نظر منتشر شده
۹۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490518
بررسی آسیبهای اجتماعی/« نابسامانی اخلاق جنسی»/3
دکتر ابهری: روابط جنسی غلط تابعی از سبک زندگی است / دچار شلختگی فرهنگی شده ایم/کشور فاقد بانک اطلاعات آسیب‌های اجتماعی است/ازدواج موقت ترویج و ساماندهی شود
گفتگو از:فرزانه زنگیان/19تیر96
در سال های اخیر عبارت «آسیب های اجتماعی » را فراوان شنیده ایم و خوانده ایم. آسیب های اجتماعی مقوله ای است که هیچ کشوری در دنیای معاصر از گزند آن مصون نمانده و در جوامع مختلف مصادیق و تبعات خاص خود را داشته است. اما در کشور ما که دارای جمعیت بسیار جوان و ظرفیت تحول پذیری اجتماعی و فرهنگی فراوان است و معمولا ارزش های زندگی سنتی و معیارهای زیست مدرن و امروزی در تقابل با یکدیگر مطرح شده و محل بحث و مجادله می شود ؛ ریشه یابی آسیب های اجتماعی و پیامدهای آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود. آسیب اجتماعی به هر نوع عمل فردی یا جمعی اطلاق می شود که در چارچوب اصول اخلاقی و معیارهای هنجاری جامعه محل فعالیت کنشگران قرار نمی گیرد و در نتیجه با منع قانونی و یا قبح اخلاقی و اجتماعی روبرومی شود. با این تعریف ، می توان گفت که همۀ ما به نوعی با آسیب های اخلاقی روبرو بوده و در این زمینه مشاهدات و تجربیاتی داشته ایم. پایگاه خبری و تحلیلی الف در نظر دارد سلسله مصاحبه هایی را که با کارشناسان مختلف در زمینۀ بررسی آسیب های اجتماعی مبتلابه جامعه با محوریت موضوع « نابسامانی اخلاق جنسی» انجام شده است به نظر مخاطبین محترم برساند. هدف ما انعکاس واقعیت ها در این زمینه و ریشه یابی و ارایۀ راهکارهای صحیح برای ایجاد مصونیت و ارتقای مقاومت جامعه در مقابل بروز و تشدید آسیب های اجتماعی است و در این مسیر از همفکری و تعامل و تحلیل های تک تک شما عزیزان که به شکل نظر دادن در ذیل مصاحبه ها و یا انعکاس یادداشت های مستقل شما خواهد بود استقبال می کنیم. انچه در ادامه تقدیم می شود گفتگویی است با دکتر مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰


آقای دکتر جامعۀ امروز ما با نابسامانی هایی در زمینۀ اخلاق جنسی روبرو شده است. نابسامانی هایی که به هر حال تاثیر گذار است و خانواده ها را درگیر میکند. نظر شما در این مورد چیست ؟

 سبک زندگی محوری است اثرگذار به همه ابعاد زندگی افراد از پوشش، آرایش، پیرایش ، تغذیه گرفته تا روابط اجتماعی و روابط جنسی  . بنابراین می‌توانیم بگوییم  روابط جنسی  تابعی است از سبک زندگی است و از آنجایی که سبک زندگی ما دچار تغییرات منحنی خیلی شیب‌دار و تندی شده ، روابط جنسی هم به عنوان یک تابع از آن دچار تغییرات عجیب و غریب شده است .

شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی ، سکس مجازی و روابط جنسی مجازی باعث شده است که سلیقه‌های جنسی عوض شود ؛ روابط  فراخانوادگی و فرازناشویی رشد کند و خیانت  ومقولاتی چون  ازدواج سفیدو طلاق عاطفی وارد زندگی افراد جامعه شود  .

از یک طرف شبکه‌های ماهواره‌ای  و سریال‌های فسادانگیز آن و از طرف دیگر افزایش بیوه های جوان و عدم برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای مدیریت غریزه جنسی جامعه  مشکل ساز شده است. یعنی الان یکی می‌گوید عقد موقت کنید ؛ دیگری ازدواج سفید را پیشنهاد میکند ؛ آن یکی می‌گوید اصلا هیچ کدام از این ها نباشد ؛ همین جوری حیوانی و سهل انگارانه با هم رابطه داشته باشید.

