توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482022
ظریف خبر داد؛ ارسال دو نامه به موگرینی درباره بدعهدی آمریکا
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۵
وزیر خارجه ایران تصمیم گیری جدید در سنای آمریکا را نشانگر کوتاه نظری آنها و سیاست غلطی دانست که دنبال می کنند و گفت: اگر به حدی برسد که براساس تشخیص هیات نظارت نیاز به واکنش داشته باشد حتما با واکنش ما مواجه می شود.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در مجمع اسلو ٢٠١٧ وارد «اسلو» پایتخت نروژ شد، در بدو ورود و در جمع خبرنگاران درباره دیدار امروزش با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و اینکه آیا در این دیدار درباره تحریم های سنا و نحوه اجرای برجام گفتگو خواهد کرد؟ اظهار داشت: من قبلا برای خانم موگرینی پیامی را به صورت کتبی دو بار در چند هفته اخیر در مورد بدعهدی های آمریکا و تاثیری که سیاستهای مخرب آمریکا در این زمینه ایجاد کرده، ارسال کردم. 

وی افزود: در نشست کمیسیون مشترک برجام که یکی دو ماه پیش برگزار شد این موضوع بحث شد و در جلسه  آینده کمیسیون این موضوع بحث خواهد شد. 

ظریف خاطرنشان کرد: در جلسه امروز با موگرینی هم در این زمینه صحبت خواهم کرد. البته تمرکز ما بر مسائل منطقه است که اولویت مهمی برای جامعه بین المللی است. روند اجرای برجام با توجه به اینکه هم ایران و هم اتحادیه اروپا متعهد به اجرای برجام هستند به صورت طبیعی پیش می رود. 

وی گفت: کارشکنی های آمریکا بحث جدیدی نیست. ما با آمریکا ارتباط اقتصادی چندانی به جز موضوع خرید هواپیما نداشتیم که آن موضوع علیرغم کارشکنی های آمریکا در حوزه های دیگر به خوبی پیش رفته است 

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: ما در مورد بدعهدی های آمریکا همواره گفتگو کردیم و همواره اتحادیه اروپا و چین و روسیه که طرفهای اصلی برجام هستند و همینطور سایر کشورها همواره تاکید کرده اند که قصد و عزم آنها این است که روابطشان را با ایران صرفنظر از بدعهدی های آمریکا با جدیت دنبال کنند و آنچه عملیاتی و اجرایی برای ماست این است که آمریکایی ها نتواننددر این روابط ما کارشکنی کنند. 

ظریف افزود: تصمیم گیری جدید آمریکا به واقع نشانگر کوتاه نظری آمریکایی ها و سیاست غلطی است که دولت آمریکا مخصوصا بعد از انتخابات اخیر دنبال کرده است و اگر به حدی برسد که براساس تشخیص هیات نظارت نیاز به واکنش داشته باشد حتما با واکنش ما مواجه خواهد بود. 

وی افزود: تاکنون ما در برابر اقدامات آمریکایی ها عمل متقابل انجام دادیم و در برابر اضافه شدن افراد به فهرست تحریمها اقدام متقابل کردیم و امروز ٢٣ فرد و شرکت آمریکایی در لیست تحریم های ما بعنوان اقدام متقابل قرار دارند و در آینده هم اقدام خواهد شد 

ظریف ادامه داد: همانطور که رییس مجلس دیروز گفتند در مجلس هم اقداماتی برای مقابله با حرکت سنای آمریکا صورت خواهد گرفت و ما هم اقداماتمان را در وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی و هیات نظارت بر برجام دنبال می کنیم.

وی همچنین در ادامه و درباره سفرش به اسلو عنوان کرد: مجمع اسلو سالانه فرصتی را برای بحث درباره مسایل مهم بین المللی به خصوص مسایل امنیتی و مسایل مربوط به صلح سازی و جلوگیری از مخاصمات فراهم می کند.

ظریف ادامه داد: در منطقه ما به خصوص در چند هفته اخیر با تنش هایی که بین کشورهای همسایه ایجاد شده ضرورت دارد که تلاش های بین المللی در این زمینه گسترش پیدا کند و منطقه ما شاهد یک بحران جدید نباشد. 

ظریف افزود: به همین جهت، حضور من در مراسم افتتاحیه اجلاس صبح فردا اسلو فرصتی را فراهم می کند که قبل از تشکیل دولت جدید دیدگاه هایی که رییس جمهوری در دولت دوازدهم دارند و منطبق با مواضع اصولی جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور صلح خواه و ثبات خواه است را تشریح کنیم.

وزیر خارجه گفت: همچنین با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از اندیشمندان و سیاستمداران بین المللی در این اجلاس حضور دارند فرصتی خواهد بود که با آنها تبادل نظر کنیم.

ظریف افزود: در این دیدارها تمرکز بر مسائل منطقه ای خواهیم داشت که امروز به شدت نگران کننده است و مبارزه منسجم با افراط گرایی و تروریسم که هم منطقه ما را به شدت در مخاطره انداخته و هم جامعه بین المللی را تهدید می کند، ضرورت دارد.
وی افزود: 48 ساعتی که در نروژ خواهیم بود یک فرصت خوبی است که با تعداد قابل توجهی از وزرا و اندیشمندان گفت و گو کنیم.
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۱۲:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۲:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۴ ۰۷:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۳ ۱۴:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۳ ۱۴:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۳ ۱۳:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۳ ۱۳:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۲ ۰۸:۲۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۹ ۱۸:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۷ ۱۷:۱۵
 
 
کلمات کلیدی : ظریف + نروژ + مجمع اسلو + برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.