نظر منتشر شده
۱۰۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 203922
آمارهایی که وزیر پیشین اقتصاد نداد
بخش اقتصادی الف، 12 آبان 92
با وجود گذشت بیش از ۵ روز از اظهارات شمس‌الدین حسینی وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی در برنامه پایش شبکه یک، درباره وضعیت اقتصاد در انتهای دولت دهم، متاسفانه تاکنون مقامات رسمی دولت یازدهم هیچ واکنشی به ادعاهای مطرح شده نشان نداده‌اند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۸
به گزارش «الف»، صداوسیما نیز در اخبار ۲۰ و ۳۰ سه‌شنبه شب این اختلافات جدی را به یک سوء تفاهم در معنای واژه «خزانه» تقلیل داد، تحلیل بسیار ضعیفی که جدا از نداشتن مبنای اقتصادی، تا آن زمان هیچ گوینده‌ای در میان کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی نداشت و اکنون نیز ندارد. شاید بهترین پیشنهاد آن باشد که دولت یازدهم گزارش مستند و مکتوبی از ترازها و شاخصهای زمان تحویل دولت (۱۲ مرداد ۱۳۹۲) منتشر نماید تا در آینده نتوان از آب گل‌آلود ماهی گرفت.

حسینی البته در مصاحبه خود به برخی واقعیتها و نکات درست نیز اشاره كرد اما حتی زمانی که به ناچار نرخ رشد منفی اقتصاد در سال ۱۳۹۱ را پذیرفت باز هم به منتفع شدن بخشهای کشاورزی و صنعت و حتی زیربخشهای خدمات از جهش ارز اشاره می‌کند. این در حالی است که طبق نماگرهای شماره ۷۰ بانک مرکزی، تنها رشد مثبت در بخش کشاورزی قابل تایید است و نرخ رشد بخشهای صنعت و معدن و بخش خدمات منفی است. استناد به رشد بالای یکی دو زیربخش خاص و استفاده از آن برای ارائه تصویر مطلوب، متاسفانه یکی از شگردهای رایج رئیس محترم دولت دهم در مصاحبه‌های مختلف بود.

شمس الدین حسینی یکی از نکات قوت دوره گذشته را افزایش ۸۰ درصدی ذخایر خارجی کشور (رسیدن به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار) طی هشت سال گذشته برشمرد اما هیچ اشاره‌ای به افزایش مجموع درآمدهای ارزی کشور طی ۸ سال گذشته نداشت. به بیان دیگر وقتی درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت و گاز تنها در یک سال (۱۳۸۹) بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می‌دهد، افزایش ۸۰ درصدی ذخایر خارجی کشور طی مدت ۸ سال عملکردی بسیار ضعیف به شمار می‌رود.

از جمله نکاتی که وزیر پیشین اقتصاد در مصاحبه خود بدان اشاره کرده است مساله بدهی دولت است در حالي که بیان ناقص آمارهای رسمی کشور از سوی ایشان پذیرفتنی نیست. حسینی اظهار می‌کند که بدهی دولت و شرکتهای دولتی به بانک مرکزی در پایان دولت دهم حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده است، حال آنکه بنا آمارهای رسمی منتشره بانک مرکزی، بدهی دولت و شرکتهای دولتی به سیستم بانکی در پایان آذر ۱۳۹۱ بیش از ۹۴ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۴۰ هزار میلیارد آن را بدهی به بانک مرکزی تشکیل می‌دهد. حال مشخص نیست حسینی عدد ۴۰ هزار میلیارد تومان را بر اساس چه نرخ ارزی به ۲۰ میلیارد دلار تبدیل کرده است؟ مهمتر از نحوه تبدیل آن است که این میزان بدهی دولت و شرکتهای دولتی به سیستم بانکی تقریبا معادل کل بودجه جاری کشور در سال ۱۳۹۱ می‌باشد و روشن است که تسویه این بدهی تقریبا تا پایان دولت یازدهم نیز میسر نخواهد شد. جالب اینجاست که بدانیم عمده جهش شدید بدهی دولت به سیستم بانکی (از ۳۶ به ۹۴ هزار میلیارد تومان) تنها در چهار سال پاياني آقاي احمدي‌نژاد صورت گرفته است.

اين آمار غير از جهش فوق‌العاده بدهي بانكهاي تخصصي دولتي به بانك مركزي (ناشي از سياستهاي دولت بويژه در مسكن مهر) است كه آن نيز طي چهار سال اخير از ۸ هزار ميليارد تومان به رقم شگفت‌آور ۳۹ هزار ميليارد تومان در آذر ۱۳۹۱ رسيده است.

نکته قابل توجه دیگر در سخنان وزیر اقتصاد دولت دهم، اعلام رقم ۱۷ میلیارد دلاری بدهی سررسید شده دولت و رد «لقب بدهکارترین دولت» به دولت دهم بود. اگر منظور ایشان بدهی‌های خارجی سررسیدشده دولت در سال ۱۳۹۲ است، البته این رقم صحیح به نظر می‌رسد اما این تنها گوشه کوچکی از بدهی‌های دولت به شمار می‌رود. چنانکه گفته شد باید به این میزان رقم ۹۴ هزار میلیارد تومان بدهی دولت و شرکتهای دولتی به سیستم بانکی را نیز افزود. همچنین بدهی‌های متاسفانه غیرشفاف دولت به نهادهای عمومی (از جمله سازمان تامین اجتماعی) و پیمانکاران بخشهای نیرو، راه و نفت را نیز باید به این فهرست اضافه کرد. جالب اینجاست که وزیر پیشین اقتصاد بلافاصله پس از این اظهارنظر افزوده است که: «بدهی را باید با دارایی دولت مقایسه کرد و دارایی دولت اکنون حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است». این مغالطه نیز بنیانی سست دارد و جز منابع صندوق توسعه ملی (که برداشت از آن برای تسویه بدهی دولت غیرقانونی است) جزء مهم دارایی‌ها (یعنی دارایی‌های خارجی بانک مرکزی) اساسا برای اهداف بودجه‌ای تعبیه نشده است.

قطعا وزیر سابق اقتصاد مستحضرند که امکان ندارد بتوان از دارایی‌های خارجی بانک مرکزی برای پرداخت بدهی‌های داخلی استفاده کرد زیرا عمده آن منابع یکبار به ریال تبدیل شده و ما به ازای ارزی آن در NFA بانک مرکزی لحاظ گردیده است.

