توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506520
جزئیات عملکرد صندوق توسعه ملی تا سال ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۴
بر اساس گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی از ابتدای تشکیل این صندوق تا آخر سال ۹۵ معادل ۳۳ میلیارد و ۱۳۹میلیون دلار تسهیلات ارزی پذیرش شده است.

به گزارش فارس، بر اساس آمار عملکرد صندوق توسعه ملی که توسط صندوق تهیه شده و برای اولین بار از سوی فارس منتشر می‌شود، بخش عمده تسهیلات ارزی پرداخت شده از صندوق توسعه ملی بر اساس مفاد بند «خ» اساسنامه و با عاملیت بانک‌های طرف قرارداد پرداخت شده است.

کل تسهیلات ارزی پذیرش شده (اعلام وصول شده)، توسط صندوق توسعه ملی تا انتهای سال 95 معادل 34 میلیارد و 940 میلیون دلار بوده است. 

بر اساس این گزارش، از این رقم مورد تقاضا معادل 33 میلیارد و 196 میلیون دلار به مرحله تخصیص ارز (صدور مسدودی به بانک مرکزی)، رسیده است. از تسهیلات ارزی مسدود شده معادل 19 میلیارد و 139 میلیون دلار برای بخش خصوصی و معادل 13 میلیارد و 959 میلیون دلار به طرح‌های بنگاههای وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی اختصاص یافته است.

طبق این گزارش از کل مبلغ مسدود شده برای پرداخت تسهیلات از طریق قراردادهای عاملیت ارزی مبلغ 10 میلیارد و 162 میلیون دلار با همکاری بانک‌های عامل و بانک مرکزی به مرحله پرداخت رسیده است. علاوه بر تسهیلات تخصیص یافته از طریق بانک‌های عامل معادل 11 میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات در طرح‌های ملی حوزه آب، خاک و کشاورزی به صورت ریالی اختصاص یافته است. 

طبق این گزارش، مبلغ مسدودی تا پایان سال 95 مربوط به طرح‌های آب، خاک و کشاورزی معادل 8 میلیارد دلار و برای طرح‌های مهار و تنظیم آب‌های کشور، معادل 1.5 میلیارد دلار به طرح‌های احیا و توسعه اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام، معادل مبلغ 500 میلیون تومان به طرح‌های انتقال آب به اراضی سیستان و بلوچستان، معادل مبلغ 500 میلیون دلار به طرح‌های آبیاری تحت فشار و معادل مبلغ 500 میلیون دلار به طرح آبرسانی روستاها اختصاص یافته است. 

بخش دیگری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به سپرده‌گذاری در بانک‌های عامل اختصاص یافته است و بانک‌های سرپرده‌پذیر از طریق اعطای تسهیلات این منابع را به طرح‌ها و فعالیت‌های مورد نظر تخصیص داده‌اند، مبلغ سپرده‌گذاری انجام شده تا پایان سال 95 در بانک‌های عامل معادل 6 میلیارد و 639 میلیون دلار بوده است. همچنین تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی تا آخر سال 93، از طریق قرارداد عاملیت ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شده که از ابتدای سال 94 و در اجرای  حکم ماده 52 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 2، صندوق توسعه ملی به سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی و خصوصی برای دادن تسهیلات ریالی اقدام کرد.

طبق این گزارش، کل تسهیلات ریالی پرداخت شده از محل قرارداد عاملیت ریالی برابر 118 هزار و 839 میلیارد ریال بوده و میزان سپرده‌گذاری انجام شده توسط صندوق توسعه ملی در بانک‌های دولتی و خصوصی برابر 110 هزار و 423 میلیارد ریال بوده است.
 
کلمات کلیدی : صندوق توسعه ملی، برداشت، اشتغال
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.