نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481815
موسویان: عربستان به 6 دلیل حملات تروریستی تهران را سازماندهی کرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۵
  «سید حسین موسویان» پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته‌ای یکشنبه در مصاحبه با شبکه خبری آمریکا 'رئال نیوز' ، نقش عربستان در حملات تروریستی تهران را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش خبرآنلاین، حسین موسویان، عضو ارشد تیم پیشین هسته‌ای کشورمان در پاسخ به اینکه حمله تروریستی داعش به مجلس و حرم آیت الله خمینی (ره)، بدترین عملیات تروریستی درچند سال اخیر درایران بود، گفت: ایران، عربستان و آمریکا را مقصر خواند. این حمله پس از سفر ترامپ به عربستان سعودی و حمایت او از قطع رابطه عربستان سعودی با قطر صورت گرفت.

پژوهشگر دانشگاه پرینستون در پاسخ اینکه ترامپ ضمن همدردی با قربانیان این حادثه، ایران را متهم به تروریسم دولتی کرد، افزود: حمله تروریستی هولناکی بود. منتهی چیز تازه ای نیست چون ما مشابه این حمله تروریستی را در لندن، پاریس، بروکسل، مادرید و کالیفرنیا هم داشتیم. عملیات تروریستی در تهران و سایر نقاط جهان نشان می دهد که گروه تروریستی داعش، تهدید اصلی صلح و امنیت جهانی است.

وی ادامه داد: در عین حال این اولین حمله تروریستی داعش درایران بود. ایرانی‌ها و جامعه جهانی قبل از آن شنیده بودند که وزیردفاع عربستان که قدرت و شاه واقعی این کشور است گفت که ما جنگ را به داخل ایران خواهیم کشاند.

موسویان تصریح کرد: تنها چند ساعت قبل از حمله، وزیر امور خارجه عربستان هم از ضرورت مجازات ایران سخن گفت. بنابراین اینها نشانه های روشنی است که عملیات تروریستی داعش در تهران توسط سعودی‌ها سازماندهی شده بود.

وی اظهار کرد: دلیل این عملیات روشن است. ایران نیروی واقعی مقابله با داعش درسطح منطقه است، ازسوریه گرفته تا عراق، یمن و دیگرنقاط. درحقیقت عملیات تروریستی داعش در تهران، یک حرکت انتقامجویانه ریاض از مبارزه تهران با داعش درسطح منطقه بود.

دیپلمات پیشین ایران در مذاکرات هسته‌ای گفت: گروههای تروریستی همچون داعش و القاعده سرمایه اصلی عربستان درمنطقه هستند و تهران هم درحال مقابله با این گروه‌هاست.

6 دلیل در مورد دخالت عربستان درجنایات تروریستی

موسویان در ادامه با اشاره به اینکه آیا دولت سعودی سازمان دهنده این عملیات بوده یا افرادی خودسر در داخل این حکومت؟ افزود: این عملیاتی است که خود حکومت عربستان ساماندهی کرده بود. که دارای دلیل های زیر است:

1-وزیر دفاع عربستان رسما اعلام کرد که جنگ را به داخل ایران می کشانیم،
2-وزیر امورخارجه عربستان چند ساعت قبل از عملیات، ضرورت مجازات ایران را اعلام کرد،
3- ترامپ دوسه هفته قبل به عربستان رفت و 'تقابل با ایران' را با یک قرارداد 300 میلیارددلاری تسلیحاتی با عربستان معامله کرد،
4- عربستان می گوید قطر را مجازات می کنیم بخاطر روابط عادی با ایران،
5- پیش از این مثلث عربستان-آمریکا- اسراییل به طور علنی گفته‌اند که برای تقابل با ایران این همکاری را شکل داده‌اند،
6- دههاموضعگیری رسمی و هزاران گزارش منتشرشده توسط رسانه های آمریکا و اروپا و روسیه و سایر نقاط جهان در مورد منبع اصلی حامی داعش هم وجود دارد.

ازنیویورک تایمز و واشنگتن پست گرفته تا روزنامه گاردین انگلیس و «فرید ذکریا» تحلیلگر سی‌ان‌ان همه و همه صراحتا عربستان سعودی را به عنوان منبع اصلی مالی و تسلیحاتی و ایدئولوژیک داعش و گروههای تروریستی تکفیری معرفی کرده اند.

