نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478512
چرا رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری 96 قابل تقسیم نیست
امیر شریفی، 12 خرداد 96
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
مهم ترین عامل برای داشتن عرصه سیاسی مترقی و پیشرفته لزوم پذیرش قواعد بازی در رقابت های سیاسی و انتخاباتی می باشد از این رو در صورت برد یا باخت، تقسیم آرای مردم به حلال و حرام، پاک و ناپاک از سوی هر جریان و گروه سیاسی که باشد قابل قبول نمی باشد.

انتخابات ریاست جمهوری سال 96 با تمام فراز و نشیب های آن به پایان رسید. در این دوره از رقابت ها 73 درصد واجدین شرایط یعنی جمعیتی حدود 42 میلیون نفر در پای صندوق های رای حاضر شدند. بدون شک برگزاری چنین انتخاباتی و با این میزان از مشارکت به اقتدار  و تقویت بیشتر نظام جمهوری اسلامی منجر می شود. نکته ای که بارها رهبری نیز در سخنرانی های خود بر آن تاکید داشتند که پیروز واقعی انتخابات در نهایت مردم و جمهوری اسلامی می باشد.

به واقع باید عنوان کرد انتخابات ایران نه تنها در منطقه خاورمیانه که بسیاری از کشورهای آن با واژه انتخاب بیگانه هستند بی همتا می باشد بلکه چنین مشارکت و حضوری در پای صندوق های رای گیری اگر نگوییم بی نظیر حتماً کم نظیر می باشد.

در این بین شاخص مهم در بهره مندی و اثرگذاری حضور و مشارکت مردم بر ارتقای سیستم سیاسی در سطح جهانی و انسجام اجتماعی رعایت قواعد و اصول رقابت سیاسی می باشد. در واقع  از آن جا که هر انتخاباتی قاعدتاً برنده و بازنده و پیروز و شکست خورده ای دارد حرف آخر را بر اساس قانون مردم سالاری مردم و رای آنها خواهد زد. بنابراین نکته مهم این است که با پایان یافتن انتخابات، دیگر هر دو طرف پیروز و شکست خورده نباید تحلیل ها و مطالبی عنوان کنند که زمینه ساز تقسیم، شکاف و تشتت جامعه را فراهم نماید.

بدون شک اگر سیاسیون و مسئولان بخواهند بر چنین رویه ای تاکید کنند اثرات مثبتی که انتخابات با خود به همراه داشته نه تنها خنثی می شود بلکه می تواند موجبات رودرویی مردم، مسئولین و آسیب دیدن نظام سیاسی را فراهم آورد.

 به همین علت باید گفت ضرورت دارد اگر حزب و جریانی در انتخاباتی شکست خورد و یا پیروز شد قواعد و لوازم دموکراسی یعنی رای مردم و اصل رقابت را محترم بشمارد و آرا را به حلال و حرام، پاک و ناپاک و ... تقسیم نکند. چرا که بر اساس اصول مردم سالاری هر فردی حق یک رای دارد و جمع آرا است که نشان دهنده اقبال اکثریت جامعه به جناح و جریانی سیاسی می باشد.

معنای این سخن این نیست که  هیچ رایی که ناشی از تخلف و تقلب باشد در صندوقها ریخته نشده . بدیهی است این آراء در صورت شناسایی باطل و از گردونه خارج میشوند . شاید منظور گویندگان از رای حلال و حرام نیز این قسم از آراء باشد که ما نیز با آنان هم نواییم .

