توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 433511
فرار ۶۵ هزار مسلمان روهینگیا از میانمار به بنگلادش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰
سازمان ملل اعلام کرد که دستکم ۶۵ هزار مسلمان روهینگیا طی دوره اخیر از میانمار به بنگلادش گریخته‌اند.

به گزارش تسنیم، سازمان ملل اعلام کرد از زمان آغاز دور تازۀ سرکوب مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در شمال غرب ‌میانمار، تاکنون دستکم 65 هزار نفر برای فرار از آزار و اذیت نیروهای امنیتی این کشور به بنگلادش گریخته‌اند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل روز دوشنبه در جلسۀ هفتگی خود اعلام کرد تنها در یک هفتۀ گذشته 22 هزار مسلمان روهینگیا به بنگلادش، در همسایگی این کشور، فرار کرده‌اند.

سازمان ملل در این گزارش تصریح کرد «در یک هفتۀ گذشته، 22 هزار از مرز ایالت راخین عبور کرده‌اند. برآورد می‌شود تا 5 ژانویه، 65 هزار نفر در اردوگاه‌ها و پناهگاه‌های موقت» در جنوب بنگلادش ثبت‌نام کرده‌ باشند.

آمارهای اخیر نشان می‌دهد شمار مسلمانان روهینگیا که از سرکوب نیروهای دولتی میانمار فرار کرده‌اند، شدیداً افزایش یافته است.

میانمار مانع دسترسی خبرنگاران خارجی و محققان مستقل به مسلمانان روهینگیا شده و مدعی است بدرفتاری و خشونتی علیه آن‌ها انجام صورت نگرفته است.

در همین حال یانگی لی، گزارشگر ویژۀ حقوق بشر سازمان ملل در امور میانمار، وارد این کشور شده است تا دربارۀ سرکوب مرگبار مسلمانان روهینگیا در این کشور تحقیق کند.

وی یکشنبه‌شب وارد میانمار شد تا از ایالت راخین، جایی که مسلمانان روهینگیا مورد آزار و اذیت، تجاوز و حمله قرار می‌گیرند، بازدید کند.

ایالت راخین، واقع در شمال میانمار، از ماه اکتبر سال گذشته تحت کنترل نظامیان دولتی بوده است. بیشتر مسلمانان روهینگیایی ساکن این ایالت‌اند. حضور نظامیان باعث شده است ده‌ها هزار نفر از این اقلیت به مناطق مجاور، از جمله ایالت کاچین یا مرز بنگلادش، پناه ببرند.

سرکوب نظامی در راخین پس از حمله‌ای مرگبار به پاسگاهی در این ایالت آغاز شد. دولت میانمار مدعی است مسلمانان روهینگیا این حمله را انجام دادند.

در همین حال، یانگی لی سرکوب نظامی مسلمانان را به‌شدت محکوم کرد و آن را «غیرقابل‌قبول» خواند و بر لزوم بررسی گزارش‌های قتل، تجاوز و شکنجۀ اقلیت مسلمان توسط نظامیان تأکید کرد. لی روز جمعه نیز طی بیانیه‌ای عنوان کرد: «وقایع چند ماه اخیر نشان داده است که جامعۀ بین‌المللی باید نسبت به نظارت بر وضعیت حقوق بشر در میانمار هوشیار باشد.»

دولت میانمار از اعطای حق کامل شهروندی به مسلمانان که بیش از 1.3 میلیون نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، خودداری می‌کند. مسلمانان روهینگیایی از سال 1982 و در پی تصویب قانونی جدید از حق تابعیت میانمار محروم هستند.

در سال‌های اخیر، شمار زیادی از مسلمانان روهینگیا به علت حملات بودائیان افراطی به‌ویژه در استان راخین کشته و یا آواره شده‌اند.
 
کلمات کلیدی : میانمار+سازمان ملل+مسلمانان میانمار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.