توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489827
شمارش معکوس تا آغاز یک دادگاه/ آیا جعبه سیاه پرونده نفتی فردا به دادگاه می‌آید؟
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۰
قرار است فردا ١٧ تیر ماه دو متهم پرونده فساد نفتی که پیش از این حکم اعدامشان در دیوان عالی کشور نقض شده بود، یک بار دیگر در دادگاه انقلاب و این بار در شعبه هم عرض به ریاست قاضی مقیسه محاکمه شوند.

به گزارش فارس، اسفندماه سال ٩٤ بود که حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در نود و سومین نشست خبری خود از صدور حکم برای متهمان پرونده فساد نفتی خبر داد و گفت: حکم بابک زنجانی و دو متهم دیگر این پرونده که در دادگاه بدوی محاکمه شدند، صادر شد.

وی افزود: دادگاه بدوی این سه متهم را مفسدفی‌الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده است. دادگاه علاوه بر اعدام، متهمان را به رد مال شاکی و شرکت ملی نفت ایران و جزای نقدی یک چهارم پولشویی محکوم کرده است.

پس از ابلاغ حکم و اعتراض متهمان و وکلای آنها به حکم صادره، پرونده جهت بررسی و رسیدگی مجدد به دیوان عالی کشور ارجاع شد.

پس از چند ماه و در تاریخ ١٣ آذرماه ٩٥، غلامرضا انصاری معاون نظارت دیوان عالی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس، از تأیید حکم اعدام بابک زنجانی خبر داد و گفت: شعبه بررسی کننده پرونده بابک زنجانی پس از بررسی‌های انجام شده حکم صادر شده از سوی دادگاه انقلاب را تأیید کرد.

وی افزود: در خصوص متهمان ردیف دوم و سوم این پرونده شعبه بررسی کننده حکم صادر شده را نقض کرده است.

انصاری گفت: با توجه به نقض حکم دو متهم دیگر پرونده این پرونده به شعبه هم عرض خواهد رفت.

ارجاع پرونده متهمان نفتی به شعبه هم عرض
سرانجام در تاریخ ٦ بهمن ماه سال گذشته پرونده دو متهم موسوم به فساد نفتی که پیش از این حکم اعدام‌شان لغو شده بود، برای رسیدگی مجدد به شعبه 28 دادگاه انقلاب - شعبه هم عرض - به ریاست قاضی مقیسه ارجاع شد.

در نهایت ٣١ خرداد ماه امسال، میرسجاد سعیدمهر وکیل مدافع حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده نفتی اعلام کرد که قرار است پرونده حمید فلاح هروی و مهدی شمس دو متهم پرونده فساد نفتی قرار است در ۱۷ تیرماه در شعبه هم عرض و به ریاست قاضی مقیسه مورد بررسی قرار گیرد.

حمید فلاح هروی و مهدی شمس دو متهم پرونده فساد نفتی که قرار است فردا به پرونده آنها رسیدگی شود، در حال حاضر در کنار دو متهم اصلی این پرونده یعنی بابک زنجانی و علیرضا زیبا حالت منفرد ماه هاست که در اختیار وزارت اطلاعات قرار دارند.

اتهامات دو متهم دادگاه فردا چیست؟
مهدی شمس که نامش به عنوان متهم ردیف دوم در پرونده فساد نفتی مطرح است، در جلسات دادگاه خود را  استاد دانشگاه لندن، دکترای اقتصاد،  دارای تابعیت مضاعف ایرانی انگلیسی و ساکن انگلیس معرفی کرد.اتهامات شمس بنا به قرائت کیفرخواست عبارت است از افساد فی الارض در جهت اخلال در نظام اقتصادی، مشارکت در کلاهبرداری یک و دو دهم میلیارد یورویی. 
همچنین پولشویی و مشارکت در عواید حاصل از جرم به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو و پولشویی و مشارکت در عواید حاصل از کلاهبرداری شرکت نیکو به مبلغ ۷۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از اتهامات عنوان شده وی در کیفرخواست بود.

حمید فلاح هروی که نامش به عنوان متهم ردیف سوم در پرونده فساد نفتی مطرح شد، خود را بازنشسته، دارای مدرک دکتری صنایع با تابعیت ایران و بدون سابقه کیفری و ساکن تهران معرفی کرد. بر اساس کیفر خواست اتهامات متهم ردیف سوم دایر بر افساد فی الارض از طریق مشارکت در اخلال با علم به ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی، مشارکت عامدانه، مشارکت در ارتکاب جرایم مرتبط با جعل، مشارکت در کلاهبرداری یک میلیارد و دویست میلیون یورویی از شرکت Hk با استفاده از جعل، مشارکت در کلاهبرداری از تامین اجتماعی و همچنین مشارکت در پولشویی است.

آیا جعبه سیاه پرونده نفتی را به دادگاه می‌آورند؟
اما و اگرها در خصوص حضور متهم جدید پرونده نفتی در دادگاه فردا که از او به عنوان جعبه سیاه این پرونده یاد می شود، ادامه دارد.

این در حالی است که حجت الاسلام محسنی اژه ای، سخنگوی دستگاه قضا چندی پیش در خصوص احتمال حضور متهم جدید پرونده فساد نفتی در دادگاه فردا گفته بود که بازپرس و وزارت اطلاعات چند ماه است که به این متهمان دسترسی دارند و اگر نیاز و ضرورت باشد، فرد مذکور در دادگاه حاضر می‌شود.
 
کلمات کلیدی : بابک زنجانی+پول نفت+فساد اقتصادی+دادگاه متهم نفتی+ دادگاه+جعبه سیاه پرونده نفتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.