توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503612
رشد 3 درصدی جرایم اجتماعی و اخلاقی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۸
رئیس پلیس فتا استان کرمان گفت: امسال 42 درصد جرائم فضای مجازی اقتصادی هستند که نسبت به سال قبل 6 درصد کاهش یافته است، اما متأسفانه جرائم اجتماعی و اخلاقی روند افزایشی داشته است، به طوری‌که تا 25 مردادماه 43 درصد جرایم فضای مجازی مسایل اجتماعی و اخلاقی بوده است که در مدت مشابه سال گذشته 40 درصد جرایم سایبری در این زمینه بوده است.

به گزارش ایسنا، سرهنگ «امین یادگارنژاد» ظهر امروز 29 مردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: پلیس برای کنترل جرائم به کمک رسانه‌ها و مردم نیاز دارد.

وی از نقش رسانه‌ها در کنترل جرائم، سخن به میان آورد و خاطرنشان کرد: رسانه‌ها پل ارتباطی میان مسئولان و مردم هستند.

رئیس پلیس فتا استان کرمان با اشاره به آمار جرائم فضای مجازی تا 25 مردادماه، اظهار کرد: امسال شاهد رشد 63 درصدی تشکیل پرونده‌های قضایی و وقوع جرائم سایبری نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم، قابل ذکر است که در سال گذشته 99 درصد و در سال جاری حدود 98.5 درصد جرایم سایبری تا 25 مردادماه سال جاری کشف شده‌اند.

وی با اشاره به بیشترین جرائم سایبری در هر بخش، اظهار کرد: 27 درصد جرایم سایبری مربوط به برداشت‌های غیرمجاز اینترنتی هستند  هم‌چنین مزاحمت‌های اینترینتی 16 درصد، کلاهبرداری 15 درصد، هتک حیثیت و نشر اکاذیب 14 درصد و سایر جرائم 28 درصد جرائم فضای سایبری را به خود اختصاص داده‌اند.

یادگارنژاد تصریح کرد: امسال 42 درصد جرائم فضای مجازی اقتصادی بوده‌اند که نسبت به سال قبل 6 درصد کاهش یافته است، اما متأسفانه جرائم اجتماعی و اخلاقی روند افزایشی داشته است، به طوری‌که تا 25 مردادماه 43 درصد جرائم فضای مجازی مسایل اجتماعی و اخلاقی می‌باشد که در مدت مشابه سال گذشته 40 درصد جرائم سایبری در این زمینه بوده است که معمولاً این جرائم در حوزه‌های اخاذی، تهدید، انتشار تصاویر خانوادگی و مزاحمت‌های اینترنتی است.

وی 74 درصد متهمین سال گذشته را مرد اعلام کرد و افزود: امسال 83 درصد مجرمین مرد و 17 درصد مجرمین زن هستند، ضمن آن‌که ارزش ریالی پرونده‌های مکشوفه امسال 661 میلیون ریال است.

رئیس پلیس فتا استان کرمان مسایل مالی، ضد اخلاقی، انتقام‌جویی، تسویه حساب‌ها و رقابت‌های شغلی، سرگرمی و کنجکاوی را از انگیزه‌های جرائم فضای مجازی برشمرد و افزود: براساس فراوانی وقوع جرم شهر کرمان رتبه اول را دارد به گونه‌ای که 41 درصد جرائم سایبری در شهر کرمان اتفاق افتاده است، پس از شهر کرمان، شهرستان بم 17 درصد، شهرستان سیرجان 16 درصد، رفسنجان 12 درصد، جیرفت 9 درصد و کهنوج 5 درصد از جرایم سایبری را به خود اختصاص داده‌اند.

وی به اقدامات پلیس فتا در راستای کاهش جرائم فضای مجازی پرداخت و اظهار کرد: اطلاع‌رسانی و آموزش از طریق رسانه‌ها، جذب داوطلبان مردمی، برگزاری کلاس های برون سازمانی در دانشگاه‌ها، اداره‌کل آموزش پرورش، بانک‌ها و ...، مصاحبه رادیویی و تلویزیونی، برگزاری نمایشگاه سایبری، تولید محتوای آموزشی از جمله اقدامات پلیس فتا در جهت پیشگیری و کاهش جرائم فضای مجازی بوده است.

یادگارنژاد با بیان این مطلب که 462 نشان گاه که حاوی مسایل مجرمانه بوده‌اند را شناسایی و برای سیر مراحل قانونی به دستگاه قضا معرفی شدند، تصریح کرد: فردی به پلیس فتا مراجعه و اعتراف کرد که از طریق یک سایت شهروندی آنلاین که در آن سایت شرط‌بندی آنلاین انجام می‌شده است، 55 میلیون ریال از وی کلاهبرداری کرده است.

وی با اشاره به این‌که افراد برای ثبت‌نام در این سایت باید مبلغ 100 هزار ریال را به‌صورت اینترنتی پرداخت می‌کردند، ادامه داد: پلیس فتا پس از بررسی‌های دریافت که فرد مجرم با طراحی درگاه پرداخت پول مجازی اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب فرد کرده است، قابل ذکر است که این مجرم ساکن تهران می‌باشد، با توجه به این‌که این امکان وجود داشت که از سایر استان‌های دیگر این کلاهبرداری را انجام داده باشد، این پرونده برای سیر مراحل قانونی به تهران ارجاع داده شد.

رئیس پلیس فتا استان کرمان با تأکید بر این‌که شهروندان باید در پرداخت‌های اینترنتی مراقب باشند و در سایت‌های مجاز اقدام به پرداخت کنند، گفت: کلاهبرداران درگاه پرداخت پول مشابه به درگاه پرداخت یکی از بانک‌ها را طراحی می‌کنند و فرد پس از زدن دکمه پرداخت، تمام مشخصات کارت بانکیش برای کلاهبردار ارسال می‌شود.

وی برداشت غیرمجاز 70 میلیون ریالی از حساب یکی از شهروندان و دستگیری مجرم را یکی دیگر از پرونده‌های سال جاری پلیس فتا استان نام برد و تصریح کرد: متهم این پرونده یک جوان 38 ساله، ساکن کرمان بود که با سوءاستفاده از اعتماد فرد اقدام به برداشتن رمز دوم حساب بانکی وی کرده است و پس از مدتی مبلغ 70 میلیون ریال از حساب او برداشت می‌کند.

یادگارنژاد با توصیه بر این‌که کارت بانکی خود را در اختیار هیچ‌کس قرار ندهید، یادآور شد: با توجه به این‌که 50 درصد زمینه ایجاد جرائم فضای مجازی را خود افراد مهیا می‌کنند، بنابراین باید شهروندان توجه کنند که اطلاعات خصوصی خود را در اختیار افرادی که نمی‌شناسید، قرار ندهند.
 
کلمات کلیدی : جرایم + دادگاه‌ + پلیس فتا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.