در زمینه احترام به نتایج آرا و نظرات مردم انتخابات اصولگرایان نشان داده‌اند هم به قانون وفادارند  هم به اخلاق  چراکه جریان اصولگرایی همیشه داعیه دار احترام و پایبندی به اصول و ارزش ها بوده است طبیعی است  نباید هیچ وقت متناسب با جریان چرخش قدرت و شکست و پیروزی تحلیل و رفتارهایش دچار نوسان و تغییر شود. عامل تعیین کننده برای یک اصولگرای حقیقی حفظ اصول، ریشه ها و ارزش ها می باشد و بدون آنها ورود به یک رقابت سیاسی حتی اگر  منجر به پیروزی شود تهی از ارزش می باشد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۱ ۱۶:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۲:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۹ ۱۶:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۹ ۱۶:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۹ ۰۷:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۱ ۰۸:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۲۰:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۱۷:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۲ ۱۰:۱۸
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۳ ۱۷:۱۲
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ انتخابات ریاست جمهوری+ رای حلال
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۱:۰۹:۵۶
مطرح شدن مسائلی مانند رای حلال و حرام در جامعه مانند تیغ دو لبه است و اگر درست مراقبت نشود ممکن است به اصل انتخابات ضربه بزند.
(4407987) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۳:۵۰:۴۳
این را آقای روحانی مطرح کرده چرا آن روز اعتراضی نشده و کسی او را بازخواست نمی کند ملت محترم حقایق را وارونه نکنید یا جای که دوست ندارید حذف کنید تا فقط به عده ای بتوپید که مخالف آنها هستید. عدالت داشته باشید اگر کسی بابت این اظهارنظر باید بازخواست و توبه کند و از ملت عذرخواهی کند اول از همه شخص روحانی است. (4408404) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۱:۱۷:۲۷
خدا رحمت كنه خواجه حافظ شيراز كه فرمود :
" ميان عاشق و معشوق هيچ حائل نيست
تو خود حجاب خودي حافظ از ميان برخيز " !!
منظور ؟ !! ... منظوري كه منظور خاصي باشد ندارم ، اما دو تا كلمه حرف حساب با اصولگرايان
دارم كه : قربانتان گردم ، بين شما و اكثريت قريب به اتفاق مردم حائل و پرده اي نيست ، فقط و
فقط شما خودتان ... خودتان ... چه جوري بگم ...يعني شما بايد اساسنامه و اصول و منشور که توسط برخی از اعضای جریان اصولگرایی ایجاد شده که ممکن است ،حجابي شده باشد بين شما و اكثر مردم ، از ميان برداريد ، و گرنه
در غير اين صور هميشه براي شما وضع همين است كه بوده !! ... اميد است كه اين دو كلمه حرف
بنده ، دو كلمه حرف حساب بوده باشد !!! (4408005) (alef-13)
 
