نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487017
داستان آتش به اختیار چیست؟
بخش تعاملی الف - امیرعلی آمنا
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۵


برای رهبری همیشه موضوع فرهنگ مهم بوده است. اولویتی که او به فرهنگ داده، همیشه درجه‌ی یک بوده است. این موضوع تازگی هم ندارد. چه در دوران سازندگی که تمرکز دولت و کشور بر روی اقتصاد بود و چه در سایر دوره‌ها، همیشه و همیشه تریبون حسینیه‌ی امام خمینی به موضوعاتی حول فرهنگ مردم اختصاص داشته است.

اگر نگاهی به روند این موضوع در سخنان رهبری داشته باشیم، می‌بینیم که اواخر دهه‌ی هفتاد و اوایل دهه‌ی هشتاد که اصلاح‌طلبان سر کار بودند و سخن از تساهل و تسامح می‌زدند و تمرکز دولت بر جامعه‌ی مدنی بود، نگرانی از مغفول ماندن موضوع مهم فرهنگ سخن نخست آیت الله خامنه‌ای بود. اما وقتی اصولگرایان به سر کار آمدند، ابتدا برداشت این بود که تفاوتی در رویکرد دولت‌مردان به فرهنگ نیز ایجاد شود. جلوتر اما سخنان رهبر نشان می‌داد که هنوز نگرانی فرهنگی‌اش برطرف نشده و بلکه بیشتر هم شده است. دیگر امید از هر دو جناح بریده شده بود و باید راه‌های دیگر امتحان می‌شد.

همان حوالی مجموعه‌های مختلف نیمه‌دولتی و نیمه‌مردمی مخصوصا در نهادهای انقلابی شکل گرفت تا بلکه آن‌ها بتوانند کاری از پیش ببرند. هزینه‌های زیادی هم شد و پروژه‌های بزرگی کلید خورد. اما باز هم این خود فرهنگ بود که نادیده گرفته می‌شد و حجمه‌های فرهنگی دشمن به تلاش‌های کم و زیاد این‌ها می‌چربید.

هرچند رهبری در طی این سال‌ها همیشه مردم را هم مخاطب سخنان خود قرار میداد و در محافل مختلف سخن از این بود که خود مردمی که انقلاب کردند باید انقلاب را نگه دارند، اما دیگر کار به جایی رسید که باید این موضوع به وضوح و پشت میکروفن گفته می‌شد.

حرف‌های اخیر رهبری چه زمانی که حرف از آتش به اختیار به میان آورد و چه زمانی که آن را تفسیر کرد نشان از آن دارد که دیگر عرصه، عرصه‌ی دست به کار شدن خود مردم است. جوانان و دانشجویان، بسیجیان و مسجدی‌ها، زنان و دختران و هر کسی که دلش برای نظام و انقلاب و اسلام می‌سوزد، باید خود را موظف بداند و آن حرکت فرهنگی که تشخیص می‌دهد را انجام دهد.

تجربه نشان داده که هر گاه فرهنگ دست مردم بوده به نتایج خوبی منجر شده است. به این می‌رسد این بار هم شاید کمی دیر، اما این مردم‌اند که گوش به فرمان رهبرشان هر یک نقش یک سردار را در این جنگ فرهنگی ایفا خواهند کرد.
کلمات کلیدی : امیرعلی آمنا
 
نقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۴:۰۶:۳۹
سلام آقای آمنا، وقت شما به خیر. در انتهای نوشته تان مرقوم فرموده اید:
"تجربه نشان داده که هر گاه فرهنگ دست مردم بوده به نتایج خوبی منجر شده است. "
کاش مصادیقی از این تجربیات را یادآوری می فرمودید. (4453703) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته