توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 337419
جزئیات تشکیل هوانیروز سپاه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۴
معاون ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بحث تشکیل هوانیروز در نیروی زمینی سپاه از مدتها قبل در ستاد کل نیروهای مسلح در جریان بود که مدل هوانیروزی که در ارتش جمهوری اسلامی ایران است در نیروی زمینی سپاه هم ایجاد شود که مراحل اولیه خود را طی کرده است.

سیدمسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌و‌گوی مشروح با تسنیم، با اشاره به تشکیل هوانیروز سپاه پاسداران در خصوص جزئیات این تصمیم، گفت: این بحث از مدتها قبل در ستاد کل نیروهای مسلح در جریان بود که مدل هوانیروزی که در ارتش جمهوری اسلامی ایران است در نیروی زمینی سپاه هم ایجاد شود که مراحل اولیه خود را طی کرده است. هوانیروز سپاه در نیروی زمینی مستقر خواهد شد.

معاون کل ستاد نیروهای مسلح در خصوص برقراری آتش‌بس در سوریه و توافق آمریکا و روسیه در این زمینه و سرنوشت مستشاران ایران در سوریه نیز اظهار داشت: تا زمانی که دولت قانونی و رسمی سوریه از جمهوری اسلامی ایران درخواست کمک و مساعدت در هر زمینه‌ای داشته باشد تلاش جمهوری اسلامی ایران این است که به آن نیازها پاسخ دهد.

جزایری با بیان اینکه نمی‌توان به آتش‌بس اعلام شده در شرایط امروز سوریه خیلی خوشبین بود، گفت: واقعیت دیگری در سوریه وجود دارد و آن این است که اگر دولت و ملت سوریه در شرایط امروز از توان نظامی لازم برخوردار نبودند ما با پدیده‌هایی مثل آتش‌بس هم مواجه نبودیم، لذا همزمان با هر اقدام به اصطلاح مسالمت‌آمیز باید تمهیدات نظامی و تجهیزاتی برای مقابله با اقدامات دشمنان ملت سوریه در دستور کار قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت خرید سامانه S۳۰۰ و دیگر تجهیزات نظامی از روسیه گفت: خبر شفاف در این زمینه این است که قراردادها و توافقنامه‌های لازم در این زمینه بین ایران و روسیه به انجام رسیده است و در شرایط امروز مشکلی برای انتقال S۳۰۰ وجود ندارد.

معاون کل ستاد نیروهای مسلح افزود: فکر می‌کنیم در آینده‌ای نه چندان دور این امر محقق شود.

جزایری با بیان اینکه تاریخ قطعی برای تحویل این سامانه موشکی مشخص نشده است، اظهار داشت: ما یک مجموعه توافقات و تفاهم‌هایی با هم داریم یک مجموعه تفاهماتی بین ایران و روسیه در عرصه تجهیزات نظامی منعقد شده، حالا آن تفاهمنامه‌ها باید مراحل فنی دقیق خود را طی کند و عندالزوم تبدیل به توافقنامه‌هایی می‌شود که جنبه اجرایی پیدا خواهند کرد.

وی در خصوص علت سفر اعلام نشده وزیر دفاع روسیه به تهران و جزئیات این سفر نیز گفت: بین ایران و روسیه یک عرصه جدیدی از توافقات نظامی و دفاعی در حال انجام است، این تفاهمات و توافقات در راستای منافع دو کشو رو همچنین منافع منطقه‌ای است و امیدواریم روز به روز دامنه این توافقات گسترش یابد و یکی از راه‌های مقابله با زیاده‌خواهی‌های آمریکا و صهیونیست‌ها از رهگذر اینگونه توافقات است.

معاون کل ستاد نیروهای مسلح در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه عربستان سعودی کمکهای نظامی خود را به ارتش لبنان قطع کرده است و باتوجه به اینکه در گذشته ایران قرار بود تجهیزاتی را به ارتش لبنان هبه کند و با توجه به اتفاقات اخیر آیا ایران مایل است که به ارتش لبنان کمک نظامی کند، گفت: خوشبختانه از گذشته تا به امروز ارتباطات خوبی بین ایران و لبنان برقرار بوده و است، یکی از شگردهای آل‌سعود این است که تلاش می‌کند منویات خود را از طریق صدور پول به سایر کشورها و بعضی احزاب و گروه‌ها در کشورهای دیگر اعمال کند.

جزایری اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از بدو پیدایش تا به امروز سعی کرده که کمک‌هایش از جنس انساندوستانه و در راستای ارتقای مقاومت باشد که این ارتباطات بین ایران و لبنان روز به روز بیشتر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا خرید تجهیزات جدید از روسیه از جمله سوخو۳۰ نقض برجام به حساب نمی‌آید و اگر آمریکایی‌ها در این زمینه مجددا جوسازی کنند واکنش جمهوری اسلامی ایران چه خواهد بود و در این زمینه چه تعاملاتی با وزارت امور خارجه کشورمان خواهید داشت، تصریح کرد: اگر این مسئله در اختیار آمریکایی‌ها باشد هر اقدامی که جمهوری اسلامی ایران برخلاف نظر آنها انجام دهد، برخلاف برجام هم است.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح افزود: جمهوری اسلامی ایران بنا نداشته و ندارد در جهت برداشتن یک سو نگراینه آمریکا حرکت کند، برجام فقط در مورد هسته‌ای است و همه بایستی تلاش کنند که تحت تاثیر القائات آمریکایی‌ها در این زمینه قرار نگیرند. چرا که آنها تلاش می‌کنند هر چیزی را خلاف برجام و خلاف توافقات جلوه دهند.

جزایری برهمین اساس خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح تدابیر خاصی در این زمینه دارند بدیهی است که اگر لازم باشد هماهنگی‌ها و تفاهماتی بین دستگاه‌ها بخصوص با دستگاه دیپلماسی صورت بگیرد، انجام می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در رزمایش موشکی سپاه از موشک‌های بالستیک جدید نیز رونمایی خواهد شد یا خیر، اظهار داشت: در رزمایش موشکی ما تست موشکی خواهیم داشت که در وقت مناسب اطلاع‌رسانی خواهد شد و ان‌شاءالله در این زمینه اتفاق خوبی رخ خواهد داد.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح درباره تولید انبوه موشک‌های عماد نیز گفت: ما از این مرحله عبور کرده‌ایم.

جزایری درباره توطئه جدید آمریکایی‌ها در تقسیم کشورها و بخصوص تجزیه عراق به سه کشور شیعه، سنی و کردها گفت: براساس اسناد و عملکرد آمریکایی‌ها، حاکمان آمریکایی دکترین تقسیم کشورها را در دستور کار خود دارند، آنها به دنبال تجزیه هستند و این در راستای طرح خاورمیانه آمریکایی است، این اتفاق سو در صورتی نخواهد داد که مردم این کشورها پی به اتفاق سوئی که آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای اروپایی در سر دارند توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی اضافه کرد: اگر مردم منطقه مقاومت کنند چنین اتفاقی رخ نخواهد داد اما خواست آمریکایی‌ها این است که اینگونه شود، البته آمریکایی‌ها در این راه با مشکلات زیادی روبرو هستند.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص برخی شائبه‌های مطرح شده مبنی بر کاهش دستاوردهای فضایی و عدم همکاری دولت در این زمینه نیز گفت: خوشبختانه براساس تدبیری که نظام در این زمینه دارد ما با هیچ کاهشی روبرو نیستیم.گاهی گفته می‌شود که برخی نیروها تعدیل شدند اما اینها صحت ندارد.

جزایری در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی‌ها پس از برجام درخواستی برای بازدید از اماکن نظامی داشتند یا خیر، گفت:‌ این مسئله مبتنی بر سیاست‌های از قبل تعیین شده و همچنین براساس خطوط قرمزی که مشخص شده بود حرکت می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی ایران همانند کمک مستشاری به سوریه به یمن هم چنین کمک‌هایی می‌کند یا خیر، گفت: جمهوری اسلامی وظیفه خود می‌داند که در سوریه از دولت و ملت سوریه حمایت کند و در هر سطحی که بتواند، وظیفه خود می‌داند که به کمک مردم یمن نیز برود ودر این زمینه هر کاری که بتواند انجام می‌دهد و در هر سطحی که ضرورت داشته باشد به یمن کمک خواهد کرد.

معاون کل ستاد نیروهای مسلح درباره آخرین وضعیت خروج پادگانهای نظامی به خارج از شهر تهران نیز گفت: ستاد کل قبلا در این زمینه سیاست‌گذاری کرده بود، ولی مقدماتی دارد. یکی از مقدمات این است که دولت امکانات و اعتبارات لازم را را برای این کار فراهم کند.

جزایری در خصوص اقدامات فرهنگی نیروهای مسلح ایران نیز اظهار داشت: اصل وظیفه در عرصه‌های فرهنگی مربوط به سایر دستگاه‌ه است، با این وجود مجموعه نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی ایران اهتمام ویژه‌ای به مسائل فرهنگی چه در زمینه داخلی و چه در مسائل بیرونی دارند. باید اذعان داشت اقدامات موثر فرهنگی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط متناسب با هجمه‌های بسیار گسترده و عمیق دشمنان انقلاب اسلامی نبوده و در این زمینه باید گام‌های اساسی برداشت.

معاون کل ستاد نیروهای مسلح تصریح کرد: از دستگاه‌های فرهنگی که در خارج از کشور مسئولیت دارند گله‌مندیم و معتقدیم که مجموعه کاری که تا به امروز انجام شده زیر ۱۰ درصد وظیفه بوده که بر دوش‌شان قرار گرفته و باید انجام می‌دادند.

جزایری با بیان اینکه ما نیاز به فرهنگ‌سازی مناسب در زمینه تقویت جبهه مقاومت در منطقه داریم و این نیاز تا حدودی انجام شده است، گفت: امروز این فرصت فراهم است که حقایق و واقعیت‌های صحنه بزرگ مقاومت در منطقه و در صحنه بین‌الملل و شهیدانی که مقاومت در راستای مقابله با رژیم‌های سلطه تقدیم می‌کنند در معرض دید افکارعمومی قرار گیرد.

معاون کل ستاد نیروهای مسلح در بخش پایانی گفت‌وگو درباره نقش شهدای مدافع حرم افغان نیز گفت: کسانی که تحت عنوان مقاومت منطقه با دشمن مبارزه می‌کنند و مجروح می‌شوند و شهید می‌شوند حتما ارزش‌شان از رزمنده‌های ما که در خرمشهر و آبادان و پاوه می‌جنگیدند کمتر نمی‌باشد. ما اگر در خرمشهر می‌جنگیدیم چه بسا که عرق سرزمینی هم داشتیم، کسانی که از افغانستان و ایران و سایر کشورها می‌روند و در سوریه مقابل بدترین دشمنان اسلام که به ریشه اسلام خدشه می‌زنند می‌جنگند چه بسا ارزش‌شان بالاتر از رزمنده‌ها و شهدایی هستند که در دوران دفاع مقدس جان دادند، البته مقام مشهید و شهادت آنقدر والاست که فهم و کلام اینجانب قادر به بیان آن نیست.
 
کلمات کلیدی : هوانیروز، سپاه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.