آخرین نکته مصاحبه ایشان به تصریح رقم ۱۶۰۰ میلیارد تومان موجودی خزانه در روز پایان دولت دهم اختصاص دارد، رقمی که (اگر به فرض محال دستگاه‌های دولتی هیچ هزینه‌ای در مردادماه نداشتند) تنها برای نیمی از دریافت کنندگان یارانه نقدی همان ماه کفایت می‌کرد و بس. طبق گزارشهاي رسمي در پايان مردادماه (ماه تغيير دولت) دولت تنها با استفاده از ۲.۶ هزار ميليارد تومان تنخواه توانسته است كسري بودجه خود را برطرف نمايد كه بهترين شاهد براي پرنبودن خزانه است. اساسا همين قلم اخير يعني ايجاد تعهد دولت به پرداخت يارانه نقدي به ۷۷ ميليون ايراني در هر ماه، براي اعطاي نشان «توانمندي در خلق بدهي» به دولت قبل كافي نيست؟
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۶:۱۰
با توجه به اعلام رئیس‌جمهور مبنی بر خالی بودن خزانه و اعلام آمادگی وزیر اقتصاد دولت دهم برای مناظره انتظار می‌رود دولت یازدهم با پاسخ مثبت نسبت به برگزاری مناظره موافقت نماید تا حقیقت هرچه که هست برای ملت روشن شود. (1755394) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۵۱:۵۲
اشتباه مثبت دادم اما آنقدر همه چيز عيان بوده كه نياز به شفاف سازي نداشته تا اثبات شود دولت قبلي با آمار سازي هميشه كارش را جلو مي برد وكاري به حقايق ويرانگري كه اقتصاد مارا به اين روز انداخته ، نمايندگان دولت بيايند و جواب كساني كه در انتخابات 24 خرداد از مردم جواب دندان شكن گرفتند را پاسخ دهد . (1755614) (alef-13)
 
آزاد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۲۳:۵۲:۰۷
دولت فعلی رو هم دیدیم که اصلا آمار سازی نمی کنه!

همین مقایسه آمارهای دولت جدید گویا است:
32 میلیارد دلار = 40 میلیارد دلار = 54 میلیارد دلار! (1756852) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۱۰:۰۷
اونوقت بعدش چی می شه ؟ دلت خوشه ها ! (1755662) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۴۳:۵۸
از صداقت این آقای وزیر سابق همین بس که صاف صاف تو دوربین نگاه کرد و گفت من بابک زنجانی رو نمیشناسم!!!!!!!!
کسی که اینطوری و با این صراحت دروغ میگه، چطوری باید به آمارهاش اعتماد کرد؟! (1755757) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۰۰:۱۳
به نظر میرسد که عدم اعلام آمادگی میتواند باعث زیر سئوال رفتن توانایهای تیم اقتصادی دولت یازدهم باشد ولی این احتمال را هم باید در نظر گرفت که میتواند موجب تشویش اذهان عمومی شود!!! (1755803) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۳۲:۱۰
اصلا این دولت ناتوان و دولت قبلی اوستای کار!دوره شان تمام شده و مسئولیتی ندارند.تا زمانیکه مسئول بودند نه به مردم نه به مطبوعات و نه به مجلس پاسخگو نبودند حالا چه انتظاری داری؟مردان اقتصادی دولت یازدهم میبایست با کار اقتصادی با برنامه اوضاع را بهبود ببخشند و اصلا وارد این حاشیه ها نشوند."مردی که اهل حاشیه سازی بود رفته است!" (1756155) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۰۷:۳۲
یک آمار مهمی که آقای حسینی به آن اشاره نکرد و معمولا در مباحث اقتصادی از دیده مخفی می ماند شاخص بورس و قیمت سهام شرکتهاست
یکی از گرانفروشی های دولت احمدی نژاد که متاسفانه جایی از آن یاد نشده.
رشد تقریبا 10 برابری شاخص در 8 سال برای بسیاری مایه تخجب است زیرا جز گرانی سهم هیچ اثری محسوس بر تامین مالی بخش تولید نداشته.
از یک طرف دیگه شرکتهای بزرگ بورس که تاثیر بیشتر بر رشد شاخص داشته اند عموما دولتی ها هستند که بخشی از آن به قیمت گران وارد بورس شده اند. خوب است که مرکز پژوهشهای مجلس تحقیقی در این زمینه داشته باشد تا رفع شبهه امثال من شود.
حالا با ابقا مدیر بورس بعد از 8 سال ریاستش جای سواله که آیا دولت آقای روحانی همان شیوه مدیریت احمدی نژادی بر بورس را تایید می کنند؟ (1755822) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۳۱:۳۰
دولت جدید بدون اینکه مبلغ یارانه‌ها را زیاد کند قیمت آب، برق و گاز را افزایش داده است. در ضمن مگر افزایش نرخ انرژي‌ها نباید با مصوبه مجلس باشد پس چرا سرخود اقدام به بالا بردن نرخ‌ها کر (1755881) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۲۰:۲۴:۴۵
افزایش قیمت ها در بودجه ای که اقای احمدی نژاد به مجلس ارائه دادند امده و ربطی به دولت جدید نداره!
در ضمن ایشون خواستار افزایش بیشتری بودند که مجلس مجوز نداد! یک سری به اخبار اون زمان بزنید بعد نظر دهید (1762302) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۳ ۲۳:۲۴:۵۰
بنظرم باید با احمدی نژاد مناظره صورت بگیره چون اینا کاره ای نبودند فقط اطاعت می کردند (1758702) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۶:۳۹
وزیر مسکن در مصاحبه خود گفته مسکن مهر ایشان را گرفتار کرده بفرمایید وقتی تاب تحمل سختی در اداره امور کشور را ندارند چرا مسئولیت قبول کردند و حتی در جلسه رای اعتماد از ادامه مسکن مهر سخن گفتند؟ (1755395) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۳۵:۲۳
احمدی نژاد بنیانهایی رو گذاشت برای محبوبیت که توی مردم خیلی تاثیر گذاشته و البته مردم تاثیر مخربش رو ندیده اند. (1755575) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۱۱:۲۵
راس می گه بدین دست ما با همه بدبختی ها و مشکلاتش ، یه کاریش می کنیم . چه کنیم دیگه ما خراب رفاقتیم . (1755666) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۱۱:۴۶
دوست عزیز اولا که آقای آخوندی به ادامه تعهدات موجود اشاره کردند. ثانیا اگر اندک عقلی داشته باشید نیاز به تایید و یا رد سخنان دیگر برای زیر سوال بردن کیفیت مسکن مهر موجود ندارید. پس اندکی فکر کنید (1755668) (alef-13)
 
