نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414215
گزارش باقر لاریجانی از ماجرای سرقت علمی و مجله نیچر/ ۴نفر با حیثیت علمی ایران بازی کردند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰
معاون آموزش وزارت بهداشت از نتیجه بررسی سرقت علمی ظرف ۲ هفته آینده خبر داد و گفت: از میان ۴ نفری که تخلف بارزی داشته اند یک نفر ۲۰ تخلف، نفر دیگری ۱۲ تخلف داشته اند و در نهایت این ۴ نفر با حیثیت کشور بازی کردند.

دکتر باقر لاریجانی در جلسه بررسی تقلب علمی که امروز در وزارت بهداشت تشکیل شد، گفت: چند وقت پیش مجله ساینس حدس و گمانی زده که ۱۰ درصد مقالات پژوهشی کشور ساختگی است. پس از آن در تحقیق و تفحصی که کردیم حدود ۳۰۰ موسس در این زمینه کار می کند‌.

او ادامه داد: مجله ساینس این تخمین زده و مصاحبه کرده که چرا این اتفاق در ایران رخ می دهند. ما نمی خواهیم بگوییم که هیچ مشکلی نداریم و چنین اتفاقی نیفتاده است اما این مجله در گزارش خود این موضوع را بزرگنمایی کرده است.

لاریجانی با اشاره به بزرگنمایی مجله ساینس در رابطه با تقلب علمی در ایران گفت: این مجله در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده است که در ایران بازار تقلب علمی و پایان نامه نویسی رونق پیدا می کند.

او گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی از ما خواسته است حجم این حادثه را بسنجیم، پس از گزارش مجله ساینس، مجله نیچر نیز گزارش دیگری را منتشر کرد و ذکر کرد که سال قبل بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که مقالاتی که از پژوهشگران ایرانی در سایت علمی منتشر شده به دلایلی از روی سایت جمع شده است.

لاریجانی ادامه داد: یکی از دلایلی که سبب شده مقالات از سایت جمع شود این است که محققی در جای دیگری مقاله خود را چاپ کرده که سایت دیگر پس از بررسی آن را جمع می کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه این اتفاق در کشورهای دیگر نیز اتفاق می افتد، گفت: در میان گزارش های سرقت علمی در ایران ۵۸ مقاله از سری مقالات بی ام سی درجاتی از مشکلات را داشتند‌. ۴۲۰ نفر از افراد در گیر آن بودند. و از این تعداد ۱۰۰ نفر بیشترین درگیری را داشتند و از میان آنها ۴ نفر تخلف بارز داشتند که اکثریت آنها دانشجو بودند و پابلیکیشن خوبی ندارند.
او افزود: از میان ۴ نفری که تخلف بارزی داشته اند یک نفر ۲۰ تخلف، نفر دیگری ۱۲ تخلف داشته اند و در نهایت این ۴ نفر با حیثیت کشور بازی کردند.

باقرلاریجانی بیان کرد: تبعا ساختاری با این تخلفات و این افراد برخورد می کنیم و وزارت بهداشت تمهیدات خود را برای جلوگیری از چنین تخلفاتی در نظر خواهد گرفت.

او گفت: باید با بازار تخافات برخورد کنیم، ما بررسی کرده ایم که این تخلفات در کدام رشته ها صورت گرفته و کدام دانشگاه ها نقش بیشتری در این تخلفات داشته اند. افراد متخلف و دانشگاه ها برای ما کاملا روشن است و با آنها برخورد می شود.
معاون آموزش وزارت بهداشت گفت: در مقابل این همه پابلیکیشینی که چاپ می شود تعدادی از آن دچار مشکل بوده اند. ۳۰ هزار پابلیکیشین داریم ولی نباید در کشور این مشکل توسعه پیدا کند.

