توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509022
ارزیابی نیویورک تایمز از رویارویی آمریکا با ایران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۵
تحلیلگر روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی ضمن نقد رفتار یکجانبه گرایانه دولت ترامپ در قبال ایران و ونزوئلا، معتقد است: الزامات ژئوپلتیکی در جهان، قواعد متفاوتی نسبت به قواعد و قوانین تجاری دارد.

گزارش می افزاید: طی هفته های گذشته، از سوی کره جنوبی، ایران و ونزوئلا، به ترامپ گوشزد شد که جهان ژئوپولیتیک از قواعدی متفاوت با دنیای املاک و مستغلات یا کارزار انتخاباتی پیروی می کند.

ایرنا: «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی از تهدید ترامپ به فروریختن آتش و خشم بر سر کره شمالی، صحبت می کند و در این زمینه می گوید: 'هرگز یک ضربه یکجانبه علیه کره شمالی را تحمل نخواهد کرد چرا که از هزینه جانی و مالی جنگ برای کشورش در هراس است'.

گزارش ادامه می دهد: در تهران هم «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران به مجلس این کشور اعلام کرد که اگر آمریکا به دنبال تحریم های اقتصادی تازه برود، توافق هسته ای را پایان می دهد. ناگفته پیداست که ترک توافق توسط ایران، به معنی قرار گرفتن این کشور در آستانه ساخت تسلیحات هسته ای خواهد بود.

در ونزوئلا هم «نیکلاس مادورو» از تهدید ترامپ به حمله استفاده کرد تا به یک بسیج و تمرین نظامی سراسری فرا بخواند.همچنین سخنان رییس جمهوری کره جنوبی تاکیدی بود بر اینکه چگونه زبان ترامپ- که دستیاران کاخ سفید را هم غافلگیر کرد- به افزایش شکاف با متحدی می انجامد که در کمک برای هرگونه موفقیت رویارویی نظامی آمریکا در شبه جزیره کره، یک عنصر کارساز است.

«دیوید سانگر» تحلیلگر نیویورک تایمز می نویسد: روز دوشنبه هم راهپیمایی اعتراض آمیزی در سئول برگزار شد که بر روی یک پلاکارد بزرگ آن نوشته شده بود: 'ترامپ، دهان ات را ببند'.همه رهبران کره جنوبی آموخته اند که از منظر سیاسی پذیرفته نیست که در برابر یک قدرت بزرگتر- حتی اگر متحد اصلی این کشور باشد- بیش از اندازه ضعیف ظاهر شوند.

همچنین بسیاری از کره ای ها از گفته های سنتور «لیندسی گراهام»- جمهوریخواه از کارولینانی جنوبی- درباره چند و چون جنگ احتمالی در شبه جزیره کره به خشم آمده اند.

گراهام به برنامه «ان.بی.سی تودی» گفته بود که 'اگر هزاران نفر هم کشته شوند، آنجا کشته می شوند. قرار نیست کسی در آمریکا کشته شود».

گزارش تاکید می کند: داستان ایران اما متفاوت است. ترامپ روشن ساخته که هرچه زودتر، خواهان خروج از برجام است هرچند هرگز برای عموم نگفته که این کار چگونه می تواند راه را برای ایران باز کند تا به غنی سازی بالا که مورد نیاز ساخت کلاهک هسته ای است، دست بزند. برخی از نیروهای در ایران دوست دارند برجام فرو ریزد تا بتوانند فعالیت های هسته ای خود را از سر گیرند.

نیویورک تایمز ادامه می دهد: روحانی هیچ علاقه ای به لغو برجام ندارد، این توافق، هسته مناسبات تازه تجاری ایران با اروپا، روسیه و چین است. اگر ایران دوباره برای تولید سوخت مناسب برای بمب هسته ای تلاش کند، یک جنبش جهانی دوباره شکل می گیرد تا تحریم ها را بازگرداند مگر آنکه ایران بتواند با موفقیت استدلال کند که این ترامپ بود که تهران را وادار به این اقدام کرد.
با این وجود، سخنان روحانی خطاب به قانونگذاران ایرانی، از این الزام داخلی ناشی می شد و نشان دهد که دولت روحانی در برابر تهدیدهای آمریکا جهت کنارکشیدن از برجام یا مذاکره دوباره، کوتاه می آید.

«نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در واکنش به سخنان دولت ایران اعلام کرد: 'نمی شود به ایران اجازه داد تا از توافق هسته ای برای به گروگان گرفتن جهان استفاده کند'.

در پایان گزارش می نویسد: در کشور کلمبیا، «خوان مانوئل سانتوز» رییس جمهوری این کشور که میزبان «مایک پنس» معاون رییس جمهوری آمریکا بود، در پاسخ به تهدید ترامپ به مداخله نظامی در ونزوئلا گفت: 'حتی به امکان یک مداخله نظامی هم نباید فکر کرد'.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.