کمانکش
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۰۴:۴۵
خدا به شما اندک عقلی عنایت کند . از سر سیری حرف زدن هم عالمی داره...... (1756090) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۰۷:۵۳:۰۱
خیلی بی ادبانه جواب داده اید! (1762785) (alef-13)
 
آزاده
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۱۷:۵۸
دوست عزیز منظور از گرفتار این نیست که براشون مشغله درست کرده، منظورشون قطعاً اینه که طرح نسنجیده ی مسکن مهر به خاطر ضعف در امور کارشناسی و هزاران مسئله ی دیگه، مشکلات متعددی ایجاد کرده. (1755690) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۹:۵۶
منفی! (1755746) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۸:۳۱:۱۴
مسکن مهر باید در شهرستانها بنا می کرد نه در تهران و اطراف تهران که تمام کل کشور بریزن توش (1756343) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۹:۵۷:۳۵
با این اعدادی که شما هم دادید چیزی اثبات نشد ما نفهمیدیم مردمی که از کشاورزی به اقتصاد کمک می کنند اکر رشدی برای کشور به وجود اورند باید به آنها زیر بخش خاص گفت . صنایع با مدیریت فرسوده و کهنه چرا باید سهم قابل توجهی از منابع را به خود اختصاص دهند و کشاورزی در مقابل آن با بی مهری مواجه شود ولی باز هم با این تلاش کم دولت قبل به نتیجه هایی هم رسید (1756495) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۸:۵۳:۳۲
مسکن مهر یک کار تبلیغاتی و غیر استاندارد بود که دولت احمدی نژاد انجام داد . (1756385) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۲۲:۴۹:۵۹
وزیر از اول هم گفته بود واحدهایی رو که باید تحویل بده، تموم می کنه چون این مسکن مهر تماما ضرر هستش، چه از لحاظ تاثیرات اقتصادی و چه از بابت زندگی: مردمی که هر روز گرفتار گرفتن فاضلاب و شکستن لوله و آسانسور خراب و ... باشن، این چه سرپناهیه واسشون؟! وسط بیابون چهار تا دیوار بزنن که اسمش مسکن نیست.
در ثانی بخش زیادی از کسانی که مسکن مهر گرفتن، مسکن دومشون هست و نه نیازمندا و به همین علت بود که این خونه ها دست دوم واگذار می شد و همون دولت قبلی تلاش می کرد جلوی این کار رو بگیره. همون کسانی که حدود ده روز پیش جلوی وزارتخونه تجمع کرده بودن، کسایی هستن که واسه مسکن مهرشون شصت میلیون پول دادن، اینا نیازمندن؟!؛ (1764868) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۶:۵۹
حرف‌های ناامیدکننده‌ای که مسئولان دولت جدید می‌زنند این تصور را به وجود می‌آورد که کلیدی در کار نیست و با این شیوه می‌خواهند ملت از آنان توقع کار نداشته باشد! (1755396) (alef-13)
 
ف
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۱۰:۴۶
دولت جديد اعلام مي كند كه مشكلات عديده و زياد است تا مردم توقعات منطقي داشته باشند و انتظار حل مشكلات به صورت ضرب الاجل و معجزه وار نداشته باشند (1755828) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۳۴:۳۳
آقای سیف رئیس بانک مرکزی به چه دلیل گفتند کاهش نرخ ارز تاثیرات منفی دارد؟ جز آنکه دست واسطه‌های بانکی که در بیرون از حیطه بانکها خرید و فروش می‌کنند و رانت‌خواری‌ها از بین رفته و ارزش پول ملی کشور افزایش خواهد یافت! (1755889) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۷:۲۳
به آقای روحانی عرض می‌کنم اگر به کویر یا شهرهای مرزی و بیشتر روستاها سفر کنید اقدامات دولت نهم و دهم را شاهد خواهید بود (مثل کاشت گیاهان صادراتی دارویی، مکان‌های پرورش آبزیان، خانه‌سازی، جاده‌سازی، احداث خط آهن، سدسازی و...) پس دور از انصاف است که بگویید دولت نهم و دهم در زمینه کشاورزی کاری نکرده است؟! درکنار اشکالات دولت قبلی، باید به خدمات آن هم اشاره کنید. (1755397) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۲۴:۲۳
برادار بزرگوار می توانید بفرایید کدام خط آهن ساخته شد، آقا ی احمدی نزاد آمار بسیار فاجعه ای نسبت به دو رئیس جمهور گذشته خود در ساخت راه آهن داشت. همینطوری کیلویی افاضه فیض نفرمایید
مهندس راه آهن (1755552) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۱۳:۰۵
دریافت حدود 50 میلیون نامه از مردم رو فراموش کردی بگی . خودشون همیشه این رقم رو در صدر گزارش کارهاشون می گن . (1755674) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۴۰:۳۳
پاشو پاشو، صبح شده! (1755750) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۴۶:۰۶
اون کاراها که می فرمایید خدمات دولت نیست!!! وظایف دولت هست. اگه جنین کارهایی کردن فقط وظیفه شون را انجام دادن لطفی در حق مردم نکردن... (1755761) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۷:۴۹:۲۶
مثل پدری که 20 میلیون در ماه درآمد داشته باشه و منت بذاره سر خونواده که هر شب شام داریم ممنون باشید!!!! (1756289) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۸:۰۸:۴۶
به فرض که آقای احمدی نژاد این کارهایی که گفتی رو انجام داده باشه آیا این کارهادر مقابل درآمد 600 میلیارد دلاری نفت در زمان ایشون رقم قابل توجهی است (1756310) (alef-6)
 
