توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 102815
حاشیه‌های سفر صالحی به قطر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۵۶
صالحی ساعت 9:15 صبح دوشنبه با بدرقه کاردار قطر در ایران، تهران را به مقصد دوحه ترک کرد. وی ساعت 11:15 وارد فرودگاه بین المللی دوحه شد و مورد استقبال 'عبدالله آل محمود' وزیر مشاور در امور خارجه قطر قرار گرفت.
ایرنا، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در سفری یک روزه به دوحه پایتخت قطر با امیر، ولیعهد و نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

صالحی ساعت 9:15 صبح دوشنبه با بدرقه کاردار قطر در ایران، تهران را به مقصد دوحه ترک کرد. وی ساعت 11:15 وارد فرودگاه بین المللی دوحه شد و مورد استقبال 'عبدالله آل محمود' وزیر مشاور در امور خارجه قطر قرار گرفت.

وزیر خارجه را در این سفر، محمد کرمی راد نماینده کرمانشاه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و حسین امیرعبداللهیان مدیر کل خلیج فارس و خاورمیانه وزارت امور خارجه همراهی می کردند.

خوش و بش صالحی با وزیر مشاور در امور خارجه قطر به زبان عربی نگاه خبرنگاران را به خود جلب کرد. قطری ها در پاویون فرودگاه دوحه با خرما و قهوه از صالحی پذیرایی کردند.

هوای دوحه گرم، شرجی و البته غبارآلود بود. قطر این روزها درگیر برگزاری انتخابات شوراهاست. بیلبوردهای تبلیغاتی به همین مناسبت در سطح شهر دوحه خودنمایی می کرد. سکوت و خیابان های خلوت دوحه قابل توجه بود.

قطر میزبان دبیرخانه اوپک گازی است. برج بلند اوپک گازی در دوحه به شکل قیفی زیبا ساخته شده است. میدان گازی پارس جنوبی میان ایران و قطر مشترک است. قطر سومین کشور دارای منابع گازی در جهان است. دوحه همچنین عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز است.

صالحی در بدو ورود به دوحه راهی 'دیوان امیری' محل کار امیر قطر شد و در آنجا با 'شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی' امیر قطر، 'شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی' ولیعهد و 'حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی' نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر دیدار و گفت و گو کرد.

حال و هوای این روزهای بحرین بر مذاکرات هیات ایرانی با قطری ها سایه افکنده بود و محور اصلی بحث ها در دیدارهای فشرده صالحی را تشکیل می داد.

آخرین دیدار دیپلماتیک وزیر امور خارجه ایران در قطر با نخست وزیر و وزیر امورخارجه این کشور بود. صالحی در پایان این دیدار دیوان امیری را ترک کرد. شیخ تمیم (نخست وزیر قطر) تا در خروجی این دیوان، وزیر خارجه ایران را بدرقه کرد.

صالحی در یک ضیافت دیپلماتیک نیز مهمان قطری ها بود. رییس دستگاه دیپلماسی و هیات همراه ناهار را مهمان وزیر مشاور در امورخارجه قطر در هتل شرایتون دوحه بودند.

عقربه های ساعت روی 17:15 بود که وزیر امور خارجه ایران وارد سالن محل برگزاری کنفرانس مطبوعاتی شد. او در این نشست به سووالات خبرنگاران رسانه ها پاسخ داد. مسایل بحرین، کشته شدن بن لادن، رایزنی با مقامات قطری، مسایل سوریه، وحدت فتح و حماس و رابطه ایران با مصر اهم سووالات خبرنگاران از صالحی را تشکیل می داد.

صالحی را در کنفرانس مطبوعاتی، محمد کرمی راد نماینده مجلس و عبدالله سهرابی سفیر جمهوری ایران در قطر همراهی می کردند. هنگامی که خبرنگاری به انگلیسی سووالی را از وزیر خارجه ایران پرسید، صالحی نیز به انگلیسی پاسخش را گفت.

وزیر خارجه در پایان کنفرانس مطبوعاتی برای میزبانی از خبرنگاران قطری در ایران ابراز امیدواری کرد. او همچنین پس از اتمام کنفرانس گپ و گفتی صمیمانه با نمایندگان رسانه ها داشت.

آخرین برنامه وزیر امورخارجه در سفر به دوحه، دیدار با نخبگان ایرانی مقیم قطر بود. او در این دیدار با گرامی داشت روز معلم و همچنین گرامی داشت یاد و نام شهید شهریاری (دانشمند هسته ای ایران که سال گذشته به شهادت رسید) عنوان کرد که به عنوان معلم شهید شهریاری نکات زیادی را از وی آموخته است.
Share/Save/Bookmark
 


 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته