاری زمین است و برای «حمایت از تولید و عرضه مسکن برای گروه‌های کم درآمد» و «آنان ‌که فاقد زمین یا خانه هستند‌» نه واگذاری آپارتمان و خانه در ولنجک، نیاوران و آجودانیه به مدیران ارشد در شهرداری و بیرون آن!

-مستند دیگر شهرداری، ماده (17) قانون بخش
«از مواردی دیگر که مدیران شهرداری‌ در واگذاری‌ها بدان استناد می‌کنند، ماده (2) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن (مصوب 25/2/87) و ماده 4 قانون نحوه ایجاد تسهیلات رفاهی برای کارکنان دولت که کلاً درباره واگذاری زمین است و برای «حمایت از تولید و عرضه مسکن برای گروه‌های کم درآمد» و «آنان ‌که فاقد زمین یا خانه هستند‌» نه واگذاری آپارتمان و خانه در ولنجک، نیاوران و آجودانیه به مدیران ارشد در شهرداری و بیرون آن!»
تعاونی مصوب 1370 است. از اشکالات زیاد این مورد، تنها به یک مورد اشاره می‌شود؛ اجرای حكم این ماده، باید با رعایت حکم مؤخر از «قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي ... مصوب 1375"صورت بگیرد. در قانون مؤخر آمده است که معاملات شهرداری از رقمی به بالا، باید به تصویب شورای شهر برسد ولی شورا می‌تواند «انجام معاملات را تا ميزان معيني با رعايت آئين‌نامه معاملات شهرداری به شهردار واگذار نمايد». این میزان در آخرین اصلاحات آئین­نامه معاملات مبلغ 200 میلیون تومان تعیین شده است[7]. شهرداری مجاز بوده تنها معاملات پائین تر از 200 میلیون را خودش انجام دهد. چون ارزش تمام املاک واگذار شده از این مبلغ بیشتر بوده است، تصویب شورا لازم بود. البته شهردار با مجوزات قانون دیگری معاملات بسیار سنگین­تری هم انجام می‌دهد.

مسئولیت واگذارکنندگان املاک و دریافت کنندگان آن

11. اقدامات انجام‌گرفته در اين واگذاري‌ها، به سبب نقض قوانين و مقررات قانوني، مجموعه مسئولان دخیل و مدیران تصمیم‌گیر در زمینه این واگذاری‌ها را از سه جهت مشمول عناوین مجرمانه قانونی قرار می‌دهد. پرواضح است که بررسی دقیق و تعیین میزان نقش هر یک از عوامل دخیل در این واگذاری‌‌ها و همچنین نوع مسئولیت کیفری هر یک از اشخاص مرتبط با این پرونده از نظر تعیین مباشران، شرکا و معاونان و همچنین تعیین مسئولیت آمران و مأموران با عنایت به پیچیده بودن این امر و لزوم بررسی کلیه مستندات، نیازمند بررسی‌های دقيق قضايي است كه از عهده ديده‌بان خارج است.

- «اهمال یا تفریط در تضییع اموال عمومی»، موضوع ذیل ماده (598) قانون مجازات اسلامی.

- «تحصیل مال از طریق نامشروع» موضوع قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری مصوب 1367، در مواردی که واگذاركنندگان املاك، خود نیز از دریافت‌کنندگان این املاک بوده‌اند، مثلاً دو مدیر عضو ستاد یکی آپارتمانی به مساحت 58/164 متر مربع در ظفر و دیگری آپارتمان به مساحت 33/229 متر مربع در فرمانیه را به قیمت کارشناسی به ترتیب 855 میلیون تومان و 2 میلیارد و 500 میلیون تومان را با تخفیف 300 و 200 میلیون تومان می‌خرند.

- «نقض قانون منع مداخله كارمندان دولت و شهرداري‌ها در معاملات دولتي و كشوري» که بر اساس مفاد آن، آن عده از واگذارکنندگان املاک شهرداری که خود یا بستگان آنان به شرح فوق، وارد معامله با شهرداری شده‌اند، مشمول این عنوان مجرمانه نیز هستند.

12. هر چند همه دریافت کنندگان در قبال املاک دریافتی از جهت ردّ مال به شهرداری و جبران خسارات احتمالی وارد آمده به این املاک و ... مسئولیت مدنی دارند، برخي از اين افراد، به لحاظ سِمَت اداری‌شان، مسئولیت کیفری نیز خواهند داشت. در واقع، تمامی دریافت‌کنندگان املاک که سمت آنها در «لايحه قانوني راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان دولت در معاملات دولتي و كشوري» ذکر شده است (تقریباً همه 122 نفر) اقدامشان در معامله با شهرداری و خرید ملک از شهرداری، مشمول عنوان مجرمانه مقرر در این قانون است. به عنوان نمونه، دو مدیر ارشد شهرداری به ترتیب در ولنجک و نیاوران آپارتمان‌هایی به مساحت‌های 220 و 13/220 متر مربع با 50 درصد تخفیف دریافت کرده‌اند. مبالغ تخفیف به ترتیب 517 و 803 میلیون تومان بوده است.

مسئولیت شورای شهر

13. درباره 5 عضو شورای اسلامی شهر تهران‌ که نامشان در فهرست منتشر شده آمده است، این نتیجه حاصل شد که دو مورد از واگذاری انجام شده یکی در اسفند 1394(پیش از بازرسی از املاک در 1395) اقاله شده و ملک به شهرداری بازگردانده شده است. دومی در تیر 95 اعلام انصراف شده و در مرداد اقاله شده است (پیش از انتشار فهرست). در سومی، اگر چه آغاز واگذاری به زمان کارمندی این عضو شورا، در شهرداری باز می‌گردد، واگذاری در دوره عضویت وی در شورای شهر به انجام رسیده است.

مورد چهارم به قصد تقدیر از قهرمانی این عضو، با تصویب شورای شهر بوده است. در پنجمین مورد ادعایی، دلیلی مبنی بر واگذاری ملک یافت نشد.اعضای شورای دوم شهر تهران از جهت تفویض اختیار غیرقانونی به شهرداری و نیز اعضای شورای ادوار بعد از جهت ترک نظارت بر عملکرد شهرداری در این زمینه، وظیفه قانونی خویش را به درستی انجام نداده‌اند و از این رو، از جهت تقصیر یا حداقل قصور در انجام وظایف، مسئولیت مدنی در قبال تضییع حقوق و اموال عمومی دارند و در یک صورت نیز ممکن است طبق قانون[8]، مسئولیت کیفری متوجه آنان باشد. در قانون آمده است که هرگاه مرجع ناظر بر نهادی، از وقوع جرم یا تخلفی مالی در نهاد تحت نظارت خود مطلع شوند و مراتب را حسب مورد، به مراجع صلاحیت‌دار قضایی یا اداری اعلام نکنند، مجرم محسوب می‌شوند و مشمول مجازات قانونی مقرر در این ماده‌اند.

14. شهردار تهران نه خودش نه بستگان درجه اول و سایر خویشانش، از دریافت کنندگان این املاک نبوده‌اند.

15. این اقدامات غیرقانونی، نامشروع و غیرمنصفانه که عملاً به رواج روحیه امتیاز طلبی، اشرافی گری و دوری از مردم دامن می‌زند، باید بدون فوت، وقت تصحیح و جبران شود و متخلفان و کسانی که احتمالاً مجرم شناخته می‌شوند، به طور متناسب تأدیب یا مجازات شوند. باشد که هشداری برای جدی گرفتن بیماری زیاده‌خواهی و ویژه خواری برخی مقامات و مدیران گردد.

16. دیده‌بان در این تجربه جدید و بی‌سابقه، در کنار دستگاه‌های رسمی حکومتی و به اتکای همکاری داوطلبانه مردم، در امر خطیری وارد شد که با شفافیتی که بحمدالله فراهم آمده است، نتیجه قطعاً به خیر و صلاح مردم شریف ایران و همه مسئولان و کارگزاران دستگاه‌های حکومتی به ویژه در شهرداری و شورای شهر تهران است. گرچه صدور حکم نهایی به لحاظ قضائی به عهده قوه محترم قضاییه است، این اقدام ان‌شاء‌الله بر اعتماد مردم به خدمتگزارانشان در قوای سه گانه خواهد افزود و سرمایه اجتماعی را افزون خواهد ساخت.

