توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472518
نیویورک تایمز: منافع اقتصادی برجام ناچیز بوده است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۳
یک روزنامه آمریکایی درباره توافق هسته‌ای نوشت: در بهترین شرایط باید گفت که منافع اقتصادی برجام، «ناچیز» بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان در ادامه تحلیل‌ها درباره تاثیرات برجام بر اقتصاد ایران، یک رسانه‌آمریکایی در مطلبی تاکید کرده که منافع توافق هسته‌ای برای ایران ناچیز بوده است. «نیویورک تایمز» گزارشی مفصل و البته جهتدار درباره انتخابات پیش رو در ایران با این عنوان منتشر کرده است: «ایرانی‌ها امید کمی دارند که انتخابات (پیش رو) سبب کاهش فشارهای اقتصادی شود».

گزارش این روزنامه آمریکایی توسط خبرنگار مستقر آن در تهران منتشر شده و در آن طبق معمول رسانه‌های غربی تصویری جهتدار از سیاست داخلی ایران و همچنین سیاست خارجی آن در منطقه ارائه شده است.

در این گزارش آمده است: «در حالی که سرمایه‌گذاران خارجی اغلب گفته‌اند که قصد مراودات و تبادلات تجاری با ایران را دارند اما نامشخص است که آنها بتوانند به شروع رونق اقتصادی کمک کنند. به جز استثناهای معدود، سرمایه‌گذاران خارجی در حال امضای تفاهم‌نامه‌ها هستند و نه قراردادهای واقعی.

بسیاری نگرانی دارند که دولت ترامپ شاید بانک‌های بزرگ بین‌المللی را که تعامل با ایران را انتخاب کنند، تنبیه و مجازات کنند اگر که این بانک‌ها تحریم‌های غیر هسته‌ای آمریکا را لغو کنند.

تنها بانک‌های بزرگ می‌توانند تامین مالی مورد نیاز برای پروژه‌های زیرساختهای مولد شغل که ایران به شدت به آن نیاز دارد را تامین کنند.

رئیس‌جمهور حسن روحانی امید داشت که تاکنون برای حل این مشکلات، پیشرفت حاصل کرده باشد. او در سال 1392 با قول نیروی تازه بخشیدن به اقتصاد ایران با حصول توافق هسته‌ای، پایان دادن یا رفع تحریم‌هایی که ایران را از تجارت بین‌المللی منع کرده و بازکردن کشور به روی سرمایه‌گذاری خارجی، مبارزات انتخاباتی کرد.

او توافق هسته‌ای را محقق کرد اما در بهترین شرایط باید گفت که منافع اقتصادی آن ناچیز بوده است. در حالی که ایرانی‌ها که بسیاری از آنها فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند، الان بیشتر و سخت‌تر کار می‌کنند که بتوانند از پس هزینه‌ها و مخارجشان بر بیایند».
 
 
کلمات کلیدی : توافق هسته ای ، حسن روحانی ، منافع اقتصادی ، نیویورک تایمز ، رئیس جمهور ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.