وی در پاسخ به اینکه ژنرال ماتیس وزیر دفاع عربستان پیش از این گفته بود که ایران دشمن داعش نیست چون تنها کشوری است که موردحمله داعش قرار نگرفته است، خاطر نشان کرد: بله من هم شنیدم. قبل از ژنرال ماتیس هم سعودی‌ها چنین ادعایی رامطرح کردند. عملیات تروریستی اخیر تهران نشانه آشکار دشمنی داعش با ایران است. منتهی قبل از این عملیات، در چند سال گذشته صدها عملیات تروریستی داعش در ایران توسط وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی و نظامی ایران خنثی شده بود.

طرح عربستان درمورد شکل دادن همکاری داعش و منافقین علیه ایران


موسویان با بیان اینکه چه کسانی مزدوران داعش درایران هستند که چنین عملیاتی را می‌‌توانند انجام دهند؟ گفت: مزدوران داعش هم می توانند از خارج وارد مرز ایران شوند و هم می‌توانند داخل ایران وجود داشته باشند.

وی ادامه داد: گروهک تروریستی منافقین هم مزدوران داعش هستند. آنها در 38 سال گذشته بیش از بیست هزار ایرانی را ترور کرده اند. امروز هم گروهگ تروریستی منافقین به استخدام عربستان درآمده اند.

موسویان افزود: سال گذشته شاهزاده «ترکی الفیصل» ازاعضاء برجسته خاندان پادشاهی سعودی درکنفرانس گروهک منافقین در پاریس شرکت کرد و رسما از جنگ منافقین با ایران برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد.
وی تصریح کرد: منافقین گروه تروریستی هستند که رئیس جمهوری، نخست وزیر، دهها وزیر و نماینده مجلس، بسیاری از ائمه جمعه و رهبران مذهبی و هزاران ایرانی را درچند دهه اخیر ترور کردند.

موسویان اضافه کرد: اکنون هم که ارتباط این گروهک با عربستان آشکار و محرز شده است. امروزه گروهک منافقین بطور کامل توسط سعودی‌ها تامین مالی می شود. این یک طرف قضیه. ازطرف دیگرهم مسلم شده که عربستان منبع مالی و حمایتی داعش است. لذا عربستان بدنبال شکل دادن همکاریهای مشترک گروهک های تروریستی داعش و منافقین برای انجام عملیات تروریستی درداخل ایران است.

آمریکا حامی تروریسم


موسویان با تاکید براینکه سازمان منافقین در آمریکا هم حضورفعالی دارند، شخصیت‌های برجسته‌ای ازهر دوحزب جمهوری خواه و دمکرات با آنها درتماس هستند و از آنها حمایت می‌کنند.گفت: مقامات آمریکا منکر اشتباهات خود درحمایت‌های آمریکا ازگروههای تروریستی مانند طالبان و القاعده و داعش نشده‌اند. شما خاطرتان هست که خانم «هیلاری کلینتون» درجلسه استماع کنگره تصریح کرد که آمریکا در تاسیس طالبان و القاعده نقش داشته است.

وی افزود: همگان در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم از ترامپ شنیدید که دولت اوباما را سرزنش کرد و گفت که آمریکا منبع اصلی حمایتی داعش درسطح منطقه بوده است.

موسویان اضافه کرد: مقامات آمریکا می‌دانند که چه خطاهای بزرگی درحمایت از تروریست‌ها کرده‌اند و علنا هم اعتراف می‌کنند.
درعین حال سیاست آمریکا در دوره اوباما و ترامپ متفاوت بود. اوباما و دولت او صراحتا عربستان را بخاطر حمایت ازگروههای تروریستی سرزنش می کرد و از ریاض بارها خواست که از این سیاست فاصله بگیرد.

وی تصریح کرد: اما ترامپ اولین سفرخارجی خود را به عربستان انجام داد و درطول این سفر حتی یک کلمه هم از وضعیت حقوق بشر و دمکراسی در عربستان انتقاد نکرد درحالیکه او می‌داند که دمکراسی و حقوق بشر درعربستان وجود ندارد.

موسویان یاد آور شد: ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی عربستان را منبع اول حامی داعش خواند و بعد از ریاست جمهوریش به عربستان رفت و ایران را عامل اصلی تروریسم برشمرد. بعد از اینکه عربستان رابطه اش را با قطر قطع کرد گفت درسفرم به عربستان وقتی بحث تروریسم مطرح شد، همه صحبتها این بود که قطر حامی اصلی تروریستهاست.

وی گفت: این نشان می‌دهد که دولت ترامپ آماده نیست که عربستان را بخاطر حمایت از تروریسم سرزنش کند و فعلا به فروش اسلحه دلخوش کرده است. به همین دلایل است که ایران معتقد است که آمریکا هم در عملیات تروریستی دخیل است.