مراديان
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۷:۴۷
تازه داره اعصابمون مياد سر جاش ،‌هي شما بيا بريز به هم اين آرامشي كه برامون داره ايحاد ميشه. (1755399) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۸:۰۰
قیمت دلار نباید پایین بیاید. مردم منتظر ارزان شدن خودرو نباشند - لبنیات 80 درصد گرانتر شد. نرخ بلیط هواپیما آزاد می‌شود. ادامه پرداخت یارانه امکان ندارد، منتظر حل بقیه مشکلات با کلید تدبیر و امید دولت یازدهم باشید. اینها بخشی از مشکلاتی بود که دولت بحمدا... طی 3 ماه اخیر حل کرد. (1755400) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۳۷:۲۲
از چوب راحت میشه ذغال درست کرد ولی برای تبدیل ذغال به چوب، کلی زمان باید بگذاره تا تبدیل به خاک بشه و شاید دوباره چوب بشه. (1755581) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۱۲:۳۰
اينها مشكلاتي است كه دولت "مهرورز" به ارث گذاشت.براي يارانه و.. از بانك مركزي استقراض كرد و ديگر مشكلات را بوجود آورد (1755831) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۵:۰۰:۲۶
ببخشيد انتظار ندارید که گند دولت نهم و دهم رو تو یه مدت کوتاهی پاک کرد.حالا حالاها گرفتار عملکرد ایشون هستیم .... (1755942) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۵:۵۱:۲۶
حجم نقدینگی از 70 هزار میلیارد تومن به حدود 500 هزار میلیرد تومن رسیده توی هشت سال و این همه نقدینگی رو نمیشه سه ماهه جمع کرد رشد اقتصادی منفی 5 درصد و تورم بالا ماحصل دولت قبل بود خواهشا توجه کنید توجه کنید: اگر بتوان سه ماهه یک اقتصاد را شکوفا کرد و مشکلات را حل کرد قطعا کشورهای افریقایی و داری اقتصاد داغون سه ماه پیمانکار می گرفتند تا مسائل حل بشه
اصلا چنین چیزی نیست ابدا چنین چیزی نیست اگر بگوییم 100 روزه مشکلات رو حل می کنم قطعا قطعا اگاهی نداریم این حرفهای جوک رو نزنید از یک طرف مشکلات ایجاد شده توسط دولت قبل رو میپذیرید از یک طرف به دولت جدید حمله می کنید حل مشکلات اقتصادی جامعه ما محاله تا زمانی که فرهنگ عوض نشه
مطمئن باشید. (1756055) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۸:۱۹
از نمایندگان محترم مجلس درخواست می‌شود در برابر اظهارات غیرکارشناسانه وزیر صنعت، معدن و تجارت سکوت نکنند... این‌گونه می‌خواهند خودروی ما با دنیا رقابت کند؟ آیا مردم باید تاوان روزمرگی و بی‌تدبیری خودروسازان را بدهند؟ (1755401) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۱۵:۲۰
حکماً حکماً . نماینده های مجلس کلی کار دارن بابا . این امورات جزئی رو دیگه خودتون یه کاریش بکنین دیگه . (1755679) (alef-13)
 
آزاده
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۲۰:۳۵
در این که هیچ گونه مزیت رقابتی در خودرو نداریم هیچ شکی نیست، ولی واقعاً فکر نمی کنید الان وقتش نیست که همین دو تا کارخونه ی بزرگی که کشور داره هم تعطیل شه و هزاران بیکار دیگه به کشور اضافه شه؟ این فقط یه نمونه از تاثیرات وارد شدن صنعت خودرو به دنیای رقابت در حال حاضره. (1755693) (alef-13)
 
مزدك
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۹:۳۳
با همون 16 ميليارد روز آخر معلوم شد هشت سال شعار عدالت فقط براي كسب قدرت و خام كردن مردم بوده. (1755404) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۰:۳۱
این چه دولت تدبیر و امید است که به تزریق ناامیدی در جامعه می‌دمد: 1-رئیس دولت: خزانه خالی است، اقتصاد ایران بدتر از آن است که من تصور می‌کردم (در سازمان ملل) 2- وزیر راه و شهرسازی مردم را از مسکن مهر ناامید کرد. 3- وزیر صنعت مردم را از کاهش قیمت خودرو ناامید کرد. 4- رئیس بانک مرکزی مردم را از کاهش قیمت ارز و افزایش پول ملی کشور ناامید کرد. 5- آیا باید منتظر حرف نومیدکننده وزیر دیگری باشیم؟ (1755407) (alef-13)
 
مهزيار
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۰:۳۵
30000000000000000 وعده بي خود داد و به همين تعداد آمار جعلي ساخت. (1755408) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۰:۴۹
چرا وزرای دولت یازدهم مخالف پایین آمدن قیمت خودرو و ارز هستند؟ (1755409) (alef-13)
 
نيازمند
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۱:۱۹
چه با آمار درست و چه با آمار غلط ،‌ ما آدمهاي معمولي به پايين رو بدبخت بيچاره كرد و رفت. (1755411) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۶:۱۰
وقتی در خردادماه امسال در انتخابات ریاست جمهوری رأی خویش را به آقای حسن روحانی می‌دادیم صحبت از حل مشکلات اقتصادی در طول 100 روز بود حال‌که به قدرت رسیده‌اند یادشان هست که چه قولی داده‌اند؟ (1755423) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۷:۴۸
ارزاق مردم خیلی گران شده است چرا مسئولان چشم و گوش خود را در برابر مشکلات مردم بسته‌اند چرا الان همه سکوت کرده‌اند و کسی به داد مردم نمی‌رسد. ما تا کی باید دندان روی جگر بگذاریم. 500 روز کار کردن برای سیاست خارجی دردی از ما دوا نمی‌کند. آیا مذاکرات 20 دقیقه‌ای که حیثیت ما را مخدوش کرد، راهکار حل مشکلات است؟ (1755426) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۹:۱۳
آقای نعمت‌زاده وقتی در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد ارز به 3 هزار تومان رسید همگی داد و فریاد برآورده بودید که این هم شد مملکت‌داری و شروع می‌کردید به مقایسه با ارز 100 و 150 تومانی زمان جنگ، حال که خود بر مسند قدرت تکیه زده‌اید، از یک زاویه دیگر به مسائل نگاه می‌کنید و می‌گویید اگر ارز از 3 هزار تومان پایین بیاید زنگ خطری است برای کشور! (1755430) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۳۷:۲۵
بابا سخت نگیر. ایشان وزیر (علامه دهر) دولت احمدی است لذا هرجی بر او نیست. (1755448) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۳۹:۰۲
چرا دولت در بحث هزینه‌‌های جاری مردم اعتدالی را که گفته بود رعایت نمی‌کند؟ (1755453) (alef-13)
 