17. درس‌های زیادی از بررسی این پرونده می‌توان آموخت و توصیه‌های سیاستی می‌توان ارائه کرد که آن را به وقت مقتضی احاله می‌کنیم.
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۹ ۱۱:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ۱۴:۱۵
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۵ ۱۶:۱۶
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۹ ۱۷:۵۸
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۱۵:۳۵
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۱۴:۲۳
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۱۲:۴۸
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۱۱:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۱۱:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۶ ۱۲:۱۴
 
 
کلمات کلیدی : شفافیت و عدالت+احمد توکلی+املاک شهرداری
 
مومن با انصاف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۰:۱۳:۰۸
درود بر جناب توکلی که بدون توجه به حزب بازی مساله را روشن کردند. اعداد و ارقامی که همه رووش بحث داشتند ایشان و تیمشان به خوبی روشن کردند چرا که بیشتر بحث ها روی اعداد بود. با این اعداد مشخصه که تخلف هم محرز بوده و جناب شهردار و دوستان تخلف بسیار بزرگی را مرتکب شدند
من خودم طرفدار جناحی حقیقتا نیستم ولی انصافا شما نحوه برخورد توکلی با یک هم حزبی خودشو ببینید که بدون تعارف اون رو محکوم کرده
چیزی که متاسفانه در اصلاح طلبان کلا وجود ندارد و اگر دوستانشان تخلفی کنند ماله کشی شروع میشود
داستان ذخایر نظام و اخیرا واژه معوقه به جای اختلاس رو عرض کردم (4004853) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۲۲:۴۵
به وضعیت استخدام در شهرداری تهران رسیدگی شود که پر از بی قانونی و پارتی بازی هست. (4005260) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۲۳:۴۲
قالیباف مدیونی اگر استعفا ندهی (4005262) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۵۷:۳۶
خیال کردی اینجا کره جنوبی و ژاپن و آلمانه ؟!
اینجا ایرانه عزیز ! (4005337) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۰۰:۴۴
برخورد قالیباف در این قضیه خیلی منطقی تر از برخورد روحانی با قضایای فیشهای نجومی، صندوق فرهنگیان و کرسنت بود. (4005341) (alef-11)
 
دختر کارگر ساده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۵۳:۳۸
برخورد دختر مدیر نجومی بگیر از هر دوی اینا بهتر بود !!!!!!!!!!
بحث سفره و حق و ......
یادتونه ؟ (4005446) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۱:۴۲:۴۵
همه بى مبالات و همه بى توجه به اجراى قوانين (4005963) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۳:۵۹:۳۷
مگه بدون اطلاع و تاييد شهردار امكان داره (4006122) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۰:۳۵:۰۰
برای ما مردم قدرنشناس همون ... خوبه که اختلاس هشت هزار میلیاردی رو بگه بدهی معوق و امثال نوبخت که گیرندگان حقوقهای حرام نجومی را ذخیره انقلاب نامید.
پ.ن: بازهم دم اصولگراها گرم که بینشون آدم مرد و با وجدان پیدا میشه که در مقابل فساد هم باندیشون سکوت نمیکنن ولی اصلاح طلبها وقتی فسادی بینشون پیدا میشه صدر تا ذیلشون به دنبال ماله کشی و ماست مالی فساد هستند و از مفسد مثل ... حمایت و پشتیبانی میکنند.
لطفا منتشر کنید (4005857) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۰:۳۹:۴۲
قدر چیه بدونیم؟؟؟؟؟ ضمنا مودبانه بنویس ماله کشی چیه؟ ما ملت ایران مظلوم و صبوریم. هر روز خبر اختلاس داره میاد بیرون و ما هنوز پشت این کشوریم
یدونه از این فسادها تو کشورهای دیگه بود مردمش آروم میموندن؟
این آقای مدعی ارزش نباید زیر مجموعه خودش رو نظارت میکرد؟
برای من اینکه خودش و خانوادش از این خونه ها نگرفتن مهم نیست چون زیر مجموعه اش گرفتن عین اینه که خودش گرفته
مدیر کیه؟ مگه مدیر نباید نظارت کنه آخه؟
الف نشون بده (4006515) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۳۰:۴۳
واگذاری خانه در نیاوران به مدیران‌ارشد به اسم افراد کم‌درآمد

«از مواردی دیگر که مدیران شهرداری‌ در واگذاری‌ها بدان استناد می‌کنند، ماده (2) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن (مصوب 25/2/87) و ماده 4 قانون نحوه ایجاد تسهیلات رفاهی برای کارکنان دولت که کلاً درباره واگذاری زمین است و برای «حمایت از تولید و عرضه مسکن برای گروه‌های کم درآمد» و «آنان ‌که فاقد زمین یا خانه هستند‌» نه واگذاری آپارتمان و خانه در ولنجک، نیاوران و آجودانیه به مدیران ارشد در شهرداری و بیرون آن!»

و همچنین «واگذاری‌ها به دو صورت انجام شده است: تا سال 1390 با دستور مستقیم شهردار تهران و از طریق ستاد ساماندهی امور مسکن، با انعقاد قرارداد بین سازمان املاک و مستغلات و اشخاص متقاضی انجام شده است. پس از آن، چون به این نکته توجه شد که واگذاری مستقیم، تخلف از دستورالعمل ابلاغی است، واگذاری‌های پیش گفته به شکل صوری از طریق دو تعاونی خاص منابع انسانی و حمایتی مدیران انجام می‌شده است. واگذاری‌های موصوف از طریق دو شرکت تعاونی منابع انسانی و حمایتی مدیران، صوری بوده است و در اصل، همان واگذاری به افراد است، به همین دلیل تمامی آنها از نظر قانونی ناموجه است.»

اموال بیت المال دست کیه آقای قالیباف
خدا قوت دکتر توکلی پاکدست (4005283) (alef-13)
 
France
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۳۴:۳۶
حتی دولت و شهرداری هم حق ندارن خانه و مسکن به کارکنان کم درآمدشون واگذار کنن. مگر در جامعه افراد بسیار فقیرتر از کارمندان دولت وجود ندارن؟ (4006030) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۳۶:۳۸
چند روز پيش چنان برخورد بد و زننده و زشتى از ماموران شهردارى با يك ميوه فروش كه در جايى بسيار خلوت براى خرج زن و بچه اش امرار معاش شرعى مينمود ، ديدم. كه ناخود آگاه
به ياد ان دستفروش تونسى و ظلمى كه بر او رفت و خود را اتش زد افتادم ،
بعضى از ماموران شهردارى از اخلاق و انسانيت و درستكارى بويى نبرده اند ... (4005297) (alef-11)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۱۱:۱۶
اعضای شورای شهری که چنین مصوبه ظالمانه ای رو تصویب کردن باید در دادگاه پاسخگو باشن. (4005996) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۲:۰۱:۵۹
مشکل این است که شهرداری بدون مصوبه شورا قانون گذاری کرده است (4006187) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۲۸:۵۷
سوال اصلی این است که چطور فردی خانه یک میایارد و هشتصد میلیون تومانی از شهرداری خریداری می کنه در حالیکه نه خودش و نه همسر و فرزندانش تا حالا مسکن نداشته اند! این اهمال شهردار و دروغ مدیر دریافت کننده مسکن باید در دادگاه بررسی و شهردار و فرد دریافت کننده لعنوان مختلس از کار برکنار و اعمال قانون برایشان انجام‌گیرد (4006021) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۳:۴۸:۰۲
رسیدگی خوبی بود و به نسبت گردش مالی شهرداری تخلف قابل مقایسه با تخلف برخی بانکها نیست

البته از دیدگاه دیگر تخلف کم اش هم زیاده (4006115) (alef-13)
 
حسيني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۴:۰۵:۵۴
اگر مجموع تخلفات شهرداري معين و محاسبه بشه و سپس اين نتيجه گيري حاصل بشه بله تحليل شما درست است ولي اين يك مورد خاص از عملكرد شهرداري در يك مورد است. اگر مناطق مختلف شهرداري و سازمان ها و حدود 400 شركت وابسته هم بازرسي بشه اون وقت معلوم ميشه (4006843) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۴:۰۷:۵۱
چرا شوراي شهر عليرغم ماده 13 ايين نامه مالي شهرداريها به شهرداري اجازه داده نمايشگاه شهر آفتاب را به بانك شهر و بدون مزايده واگذار كند مصوبه مورخ 4 مهر 1395 (4006845) (alef-11)
 
کارشناس رسمی دادگستری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۸:۳۵:۴۹
قیمت کارشناسی یک ملک بسیار پایینتر از قیمت روز است......این املاک نه براساس قیمت کارشناسی بلکه براساس قیمت ارزش دفترچه منطقه ای واگذار شده است که حدود 5% قیمت روز محاسبه گردیده و از این رقم نیز تخفیفات کلی گرفته اند!!!!
یک مثال: برای فروش ملک خودبه امورمالیاتی و ثبت اسنادمراجعه میکنید....آیا مالیات فروش املاک و همچنین هزینه نقل و انتقال براساس قیمت و بهای روز محاسبه میگردد؟ اگر چنین بود که یکسوم بهای فروش را باید به امورمالیاتی پرداخت میکردید!!! یک دفترچه ارزش منطقه ای وجوددارد که قیمت املاک براساس نظر نمایندگان مسکن و شهرسازی، امورمالیاتی،شهرداری،نظام مهندسی،بنیادمسکن، اتحادیه املاک و....تعیین و هرچندسال یکبار بنا به ضرورت آپدیت میگردد....بطور مصال بالاترین ارزش منطقه ای املاک در منطقه 22 تهران 1/720/000 ریال میباشد!!!
حال پیدا کنید پرتقال قروش را! (4006323) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۰:۵۶:۴۴
خیلی وقت است که دیگر کلماتی مانند عدالت و برابری و . . . گوش نواز نیستند . (4004915) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۳۲:۳۸
قالی باف نیاز به استراحت دارد (4005288) (alef-11)
 