بنده خدا. اصل
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۱:۲۱:۴۴
مطالبی که درموارد اصولگرایی گفته شده است کاملا بجاست. یک اصولگرای واقعی باید همین صفات و روش را داشته باشد. لکن نمیدانم چرا از افعال ماضی بعید استفاده کردید. مانند:
جریان اصولگرایی همواره پایبند........ بوده است.
فکرمیکنم بخاطر رفتارغیراخلاقی آقای قالباف در مناظره ها ازاین افعال استفاده نموده اید.!! (4408009) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۳:۵۱:۳۱
رفتار غیر اخلاقی جهانگیری و روحانی چطور نه فقط در مناظره ها در همه همایشها و سخنرانیهایشان؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4408407) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۱:۲۳:۱۵
"جریان اصولگرایی همیشه داعیه دار احترام و پایبندی به اصول و ارزش ها بوده است "
تنها چیزی که در برخی اصول گرایان دیده نمی شود این جمله است! بزرگترین توهین ها و دروغ ها تهمت ها از جانب همین اقایان مدعی اصول گرایی زده می شود! از دروغ ها راجب سند 2030 گرفته تا بی اخلاقی هایی که در مورد ظریف می زنند! (4408014) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۱:۳۲:۳۲
شماها که خود مردم رو به 4 درصد و 96 درصد تقسیم می کنید، چطور رأی اونها رو نمی تونید تقسیم کنید؟ (4408044) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۱:۳۲:۵۷
اگراصولگرایان راست میگویند دولتی که با اکثریت روی کارامده است راحمایت کنند کافی همین حالا یه سری به روزنامه سایتها وکانالهای برخی اصولگرایان بزنید تخریب تا کجا
شما چه کمکی به دولت دراین چندسال کردید جزتخریب شاهد من همین کمک نمی کنید دولت را درگیر حواشی نکنید (4408045) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۱:۳۸:۴۹
کسی که رای ملت را حلال وحرام بشمارد دراصل پایبند حکومت فردی است (4408057) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۱:۵۱:۵۷
این انتخبات ثابت کرد برخی از افراد هر دو جناح حاکم نظام حاضر نیست بدیهیات دمکراسی به پذیرند.
نه تحزب، نه برنامه، نه ارجحیت منافع ملی، نه اخلاق، نه کاندیدای مناسب. (4408084) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۳:۵۲:۴۶
شكستتونو هر روز ي جور توجيح كنيد اخلاق قاليبافتونو ديديم!!!!!!! (4408410) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۵:۱۷:۴۵
کمک کنید روحانی بتواند وعده هایش را عملی کند. مثلا آقای توکلی، شما که به عقلانیت و انصاف شهره هستید، کمک کنید به رئیس جمهور و آقای مطهری و در کنار سایر دلسوزان نظام، مشکل حصر را حل کنید. قطعا این همدلی که شکل بگیرد در حل مشکل فساد و ساختن اقتصاد هم کمک امثال شما بسیار ارزنده و به نفع همه ملت خواهد بود (4408643) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۶:۲۱:۱۶
نمیدونم چرا این موضوع رو تمومش نمیکنید!!!
آقای روحانی در ایام انتخابات بارها از صدر تا ذیل نظام اسلامی را با واژگان نابهنجار، زیر سوال برد. حتی از طعنه و کنایه و زخم زبان نیز دریغ نکرد هیچکی صداش درنیومد همه در سکوت مطلق! حالا جناب موحدی کرمانی یک جمله آن هم به حق فرمودند بعد هم توضیح دادند، شما همینو گرفتین رهاش نمیکنین! تمومش کنین دیگه!
البته تقصیر خودمون هست وقتی از موضع حق یه قدم عقب بنشینی، ناحق، توهم برش میداره، 10 قدم میاد جلو! (4408779) (alef-11)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۲۱:۵۹:۳۷
روحانی صراحتا 16 میلیون نفر را خشونت طلب نامید.
در ضمن شما از قواعد بازی سخن گفتید. آیا بر زبان راندن سخنان ضد انقلاب توسط روحانی هم جزو قواعد بازی است؟ متهم کردن همه ی مسئولان نظام و از جمله امام به این که فقط اعدام بلدند و 38 سال اعدام کردند جزو کدام قواعد بازی است؟ وعده های دروغ چه؟ ترساندن مردم از موجود خیالی جنگ چه؟ این که بگویند اگر ما رئیس جمهور باشیم مشکلات همه حل می شود و دیگران شوند جنگ می شود. اینها جزو کدام قواعد است؟ (4409274) (alef-11)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۸:۰۵:۵۶
داستان عجیبی است شما از میان مردم کسی را دیده یا شنیده اید که به نتیجه انتخابات معترض باشد ؟ هستند کسانیکه به جناح پیروز رای نداده اند اما میپذیرند که در اقلیت بوده اند . اگر بین مردم باشید و اعتراضات ایشان را طبقه بندی کنید نتیجه انتخابات جائی در بین اعتراضات مردم ندارد . در این حال
بازهم میبینیم که چهره های منتسب به اصول گرائی کماکان سخن از تخلف های گسترده میزنند . اگر اصول گرایان بجای بهانه جوئی بدنبال ریشه یابی عدم اقبال مردم میرفتند میشد در آینده این جریان امید وار بود ..تا نوبت بعد . (4409616) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.