توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504710
خبرگزاری ترند: ایران برای ترامپ «کیک زرد» می‌پزد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۲
پایگاه خبری «ترند» جمهوری آذربایجان در گزارشی درباره هشدارهای اخیر مقامات ایرانی به آمریکایی‌ها درباره برجام نوشته است: « ایران برای ترامپ کیک زرد "می‌پزد"؟»

به گزارش فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز سه شنبه در یک مصاحبه تصریح کرد، بزرگترین اولویت ما حفظ برجام است، البته نه به هر قیمتی و اگر اراده کنیم می‌توانیم حداکثر تا پنج روز غنی‌سازی 20 درصدی را در فردو آغاز کنیم.

علی اکبر صالحی با اشاره به هشدار اخیر رئیس جمهور ایران به آمریکا در صحن علنی مجلس درباره نقض برجام و از سرگیری برنامه هسته‌ای تاکید کرد: این هشداری نیست که در خلاء باشد، هشدار بدون پشتوانه نیست این‌ها براساس داده هایی است که آقای رئیس جمهور دارد(اینجا).

اظهارات صالحی که یکی از اعضای ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 هم بوده، دستمایه‌ای برای انتشار گزارشی در پایگاه خبری «ترند» جمهوری آذربایجان شد.

تیتر گزارش منتشر شده در این رسانه این است: «ایران برای ترامپ کیک زرد "می‌پزد"؟»

در گزارش آمده است: «در حالی که انتظار می‌رود رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در ماه سپتامبر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای سال 2015 را تایید کند، تهران هشدار داده که ظرف 5 روز قادر به از سرگیری غنی سازی اورانیوم در سطح بالا است».

ترند می‌نویسد: «این اظهارات در زمانی مطرح شده که تنش‌ها بین کاخ سفید و تهران در روزهای اخیر و به دنبال گمانه‌زنی‌ها در ایران مبنی بر اینکه شاید آمریکا برجام را پاره کند، تشدید شده است».

یک مفسر ایرانی مستقر در نروژ در مصاحبه با این رسانه جمهوری آذربایجان تاکید کرده با توجه به اینکه تنش‌های داخلی در آمریکا ترامپ را تضعیف کرده، نامحتمل است که او توافق هسته‌ای ایران را از بین ببرد.

این مفسر گفت: «گروهی از ناظران معتقدند که ترامپ درنظر ندارد که تنش‌های جدیدی ایجاد کند و در نتیجه او احتمالا تعهد ایران به توافق(بقرجام) را در ماه سپتامبر تایید خواهد کرد».

«ترند» در ادامه می‌نویسد: «استیو بنن استراتژیست ارشد، تازه‌ترین مشاور و دستیار ارشد ترامپ است که از منصب خود در کاخ سفید خارج می‌شود که این موضوع را بسیاری به عنوان نشانه‌ای از تغییرات احتمالی در سیاست خارجی(دولت) آمریکا می‌دانند».

دولت ترامپ از زمان آغاز به کار، دو بار پایبندی ایران به برجام را تایید و به کنگره آمریکا اعلام کرده است؛ روندی که باید هر 90 روز در ایالات متحده انجام گیرد.

در پایان گزارش این رسانه آمده که اظهارات اخیر ترامپ و تاکیدش بر اینکه در گزارش ماه سپتامبر، پایبندی ایران را تایید نخواهد کرد، روی آینده توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 سایه تردید افکنده است.
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۲:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۲:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۰۸:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۱۰:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۲:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۲:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۱:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۰:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۰:۲۵
 
 
کلمات کلیدی : برجام + آمریکا + تحریم ایران + سنا + مجلس + طرح مقابله با آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.