France
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۳۶:۳۶
باور کنید یا نه اصل مساله برای من سیاسی نیست. اصلا برای خود من بعنوان طرفدار اصلاحات اینکه آقای قالیباف شهردار باشه خوب بود چون یک توازن قدرت بوجود میآمد. بالاخره اصولگرایان هم طرفدار دارن و باید بخشی از قدرت رو داشته باشن. اما این جریان املاک یک چیز عجیب و غریب بود. هزاران ملک رو با تخفیفهای آنچنانی دادن به کارمندان و مدیران. اصلا غیرقابل تحمله. (4006035) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۲:۰۹:۵۶
مشکل اینه که افرادی که در رده های بالا کم کاری و یا خیانت می کنند بدون عقوبت رها می شوند. ولی برای افراد عادی بسیار سخت می گیرند.
الان با برجام به چه نتیجه ای رسیدیم؟
طرح تحول سلامت پزشکان وکلی خیانت دیگر به مردم و کشور
کسانی که در این موارد رفتار و کردار غلط کرده و کشور را دچار خسران کرده اند چه می شوند؟
نیروگاه اراک چه شد؟
چرا در مورد تحریمها شفاف حرف نمی زنند.
همین امشب اخبار 1 سیما از تحریم صنعت دارویی ایران در نمایشگاه صحبت می کرد که طی دو سال اخیر اعمال شده است.
چرا از روزنامه ها و جراید صدایی بلند نمیشود. (4006191) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۰۴:۲۱
حالا که تخلف احراز شد اون آدم بی گناه را از زندان آزاد کنید (4005349) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۶:۴۸:۴۶
توی متن دقت کن دکتر توکلی گفتند سعی در آزادی یاشار سلطانی داشتند ولی ایشان اتهامات دیگری هم دارد. (4005553) (alef-11)
 
France
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۳۷:۴۵
اتهامات دیگری داشتن یا پیدا کردن؟ (4006038) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۲:۱۴:۳۴
خیر داشته اند (4006194) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۷:۴۱:۵۶
ممنون از سایت الف به خاطر پوشش دهی کامل خبر اما تیتر چکیده ی مناسبی از متن نبود و به نوعی با موضع گیری منفی همراه بود. بهتر است تیتر را طوری انتخاب کنید که به خواننده اجازه بدهد خودش در متن تعقل کند و برداشت کند و با سو گیری خاصی همراه نباشد (4007181) (alef-11)
 
حمید پالیزگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۰:۵۹:۴۳
با سلام
خب حالا که معلوم شد ارگان خدوم شهرداری تخلف کوچکی به میزان 24.5 میلیار تومان انجام داده اون بنده خدا یاشار سلطانی رو آزاد کنید. اگر گفتن حقایق و افشا کردن فساد تو این مملکت بیشتر از اصل جرم تبعات داشته باشه باید فاتحه این جامعه رو خوند. بخدا مملکت اسلامی فقط با شعار و حرف نمیشه. (4004917) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۲۸:۵۱
متهمان این پرونده آزادند و خبرنگار به جرم افشای حقیقت زندانی .
واب بر ما (4005279) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۱:۴۰:۳۱
این همان قانون آزادی تا بیان که تو کشور ما به شدت رعایت می شود ! (4005956) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۲۹:۲۰
خدا از باعث و بانی اش نگذرد. (4005280) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۲۹:۲۳
کدام 24 میلیارد تومان؟ آزیا متوسط قیمت واگذاری املاک در آن مناطق متری چهار میلیون و هشتصد هزار تومان است که تخفیف رو 24 میلیارد حساب کردند؟ به جرات می توان ادعا کرد تخفیف های داده شده بالغ بر 80 میلیارد تومان است. ضمن آنکه طبق ادعای دیده بان شفافیت واگذاری های در قالب تعاونی هم تخلف بوده و قابل پیگرد. خوب است آقای توکلی توجه داشته باشند که ماده 4 وزارت مسکن را موظف به پیگیری تامین مسکن کارمندان بدون مسکن نموده است و نه شهرداری! (4005399) (alef-11)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۱۲:۲۹
غیر از املاک گرانقیمت حتی در مورد کارمندان عادی هم هیچکس حق نداشته اموال مردم رو با 50 درصد تخفیف به اونها واگذار کنه. (4005999) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۲:۱۱:۰۸
یاشار سلطانی به خانم آباد تهمت ناروا زده است (4006192) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۱:۰۱:۳۱
دروود.البته اگر يكم شجاعانه تر بود بهتر بود..... (4004921) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۱:۰۷:۳۹
اگر به بی خانه ها دادند چرا به 4نفر یک اپارتمان البته انها بس ازسند بلا فافاصله میفروشند وسود هنگفتی میبرند .وبه ریش مستضعفین میخندند . (4004930) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۱:۱۲:۵۸
خدا خیرتون بده.
به سازمان دیده بان شفافیت و عدالت که به نظر غیرانتفاعی میاد چطور میشه کمک کرد؟ (4004941) (alef-13)
 
یک مطلع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۲:۱۸:۰۴
اینا غیر انتفاعی هستند با هزینه خودشان میگردند و از کسی کمک نمی گیرند (4006195) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۱:۳۹:۵۰
اقی توکلی ان کارمندی که قرار اقساط حداقل 10 میلیون در ماه این املاک را بپردازد قرار است این پول را از کجا بیاورد وقتی حداکثر پرداختی طبق قانون 11 میلونه ایا این افراد مشمول حقوقهای نجومی نمی شوند؟ (4004968) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۱:۴۴:۱۰
چرا نگفته به چه کسانی و بابت چی هبه شده است
چقدر شفاف سازی
ایشان فقط قالیباف را تبرئه نموده است
لطفا آقای قالیباف این 24 میلیارد را از جیبشان بپردازند
ضمنا متوسط قیمت حدود متری 4/5 میلیون تومان است که تو انقلاب هم به شما نمی دهند چرا قیمت کم زده اند (4004972) (alef-13)
 
تئو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۱:۴۷:۲۳
کم مونده بوده این 891 میلیون تخفیف از ان ور بام بیفتد و خریدار چند میلیون هم از فروشنده نقدی بگیرد - بارک الله کارمندان خدوم شهرداری چه خوش خوراک یک ملک با 891 میلیون تخفیف به به خدا شاهد است که 10 میلیون وام می خواهم چند ماه است موفق نمی شوم . (4004977) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۱:۵۱:۴۳
دادن این املاک نافی مسیولیت شهردار نبوده پس مجرم است. (4004985) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۰۵:۵۴
قالیباف مقصر اصلی هست . چون وطیفه داشته نظارت کنه و کوتاهی کرده
چون فقط حرف می زنه و شعار میده
چون امانتدار اموال مردم نبوده (4005224) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۴۴:۴۰
برو بابا شهرداری کردن تهران مثل اداره یک مملکته خوب یک موقع هم چنین چیزهایی اتفاق میفته ۲۴ میلیارده که پس گرفته میشه ۸۰۰۰ میلیارد نیست که اقساط معوق باشه.... (4005312) (alef-11)
 
حسین اصل
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۳۲:۵۳
اداره کردن ؟!! (4005402) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۲۰:۲۳
این فقط یک قلم از تخلفات صورت گرفته در این یازده ساله در شهرداری تهران است.مناقصات و مزایده ها ی پیمانکاران در شهرداری تهران نیز نیاز به بررسی توسط همچین نهاد هایی دارد... (4005253) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۰۰:۵۲
آقاي توكلي حق الزحمه كارشناساني كه اين بررسي را انجام ميدهند از كجا مي آيد؟
اين كه به چه كسي چقدر واگذار شده يك بحث است و اينكه به چه حقي به كساني تخفيف داده شده بحثي ديگر است..لطفا اينحا را هم گزارش دهيد
مگر مساله منتقدين بر سر واگذاري به خانواده قاليباف است؟!...مساله سر بذل و بخشش به دوستان و آشنايان و بستن دهان مسوولان است... (4005000) (alef-13)
 
يكي از همراهان دكتر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۸:۴۷:۱۳
همه كارشناسان همراه آقاي دكتر توكلي مثل خود ايشان هستند و رايگان همكاري ميكنند و بعضي هايشان حتي از جيبشان به سازمان مذكور كمك ميكنند و البته خيلي ها هم اعلام آمادگي براي كمك كرده اند كه دراين مورد مسئولين سازمان بسيار احتياط ميكنند . (4006346) (alef-11)
 
مودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۱۵:۱۵
اقای توکلی کار شما در شفاف سازی و روشن نمودن ابعاد این ماجرا بسیار خوب و شایسته تقدیر است اما متاسفانه دروغ های نجومی را دولت و طرفداران دولت در سطحی بسیار وسیع و با حجم تکرار حیرت انگیزی پخش کرده اند و بسیاری هم باور کرده اند و اکنون آن شبکه های اجتماعی و روزی نامه ها سایتهایی که آن دروغ های نجومی راپخش کرده اند به هیچ عنوان اخبار کنفرانس خبری شما را پوشش نمیدهند .... متاسفانه در کشور ما همین گونه است ابتدا یک خبر که یا از اساس دروغ است یا فقط کمی از آن راست و بقیه غلوهای عجیب و غریب است با سرعت و حجم بالا توسط صدها روزنامه و سایت و شبکه اجتماعی منتشر میشود و سپس بعد از بررسی ها و تحقیق لازم که واقعیت ماجرا آشکار میشود دیگر آن رسانه های مامور و معذور واقعیت را پوشش نمیدهند و اینگونه میشود که دروغ و تهمت و افترا در جامعه گسترش می یابد و اینگونه سرمایه اجتماعی مردم و نظام آرام و آرام میسوزد و بر باد میرود. (4005015) (alef-13)
 
زیباکلام
Denmark
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۳۳:۳۱
خوبی دوست عزیز!!!؟؟الان این تخلفاتی که اقای توکلی گفتن از دید شما دروغ نجومی بود!!!؟؟جل الخالق (4005289) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۸:۱۷:۲۷
اخوی شما خوبی ؟!!!
نشنیده بودی که صحبت از صدها هزار متر مربع زمین بود که قالیباف فقط به همسرش هدیه کرده است ؟!! نشنیده بودی که صحبت از صدها ملک مسکونی و .... چه و چه و چه بود؟!!! ظاهرا شما خودتو به نشنیدن میزنی .... بنده به هیچ عنوان از تخلف صورت گرفته در شهرداری تهران دفاع نمیکنم و همان ابتدا هم از آقای توکلی بابت روشن کردن ابعاد دقیق ماجرا تشکر کردم. متوجه منظور بنده نشدید.... این املاک نجومی که همه اش شد بیست و چهار و نیم میلیارد تومان در بوق و کرنا شد تا اختلاس حیرت انگیز 8000 میلیارد تومانی !!!! در سایه قرار بگیرد.... حال شما خوب مقایسه کن و 8000 میلیارد تومن را 25 میلیارد تومن مقایسه کن.... 320 برابر اخوی میشنوی ؟؟ 320 برابر ....
ضمن اینکه مقایسه برخورد شهردار تهران با این قضیه و دولت با آن 8000 میلیارد بسیار عبرت آموز است.... شهردار تهران خطاب به توکلی : در بررسی این موضوع به من رحم نکن....
رییس جمهور : حالا باز پرداخت یک وام (8000 میلیارد تومن !!!!) به تعویق افتاده هی نگویید اختلاس ....!!!!
الف جان لطفا منتشر کن (4006294) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۱۷:۰۳
خبرنگار زندانی شده رو آزاد کنید
بزارید فسادها توسط خبرنگاران برملا بشه
جریان آزاد اطلاعات مانع فساد هست (4005016) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۱۷:۱۸
جناب توکلی خدا بهتون عمر با عزت بده خدا قوت دلیرمرد (4005018) (alef-13)
 
افشین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۲۲:۵۵
قیمت کارشناسی کل رو بر متراژ املاک تقسیم کنید میشه متری چهار میلیون و هشتصد هزار تومان :
1- لطفا در مناطق 1 تا 3 به این قیمت اپارتمان پیدا کنید.

2-تازه به این رقم کارشناسی پایین ، متوسط سی درصد هم تخفیف داده اند!

3- اصلا چه کسی به شهرداری و هر ارگان دولتی دیگری اجازه داده به پرسنل خود از محل اموال عمومی زمین و خانه بده ؟ اگر قانونی هم در این زمینه هست قانون غلطی است و لطفا آقای توکلی پیگیر اصلاح قانون باشند تا جلوی فساد به صورت اساسی گرفته بشه.

4- اون خبرنگاری که این موضوع رو گزارش داد را لطفا به جای زندانی کردن ، تشویق کنید. (4005025) (alef-13)
 
حمید رحیمی نزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۵۲:۱۱
در مورد بند سه دیگه آقای توکلی نماینده نیستند که پیگیر اجرای قانون باشند ! بعضی با تکرار کردند کسانی رو به جای توکلی فرستاندند مجلس که حق اوقات فراغتشون رو هم از سر سفره ی انقلاب بر می داشتند (4005328) (alef-11)
 
پرتو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۹:۰۹:۰۴
اقای توکلی 8 سال نماینده بودن. (4005762) (alef-11)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۱۵:۰۰
اصل مشکل اینه که انگار هیچ حساب و کتاب درستی نیست در مصرف اموال عمومی. یعنی چی هر مدیری خواست از پول مردم به کارمنداش خونه و زمین بده؟ آیا این خونه ها سهم کارتن خوابها و کپرنشینان و مردم فقیرتر از این کارمندان نیست؟ (4006002) (alef-13)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۲۴:۲۴
آقای توکلی نحوی بررسی ، گزارش و ارئه شما در این جمله زیر نهفته است.
"کوشش شد تا به کمک اتحادیه املاک تهران، قیمت روز املاک واگذار شده به دست آید، ولی مقدور نشد."
آیا این مصداق استاندارد دوگانه شما نیست؟ (4005030) (alef-13)
 
حق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۱:۵۶:۲۵
منظور آقای توکلی این است که برای صحت و سقم ارزیابی انجام شده توسط کارشناس رسمی از اتحادیه املاک تهران کمک خواسته شد که متاسفانه دریغ کردند (4005974) (alef-13)
 
مقداد
United States
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۳۸:۳۱
ارزش کارشناسی شهرداری 82 میلیارد بوده یا ارزش واقعی املاک؟؟؟؟ (4005054) (alef-11)
 
emad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۴۸:۲۱
دست مریزاد جناب دکتر توکلی
به امید شفافیت در همه شئون کشور (4005067) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۵۳:۵۸
احسنت به دكتر توكلي مخصوصا به خاطر عمل به وعده اي كه داده بودند. (4005069) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۵۴:۰۶
در اینکه این کار سازمان سمن شفاف سازی تجربه جدیدی است و می تواند در اقناع مردم موثر باشد. اما نباید از یاد برد که وقتی این مساله قابل قبول است که موضوع از سوی یک مرجع قانونی ارجاع شود و نه متهم پرونده.
نکته دوم آنکه وقتی این امر ممکن است در اقناع جامعه موثر باشد که رسیدگی کننده فاقد خط و گرایش خاضی باشد. وقتی متهم و گزارشگر در یک خط فکری هستند زیاد نمی تواند در اقناع مردم موثر باشد.
در هرحال طبق این گزارش و بر اساس قیمت کارشناسی بش از 24 میایارد دلار شهردار مردم از بیت المال حاتم بخشی کرده است که نرخ روز آن حداقل دوبرابر خواهد شد. خوب در این گزارش چیزی از دفاع شهردا و عکس العمل شهردار تهران نسبت به این حاتم بخشی ها دیده نمی شود. (4005070) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۵۵:۵۶
من فقط یه چیز ساده میگم اکثر واگذاریهای در مناطق شمالی تهران و مناطق گرون بوده
گفته میشه ارزش املاک هشتادودو میلیارد تومن و متراژ هجده هزار متر از تقسیم این دو عدد به عدد چهار میلیون و نیم میرسیم
میشه یکی به من بگه کجای سعادت اباد یا نیاوران یا هروی و امثالهم ملک متری چهارمیلیون و نیم هست؟
اقای توکلی حتی بنا به این گزارش تخلف 24میلیاردی محرزه تخلف حقوقها چقدر بود و در سایت شما حجم مقالات حقوقها و املاک نشانه خوبی نداره که بگیم بیطرفی مطلق دارین
اعتمادی که به شماست ارزش ریالی یا جناحی نداره لطفا قدرشناس این ارزش باشین
بازم یکی بگه کجای نیاوران و سعادت اباد ملک متری چهارمیلیون و نیمه که من همش رو میخرم تازش این نرخ بدون تخفیفشه با تخفیف میانگین درمیاد متری سه میلیون و دویست که بیابون هم این قیمتی نیست
با کمال احترام و ادب نوشتم امیدوارم منتشر کنید هرچند ...... (4005074) (alef-13)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۵۷:۴۶
ممنون از تلاش شما. آقای توکلی بهتر بود به آقای قالیباف می گفتند که نماینده افکار عمومی رسانه ها هستند و منتقد و پیگیر اصلی این داستان هم یاشار سلطانی و سردبیر سایت فیلتر شده معماری نیوز است. اگر جناب شهردار برای افکار عمومی ارزشی قائل هستند بهتر است پاسخگوی رسانه های منتقد باشند و نه اینکه پاسخ‌های مشخص را به صورت مستمر به خبرنگاران مشخص بدهند. (4005078) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۰۱:۱۰
خداقوت آقای توکلی. در این دوماه همیشه نگران بودم پایتان در بررسی تخلفات یک شهردار همسو بلغزد. مرحبا و خسته نباشید که منصفانه بررسی کردید. (4005080) (alef-11)
 