dds
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۳۹:۲۵
درست کردن کارت انرزی که با این کارت فقط بشود پول اب و برق و گاز و سوخت را پرداخت کرد دیگر مشکل کسر بوجه نخواهد داشت.......طرح از اول بی خود بود ......فرمول 90درصد فوب و بالا بردن نرخ دلار سیکل باطلی است که فقط شکاف طبقاتی را بصورتی که مشاهد کردید افزایش داد نرخ دلار باید به قیمت نرخ استاندارد بانک جهانی باشد یعنی پول= یعنی کار در واحد زمان ...هرکارگر با 8ساعت کار چند دلار بگیرید با این فرمول می توانید نرخ دلاررا تقزیبا بدست اورید نه اینکه هر چقدر دلاتان می خواهد خرج کنید بعد برای کسر بوجه نرخ را با این رقمهای نوجومی جبران کنید 30سال است همین اش است همین کاسه و دور باطل و به اسم رونق صادرات و غیره..دلار از 7 تومان شده 3000 تومان پس چرا قیمت تمام تولیدات داخلی نمی تواند با خارجی ان رقابت کند چون مصرف کننده حق انتخاب ندارد و باید به اسم حمایت از تولید داخل و قاچاق کالا رانت های کلانی نسیب یک عده خاص شود دنیا یعنی رقابت نه رفاقت 30هزار سال دیگه هم با این فرمول جلو بروید همین اش هستو همین کاسه وفقط و فقط چیب یک عده خلص پر می شود و بعد هم شروع می کنند به کوچ کردن به انطرف اب با ثروتهای رانتی هرموقع گمرکی صفر شد رقابت واقعی شروع شد انموقع مصرف کننده حق انتخاب داشت می بینید که چطور تولید داخل با جهش روبرو خواهد شد بابا انقدر نمی خواهد فکر کنید همان کاری که چین ترکیه انجام دادن انجام بدهید اگر می خواهید کاری برای این مردم مظلوم انجام دهید .ایا افغانستان و عراق و کویت ارن و سوریه هم ارزش پول کشورشان با این همه بد بختی انقدر سقوط کرد ....من نمی دانم این مدارکها را کی به اینها داده بقال سر کوچه اینهارا می داند ولی اینها نمی دانند............... (1747529) (alef-6) (1755454) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۴۱:۳۳
مگر این آقا نرفته چه طور وزرای پیشین هنوز هنوز هم میان تو تلویزیون بیشتر وزرای جدید (1755457) (alef-13)
 
1982
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۵۱:۵۶
صدا سيماي ميلي بايد ايشان رو با وزير يا نماينده فعلي دولت 11 در مقابل هم ميزاشت تا مناظره كنن هركس يكطرفه ب قاضي رفت راضي برگشت (1755473) (alef-13)
 
فرزاد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۵۶:۲۷
به نظر بنده همانطور که در متن بالا هم اشاره شد..بهتر است یک تیم کاری تشکیل و عملکرد اقتصادی و چرا اقتصادی ...عملکرد کل دولت قبلی در طول 8 سال منتشر شود و اگر قصوری وجود داشته در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفته و مسببان این وضعیت در هر پست و مقامی که بوده و هستند محاکمه و مجازات بشن....در این صورت هست که اعتماد به نظام و دولت های بعدی تظمین شده خواهد بود...در غیر این صورت عدالت معنای خودش رو از دست خواهد داد......

با تشکر (1755485) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۱۷:۳۹
به قول اون پسره تو اخراجی ها : می شه می شه . بشین تا بشه . (1755687) (alef-13)
 
majid
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۵۷:۲۱
اگر تهمت ها دروغ بود باید با آن افرادی که تهمت زدند باید چکار کرد (1755794) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۰۶:۰۱
ما که از دولت دروغگویان انتظار دیگری نداریم. حسینی اگر قرار بود آمار درست بدهد درهمان مدت مسئولیتش می داد (1755512) (alef-13)
 
م
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۰۸:۵۸
به این آمارهای دروغ عادت کردیم متاسفانه!وقتی این آقایون سرکار بودن مردم رو ...فرض میکردن الان که رفتن و دیگه نمیتونن هنرنمایی کنن!! هرچند تبعات هنرنمایی دو لت نهم و دهم تا سالها ادامه داره... (1755519) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۱۳:۱۸
چرا این اقایون محاکمه نمیشن؟ واقعا چرا این بررسی نمیشه؟ مملکت رو به آتیش کشیدند. واقعا چرا برخوردی انجام نمیشه؟ دیگه چی کار باید میکیدن؟ (1755526) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۱۵:۴۳
اوج اماردهی جناب حسینی اون موقعی بود که گفت ما هفدهمین اقتصاد جهان هستیم و از هلند و استرالیا و...هم بالاتریم اما صحبت از سرانه نکرد یه جورایی سوء استفاده از امار فرمودن (1755529) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۱۷:۲۹
رشد اقتصادی منفی 5 و نیم درصدی
بیکاری بالا
تورم بالای 40 درصد
و دلار 4160 تومانی پارسال اینها خود گویا ست دیگه نیازی به اماردهی نداره
بسیاری از مردم شاهد هستند که از سال گذشته تا کنون برخی کالاها دو برابر شده اند دیگه جایی برای بحث نیست. (1755533) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۲۳:۵۹:۳۷
اگر بنا بر عدالت قضايي باشد بايد شخص احمدي نژاد و تيم اقتصادي ايشان شامل وزاري اقتصاد و صنعت و معدن و تجارت و جهاد كشاورزي و رييس كل بانك مركزي و معاون ايشان به جرم قانون شكنيهاي پي در پي . رانت خواريها گسترده . تضييع بيت المال . تورم كمرشكن . رشد اقتصادي منفي و مهمتر از همه كاغذپاره كردن پول ملي به دادگاه فراخوانده شده و محاكمه شوند. اين محاكمه بايد توسط قضاتي مسلط به مباحث اقتصادي صورت گيرد. (1756859) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۲۶:۵۱
دروغ / آمارهای کذب / وعده های دلفریب / تصمیمات لحظه ای

آیا در فن مدیریت در دانشگاه ها، این مبانی را به برخی آموزش داده اند؟

آیا خسته نشدند از آمار سازی؟
آیا هراس ندارند از پیگیری اینهمه آمار کذب توسط مقامات ناظر؟

مطمئن هستم این آمار و ارقام توسط شخص ایشان آفریده نشده بلکه محاسبه این حسابها نیاز به کار گروهی مدیران زیردست ایشان داشته.

