نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 250316
وزیر اقتصاد: لایحه بودجه ۹۴ با فرض ادامه تحریم به مجلس می‌رود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۵
وزیر اقتصاد گفت: لایحه بودجه ۹۴ با فرض ادامه تحریم به مجلس می‌رود.

علی طیب نیا در جمع خبرنگاران در پاسخ به تسنیم مبنی براینکه طبق اعلام آقای نوبخت معاون برنامه ریزی رئیس جمهور دولت برای سال آینده سه لایحه بودجه با فرض نتایج مذاکرات در تدوین خواهد کرد، باتوجه به مذاکرات روز گذشته، بناست چه لایحه ای به مجلس ارائه شود؟ افزود: لایحه بودجه با فرض ادامه شرایط تحریم در دولت تدوین و به مجلس ارائه خواهد شد. وی افزود: ما از مدت‌ها قبل در ستاد اقتصادی دولت تمام سناریوها و گزینه های محتمل برای کشور را چه از حالت خوش بینانه و بد بینانه مطرح و سناریوها را تعریف کردیم؛ آثار و نتایج هر کدام را برآورد کردیم و برای مقابله با هر وضعیتی راهکاری را طراحی کردیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اطمینان داد که دولت آماده بوده و هست که در هر وضعیتی براساس آن شرایط برنامه های خود را تنظیم کند، در لایحه بودجه ای که قرار است به مجلس تقدیم شود نیز با فرض ادامه شرایط تحریم برنامه ها را تدوین کرده ایم؛ همچنین بودجه را با فرض کاهش معنا دار قیمت نفت (کاهش حدود ۳۰ درصدی قیمت نفت) تنظیم خواهیم کرد و سعی کردیم قیمت نفت قیمتی باشد که کاملاً جنبه های احتیاط در آن رعایت شودشود از وصول آن درآمد مطمئن باشیم.

طیب نیا درباره سایر منابع درآمدی دولت از جمله مالیات و سود سهام در لایحه بودجه ۹۴ گفت: سعی شده برآوردهای منطقی از این منابع صورت گیرد به گونه ای که اطمینان بالایی از وصول این منابع در سال آینده داشته باشیم.تجریه سال جاری البته نشان داد که برآوردهای ما برآوردهای منطقی بود.

این عضو کابینه دولت یازدهم، با بیان اینکه برای مالیات رشد ۴۲ درصدی را در سال جاری پیش بینی کرده بودیم، افزود: خوشبختانه تا امروز ۹۷-۹۸ درصد این درآمدها محقق شده و این حاکی از توفیق قابل ملاحظه ای است که در راستای اقتصاد مقاومتی به دست آورده ایم.و اقتصاد مقاوتی ایجاب می کند وابستگی به درآمدای نفتی را کاهش و سهم درآمدهای مالیاتی را از بودجه افزایش دهیم.

طیب نیا همچنین از تحقق ۹۸ درصد درآمد مالیاتی سال ۹۳ خبر داد و با اعلام اینکه تاکنون ۲۱ هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی تخصیص داده شده است، گفت: ۱۷ هزار میلیارد تومان را رسماً پرداخت کردیم و مابقی بودجه عمرانی هم پرداخت می شود. فکر می کنم تا اخر سال رکورد کم سابقه در خصوص هزینه های عمرانی را برجای بگذاریم این باوجود کاهش درآمدهای نفتی است چراکه می خواهیم هزینه های عمرانی را بالاتر از سال های قبل تخصیص دهیم. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه درآمد نفت در بودجه سال آینده براساس حداقلی که تضمین شده و از تحقق آن مطمئن هستیم، تعیین می شود، گفت: در خصوص هزینه های جاری دولت تلاش کردیم نهایت صرفه جویی را انجام دهیم، تا بتوانیم بخش قابل ملاحظه ای از منابع بودجه را به هزینه های عمرانی اختصاص دهیم.

وی همچنین درباره میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در بودجه ۹۴، صراحتاً گفت که هنوز به رقم میزان افزایش حقوق کارمندان دولت برخورد نکرده ام و انشاءلله در دولت مطرح می شود. وزیر اقتصاد درباره نوسانات هفته های اخیر بازار ارز و طلا، تصریح کرد: این نوسانات اولاً خیلی محدود و ناچیز بود که اصلاً قابل اهمیت و ذکر نیست از طرف دیگر منشاء این نوسانات تحولات بین المللی است و بازتاب آنها در بازار داخلی طبیعی می باشد.

این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین تاکید کرد که مردم به خوبی دریافتند که اقتصاد در شرایط آرامی قرار گرفته و آرامش و ثبات در بازارهای مختلف حاکم شده است. ما موفق شدیم تورم را تا حدودی مهار کنیم اگرچه هنوز سطح عمومی قیمت‌ها در حال افزایش است ولی از سرعت افزایش قیمت‌ها کاسته شده است. طیب نیا با اشاره به رشد مثبت سرمایه گذاری از زمستان سال قبل و تداو م آن در سال جاری، گفت: این روند حاکی از این است که سرمایه گذاران خصوصی نسبت به وضعیت اقتصاد کشور و آینده اقتصاد از اطمینان برخوردار شده اند و بازدهی و امنیت را برای سرمایه های خود پیش بینی می کنند.

وی در همین ارتباط به مذاکرات روز گذشته ایران با گروه ۱+۵ اشاره و تصریح کرد: مذاکرات خیلی نتایج مثبتی داشت،‌مستحضرید زمانی بود که حاضر نبودند حق ایران را در زمینه هسته ای و انرژی هسته ای جدی بگیرند اما الان به گونه ای شده که دنیا می داند ایران کشور کاملاً صلح طلب است و ایران ثبات و آرامش را در منطقه فراهم می کند، به همین خاطر دشمنان ما مجبور شده اند حق ما را بپذیرند و این واقعیتی انکارناپذیر است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت: اطمینان دارم با توجه به روندی که تا کنون داشتیم در ادامه موفق به دریافت حقوق حقه خودمان شویم؛ الان دیگر اصل غنی سازی مورد بحث نیست و درباره چند و چون و کیفیت بحث صورت می گیرد و این به معنای این است که در نبرد سنگین حوزه سیاسی و اقتصادی برنده مبارزه بوده ایم و این را به مردم تبریک می گوییم.
 
احمد
۱۳۹۳-۰۹-۰۴ ۲۰:۳۷:۵۵
دراین بودجه حرفی از طلب و حق التدریس و حق وحقوق باز نشستگان اخیر اموزش وپرورش نیامده پس کی میخواهید به فکر اموزش و پرورش باشید. (2511333) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.