حسین س
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۱۲:۱۲
جناب توکلی درود برشما مرد با ایمان ومتعهد. اندک اندک داریم به بهبود اوضـاع کشور امیدوار میشوم بی شک اقدامات سازمان شما بدون حمایت مقامات عالی رتپه نیست پس برانان که همـــراهی وحمایت می کنند درود.زنـــده بـــاد پاکی وصداقت.پاینده باد ایران همیشه اسلامی. (4005998) (alef-13)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۰۳:۲۴
در زیر مجموعه شهردار تخلفی شده شما هم هزار با عنوان کردید شهردار بی تقصیر است و خودش خبر نداره. می شه بگید تعریف مدیریت یک سازمان یا نهاد چیه؟ اگر در کشور ژاپن چنین تخلفی بشه مسول واحد خودکشی می کنه حالا ما دایما تلاش می کنیم آقای رییس را پاک جلوه بدیم. مسولیت یعنی جی؟ (4005085) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۱۳:۳۳
بابت این اتفاق شهرداری حتما باید پاسخگو باشد .
ولی از این بابت که شهرداری برای اولین بار در تاریخ ایران با یک نهاد غیر حکومتی همکاری کرده و اطلاعاتش را در اختیار او قرار داده باید از شهرداری تشکر شود (4005112) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۱۹:۰۵
در این مناطق آپارتمان بالای متری 10 میلیون و زمین بیش از 20 میلیون است که مجموع ارزش آنرا چیزی فراتر از 170 میلیارد می کند چگونه قیمت کارشناسی در این مناطق اعیانی 82 میلیارد براورد شده که تازه کلی هم تخفیف روی آن داده شده؟ (4005122) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۲۹:۰۵
این مدیران چه کار طاقت فرسائی انجام می دهند ودرمقابل اجرت ۱۰ها میلیونی به آنها تعلق می گیرد آیا قالیباف از شما که رزمنده وبرادر شهید که زندگی ساده رزمندگان را دیده اید پذیرفته نیست به یک عده از بیت المال این طوربذل وبخشش کنید واگر قوه قضائیه در این پرونده برخورد نکند یک بام ودو هوا را در ماجرای آقایان قالیباف وکرباسچی خواهیم بود (4005139) (alef-13)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۳۰:۳۸
ممنون جناب توكلي صرف نظر از اينكه به هر تقدير در پرونده هاي اين چنيني در كشور به شدت سياسي زده ما ممكن است متهم به جانبداري هاي احتمالي شويد ولي نفس عمل شما بدون نقص است . خدا كند مسئولين كشور انقدر سعه صدر داشته باشند كه اجازه دهند در موارد ديگر نيز چنين اقداماتي انجام گيرد (4005142) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۴۰:۲۰
اقاى توكلى بهرحال با معذوريتهايى كه بهرحال داشتند ،،توانسته اند در اين اوضاع و احوال گزارشى شجاعانه به مردم بدهند ، اميد ميرود موجبات آزار و اذيت و خداى ناكرده حبس و اين چيزها براى ايشان پيش نيايد ، و بنفع قوه قضاييه هم ميباشد كه ان بنده خدا را كه زودتر از همه اطلاع رسانى نمود را ازاد كنند . (4005304) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۳۲:۴۱
پس اينجا ٢ موضوع روشن است ١ - تخلف قطعي است ٢ - ان بنده خدا تو زندان است ديگر وقت آزاديش است (4005147) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۰۱:۳۹
کسی که رو 10 سال بکنن شهردار همیم میشه دیگه
مگه قحط الرجاله ؟!!!! (4005214) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۰۴:۲۹
قالیباف چرا صحنه رو برای خدمت جوانان خالی نمیکند ؟ (4005218) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۳۵:۲۴
" مساحت کل املاک واگذار شده 17،018 متر مربع بوده است. ارزش فروش تمام 108 واگذاری در مجموع به قیمت کارشناسی 5/82 میلیارد تومان (825،116،408،485 ریال) "
یعنی میانگین هر متر مربع کمتر از 5 میلیون تومان. قیمت واقعی آپارتمان در مناطق 1 ،2،و3 کمتر از 5 میلیون تومنه ؟ به نظر قیمت کارشناسی هم خیلی پایینه حالا تخفیف ها بجای خود (4005154) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۰۵:۱۶
حرامخواران ؛ حرامتان باد (4005222) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۴۷:۲۵
جلوش گرفته شد جوش نیار (4005317) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۰۵:۵۴
حالا دوباره کاندید نشه برای انتخابات ، خوبه (4005225) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۲۶:۴۰
خوبی برادر واگذاری بین سالهای 87 تا 90 بوده (4006015) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۴۰:۰۱
جزئیات که الحمدلله معلوم نیست اما اگر 82 میلیارد را تقسیم بر 24 میلیارد بکنیم، میشه 41% تخفیف در مجموع که خب رقم خیلی قابل توجهی است! و البته خود رقم 82 میلیارد هم قابل توجه است. (4005163) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۲۶:۱۶
عزیز من، باید 24 رو تقسیم بر 82 بکنی نه برعکس. (4005270) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۴۰:۴۳
متاسفم برای شهرداری تهران
آقای توکلی چرا در شهرداری تهران کارمندان فامیل هم هستند چون در شهرداری پارتی بازی بیداد میکنه
طرف بازرس شهرداری هست فک و فامیل رو برده شهرداری درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4005166) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۰۸:۵۱
یه بررسی کنید ببینید چند درصد کارکنان شهرداری با هم فامیل هستند؟ اینا آزمون دادند و استخدام شهرداری شدند؟ (4005232) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۵۲:۰۳
همه اداره ها همینه نه فقـط شهرداری (4005327) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۴۵:۴۲
آفرین. معلوم شد که تعارف نکردید
فعلا البته (4005170) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۵۰:۴۹
در ادامه می گم که به خدا دلم به حال این مردم به حال این کسانی که شهید دادند، به حال مرحوم پدرم که خالصانه به جبهه رفت، به حال شیمیایی ها ، به حال جانبازان خیلی خیلی می سوزه. (4005180) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۳:۵۴:۱۷
خسته نباشي دكتر فقط به شما اعتماد داريم. (4005185) (alef-11)
 
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۳۳:۵۱
یکی از مدیران ارشد منطقه 13 که الان بازنشست است وقتی کارمند ساده بود در شهرک شهرداری در اتوبان کرج یک واحد اپارتمان از تعاونی گرفت وقتی مدیر ارشد شد اپارتمانی در سیول (فکر کنم ) ایا ان را نیز برسی کردید بررسی ها باید فراگیر باشد. (4005292) (alef-11)
 
g
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۳۶:۱۸
آقای توکلی درود بر شما آفرین خداوند به شما عمر دراز و هر آنچه که از خدا میخواهید بدهید آقای توکلی کاش قانون خدمات به ایثارگران را نیز بررسی میکردید وتبعیضی که سالیان متمادیست در حق جانبازان زیر بیست و درصد انجام میشود را رسیدگی میکردید پدری دارم جانباز زیر بیست و پنج درصد با اوضاع و احوال بد ولی بنیاد طبق قانون تمام مزایا را به جانبازان بیست و پنج درصد به بالا داده است لطفا داد و آه و ناله ما را به گوش قانون گذاران ناشوا برسانید .... (4005296) (alef-11)
 