 چون مدیریت غریزۀ جنسی در جامعه سیاست‌گذاری و تدوین نشده است ، الان دچار یک آنومی و بی‌سامانی  در روابط جنسی و روابط زناشویی شده‌ایم که در ابعاد مختلف وجود دارد و متاسفانه دود این نابسامانی به چشم خانواده‌ها و افراد متاهل و در جایگاه دوم افراد مجرد می‌رود .

شما چه راهکارهایی برای بهبود این وضعیت پیشنهاد می کنید ؟

ما دو گروه راهکار در بحث آسیب‌شناسی اجتماعی می‌توانیم مطرح کنیم . صاحب‌نظران در این زمینه، یک گروه راهکار کوتاه مدت و یک گروه راهکارهای دراز مدت پیشنهاد می کنند . من اول راهکارهای درازمدت را خدمت شما عرض می‌کنم:

یک راهکار دراز مدت ساماندهی ازدواج آسان است  که پیش زمینۀ آن اشتغال زایی و کارآفرینی برای جوانان  است ؛ چون الان جوانان میگویند ما بی کار هستیم ؛ خانه نداریم ؛   تورم وجود دارد و حرف هایی مثل این ها.

در راهکار درازمدت این مشکلات و بن‌بست‌ها باید از سر راه ازدواج برداشته شده و آسان گزینی انجام شود. همان طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند  در ازدواج باید همسان گزینی تسهیل شود. مشاورۀ زمان ازدواج هم مهم است؛ چون در حال حاضر مشاورۀ قبل از ازدواج و حین ازدواج حالت تشریفاتی دارد .

 بالا رفتن آمار طلاق‌ به این علت است که ازدواج‌ها ساماندهی نشده و همسان گزینی انجام نشده است  . ساده زیستی در ازدواج یعنی این دیدگاه ایجاد شودکه لازم نیست در یک عروسی پنجاه یا صد میلیون خرج بشود. 
چون مدیریت غریزۀ جنسی در جامعه سیاست‌گذاری و تدوین نشده است ، الان دچار یک آنومی و بی‌سامانی در روابط جنسی و روابط زناشویی شده‌ایم که در ابعاد مختلف وجود دارد و متاسفانه دود این نابسامانی به چشم خانواده‌ها و افراد متاهل و در جایگاه دوم افراد مجرد می‌رود .
وقتی موانع از سر راه ازدواج برداشته شود ،  ازدواج طبعا تسهیل و تسریع می‌شود واین راهکار دراز مدت است.

اما در راهکار کوتاه مدت  ، مدیریت ساماندهی غریزه جنسی است . متاسفانه الان 75 درصد از مردانی که به زنان خیابانی یا کارگران جنسی  مراجعه می‌کنند مردان متاهل هستند. 25 درصد مجردها هستند .
 
 
 
میفرمایید 75 درصد از مردانی که به زنان خیابانی مراجعه میکنند متاهل هستند، علت بروز این مسئله چیست؟

 تنوع طلبی و مشکلات جنسی لاینحل در روابط زناشویی از علت هاست. یعنی زن و شوهر ( در روابط جنسی) مشکل دارند ؛ اما (به متخصص)  برای حل مشکل مراجعه نمی کنند  و خجالت می کشند . این یک تابواست و باید برداشته شود.

اگر زن و شوهری مشکل جنسی دارند باید نزد مشاور بروند . نزد روانپزشک و متخصص بروند تا مشکل شان حل شود. بیش از 70 درصد طلاق ها ریشه در مشکلات جنسی دارد .  اما زن و شوهر حرف دل شان را نمیگویند و بهانه میآورند.   مثلا یکی شان می گوید دیگری درخواب خرخر می‌کند ! 

بنابراین ملاحظه می‌فرمایید  مشکلات جنسی بین زن و شوهرها وجود دارد و متاسفانه آموزش  جنسی هم به زوج‌های جوان داده نمی‌‌شود.

