توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478720
انتقاد و تمجید همزمان وزیر دفاع آمریکا از عملکرد چین
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۰
وزیر دفاع آمریکا مدعی است عملکرد چین در مهار برنامه موشکی-هسته ای پیونگ یانگ قابل تقدیر است اما عملکرد پکن در دریای چین جنوبی را توجیه نمی کند.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا در ادامه رفتار دوگانه واشنگتن در قبال پکن، ضمن تقدیر از تلاش های چین در مهار کره شمالی، مدعی شد که آمریکا آنچه را که به زعم وی تداوم نظامی گری در دریای چین جنوبی است، نخواهد پذیرفت.

اظهارات ماتیس که در «شانگری- لا دیالوگ» نشست امنیت برتر آسیا، ایراد شد؛ نشان دهنده عزم دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای برقراری توازن در رابطه با چین است که از یک سو همکاری با آن برای مهار برنامه هسته ای-موشکی پیونگ یانگ مهم است و از سوی دیگر مالکیت تاریخی آن بر آبراه استراتژیک دریای چین جنوبی با اهداف بلند مدت آمریکا در منطقه شرق آسیا مغایرت دارد.

گفتنی است شورای امنیت سازمان ملل دیروز جمعه تحریم های هدفمند علیه کره شمالی را تشدید کرد. این نخستین بار پس از روی کار آمدن ترامپ است که چین به عنوان یکی از اعضای این شورا، به درخواست رئیس جمهوری آمریکا برای تشدید سخت گیری نسبت به پیونگ یانگ، پاسخ مثبت داده است.

به گفته ماتیس، تهدید کره شمالی امری آشکار است و ایالات متحده از بابت تجدید تعهد پذیری چین برای همکاری با جامعه بین الملل در راستای عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، خرسند است.

وی در ادامه مدعی شد: امیدوارم چین به کره شمالی به چشم یک مسئولیت راهبردی نگاه کند و نه یک دارایی! مسائل واشنگتن- پکن فراتر از ۲ مسئله کره شمالی و مناقشات دریای چین جنوبی است. آمریکا در موضوع مهار پیونگ یانگ با پکن همکاری می کند چرا که این مشکل چین هم هست.

گفتنی است از روز پنجشنبه در راستای تشدید فشار بر کره شمالی، نیروی دریایی و هوایی ژاپن در مشارکت با ناوهای هواپیمابر آمریکا، رزمایشی ۳ روزه را آغاز کرده اند.

کره شمالی دوشنبه هفته گذشته، جدید ترین آزمایش موشکی خود را انجام داد.
 
کلمات کلیدی : آمریکا + چین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.