مهندس محمد جعفر زاکانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۴۱:۲۸
1- سردار محمود صلاحی رئیس مشاور شهردار و رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در گفتگوی ویژه خبری شبکه 6 سیما در مورخه 16 شهریور 95 گفت :
1-1 لیست منتشر شده در رسانه‌های مربوط به 183 نفر است که دریافت مسکن 33 نفر از آنها کذب محض است. همه واگذاری‌های صورت گرفته در قالب زمین یا واحد مسکونی بوده است. حدود 2 هزار و 200 مورد از مسکن‌های دریافت شده افراد در این تعاونی‌ها در منطقه یک، 2 هزار و 553 مورد در منطقه 2، حدود 3 هزار مورد در منطقه 5، هزار و 300 مورد در منطقه 8، 9 هزار و 416 مورد در منطقه 22 و باقی واگذاری‌ها در سایر مناطق بودهاست.
1-2 صلاحی تأکید کرد : براساس قانون مجلس، قانون شهرداری‌ها و مصوبه‌ سال 85 شورای شهر ستاد تسهیلات تعاونی مسکن در شهرداری تهران تشکیل شده و مرجع قیمت‌گذاری‌ها نیز کارشناس رسمی دادگستری است. امروز نیز بیش از 6 هزار نفر از کسانی که از طریق تعاونی‌ها صاحب خانه شده‌اند از شهردار تهران تقدیر کردند.
1-3 شورای شهر تهران تسهیلاتی برای کسانی که در تعاونی ثبت‌نام می‌کنند تعیین کرده که براساس آن به ازای هر نفر عضویت 20 میلیون از عوارض پروانه ساخت معافیت ایجاد می‌شود به عنوان مثال به یک تعاونی با 100 عضو 2 میلیارد تومان تخفیف داده می‌شود که البته براساس مصوبه امسال شورای شهر این رقم به 30 میلیون تومان افزایش یافته است. چرا که اصل ایجاد این تعاونی‌ها فراهم کردن شرایطی برای خانه‌دار شدن افراد است.
2- جعفر منتظری دادستان کل کشور در مصاحبه 8 ابان 95 اظهار داشت:
2-1 شهرداری تهران حدود 104تعاونی تشکیل داده است و طبق بررسی های ما از این 104 تعاونی که در قسمتهای مختلف شهر تهران تشکیل شده در مجموع یک میلیون و 700 هزار مترمربع به این شرکتهای تعاونی زمین واگذار شده بود.
2-2 دربررسی ها مشاهده شد آنچه که در این قالب انجام شده است اشکال قانونی و جود ندارد و تخلفی صورت نگرفته است اما یک سری املاک دیگری به صورت آپارتمان به دسته ای از مدیران و شاغلین شهرداری که فاقد مسکن بودند واگذار شده که با مجوز شورا می توانستند مقدار تخفیف دریافت کنند اما بیش از آنچه که باید به آنها تخفیف داده شده است که ما اشکال شکلی و ماهوی در این مسئله دیدیم و تخفیف های داده شده صحیح نبوده و باید اصلاح شود.
2-3 در بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که حدود 150 نفر افرادی بودند که از مجموعه خود شهرداری هستند و می توانستند از تسهیلات و امکانات شهرداری استفاده کنند و آنها در تعاونی عضو شدند و تخفیفاتی که گرفته اند صحیح نبوده است و ابلاغ شده است که بر اساس نظر کارشناس باید تخفیفات غیر مجاز برگردد.
2-4 ر مجموع حدود 29 نفر نیز هستند که خارج از شهرداری بودند که با معرفی، یکسری آپارتمان به آنها واگذار شده که طبق مقررات قانونی تخلفات قطعی است و باید نسبت به آن رسیدگی شود اولین کار این بود که به آنها اعلام شود که این معامله باطل است و باید فسخ شود که این مسئله را به شهرداری گفتیم و شهرداری تهران هم بلافاصله اعلام کرد همچنین تعدادی نیز خارج از تعاونی و به صورت مستقیم املاک به آنها واگذار شده بود که نباید انجام می شد. در مجموع قرارداد 45 نفر باطل بود و باید فسخ می شد و آن رابه شهردار اعلام کردیم و در آخرین نامه ای که فرستادند 36 مورد از این موارد را ابطال کردند. 9 موردهنوز باقی مانده که اشکالات قانونی دارد باید این معاملات نیز فسخ شود.
3- آقای توکلی مدعی است 108 واگذاری برای 110 ملک به 122 نفر انجام شده است مدعی است تنها دو مورد از واگذاری‌ زمین به مساحت 793 متر مربع بوده است مدعی است مساحت کل املاک واگذار 17،018 متر مربع به ارزش فروش کارشناسی 82.5 میلیارد تومان با کل تخفیف 3/24 میلیارد تومان است. وی با تاکید بر اینکه طبق بررسی ها نه تنها خانواده شهردار بلکه هیچ کدام از اقوام ایشان نیز هیچگونه ملکی از شهرداری دریافت ننموده اند. لذا آقای توکلی در ادامه با ذکر توضیحاتی به بررسی موارد مذکور می پردازد.
4- قابل توجه آقای توکلی و دوستانشان که مدعی بررسی کارشناسانه واگذاری املاک توسط شهردار تهران می باشند.
4-1 اقدام نظارتی و مطالعاتی ادعایی آقای توکلی نهایتا در محدوده مواردی است که از سوی شهردار یا به فرمایش ایشان بخش مردمی اطلاع رسانی شده است بنابراین نمی توانند مدعی بررسی براساس سوابق مرتبط با دارائیهای تهران یا در اختیار شهرداری تهران باشند بهرحال به فرض صحت مطالب مذکور طبیعتا نمی توانند مدعی بررسی عملکرد شهردار در خصوص واگذاریهای از اموال و دارائیهای مردم تهران باشند.
4-2 اطلاعات مورد اشاره سردار صلاحی مشاور شهردار در خصوص واگذاریهای تهران جایی در گزارش آقای توکلی ندارد یعنی آقای توکلی توضیح نمی دهد که تکلیف بالغ بر 8000 ملک واگذار شده در گزارش تنظیمی کجا است؟
4-3 اظهارات دادستان کل کشور مبنی بر واگذاری بیش از 1.7 میلیون متر مربع زمین واگذاری جای در گزارش اقای توکلی ندارد گزارش توکلی به وتاگذاری حدود 700 متر زمین اکتفا کرده است.
4-4 آقای توکلی ارزش بالغ بر 110 ملک به مساحت 17018 متر را حدود 82 میلیارد تومان اعلام می کند که شامل حدود 3 میلیارد تومان تخفیف شده است فرض گزارش توکلی برای هر ملک در مناطق 1 ، 2 ،3 و 22 حدود کمتر از هشتصد میلیون تومان می باشد یعنی متری کمتر از 4 میلیون تومان برآورد شده است در حالی که به استثناء منطقه 22 قمت ملک در مناطق مذکور حداقل دو الی 3 برابر قیمت مفروض می باشد.
4-5 بنابر محاسبه گزارش آقای توکلی ارزش تخفیف اعطایی کمی بیش از 3 میلیارد تومان است یعنی حدود 5% ارزش کل ملک که طبیعتا و حتی با نرم بنگاههای املاک بسیار طبیعی و حتی کمتر از تخفیفات واقعی بازار می باشد در حالی که اعتراض به واگذاری بر اساس قیمت کارشناس دادگستری ، تخفیفات اعطای شهردار تا 5% قیمت ملک و تقسیط بلند مدت مانده حساب می باشد که باعث می گردد تا پرداختی خریدار حداکثر حدود 10% الی 15% قیمت واقعی ملک باشد.
4-6 اقای توکلی مدعی است طبق بررسی ها نه تنها خانواده شهردار بلکه هیچ کدام از اقوام ایشان نیز هیچگونه ملکی از شهرداری دریافت ننموده اند اما نمی فرمایند با اتکا بر کدام مکانیسم نظارتی و دسترسی به کدام بخش از اطلاعات قابل دسترس مجموعه افراد مذکور طی زمانی بسیار کوتاه به چنین دستاورد متقنی رسیده اند؟ آقای توکلی بفرمایند در کدام پرونده قضایی فساد مالی و چپاول حقوق عمومی می توان حتی یک مورد را نام برد که مدیر عالی و خانواده مستقیما وارد عمل شده باشند؟
4-7 اقای توکلی طی هفده بند تلاش می کنند که به اشکالات و پاکی اتهام فساد در واگذاری املاک توسط شهردار را توضیح دهند فسادی که با توجه به ساده سازی پرونده فساد در واگذاریهای شهردار از 8000 واگذاری مورد اشاره سردار صلاحی و 1.7 میلیون متر مربع مورد اشاره دادستان کل کشور به 110 واگذاری و 7 متر زمین بسنده شده است. (4005306) (alef-13)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۴:۵۵:۰۹
دمت گرم آقای توکلی.... خدایی اگه کاندید بشی بهت رای میدم.... من کلا از انتخابات پیش رو نا امید شدم ولی خب اومدن افرادی مثل شما که حضورتون موجب امیدواری ما جووناست شاید سبب آشتی ما با خیلی چیزا بشه.... دمتونم گرم.... ایول.... این بار اول نیست که ثابت کردین آدم درستی هستید.... خدا رو شکر می کنم هر چند کم و یا انگشت شمار اما افرادی مانند شما هنوز هستن.... (4005332) (alef-11)
 
ن خ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۰۵:۴۲
چرا در مورد زمین های واگذار شده به تعاونی ها که بالغ بر یک میلیون متر مربع می باشد بررسی صورت نگرفته است؟ (4005353) (alef-11)
 
آرمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۸:۴۸:۱۸
اول نشست گفته که این گزارش فقط درمورد نامه بازرسی هستش (4006347) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۰۶:۵۱
اقای دکتر توکلی . با سلام خسته نباشید.
درکل گزارش خوبی است و با توجه به دوست و هم جناحی بودن با قالیباف ، شجاعانه و قابل قبول است . لطفا تا برگرداندن این املاک به بیت المال و مجازات خاطیان موضوع را پیگیری نمائید. حتما خاطرتون هست که کرباسچی شهردار اسبق تهران را به جرم دادن تخفیف در حد 20 میلیون تومان به 5 نفر از مدیران خود که درستی آن نیز محل بحث بود به زندان، انفصال از خدمات دولتی محکوم و از زندگی ساقط کردند.