آیا آن ساز و کاری که این آمارسازی های کاذب و مخرب را تولید می کند بطور کامل برچیده شده اند؟
آیا من به عنوان شهروند ترسیده و هراسان از اینهمه دروغ، چگونه می توانم به آمار های آتی که توسط مدیران ارائه می شوند اطمینان کنم؟
لطمه ای که مدیرانی اینچنین به اعتماد عمومی مردم وارد کرده اند، چگونه جبران می شود؟

این سوالات در ذهن من مرتب تکرار می شود و از مدیران متعهد خواهش می کنم به آنها توجه کنند. (1755556) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۲۷:۴۷
این روش نخ نما شده احمدی نژادیه.ذکر بعضی ارقام وامار بصورت انتزاعی بدون توجه به ارتباط ان با سایر شاخص های مرتبط دیگر.8سال اینگونه سر مردم را گرم کردند وتلویزیون هم بخورد مردم داد. (1755558) (alef-13)
 
بهرام
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۲۸:۲۳
الف موجودی 1600 میلیاردی خزانه را ناکافی برای پرداخت یارانه دانسته. چقدر عجیب مگر قرار است یارانه نقدی از خزانه پرداخت شود. کارهای واقعی دولت دهم بیش از آماربازی ها اهمیت دارد. به شهرهای مختلف سفر کنید و با مردم عادی همصحبت شوید تا از نزدیک ببینید که احمدی نژاد برای مردم چه کار کرده. بزرگترین دلیل بر رضایتمندی مردم از عملکرد احمدی نژاد همین بس که پس از تحویل دادن دولت و سکوت مطلق باز هم مورد هجمه قرار می گیرد. با تیم آیه یاس خوان روحانی به جایی نمیرسیم و دیر نیست که مردم برای بازگرداندن شخصی مانند دکتر احمدی نژاد دست به کار شوند. اگرچه احمدی نژاد برای همیشه رفت اما مردم خدمات او را فراموش نمی کنند (1755561) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۰۳:۳۴
کلا امثال شما اعتراض به خودتون رو به عنوان دلیلی بر حقانیت خودتون میدونید؟ "بزرگترین دلیل بر رضایتمندی مردم از عملکرد احمدی نژاد همین بس که پس از تحویل دادن دولت و سکوت مطلق باز هم مورد هجمه قرار می گیرد. " (1756087) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۲۲:۵۵:۰۸
منفی به بهرام (1756761) (alef-13)
 
مهندس امینی
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۰۱:۵۳:۴۸
تمام کارشناسان در تمامی دانشگاههای دنیا بررسی کنندکه :
چگونه!!!!!

با نفت 40 دلاری و

تورم 11 درصدی و

رشد اقتصادی حدود 7درصدی و

دلار 1000 تومانی و

بیکاری 11درصدی تبدیل میشود به :::؟؟؟؟؟!!!!


با نفت 120-130 دلاری و

تورم 41 درصدی و

رشد اقتصادی منفی 5 درصدی و

دلار 4000 تومانی و

بیکاری 13درصدی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


اخیرا" کارشناسان برجسته دانشگاه بین المللی خارجیان فرمول تبدیل فوق را بدست آوردند!!!!!!! اصل فرمول محرمانه میباشد.؟؟؟ (1763813) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۳۴:۰۰
پراید شد17میلیون تبریک میگم به همه حالا بشینید آمار به هم دیگه نشون بدید (1755570) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۵۰:۵۲
خوب دیگه
هنوز رسانه میلی هوای دهمی ها رو داره
منصفانه بود که وزیر دولت یازدهم هم در این برنامه میبود (1755611) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۵۶:۲۵
کاش حسینی الان وزیر بود.
حسینی واقعا اقتصاد را میفهمید.... وزیر فعلی خیلی ضعیف است (1755629) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۳ ۰۸:۴۰:۵۸
منظورتون اقتصاد خونه شماست دیگه ؟ آخه توی این 8 سال یهو وضعت خیلی فرق کرد!! (1757070) (alef-10)
 
ايراني
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۳:۳۴
واقعا اين وزراي جديد هم تاجي سر ما نزدند اون از وزير صنعت كه قيمت خودرو رو بالا برد اون از سيف كه قيمت دلار را بالابرد اون از وزير اقتصاد كه يارانه را مي خواست قطع كنه ! خوب اگه قرار بود اينجوري مشكلات رو حل كنيد كه احمدي نژاد خدايي از شماها بهتر حرف مي زد حداقل آدم رو مي خندوند ! خودرو كيلويي چند اقاي وزير ؟ (1755723) (alef-13)
 
وحيد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۷:۰۲
شرايط كشور بدون توجه به آمار دقيق چنان واضح و آشكار است كه نيازي به دفاع و ارايه آمارهاي كذايي ندارد كه لازم به مناظره باشد به نظرم دولت قبل تا حد ممكن از امكانات رسانه براي تبليغ و دفاع از خودش بهره برده است و وضع گراني وتورم افسارگسيخته بيكاري و ركود شديد در توليد واشتغال چيزي نيست كه از كسي پنهان مانده باشد مناظره اين آقايان مي خواهد چه چيزي را ثابت كند آيا هنوز از نظر شما كشور از نظر اقتصادي در لبه پرتگاه قرار ندارد واقعا دفاع از عملكرد دور از خرد تيم گذشته جايي را سالم گذاشته است آيا قيمت خودرو در دولت جديد چند برابر شده است و ساير اقلام نيز ..... (1755732) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۷:۳۰
بهتر نیست در برنامه پایش که قرار است وزیر پیشین اقتصاد را به چالش بکشن، یک اقتصاددان به جای مجری حرف بزنه تا وزیر اقتصاد نتونه مجری و مردم رو بپیچونه و هر دروغی که خواست به مردم بگه . مردم عادی که از این اصطلاحات اقتصادی سر در نمیارن. در شبکه من و تو یه برنامه هست به نام " اقتصاد با من و تو " که حرفهای اقتصادی رو با زبان عامیانه مردم حرف میزنه. یعنی صدا سیما بلد نیست یه همچین برنامه ای درست کنه؟ البته از این صدا و سیما بیشتر از این انتظار نمیره ...... (1755735) (alef-13)
 