اگر یک پسر جوان سوالی داشته باشد ، پدر و مادرش این مسائل را تابو می‌دانند و در بارۀ آن حرف نمی زنند.  دختر جوان هم همین مشکل را دارد . یا باید از دوست هایش بپرسد یا به اینترنت مراجعه کند . در نتیجه این نابسامانی ها به وجود می‌آید.  روابط جنسی باید به شکل درست و صحیح و اصولی آموزش داده شود  و افرادی که مشکل دارند به مشاور ارجاع داده شوند.

گروهی از مردان هم تنوع طلب هستندو صرفا به خاطر تنوع و خسته شدن از همسران خود ، به زنان دیگر مراجعه می‌کنند ، این ها هم باید ساماندهی و معالجه شوند.  اگر ازدواج موقت به عنوان اهرم کنترل ومدیریت روابط جنسی در جامعه مطرح شده ، باید ساماندهی نیز بشود. ترویج ازدواج موقت  باعث می شود مسایل روانی و عصبی افراد ترمیم و جبران شود و اگربچه‌ای به وجود آمد ، سرراهی و مجهول الوالد نباشد .

یک جوان دانشجو یا بی کار یا کارمند، غریزه جنسی‌اش دروغ نیست . اما پول ندارد ، خانه ندارد ، پس به کجا باید مراجعه کند ؟گاهی مجبور می شود به دنبال زنان متاهل برود و خود این موضوع ، معضلی برای جامعه می شود.
 
در حال حاضر هم دیده می شودکه علاقۀ جوانان برای ارتباط با خانم های میان سال یا مسن تر از خودشان زیاد شده است ، تحلیل شما از این اتفاق چیست ؟

 دلایل متعددی دارد ، یک دلیل مسائل مالی است،  و دیگر اینکه شاید بعضی از این خانم ها در روابط جنسی سهل گیری داشته باشند.   از طرف دیگر هم مردان سن بالا با دختران جوان رابطه برقرار می کنند.  الان با توجه به ظهور پدیدۀ بیوه‌های جوان و رسیدن سن بیوگی به 17 سال ، ما با مشکل جدیدی روبرو هستیم. خانواده ها به پسرشان اجازه نمی‌دهند با زن بیوه  ازدواج کند . در حالی که یک دختر هفده ساله ، شش ماه زندگی مشترک داشته و حالا بیوه شده است و فرصت های ازدواج را از دست می دهد.

او مجبور می شود یا  با مردان متاهل ازدواج سفید انجام بدهد  و زندگی و رابطۀ  بی تعهد داشته باشد یا با مردان سن بالا مرتبط شود . در این موارد ، شاید کسب درآمد هم عاملی برای ایجاد ارتباط باشد.  سازمان‌های حمایتی هم در این زمینه کاری نکرده‌اند .

برای حمایت از زنان بیوه و بی سرپرست ،  پول مختصری می‌دهند که حتی هزینۀ خرید یک مانتو نمی‌شود. باید برای حمایت از زنان بیوه، بیمۀ زنان بیوه ساماندهی شود  تا دیگر زنی به خاطر نیاز مالی تن به رابطه ندهد. اگر جوان ها به سمت ازدواج موقت سوق داده شوند ، دیگر به دنبال زنان متاهل و انحرافات جنسی نخواهند رفت .

انحرافات جنسی  الان متاسفانه زمینۀ گسترده‌ای دارند ، مثل هم جنس گرایی و هم جنس بازی در جامعه که خود مبحث جداگانه دارد . همه این ها به این دلیل است که ازدواج موقت در جامعه وجود ندارد و ازدواج دائم بسیار مشکل ودشوار است.

خوب یک جوان 27 – 28 ساله چه کند ؟  یا باید خودارضایی کند
اگر ازدواج موقت به عنوان اهرم کنترل ومدیریت روابط جنسی در جامعه مطرح شده ، باید ساماندهی نیز بشود. ترویج ازدواج موقت باعث می شود مسایل روانی و عصبی افراد ترمیم و جبران شود و اگربچه‌ای به وجود آمد ، سرراهی و مجهول الوالد نباشد.یک عده از ترس فمینیست‌ها و افرادی که به ظاهر مدافع حقوق زنان هستند ، با ازدواج موقت به عنوان یک راهکار اصلی اجتماعی مخالفند . اما با فحشا موافقند.
یا باید به مسیرهای انحرافی برود . اما اگر ازدواج موقت تصویب و از طرف نهادهای متولی  ساماندهی شود ، برای افراد مجرد یا مردان متاهلی که مشکلات جنسی در زندگی زناشویی دارند ، خیلی از مشکلات حل می شود.
 
