توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 280412
نادیده گرفته شدن گاز خردل صدام توسط انگلیس
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۸
اسناد و مدارکی که به تازگی انتشار یافته نشان می دهد دولت انگلیس در زمان جنگ ایران و عراق، هیچ اقدامی برای جلوگیری از افزایش ذخیره سلاح های شیمیایی صدام نکرده است.

به گزارش مهر، براساس اسنادی که به تازگی منتشر شده، مقامات ارشد دولت انگلیس پس از اطلاع یافتن از این موضوع که در کارخانه های کود شیمیایی در عراق زمان صدام، از تجهیزات انگلیسی برای تولید گاز خردل استفاده شده، هیچ اقدامی برای جلوگیری از ارسال این تجهیزات و مواد به عراق نکرده اند.

در جریان جنگ تحمیلی ۸ ساله ایران و عراق، هزاران نفر از مردم و رزمندگان ایرانی به دلیل استفاده مکرر رژیم بعث عراق از تسلیحات شیمیایی به شهادت رسیده یا با عوارض ناشی از این تسلیحات دست و پنجه نرم می کنند.

اسناد تازه که هفته گذشته از حالت محرمانه وزارت امور خارجه انگلیس خارج شده و در آرشیو ملی انگلیس در غرب لندن به نمایش درآمده، نشان می دهد علیرغم اطلاع دولت «مارگارت تاچر» از کمک برخی شرکت های انگلیسی به صدام حسین برای ساخت تسلیحات شیمیایی، هیچ اقدامی برای جلوگیری از صدور مواد و تجهیزات انجام نگرفته است.

در این اسناد ادعا شده که دولت تاچر تصور می کرده است ایجاد ممانعت برای این شرکت ها، می توانسته به انتقادات شدید از دولت در داخل انگلیس منجر شود.

براساس این گزارش شرکت ویر پمپ (Weir Pumps) تعدادی از پمپ های خود را در اختیار کارگزاران هندی قرار داده که مشغول ساخت کارخانه ای برای تولید سموم شیمیایی در سامرای عراق بوده اند. این کارخانه در حقیقت مشغول تولید گاز خردل بوده است.
 
کلمات کلیدی : صدام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.