او با اشاره به انتشار اسامی افراد سرشناس و وابسته به دولت در این جریان بیان کرد: واقعه دیگر که همزمان با انتشار گزارش این مجلات در رابطه با سرقت علمی رخ داد انتشار اسامی بود که هیچ کدام ربطی با این ماجرا ندارند. افراد صاحب نظری مثل دکتر هاشمی و دکتر میرزاده و .. هیچ ارتباطی با این ماجرا ندارند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بیان کرد: از مجموعه ۳۰ هزار پابلیکیشن ۱۴۰ نفر ایندکس خوبی دارند و برخی از آنها ۱۰ هزار بار دیده شده اند و به آنها استناد شده است. نباید با یک اتفاق مجموعه حیثیت کشور را خراب کنیم، افرادی که تعداد پابلیکیشن های زیادی دارد در دنیا زیاد هستند که بسیاری از آنها ۲۰ تا ۳۰ سال کار کرده اند و سابقه دارند.

لاریجانی افزود: آن چه که در زمینه علمی می‌بینیم این است که افراد متخلف کسانی هستند که تازه وارد هستند. نباید با مسائلی که رخ می دهند وجهه کشور را خراب کنیم.

او با اشاره به اینکه تهیه مقالات به صورت گروهی در دنیا مرسوم است، گفت:در حوزه پزشکی کار فردی کم است. در طی سال های گذشته یک مقاله وجود ندارد که توسط یک نفر نوشته شده باشد. بسیاری از مقالات مفصلی که در دنیا چاپ می شود هزار و ۱۰۰ نفر در آن مشارکت داشته اند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بیان کرد: با توجه به روش هایی که در چاپ مقالات وجود دارد باید به این نکته توجه کنیم که مجموعه انتشارات علمی محصول پژوهش است. کشور ما دارد مسیرهای توسعه علمی را به سرعت طی می کند که ممکن است چالشی در آن وجود داشته باشد.

او با اشاره به مشکل پایان نامه نویسی در کشور بیان کرد: با هم باید به راهکارهایی فکر کنیم که راه حلی برای پایان نامه ها پیدا کنیم. لاریجانی با بیان اینکه نباید در دام افرادی بیافتیم که برای ما دام می گسترانند، گفت: باید به بالانس معقولی برسیم. واقعیت این است که مقابله با سرقت علمی در کشور این یک بحث ملی است و باید از تولیدات علمی کشور سیانت کنیم.

او افزود: تخلف در پایان نامه و تخلفات پزشکی بحثی جدی است که باید موارد کم آن نیز از جامعه علمی کشور پاک شود.

معاون آموزش پزشکی بیان کرد: شورای عالی که بالاتری مرجع است، هیاتی را برای بررسی این پرونده تشکیل داده تا میزان این موضوع را بررسی و چالش آن را رصد کند و نتیجه این بررسی ظرف ۲ هفته آینده به پایان خواهد رسید.
او از دانشگاه ها خواست تا در راستای این بررسی به کمیته پیگیری کمک کنند.

در آیین نامه جدید سرآمدی آموزشی ملاک ارتقای اعضای هیات علمی است
لاریجانی بیان کرد: آیین نامه ارتقای هیات علمی ظرفیت بالایی دارد. در این آیین نامه سعی شده تا جنبه علمی و آموزشی بلد شود. اگر استاد برجسته ای در در امر آموزش سرآمد باشد برای ارتقاء نیازی ندارد که مقاله به چاپ برساند.

او با بیان اینکه تولیدات علمی، کشف دارویی یا خدمت علمی می تواند از جمله مواردی باشد که در آیین نامه جدید می تواند به ارتقای اعضای هیات علمی کمک کند، گفت: اگر سرآمدی آموزشی استادان مورد تایید قرار گیرد نیاز به چاپ مقاله برای ارتقای علمی وجود ندارد.