ولی این جمله گزارش قابل هضم نیست"کوشش شد تا به کمک اتحادیه املاک تهران، قیمت روز املاک واگذار شده به دست آید، ولی مقدور نشد"

درضمن سازمان دیدبان شفافیت و عدالت در مورد اجرای عدالت نسبت به افشاکننده این جرم ها نیز ورود کند و در باره آزادی وی تلاش کند. (4005357) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۰۷:۳۷
آقاي شهردار !! متاسفم از اينكه 24 ميليارد را ناچيز مي دانيد . براي تهيه جهيزيه دختران مردم 3 ميليون وام نمي دهند مردم گاهاً زنداني 1 ميليون تومان هستند !!! واقعاً متاسفم (4005359) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۰۸:۲۶
طوری نیست، فقط حقوق‌های نجومی هجوم به ارزش‌هاست و دیگر هیچ!!! (4005364) (alef-11)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۱۱:۴۶
راستی یه تحقیق کوچولو کنید که این آقایون بابت پرداخت پول املاک چقدر وام قرض الپسنده گرفتن چون این کار در بین این آقایون خیلی مده (4005367) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۱۲:۲۶
یک سوال چرا باید آقای توکلی به این موضوع رسیدگی کنند؟ مگر ما سازمان حکومتی مشخصی برای این کار نداریم؟ چرا ؟؟ چرا ایشان در غالب یک نهاد غیر انتفاعی؟؟ لطفا توضیح دهید (4005369) (alef-11)
 
کیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۳۵:۱۱
استاندارد دوگانه دوستان اصلاح طلب اینجا مشخص میشود
یک سیاستمدار و کارشناس اصولگرا پرونده ای که منتسب به شهردار اصولگرای تهران بود را با آمار و ارقام بررسی کرد.
دوستان حامی دولت و اصلاح طلبان عزیز حالا نوبت شماست
از حقوق های نجومی ذخایر انقلاب و معوقه هشت هزار میلیارد تومانی شروع کنید
ما منتظریم، بسم ا... (4005405) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۳۹:۴۲
24 میلیارد در برار 8000 میلیارد هیچ است و بس
پس ساکت باشید (4005414) (alef-11)
 
مقداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۵۲:۲۵
درود به كاپيتان قاليباف كه خود و خانواده اش پاك دست هستند و به صراحت و شفافيت با كمك سازمانهاي مردم نهاد با فساد موجود در شهرداري مبارزه مي كند اي كاش روحاني هم در برخورد با فساد اينگونه بود اي كاش (4005443) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۷:۳۷:۴۲
ایشون مستقیما! با تخلف درگیر بوده (4005638) (alef-11)
 
کارشناسی رسمی
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۵۳:۱۵
رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری رسما اعلام نمودند قیمت گذاری از طریق این مرجع قانونی نبوده است. نکته کلیدی مغفول در گزارش جناب دکتر توکلی به قیمت غیر واقعی بوده که لازم است قیمت واقعی توسط مرجع صالح بررسی و سپس مبنای گزارش شود. (4005445) (alef-13)
 
راستگو
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۱:۳۶:۰۶
اگر تخفیف ها هم به فرض قانونی باشد، قیمت که باید دقیق و درست باشد. به عنوان مثال اگر گفته شود شرکت ایران خودرو بر اساس مصوبه هیات مدیره مقرر است به کلیه کارکنانش یک دستگاه سمند با 50 درصد تخیف دهد. اگر سمند 30 میلیون باشه باید به قیمت 15 میلیون تحویل دهند. نمی شه گفت ما قیمت سمند را 20 در نظر گرفتیم و با 50درصد تخفیف 10میلیون می دهیم. دقیقا در املاک این اتفاق افتاده. قیمت ها ملیون ها تومان از قیمت های ملاک عمل واقعی کمتر است. (4005951) (alef-11)
 
حق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۰۸:۳۷
جهت اطلاع شما
کانون کارشناسان ارزیابی نمیکند بلکه کارشناسان را به شهرداری جهت ارزیابی املاک معرفی و کارشناس مربوطه راسا ارزیابی را انجام میدهد که البته در خواست کارشناس از کانون اجباری نبوده و اشخاص حقیقی و حقوقی میتوانند به کارشناس رسمی مراجعه و راسا درخواست کارشناسی در موضوعات مختلف را بدهند (4005994) (alef-13)
 
کارشناس رسمی
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۲:۲۵:۵۰
بدیهی است منظور من هم ارزیابی کارشناسان کانون بود نه کانون. بنا به گفته رییس کانون ارزیابی توسط کارشناسان رسمی انجام نشده بلکه قیمت گذاری توسط افرادی در سازمان املاک انجام شده است . (4006659) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۶:۱۲:۳۱
حالا مردم منتظر هستند نتیجه اقدامات عملی دولت را ببینند که انشااله در چه زمانی مجازات زمین خواران اجرا می شود؟
و مجازات این جرم ها یعنی خیانت در امانت و مال مردم خوری چقدر است ؟
ایا به اندازه مجازات مرتضوی است ؟
ایا به عدالت قضات امیدی هست ؟ (4005470) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۶:۱۵:۳۵
املاک همه شهرداریها - املاک عمومی و به عبارتی بیت المال است . و نه خاص شهرداری آن شهر.
این املاک باید زیر نظر مسئولین سه قوه به نیازمندان و با ساز و کار خودش واگذار شود .و نه همگی به کارکنان یک شهرداری . بلکه نیازمندان همه ادارات و همه مردم آن شهر .

مثل اوایل انقلاب که به این شیوه به همه زمین داده شد. زمینهائی که متعلق به بیت المال بود.

تعاونی کارش بذل و بخشش زمین یا خانه آماده نیست . بلکه پذیرش اعضاء و خرید زمین به قیمت مناسب و ساخت مسکن با قیمت پاینتر و تحویل به اعضاء

آیا به دیگر شهرداریها هم شوراهای آن شهر چنین اختیاراتی محول نموده است .

آنها هم اگر چنین اختیارتی به آنها محول شده باید رسیدگی شود. منحصر به تهران نباشد.

وزارت کشور که ناظر بر شورای شهر و شهرداریهاست چرا در این گزارش سهمی از کوتاهی او نیست . (4005481) (alef-13)
 
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۶:۳۲:۵۳
آقای توکلی محض رضای خدا یک تحقیق و تفحصی هم از پروژه غیرکارشناسی پیاده راه سازی میدان امام حسین تا میدان شهدا که بدون مصوبه شورای شهر و برخلاف قانون انجام شد بکنید تا معلوم بشه در این پروژه غیرعقلانی که فقط اهالی اون منطقه رو به دردسر انداخت جیب چه کسانی پر شد؟ (4005511) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۶:۴۰:۱۶
اولا قوه قضاییه اعلام نمودند هیچکس تازمانیکه قوه قضاییه حکم صادرنکرده اظهارنظر نفرمایند ... (4005529) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۶:۴۱:۳۹
سلام بقیه نهادها هم مورد بررسی قرار گرفته اند؟ (4005532) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۶:۵۴:۰۵
بايد املاك پس گرفته شود ويا به قيمت واقعي محاسبه وباقيمانده قيمت پس گرفته شود (4005567) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۷:۱۴:۲۰
اونوقت گیر بدین به 250 میلیون کارمندان بانک اونم در عرض 30 سال اونم وام نه بدون برگشت
تازه دریافتی کارمندهای بانک با بیست سال سابقه یک و نیم بیشتر نیست (4005604) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۹:۵۶:۰۳
آفرین به دکتر توکلی (4005822) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۰:۳۰:۰۰
حالب است عیر از این سایت،بفیه روزنامه ها وسایت های اصولگرا خودشان را به ان در زده اند وانگار اصلا گزارش بیطرفانه سازمان شفافیت انتشار نیافته است (4005853) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۰:۵۸:۵۰
قیمت واقعی املاک را اتحادیه مشاوران املاک میداند. گزارش کارشناسان دادگستری براساس قیمت واقعی املاک نیست و خیلی از آن کمتر است. با این مقدمه، این سئوال پیش میاد که چرا "کوشش شد تا به کمک اتحادیه املاک تهران، قیمت روز املاک واگذار شده به دست آید، ولی مقدور نشد." واقعا چرا؟ (4005887) (alef-11)
 
عبداله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۲۸:۴۷
حالا که حرکت خوبی از آقای توکلی انجام گرفته مشوق اون باشیم. هی طعنه و نیش و کنایه نزنیم. فراجناحی نظر بدیم. لطفاً بلندگوی حزب خاصی نباشید نباشید نباشید.
خودمون هم معصوم نیستیم. شاید اگر ما هم در این جایگاهها قرار بگیریم خطاها و خلافها و اشتباهاتی داشته باشیم. به هر حال خطا از هرکسی سربزنه باید پیگیری و اصلاح بشه.
اگر از چند سال قبل که رهبر معظم انقلاب سفارش فرمان مبارزه با فساد رو نمودند عمل می شد الان اوضاع اینطور نبود. (4006019) (alef-13)
 