گلنک
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۸:۳۱
این اقتصاد گلنکی را هم چقدر نقد می کنند جایزه نول باید بدهند به شما............. (1755740) (alef-13)
 
دلريش
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۸:۵۹
خائنين بايد پاسخ گوي اعمال خود باشند . شرايط زماني جوي زميني هوائي ... توجيه ضعف عملكرد را ندارد. (1755742) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۱۷:۱۱
عدم شفافیت در اطلاعات کشور چیزی جز سو استفاده در بر ندارد هرکسی بنا به سلیقه خود قسمتی از فیل را نشان می دهد و هدف خود را پیگیر است بدا به حال غیر متخصصین در این آشفته بازار (1755840) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۱۹:۲۱
پيشنهاد مي شود دولت جديد بجاي وقت گذاشتن براي امار دادن در مورد گذشته به اينده فکر کند و برنامه ريزي داشته باشد. مگر رئيس جمهور فعلي از وضعيت خبر نداشتند که کانديد شدند. 100 روز در حال تمام شدند و افزايش قيمتها ادامه دارد.
پس توجه به معيشيت مردم چه شد (1755847) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۴۷:۰۰
چه بخور بخوری بوده زمان دولت پاک (1755910) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۴۷:۴۱
یکی از دلایلی که وزرا و ریس دولت براحتی در مصاحبه ها شرکت می کنند اینست که می دانند به هیچ عنوان در مخمصه برای پاسخگویی قرار نمی گیرند و تنها می آیند و هر حرفی که بخواهند بدون حضور کارشناس می زنند و می روند. اگر صدا و سیما تعلق خاطری به منافع ملت داشت باید در مقابل ایشان یک کارشناس زبده قرار می داد تا هر پاسخ نامناسبی همراه با جواب و چالشی باشد. این رویه در شبکه های کشورهای اطراف هم وجود دارد و حالا اینکه در داخل کشور این رویه از مد افتاده چرا دنبال می شود خدا می داند! (1755912) (alef-13)
 
هم وطن
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۵۷:۵۲
از روشنگری شما بی نهایت متشکرم.از همینجا مشخص میشه که این آقایان طی سالهای گذشته، با آمار های دروغین چطور مردم رو سر کار گذاشته بودند..حالا که دولت تدبیر و امید آمده و آمار های واقعی را به مردم میده ، معلوم میشه چقدر دولت قبل پوپولیست و عوام فريب بوده! (1755932) (alef-13)
 
حامد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۵:۲۷:۰۱
وقتی صدا و سیما آقای حسینی را یکطرفه میاره به صدا و سیما که فقط به خار مقروض بودنش به رفیق شفیقش احمدی نژاد بیاد بصورت تک صدایی صحبت کنه بهتر از این نمیشه چرا زمان احمدی نژاد به یکی از وزرای خاتمی اجازه ندادین بیاد تلویزیون اون هم بصورت یک بلندگوی یکطرفه از عملکردش دفاع کند؟؟؟؟؟؟؟ (1755998) (alef-13)
 
رحمان كابلي
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۵:۵۸:۴۰
همينقدر كه سي در صد از تنها خوراك ما يعني نان را در داخل تهيه ميكنيم
باعث سر بلندي و افتخار است. البته هفتاد در صدي كه وارد ميكنيم آرد و گندم مرغوب است كه جاي شكر دارد. وارد كردن قند و شكر و روغن و چاي هم
افتخار مضاعف است. اگر خشكسالي نبود لا اقل نيمي از اقلام خوراكي در داخل تهيه ميشد و نيم ديگر را وارد ميكرديم كه واردات آنهم مديريت ميطلبد.
از وزير سابق براي اين تنظيم واردات مواد غذائي اوليه بسيار متشكريم. يك
تشكر خاص هم از ايشان داريم بابت واردات انگور . تا قبل از ايشان انگور برزيلي نديده بوديم كه ديديم. اين حق ما بود كه انگور برزيلي را در ميوه فروشي هاي كشور به بينيم. امري مبارك كه جاي سپاس و قدر داني دارد. (1756075) (alef-6)
 
ضد کیهان
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۲۲:۱۹
بعضی از اظهار نظرها دقیقا کپی شده از ستون نظرات مردم روزنامه کیهان است. (1756135) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۲۸:۱۸
خدا را شکر دیگه دوران تو چشم مردم زل زدن و دروغ گفتن تمام شده است و دوران رو شدن اعداد و مدارک پیش آمده است (1756148) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۴۶:۲۵
مسئول محترم بخش اقتصادي الف آمارهاي ارائه شده توسط وزير اقتصاد دولت دهم بفرض اينكه درست هم باشد وضعيت مردم همين كه مي بينيد هست و مردم به همين دليل به دولت يازدهم راي دادند كه تغييرات اساسي در معيشت و رفاه و ...براي مردم ايجاد شود. شما هم با ياد آوري عملكرد و.......آقايانيكه رفته اند نمك به زخم مردم مپاش اميد وار باشيم ، انشالله با غلبه بر مشكلات ،جامعه اي كه سزاوار مردم فهيم ايران است داشته باشيم (1756187) (alef-13)
 
عماد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۵۳:۱۵
از خود رئیس دولت بپرسید و جواب بخواهید . وزرای احمدی نژاد فرقشان با کامند معمولی فقط حقوق بیشتر بود. (1756194) (alef-13)
 
