توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 458425
بیانیه مشترک حزب دموکرات و اتحاد میهنی کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
بحران میان اربیل و دولت مرکزی عراق افزایش یافته است و همچنان مسأله مناطق مورد اختلاف دو طرف و ماده 140 قانون اساسی محور اختلافات است.

به گزارش فارس، دو حزب «دموکرات کردستان» و «اتحاد میهنی کردستان» عراق روز گذشته از عزم خود برای برگزاری همه پرسی استقلال خبر دادند و همچنین تصمیم پارلمان عراق در رد برافراشته شدن پرچم کردستان عراق در کرکوک را محکوم کردند.

به نوشته روزنامه الاخبار، دعوت این دو حزب اصلی کرد [برای برگزاری همه‌پرسی]  بعد از بروز بحران میان گروههای سیاسی کردی و مرکزی عراق بر سر برافراشتن پرچم کردستان بالای ساختمان‌های دولتی صورت می‌گیرد و گروههای سیاسی کرد تصمیم دارند در سال جاری میلادی همه‌پرسی را برگزار کنند.

این دو حزب، در بیانیه مشترکی بر تشکیل یک کمیته با حضور احزاب کردی دیگر برای بررسی پرونده استقلال کردستان و ساز و کار و زمان آن تأکید کرده‌ و آورده‌اند: بغداد در اجرای بندهای ماده 140 قانون اساسی درباره بحران شهر [کرکوک] مماشات می‌کند. شهری که مهم‌ترین منطقه مورد اختلاف بین دو طرف است.

روز سه شنبه هفته گذشته شورای استانداری شهر کرکوک که اکثریت آن را کردها تشکیل می‌دهند در میان تحریم و خروج دیگر گروهها رأی به برافراشتن پرچم کردستان در کنار پرچم عراق در ساختمان‌های دولتی دادند و پارلمان نیز روز شنبه این تصمیم را رد کرد.

طبق ماده 140 قانون اساسی عراق، دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان می‌بایست درباره استان‌هایی که ساکنین آن را کردها و اعراب و دیگر قومیت‌ها تشکیل می‌دهند از طریق همه پرسی تصمیم بگیرند. این استان‌ها از جمله نینوی، کرکرک، دیالی و صلاح‌الدین هستند که استان کرکوک با اکثریت کردی، بیشترین اختلافات را به خود جلب کرده است.

مسئولان کردستان و بغداد هر گدام تفسیر خود را از بند 140 قانون اساسی ارائه می‌دهند.
 
کلمات کلیدی : کردستان عراق + برگزاری همه پرسی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.