لاریجانی ادامه داد: در آیین نامه جدید به کیفیت مقالات توجه ویژه ای شده و سعی شده تا کمیت ملاک قرار نگیرد.
منبع: خبرآنلاین
۱۳۹۶/۰۵/۲۶ ۱۶:۵۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۱۰:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۵ ۱۰:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۵ ۱۰:۴۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ ۱۶:۱۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۱ ۱۹:۴۱
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۴ ۱۶:۴۰
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۶ ۱۷:۴۵
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۶ ۱۱:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۲ ۱۹:۵۱
 
 
کلمات کلیدی : باقر لاریجانی+سرقت علمی+مجله نیچر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۳:۴۱:۴۵
بازم دستش درد نکنه منطقی برخورد کرده مثل وزارت علوم حرف مت نزده است (4017500) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۳:۵۱:۲۷
سلام من چندین سال قبل ختراعی کردم استاد من که الان عضو هییت غلمی دانشگاهی درتهران است فقط در کارنامهاش اختراع کم داشت ، اختراع مرا با مختصر تغییر مضحک به اسم خودش ثبت کرده . !!! (4017520) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۳:۵۶:۵۵
آقای دکتر لاریجانی توضیح دهند چگونه می شود یک نفر در طی یکسال 100 مقاله ISI چاپ کند. آیا این یک سرقت و تغلب علمی نیست (4017528) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۷:۲۴:۴۴
خودشون که نمینویسن دانشجوها مینوبسن اسم استاد هم که حتما رو مقاله باید بیاد (4017815) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۰۲:۲۵
جناب لاریجانی،

بزرگنمایی نکرده. وقتی که استاد دانشگاه خودش بهم میگه بهت پول میدم برام مقاله آی اس آی بنویس، دیگه حرف های شما از نظر من خیلی قابل اعتنا نیست. یه سر به انقلاب بزنید یا رزومه اساتید به خصوص توی علوم انسانی رو ببینید. پره از مقالات توی ژورنال های پولیه. برای من خیلی جالبه که استادی که انگلیسی بلد نیست چطور مقاله انگلیسی چاپ می کنه و کناب ترجمه می کنه. وقتی به سایت یه ژورنال پولی خارجی میری اصلا غریبه نیستی چون اکثر هموطنانمون اونجا مقاله چاپ کردن.

وقتی که دانشگاه علوم پزشکی تهران میاد اعلانیه بین المللی برای بورس کردن دانشجویان خارجی میده اونم با نمره تافل 65 تا 70، در حالی که خارجی ها زیر 90 تا 100 رو قبول ندارن، پس سطح علمی بهترین دانشگاه کشور هم مشخصه.

در نهایت، خواهشا یه سر به میدان انقلاب بزنید تا عمق فاجعه رو ببینید. (4017537) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۱۵:۰۸
4 نفر چه قدرتی داشتند که این موج رسوایی را به راه بیندازند.!!!! (4017557) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۱۸:۲۷
به آقای لاریجانی توصیه می شود مقالاتی که الف از هفته قبل منتشر کرده و ایشان را یکی از مظنونین قضیه در بحث authorship معرفی کرده اند، مطالعه بفرمایند.!! ظاهرا همیشه مقصر خلبان است.!!!!! (4017561) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۲۰:۴۰
به آقای لاریجانی توصیه می شود مقالاتی که الف از هفته قبل منتشر کرده و ایشان را یکی از مظنونین قضیه در بحث authorship معرفی کرده اند، مطالعه بفرمایند.!! ظاهرا همیشه مقصر خلبان است.!!!!! (4017565) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۲۲:۳۳
خود اقای لاریجانی جزو متهمان ارائه مقالات معلوم الحال میباشند
حالا شده مسول بررسی ابعاد این حادثه!!! کلا همه چی تو این سیستم یجوری قشنگ بهم ربط داره!!! (4017568) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۲۵:۵۶
ما که نفهمیدیم 4 نفر مسبب صدها مقاله و دهها نام آشنا در این ماجرا شدند
آیا افرادیکه نامشان زیر این مقالات آمده تازه متوجه شده اند ؟ حیثیت علمی از روزی خدشه دار شد که همگی هوس کردند دکتر شوند . (4017571) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۳۶:۵۸
باقر لاریجانی:"۴۲۰ نفر از افراد در گیر آن بودند. و از این تعداد ۱۰۰ نفر بیشترین درگیری را داشتند و از میان آنها ۴ نفر تخلف بارز داشتند که اکثریت آنها دانشجو بودند و پابلیکیشن خوبی ندارند.
او افزود: از میان ۴ نفری که تخلف بارزی داشته اند یک نفر ۲۰ تخلف، نفر دیگری ۱۲ تخلف داشته اند و در نهایت این ۴ نفر با حیثیت کشور بازی کردند."
420 نفر درگیر بودند و شما یقه 4 نفر را گرفتید که چرا با حیثیت کشور بازی می کنید؟!!! (4017582) (alef-13)
 
