توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395227
«برگ اضافی»؛ منصور ضابطیان؛ مثلث
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۶
«برگ اضافی»
نویسنده: منصور ضابطیان
ناشر: مثلث، چاپ دوم ۱۳۹۴
۱۵۶ صفحه، ۱۸۰۰۰ تومان

شما می‌توانید کتاب «برگ اضافی» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

***

آدمی با سفر کردن بالغ، پخته یا جاافتاده می‌شود و به حقیقت عالم نزدیک‌تر. مردمان این روزگار کمتر چنین نگاهی به سفر و مسافرت دارند و معمولا شوق پاساژ‌گردی‌ها و خریدکردن‌ها، یا در نهایت سلفی‌گرفتن‌هاست که آنها را به سفر متمایل می‌کند. شاید بتوان گفت گاهی هدف از سفر در میان ما تنزل پیدا کرده است. حال آن که سفر می‌تواند برای کشف رازهای نامکشوف خلقت و شگفتی‌های دنیا باشد. همان نشانه و آیاتی که قران برای ایمان به خداوند وعده داده است. و البته این ایات در آنچه که حاصل ذهن بشر و تولید اوست نخواهد بود که امروزه در مسافرت‌ها توجه ما را به خود جلب می‌کند. کمتر کسی بعد از سفر خود به دیگر کشورها می‌تواند چند دقیقه‌ای از فرهنگ و تاریخ آنجا صحبت کند.

این باعث آن شده تا آن خصلت ذاتی انسان‌ها که دانستن از سرزمین‌های دیگر را جذاب و دیدنی می‌دانستند، فراموش کنیم. منصور ضابطیان اما در «برگ اضافی» که پیوست دو کتاب «مارک و پلو» و «مارک ودو چلو» است کمی از نگاه قالب مسافرت‌های ایرانی فاصله می‌گیرد و به مسائل فرهنگی، اجتماعی و تاریخی سایر کشورهای سفر کرده خود توجه می‌کند. او یکی از موفق‌ترین و پرمخاطب‌ترین سفرنامه‌های سال‌های اخیر را نوشته و منتشر کرده است.

در مقدمه کتاب می‌نویسد: برگ اضافی فقط خاطره‌نگاری‌هایی است که از یک آدم دیوانه‌ی سفر که هیچ چیز را به اندازه تجربه‌های منحصر به فرد در گوشه و کنار جهان دوست ندارد. البته برگ اضافی گزارش کامل از مسافرت‌های آقای ضابطیان نیست، بلکه یادداشت‌هایی کوتاه از خاطرات و مشاهدات و نظرات اوست که در این کتاب جمع آوری شده است.

این کتاب حاصل یاددشت‌های منصور ضابطیان از ۳۶ کشور جهان است که برای جوانان و نوجوانان می‌تواند خواندنی و جالب آید و برای بزرگ‌سالان نیز انگیزه‌ای برای سفر سال‌های آخر زندگی خود.
به قول شاعر عزیز افغانی کاظم کاظمی:
سفر دشت غریبی ست نفس تازه کنیم
آخرین جنگ صلیبی ست نفس تازه کنیم
 
کلمات کلیدی : نشر مثلث
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«برگ اضافی»؛ منصور ضابطیان؛ مثلث