توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498926
لاریجانی: تحریم‌های جدید خلاف برجام است/ تجدید جنگ سرد به نفع هیچ کشوری نیست
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۶
رئیس مجلس در دیدار با رئیس‌جمهور مولداوی گفت: قطعنامه اخیر آمریکا علیه روسیه قطعاً به نفع آمریکا نخواهد بود و تحریم‌ها علیه ایران هم خلاف توافقنامه هسته‌ای است و این جنگ سردی است که مسلماً نتیجه آن به نفع هیچ کشوری نخواهد بود.

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه) در دیدار با «ایگور دودون» رئیس‌جمهور مولداوی اظهار داشت: ما با همسایگان شما روسیه و اوکراین روابط خوبی داریم و اینکه شما دعوت ما را برای حضور در مراسم تحلیف پذیرفتید، بیانگر عمق روابط دوستانه‌ای است که میان ما حاکم است.

وی همچنین گفت: قطعنامه اخیر آمریکا علیه روسیه قطعاً به نفع آمریکا نخواهد بود و تحریم‌ها علیه ایران هم خلاف توافقنامه هسته‌ای است و این جنگ سردی است که مسلماً نتیجه آن به نفع هیچ کشوری نخواهد بود. وی افزود: ظرفیت‌های زیادی برای همکاری میان دو کشور وجود دارد و اتاق بازرگانی 2 کشور در این میان نقش عمده‌ای خواهند داشت زیرا به شناخت ظرفیت‌های دو کشور کمک خواهد کرد.

رئیس مجلس با اشاره به زمینه‌های موجود برای سرمایه‌گذاری، تصریح کرد: در کشور در حوزه‌های فروش نفت، حمل و نقل و ماشین‌آلات می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

در این دیدار «ایگور دودون» رئیس‌جمهور مولداوی نیز در سخنانی اظهار داشت: این دومین سفر من ظرف یکسال گذشته به ایران است که نشان‌دهنده تمایل کشورم به بالا بردن سطح روابط با ایران است، زیرا ما می‌دانیم که رابطه با کشور شما برای ما مفید خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا اظهار داشت: من در ابتدا فکر می‌کردم که با روی کار آمدن ترامپ روابط میان روسیه و آمریکا نزدیک‌تر خواهد شد، اما متأسفانه با تصمیمات خصمانه‌ای که گرفته شد خلاف آن واقع شد و این دو کشور از یکدیگر فاصله گرفتند.

رئیس‌جمهور مولداوی خاطرنشان کرد: تا آنجا که بررسی کردم، مواضع کشورهای اروپایی موافق این تصمیم نبوده است، حتی اگر به صراحت آن را اعلام نکرده باشند.

وی ابراز امیدواری کرد که آمریکا در تصمیمات خود تجدیدنظر کرده و آغازگر یک جنگ سرد طولانی مدت نباشد، زیرا این مسئله به همه ضرر خواهد زد.

«ایگور دودون» همچنین با اشاره به تلاش‌های خانم موگرینی، تصریح کرد: ایشان در توافق هسته‌ای خیلی تلاش کردند و آن را یک توافق سفید و سودمند برشمردند.

وی در خصوص توسعه روابط اقتصادی و تجاری با ایران، اظهار داشت: ما به دنبال آن هستیم که بدانیم دو کشور به چه کالاهایی نیاز دارند و در آن حوزه‌ها به تبادل آن کالاها دست بزنیم و همچنین از طریق اتاق بازرگانی موانع موجود در تسهیل روابط را بررسی و رفع نماییم.

رئیس‌جمهور مولداوی در پایان گفت: پس از بازگشت به کشورم گروه دوستی را تشکیل خواهیم داد تا هیأت‌های پارلمانی بتوانند با یکدیگر ارتباط داشته و سطح روابط پارلمانی را ارتقاء بخشد.

لاریجانی در پایان به رئیس‌جمهور مولداوی پیشنهاد داد تا سفارت کشورش را در تهران به منظور ارتقای سطح روابط بگشاید.
۱۳۹۶/۰۶/۱۰ ۰۷:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۷:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۰۹:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۴ ۰۵:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۵ ۲۰:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۲ ۱۶:۳۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۰۹:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۱۷:۴۳
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۵ ۱۰:۵۶
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۳ ۱۰:۲۸
 
 
کلمات کلیدی : علی لاریجانی، برجام، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.