سیدعلی حجازی
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۲۸:۵۴
اسلام
آقایان الف امید اشت تایید کنید
آقای قالیباف نشان دادند که اهل شفاف سازی هستند
آقای قالیباف نشان دادند که سرباز و مرید اسلام وانقلاب و رهبری هستند
موضع گیری ای شجاعانه ی ایشان و پذیرفتن قانون و درخواست اکید ایشان از مجریان قانونی جهت رسیدگی بر این موضوع نشان از پاک دستی پاک اندیشی و راه ورویه سالم ایشان اشته ودارد
برخورد سریع ایشان بر هرگونه تخلف به محض اطلاع یافتن و دستور استرداد گاها تخفیفی غیر قانونی : اولا نشان ونشانه این است که ایشان در این امور علی وار عمل کرده اند وبرخلاف سیاست های بده بستون بعضی ها ایشان در هیچ مورد کسی را از خودی ها و غیر خودی مورد لطف قرار نداده اند
حکایتی است تخریب این سردار در این مرحله و زیبا تر حکایت این است که با حفظ حرمت اشخاص تمامی کسانی که به خطای ناشی از سهو و شلوغی کار و بدفهمی قانون و یا حتی اعمال نظر افرادی از رده های میانی اجرایی به ناحق ملکی را صاحب شده اند در اسرع وقت این مهم برهمگان روشن شود و پیروی از روش و منش آقای قالیباف بشود راه ورهی برای بعضی ها که خاطی را به هر دلیل سرمایه می نامند وایضاشناخت بیشتر این مرد پرکارو کارا و جامعیت دادن به توان ایشان و بهره گیری از برنامه ریزی های مدون و نرم افراری و اجرایی اش در سایر زمینه های اجتماعی و مسئولیت های جامع تر و والا تر محوله جهت رضایت مردم
دیده بان شفافیت عجولانه عمل کرد نه برای گفتن که برای چگونه گفتن
در عصر ونسلی که خیلی چیزها را سالها نمی شود فهمید (وهنوز هم درخم بگم /نگم ویا /افشا ء کنم وافشاء نکنم اند )علاقه و اصرارآقای شهردار جهت شفاف سازی ودر اختیار قراردادن داوطلبانه همه اطلاعات برای بررسی یک اوج است یک نکته قوت است یک امتیاز است یک صداقت است عینت و آخر تقواست
آقای قالیباف فرمودند که بعد ازآنهمه اعداد و ارقام به20 و یا 24 میلیارد تومان رسیده که با توجه به اینکه این عدد مشمول کلیت 17 هزار نفر می گردد قطعا مطالب بهتر و بیشر شفاف شده و ضمن اینکه خاطیان تنبیه شده شهردار محترم و خیلی از دوستان از این موضوع سربلند بیرون می آیند
--
شب دیده ای ای قلندر مست
در راه ست سحر
یک چند دگر روشن خورشید برآید (4006020) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۲۰:۵۸
آیا آقای قالی باف در این قضیه مسئول نیست؟ (4006756) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۳:۱۴:۵۶
دم توکلی وامیرابادی واونایی که بافسادمبارزه می کنند گرم ماخیلی دل گرم شدم درود به شرفتان (4006083) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۳:۴۷:۱۲
جالبه الان نزدیکه۱۲ ساعت شده سایت الف این خبررو کارکرده اما خیلی از سایت های اصولگرا و برادران دلواپس هیچ خبری راجع به این موضوع نزدند.متاسفانه هم جناح اصولگرا و هم اصلاح طلب دچار فساد هستند. (4006114) (alef-13)
 
از سار کاشان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۰:۲۳:۵۰
یاشار سلطانی ها هزینه مبارزه با فساد را می دهند درود بر او باد (4006142) (alef-13)
 
تهرانیم
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۸:۳۶:۱۸
عقل و منطق حکم میکند مدیریت خرد و کلان شهرستان و ایضا استان تهران همچون سایر نقاط ایران عزیز بدست متولدین همین استان بیفتد نه سایرین.شیراز ، اصفهان ، مشهد و... همه از نعمت شهردار ، فرماندار و استاندار بومی برخوردارند و بمراتب اوضاع مدیریتی بهتری نسبت به تهران دارند
استدعا دارم نظر بنده را منتشر فرمایید
درپناه حق (4006324) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۸:۴۶:۳۹
کار سازمان مردم نهاد شفاقیت وعدالت در خور تحسین است وامیدواریم هم جنبه های فساد را پی گیر باشند و اینگونه نهادها در سراسر کشور با مشارکت افراد
صالح وصدیق تشکیل گردد. سانسور برداشته شده و فضای اطلاع رسانی در محدوده قانونی آزاد باشد. (4006344) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۹:۴۱:۰۳
بسمعه تعالی
درود بر جناب توکلی و خسته نباشید به ایشان و تیم ایشان

موردی که در این بررسی ابعاد تخلف را بسیار کوچک جلوه داده است . عدم کارشناسی قیمت واقعی روز املاک براساس قیمت روز است که امکان آن در صورت عدم پاسخگویی اتحادیه املاک براساس بررسی میدانی سازمان مردم نهاد میسر میبود .
تعجب میکنم سازمان دیده بان شفافیت و عدالت تنها ملاک قیمت واقعی روز را استعلام از اتحادیه املاک و مستغلات قرار داده اند که صد البته بدلیل رابطه و معذوریات و بده بستانی که این اتحادیه با شهرداری تهران دارد از ارایه قیمت واقعی روز به سازمان مردم نهاد شفافیت و عدالت خودداری کرده اند .

لذا این موضوع بسیار محرز و روشن است و بارها نیز در گزارشهای متعدد مرتبط با تخلف شهرداری در رسانه ها آماده است که قیمت کارشناسی واگذاری خیلی خیلی خیلی پایین تر از قیمت واقعی روز املاک بوده است . آیا یک آپارتمان 299 متری نوساز در نیاوران 2/5 میلیارد است ؟ صد البته خیر .
در واقع ابعاد اسفناک و وحشتناک پرونده شهرداری قیمت بسیار پایین کارشناسی در مقایسه با قیمت واقعی روز املاک است .

لذا علیرغم تلاش و جای قدردانی که این اقدام سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت انجام داده است بسیار مناسب تر ، شفاف تر و عدالت گرایانه تر میبود که بررسی و گزارش نهایی این سازمان مردمی برمبنای قیمت واقعی روز املاک تهیه و ارایه میگردید و در این زمینه به شهردار محترم آوانسی داده نمیشد .

همچنین جداسازی املاک ویلایی از زمین های واگذاری شده و اعلام اینکه تنها 2 درصد واگذاریها زمین بوده است به دلیل اینکه ملک ویلایی نیز زمین و چه بسا مرغوب تر از زمین است بررسی شفاف و عدالت محوری نبود .

والسلام (4006423) (alef-13)
 
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۱:۱۴:۵۸
من مطالب بالا را به دقت خواندم چون قبلا نوشتم که یکی از مسیولین منطقه سیزده پس اضافه می کنم که هر کس را می خواست سر کار می برد و دامادش از شهرداریست و متوجه شدم که انها نیز فامیلی در شهرداری خیمه زدند . از چیزهای دیگر نمی گم ولی دلم می سوزد برای شهدا و جانبازان و.... (4006567) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۲:۵۹:۰۲
آقاي توكلي چرا اسامي افراد را اعلام نمي كنيد (4006713) (alef-13)
 
شاه حسيني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۰۵:۰۸
تبصره 1 الحاقي 6/7/1382 و اصلاحي 27/8/1386 ماده 82 مكرر 3 قانون شوراها اشعار مي دارد:
اعضا شوراهاي اسلامي و بستگان درجه يك آنها به هيچ وجه حق انجام معامله با دهياري و شهرداري و سازمان ها و شركت هاي وابسته به انها را نخواهند داشت و انعقاد هر نوع قرارداد با آنها ممنوع مي باشد. در غير اين صورت ضمن لغو قرارداد و سلب عضويت دائم از شورا ، پرونده به مراجع ذيصلاح ارسال مي گردد.
ميخواهم بدانم شهردار و شورا كه دم از اجراي قانون مي زنند در اجراي اين قانون چه كاري انجام داده اند . فرمانداري جه اقدامي كرده است (4006726) (alef-13)
 
شاه حسيني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۰۷:۲۰
بر اساس ماده 13 قانون آيين نامه مالي شهرداريها فروش اموال شهرداريها بايد از طريق مزايده انجام شود كدام يك از فروش املاك شهرداريها كه در متن گزارش اشاره شده بر اساس آيين نامه و مزايده بوده است (4006730) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۸:۱۵:۵۳
جناب آقای توکلی به اطلاع شما میرسانم که در این موضوع قیمتهای کارشناسی ارائه شده نیز قابل استناد نیست وچه بسا که صحیح نباشند زیرا دستگاه شهرداری فقط با تعداد محدودی از کارشناسان کار میکند ودرمواردی از آنها میخواهند که قیمتها را پائین تر از واقعیت اعلام کنند وبهتر است برای آگاهی از ارزش حقیقی املاک آنها مجددا توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری ارزیابی شوند. (4007262) (alef-13)
 
ثبت شرکت در کرج
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۶:۰۳:۲۴
بسیار عالی
ثبت شرکت در کرج (4035554) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.