نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 306829
۸۰ درصد آشنایی‌های فضای مجازی به دوستی‌های جنسی ختم می‌شود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۱۸
یک آسیب شناس با بیان اینکه ۸۰ درصد آشنایی‌ها در فضای مجازی به دوستی‌های جنسی ختم می‌شود اظهار کرد: متاسفانه تعداد قابل توجهی از نوجوانان و جوانان با هدف دوست‌یابی وارد این فضا می‌شوند.

دکتر مجید ابهری در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: بر اساس نتایج پژوهشی که از خردادماه سال ۹۲ تا اردیبهشت سال ۹۴ از سوی یک گروه تحقیقاتی روی برخی از کاربران شبکه‌های تلگرام، واتس آپ، تانگو، وایبر و ایمو در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و رشت با همکاری بنیاد علوم رفتاری انجام شد، حدود ۱۰ درصد از آشنایی‌ها و دوستی‌ها در فضای مجازی به ازدواج منجر می‌شود که طول عمر آنها هم کمتر از ۵ سال است.

وی اضافه کرد: سامانه‌های ازدواج به طور کامل و گسترده تحت نظارت سازمانهای مربوطه راه اندازی نشده است و آموزش‌های لازم به جوانان در این محور ارائه نشده است. در این شرایط هویت‌های جعلی و مشخصات دروغین زیربنای یک رابطه ناسالم عاطفی می‌شود. دروغ درباره سن، تحصیلات، محل زندگی، استفاده از عکسهای جعلی یا با روتوش زیاد برای پروفایل‌ها باعث شده که کاربران این گونه شبکه‌ها دچار ارزیابی‌های نادرست و غیر منطقی شوند.

این آسیب شناس با بیان اینکه بسیاری از این دوستی‌ها عاقبت تلخی داشته است، اظهار کرد: بیشتر شکست خوردگان این روابط دختران هستند چرا که از نظر عاطفی آسیب پذیرتر و لطیف تر هستند.

ابهری اضافه کرد: تنها راه پیشگیری از نتایج شوم کاربری در این گونه شبکه‌ها آموزش به جوانان، فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌ها به ویژه صدا و سیماست. در کنار آن راه‌اندازی شبکه‌های ازدواج تحت نظارت و کنترل و یا شبکه‌های دوستی کنترل شده لازم است.

این آسیب‌شناس با اشاره به احتمال سرقت اطلاعات شخصی در فضای مجازی گفت: متاسفانه برخی از افراد با به کار بردن فنون هک وارد بخش خصوصی پروفایل افراد می‌شوند و عکس‌های خصوصی و مشخصات فردی آنان را سرقت می‌کنند و از آنها به عنوان وسیله‌ای برای اخاذی و باج‌گیری استفاده می‌کنند. در این شرایط باید توجه داشت که شبکه‌های مجازی آلبوم شخصی نیستند و هیچ امنیتی برای قرار دادن مسائل خصوصی در این شبکه‌ها وجود ندارد.

ابهری در پایان به دختران و پسرانی که از طریق فضای مجازی با یکدیگر آشنا شده‌اند و قصد ازدواج دارند، توصیه کرد: آنان ابتدا باید درباره طرف مقابل تحقیق کنند و به اطلاعات داده شده اکتفا نکنند. خانواده‌ها نیز در جریان ارتباط دختر و پسر قرار گیرند.
 
کلمات کلیدی : ازدواج، طلاق ، فضای مجازی ، شبکه‌های اجتماعی
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۰۷:۲۴:۵۵
وجود امکان ارتباط با جنس مخالف ، برای بسیاری از افراد سودمند است. زیرا شناخت آنها بیشتر شده و میفهمند که طرف مقابل یک انسان است با کاستیهای فراوان و تصویر یک موجود وسوسه انگیز و بی عیب و نقص از جنس مخالف در ذهن او از بین می رود.
این شناخت در دنیای واقعی میتواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد در صورتی که در فضای مجازی امکان رسیدن به چنین شناختی بدون ملاقات و از راه دور امکان پذیر است و هیجانات زودگذر را فرو مینشاند. (3295672) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۰۷:۴۲:۵۸
وقتی مدارس مختلط و دانشگاههای تک جنسیتی راه می اندازید، طبیعی است که جوانان راههای دیگری را برای ارتباط با هم پیدا می کنند. این دکتر دوزاری ها هم اگر تخصص داشتن تا حالا فرار مغزها کرده بودند. با سهمیه و پارتی و پول مدرک بگیرند بهتر از این هم تحلیل ترشح نمی کنند. (3295701) (alef-3)
 
محمدي
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۰۹:۳۴:۱۷
اين حرف عين اشاعه فحشا است نويسنده مگر شاهد روابط جنسي ٨٠درصدي همه اين كاربران بوده؟؟؟!!!! (3295891) (alef-3)
 
ساینا
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۴:۱۹:۱۳
عدد 80% خیلی اغراق آمیز است، خیلی!! نکنه 8 یا 18 درصد بوده!!!!! (3296727) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۰۹:۵۷:۳۸
آشنایی غیر مجازی هم همین است (3295951) (alef-3)
 
بی نشان
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۰:۴۸:۱۹
اضلا جای نگرانی نیست. بهتره بجای بد دانستن این دوستیها نحوه صحیح دوستی و عدم ایجاد آسیب روحی به جوانها و نوجوانها آموزش داده بشه (3296107) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۴ ۲۱:۱۴:۰۸
اي كاش جوانان اجازه داشتند بيرون در خيابان و سينما و پار ك ها با هم ارتباط نزديكتري داشتند در اينصورت نيازي به ارتباط هاي جنسي نميبود چون ارتباط خانگي بهتر از اين نميشه (3586514) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.