توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501218
زمان برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۴
'هوشیار زیباری' مشاور ارشد رئیس اقلیم کردستان عراق گفت که با وجود درخواست ها برای به تاخیر انداختن همه پرسی استقلال منطقه اقلیم، این رویداد در موعد مقرر خود یعنی سوم مهرماه برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، هوشیار زیباری وزیر خارجه پیشین عراق امروز یادآورشد: کردهای عراق با وجود درخواست آمریکا برای به تاخیر انداختن همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، این فرایند را در 25 سپتامبر (سوم مهرماه) برگزار خواهند کرد.

زیباری مشاور ارشد مسعود بارزانی، در واکنش به درخواست رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی روز پنجشنبه که خواستار به تعویق افتادن همه پرسی اقلیم شده بود، افزود: زمان برگزاری این همه پرسی تغییر نخواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که برگزاری همه پرسی اقلیم ممکن است که توجه به اولویت های مهم دیگر را مانند شکست تروریست های داعش، تحت الشعاع قرار دهد و آن را به حاشیه براند.

ایالات متحده از مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق خواسته که همه پرسی استقلال این منطقه را که قرار است، 25 سپتامبر (سوم مهرماه) برگزار شود، به تعویق بیندازد. 

بارزانی در مقابل، خواستار ارائه تضمین ها و جایگزین هایی از سوی آمریکا در قبال به تعویق انداختن این همه پرسی شده است.

به گزارش رویترز،آمریکا و سایر کشورهای غربی نگرانند که برگزاری این همه پرسی زمینه را برای ایجاد تنش های دیگر در منطقه آماده کند. شمار زیادی از کردها در ترکیه، ایران و سوریه ساکن هستند که مخالف استقلال اقلیم کردستان از عراق هستند.
براساس این گزارش، بارزانی هفتم ژوئن (تیر/خرداد) از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در 25 سپتامبر (سوم مهرماه) آتی خبر داده بود.
اقلیم کردستان عراق متشکل از سه استان در شمال عراق است که ازسال 1991 دارای حکومت خودمختار است.

آمریکایی ها در یک بازی دوگانه، پیشتر در برابر کردها، همواره زمان برگزاری همه پرسی را نامناسب عنوان می کردند و در مقابل بغداد از حاکمیت و یکپارچی عراق حمایت می کردند. 
این در حالیست که به رغم اصرار مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به برگزاری همه پرسی در این منطقه در روز 25 سپتامبر امسال، شمار زیادی از روشنفکران و احزاب اقلیم کردستان معتقدند که رهبران اقلیم دست به یک بازی خطرناک زده اند که مردم را بابحران های بسیار بزرگی روبه رو خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : استقلال کردستان عراق+بارزانی+همه پرسی+هوشیار زیباری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.