چهار چالش پیش روی روحانی دردور دوم ریاست جمهوری


موسویان با اشاره به پیروزی روحانی درانتخابات ریاست جمهوری و تعامل با جهان گفت: چالش اول او در سطح جهانی، سیاستهای ضد ایرانی ترامپ و کنگره آمریکا است.
وی ادامه داد: دومین چالش او درسطح منطقه ای، اتحاد مثلث عربستان-آمریکا-اسراییل برای تقابل با ایران درسطح منطقه است.

او افزود: سومین چالش او بهبود وضعیت اقتصادی ایران که درچنین شرایط جهانی و منطقه ای دشوارخواهد بود.

وی گفت: چهارمین چالش او دعواهای جناحی سیاسی داخلی است که در دوران انتخاباتی درحمایت از نامزدهای مختلف، مثل سایر کشورها، بین احزاب و گروههای سیاسی به اوج رسید و شکافی را ایجاد کرد. منتهی این عملیات تروریستی می تواند کمک کند که ایرانیها برای مبارزه با داعش و تهدیدات منطقه ای و بین المللی متحد شوند.

اختلافات و اشتراکات ایران و غرب در موضوع تروریسم


موسویان با بیان اینکه در منطقه، ایران در مبارزه با تروریسم پیشتاز است، اظهار کرد: درمورد تروریسم ما باغرب دارای اشتراک ها و اختلاف‌هایی هستیم.

وی با اشاره به اشتراک غرب و ایران در خصوص تروریسم افزود: از یک طرف با یک مجموعه گروه تروریستی مواجه هستیم مثل داعش، القاعده، احرارالشام، بوکو حرام و جبهه النصره که عامل اصلی بی ثباتی و عملیات تروریتسی درسطح منطقه و حتی در اروپا هستند.
موسویان ادامه داد: بعد از حادثه تروریستی برجهای دوقلو در نیویورک تاکنون صدها شهروند در جهان غرب و صدها هزار شهروند در منطقه خاورمیانه و آفریقا توسط این گروهک ها کشته شده‌اند. ایران و غرب درمقابل این تهدید، دریک کشتی نشسته اند و برای مبارزه با این گروهکها ی تروریستی می توانند در یک جهت همکاری کنند.

وی با بیان اختلاف ایران و غرب در مورد تروریسم اظهار کرد: ایران و غرب درمورد گروههای جهادی علیه اسراییل اختلاف نظر دارند. غرب حزب الله و حماس را گروه تروریستی می داند و ایران آنها را نهضت های آزادیبخش می داند که علیه تجاوز و اشغالگریهای اسراییل مقاومت می کنند. ایران معتقد است که اسراییل، فلسطین را اشغال کرده و حماس علیه اشغالگری اسراییل می جنگد.

ایران معتقد است که اسراییل بارها و بارها به لبنان تجاوز کرده و حزب‌الله تنها نیروی مقاومتی بوده که با تجاوز اسراییل مقابله نموده و تمامیت ارضی و حاکمیت لبنان را حفظ کرده است. این نقطه اختلاف ایران و غرب است.

موسویان افزود: تمام اتهامات آمریکا و غرب درمورد تروریسم، به قضیه اسراییل و حماس و حزب‌الله بر می‌گردد و گرنه آنها می دانند که ایران درخط مقدم مبارزه با داعش و سایر گروههای تروریستی تکفیری است که طبق مصوبه شورای امنیت سازمان ملل، اظهارات خود آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، تهدید اصلی صلح و امنیت جهانی است. همه هم اعتراف کرده‌اند که منبع اصلی این تهدید هم کشورهای سنی به رهبری عربستان است.
 
کلمات کلیدی : حسین موسویان+عربستان+ حملات تروریستی تهران
 
m
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۰۸:۴۵:۳۲
مرگ بر اسرائیل مرگ بر آل سعود مرگ بر دولت آمریکا....
مرگ بر داعش مرگ بر تمام گروههای تروریستی وحامیانشون... (4422911) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۲۰:۲۷:۱۷
مورد هفتم اينكه اين حمله برخلاف روال عادي داعش كه در اماكن عمومي حملات را انجام ميداد اينبار به مراكز حكومتي بوده كه به نظر ميرسه اين حملات تروريستي با هدف و پيامي خاص تر صورت گرفته است، و احتمال برنامه ريزي آل سعود هست (4423822) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.