تناقض منطقی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۷:۲۵:۰۶
نحوه محاسبات تبدیلی دلار به تومان و زمان های خاص ان دلالت صریح بر خیانت در امانت ان دولت میدهد که هر قاضی بچه ای درک میکند مگر قاضی دیوان بلخ باشی که نفهمی چه حیله هائی برای رانت و خیانت بکار بردند و از چه القاظی استفاده کردند.
اگر کسی فقط تناقض در ادعا را هم از طریق علم کلام و منطق اشنا باشد بدون انکه در تماس با جزئیات اجرائی کشور باشد میفهمد گوینده ان لفظ ها کمین و کمر در چه ابهاماتی و رانتهائی و خیانت هائی کرده و خود را بسته بودند (1756248) (alef-13)
 
علی عسک
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۷:۴۵:۵۴
یکی از خصلت های بدی که در دولتهای نهم و دهم رسم شد راحت دروغ گفتن بود بطوریکه من در یک سازمانی شاغل بودم مدیر عامل بصراحت دستور امار سازی را میداد تا خودش را در سطوح بالا مطرح کند که به لطف این دروغ پردازی ها بعد مدت نه چندان طولانی عذرش از مدیر عاملی خواسته و الان به سلامتی پیمانکار همان شرکتی است که زمانی مدیر عاملش بود!!!!!!
اری دوست عزیز این است عاقبت دروغ گویی !!!! (1756282) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۸:۳۵:۰۶
دولت جدید بدون اینکه مبلغ یارانه‌ها را زیاد کند قیمت آب، برق و گاز را افزایش داده است. در ضمن مگر افزایش نرخ انرژي‌ها نباید با مصوبه مجلس باشد پس چرا سرخود اقدام به بالا بردن نرخ‌ها کرد (1756348) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۲۲:۳۹:۳۰
افزایش نرخ در قانون بودجه بوده و ربطی به دولت فعلی نداره!! بودجه کشور رو هم دولت قبلی به مجلس برده. در ضمن فراموش نکنید که دولت قبلی درخواست بنزین لیتری 3000 تومان را داده بود و بقیه رو هم در همین حد افزایش قیمت داده بود!!! در ضمن در بودجه دولت قبل چیزی از افزایش یارانه ها نیاورده بود.
متاسفم که مردم همین قدر هم علم اقتصادی ندارند و در مورد بودجه و موارد مطرح شده در آن چیزی نمی دانند. (1756737) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۹:۲۹:۵۳
اجرای مسکن مهر یک فاجعه ی ملی بود. (1756446) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۳ ۰۷:۳۱:۵۰
شاید برای تو فاجعه بود ولی برای من و افرادی که دارند از این خانه ها استفاده می کنند رویا یی بود که تعبیر شد و داریم از زندگی لذت می بریم (1757004) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۲۳:۴۶:۰۷
با سلام خوب شد که حداقل الف از این برنامه طراحی شده برای دفاع از دولتهای نهم ودهم که معمولا در صداو سیما به عهده مجری شناخته شده آن است تحلیلی انجام داده وجالب است که چه در مصاحبه با رئیس دولت سابق و چه وزیر اقتصادشان طوری عمل شده که این بزرگواران با سوالات فنی ومردمی به چالش کشیده نشوند وخاطر مبارکشان آزرده نشود که می تواند ریشه در هدیه بزرگی داشته باشد که دولت دهم در روزهای پایانی تقدیم جناب ضرغامی کرد.ولی از حق نگذریم وقتی این وزیر می گوید که دارائی +بدهی =سرمایه آدم یاد اولین کلاس درس حسابداری میافته البته اگر به همان آمار که دولت قبلی خیلی از آن سو استفاده کرد مراجعه کنیم می بینیم که بدترین کارنامه اقتصادی دولتهای پس از انقلاب و بی کفایت ترین وزیر اقتصاد ورئیس کل بانک مرکزی از تیم دولت دهم بوده اند ما باید توجه کنیم بعضی ها دکتری دارند و بالاخره یک پستهائی هم داشته اند ولی آیا صلاحیت وزیر اقتصاد شدن را دارند؟کاش در برنامه پایش از مردم در مورد معیشتشان و از کارشناسان اقتصادی هم دعوت می شدو اینکه چطور پاک ترین دولت طول تاریخ ایران حاضر شده با کاهش ارزش پول ملی به یک سوم دست در جیب شهروندانش کرده وفقرا را فقیرتر و اغنیا را غنی تر کند .این چیزی است که مردم آن را در زندگی روزانه حس می کنند و هر چه قدر هم آمارسازی شود نمی توان واقعیت را کتمان کرد . (1756846) (alef-13)
 
ساسان
۱۳۹۲-۰۸-۱۳ ۱۳:۰۱:۱۵
من آنقدر بیسوادم که موجودی صندوق و دارایی خزانه و.... را نمیفهمم. فقط میدونم کشور روی نمودار پیشروی و ثروتمتد و پیشرفته است و آدم احساس میکنه تو بهترین کشور دنیا زندگی میکنه. اما وقتی از خونه میرم بیرون یک کشور با مشکل گرونی . فقر.تورم بیکاری و اعتیاد و..... می بینم.
من حاضرم رو نمودار کشور کنگو باشم ولی در واقعیت کشورم را آباد ببینم
واقعا اگه کسی میتونه منو روشن کنه شاید من چون بیسوادم همه چی رو چپه می بینم (1757482) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۳ ۲۱:۵۲:۵۸
خدایادولت نهم ودهم هرگزدرایران تکرارنگردد.اخرفساد/بیکاری/گرانی/خدایاکلیه مشکلات بوجودامده طی هشت سال دولت نهم ودهم را به کلیه کارگزارانش منتقل فرما تاذره ای حال وروز مردم رادرک کنند. (1758578) (alef-13)
 
تنها
۱۳۹۲-۰۸-۱۳ ۲۳:۰۵:۱۱
این اقا تنها چیزی که نمی دانست اقتصاد بود بدبخت مردم ایران بعدش اون اقایی که توی مجلس استیضاح گفت من رای مشروط می دم بیاد جواب بده (1758682) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۴ ۱۴:۰۶:۰۴
صدا و سيماي ميلي واقعا همه اصول اخلاقي و مردانگي را زير پا گذاشته است . (1759817) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۶:۵۸:۱۳
تادیروزهمه کاندیداها ازمسکن مهرحمایت میکردندی چی شده الان میگن فاجعه است!!!!!دیگه آقای احمدی نژادانقدر هم بدنبوده که بنده من بارها ازنزدیک دیده بودمش واقعا مردمی بودودوست داشتنی (1761027) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.