Norway
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۵۰:۲۱
خود آقای باقر لاریجانی در سال گذشته بیش از 100 مقاله داده اند حتی یک استاد تمام وقت که جز مقاله دادن کار دیگه ای هم نداره نمی تونه چنین کاری کنه! یکی از ایشان باید بپرسه با این همه مشغله اداری چگونه این همه مقاله داده اید! (4017606) (alef-13)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۵۱:۱۸
خوب دروغ نمیگه دانشگاه ازاد و برخی دانشگاهای ملی گند زدن به نظر بار علمی کشور بیشتر رو دوش چندتا دانشگاه بزرگ و مطرحه اخه ظلم نیست من برای پایان نامه ارشدم یک سال و نیم زحمت کشیدم اما برخی با 2 میلیون خیلی راحت مدرک میگیرن (4017609) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۵:۰۰:۳۶
"این مجله در گزارش خود این موضوع را بزرگنمایی کرده است"
واقعا کی می خواهیم دست از این حرفها برداریم ...نگران بزرگنمایی اونی ؟
بابا جان مشکل را حل کن . (4017624) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۵:۴۵:۱۱
دانشگاه علوم پزشکی تهران ؛دانشجوی خارجی را بدون هیچ گونه کنکور و... جذب می کند .آن هم در مقاطع ارشد و دکترا .واقعا برای دانشجویان ایرانی که کنکور داده اند و شطح بالایی دارند ؛هم کلاس شدن با این دانشجویان خارجی که اکثرا از کشور های آفریقایی آمده اند ؛سطح آموزش کاهش یافته است (4017690) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۶:۳۰:۳۴
"اگر استاد برجسته ای در در امر آموزش سرآمد باشد" هم مانند "رجل سیاسی" همچین سنجش پذیر نیست و تهش میشه سلیقه صاحب صندلی! وقتی هم این شد سنجه اندازه گیری اونوقت تازه مصیبت های بعدی شروع میشه! حداقل در چاپ مقاله ژورنال وقتی خلاف صورت می گیره، یه بنده خدای فرنگی پیدا میشه و قبل از رسیدن کارد به استخوان همه چی لو میره! لطفا آیین نامه را عوض نکنید، تا بخواهید به خود بجنبید می شود داستاد اقتصادمان که نمی توان فساد را از آن زدود!! هرکی میاد کلی شعار می ده، چند تا تلاش می کنه، دست آخرم میگه دست های پشت پرده ... (4017744) (alef-11)
 
Japan
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۸:۴۷:۳۳
بله آقای دکتر کار گروهی در همه جای دنیا رایج هست ولی این کار گروهی به انتشار صدها مقاله در سال منجر نمیشه. حداقل کسانی که در محیط دانشگاهی ایران بوده اند و دستی در کار پژوهش دارند میدونند که در اکثر موارد اسم اساتید، معاونین آموزشی و پژوهشی و ... در حالی به مقاله اضافه میشه که این افراد کمترین نقشی در مقاله نداشته اند و این چنین است که سالانه صدها مقاله دارند. صرف داشتن کرسی استادی و مسئولیت یک گروه پژوهشی نباید به آمدن اسم به عنوان نویسنده ختم بشه. نویسنده کسی هست که واقعا در انجام تحقیق و نوشتن مقاله مشارکت داشته. کاش میشد به این تخلفات هم رسیدگی کرد. صرف فراهم کردن فاند پژوهشی و یا داشتن مسئولیت در دانشگاه نباید باعث اضافه کردن اسم افراد در مقاله بشه. (4018355) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۱:۲۳:۵۴
"پابلیکیشینی که چاپ می شود" یعنی چی. این جمله فارسیه؟ (4018555) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.