در بارۀ مردان متاهل ، چه مرجعی باید تشخیص دهد که واقعا مشکلات زناشویی دارند و به دنبال تنوع طلبی نیستند؟

 این را باید دکتر بنویسد که این آقا خانمش مشکل زنانگی دارد  یا نمی‌تواند رابطه جنسی داشته باشد . این آقا می‌تواند برود و این کار را انجام بدهد.

یعنی باید طوری قانونمند بشود که هر آقایی  از سر تنوع طلبی به دنبال ازدواج موقت نرود ؟

بله همین نابسامانی خودش باعث متلاشی شدن خانواده ها شده است . هیچ زنی تحمل این چیزها را ندارد ؛ تحمل خیانت را ندارد  ؛ همان طوری که ما مردها نداریم. مرد می‌رود دنبال این کار ، خانمش می‌فهمد و به قصد انتقام گیری عین آن عمل را انجام می‌دهد.

 یا خانم طلاق می‌گیرد و یک بیوه به جامعه اضافه می‌شود . الان حدود ششصد و پنجاه هزار یا دو میلیون و پانصد هزار زن سرپرست خانوار داریم . سالی ششصد و پنجاه هزار نفر به این ها اضافه می‌شود . این شوخی نیست وخیلی مشکل است.

پس به نظر شما ازدواج موقت باید ساماندهی و قانون مند شود ؟

قانونمند هست ،  باید ساماندهی شود و فرهنگ سازی شود . یک عده از ترس فمینیست‌ها و افرادی که به ظاهر مدافع حقوق زنان هستند ، با ازدواج موقت به عنوان یک راهکار اصلی اجتماعی مخالفند . اما با فحشا موافقند . با خودفروشی و رفتارهای پرخطر خیابانی  موافقند . ولی با ازدواج موقت به عنوان یک راهکار موثر مخالفند.

اما  نگرانی بعضی از خانم های متاهل این است که شوهرانشان به خاطر هوس بازی به سراغ ازدواج موقت بروند  و چارچوب زندگی شان از هم پاشیده شود .

 وقتی ازدواج موقت ساماندهی و قانونمندشود ، دیگر هر کسی نمی‌تواند دنبال این کار برود . یعنی حتما باید پزشک  برای یک آقای متاهل بنویسدکه خانمش مشکل جنسی دارد یا آن آقا مجرد باشد .

 نه اینکه آقایان تنوع طلب  بروند دنبال ازدواج موقت  و تشنج خانوادگی ایجاد شود و به دنبال آن افت تحصیلی فرزندان ، فرار آن ها از خانه ، اعتیاد ، ازدواج های اجباری  و امثال این ها به وجود می آید که همه اینها آسیب‌های یک رابطه جنسی غیرمنطقی است که شخصی متاهل برقرار کرده است .  زن هم برای انتقام‌گیری این کار را انجام می‌دهد،  آن وقت خانواده می‌شود بلبشو و طلاق عاطفی و مصیبت های دیگر ایجاد می‌شود.

به نظر شما زنانی که به شوهرانشان خیانت می‌کنند فقط برای انتقام‌گیری است؟

یک تعدادشان بله،  اما عده ای هم به خاطر کمبودهای جنسی  و کمبود توجه است . وقتی با بی توجهی شوهر روبرو میشوند و نیازشان برآورده نمی شود ، جذب مردی می شوند که تازه از راه رسیده و به خانم توجه بیشتری می کند. اینها نتیجۀکمبود توجه است ، نتیجۀ ضعف فرهنگی است که به زن و مرد یاد نداده‌اند چه رفتاری داشته باشند.

 پس دلیل اول کاستی‌های جنسی است ودوم کمبودهای روابط جنسی و سه و چهار مسئلۀ انتقام‌جویی و مشکلات روحی و روانی است . زن می خواهد بگوید من هم هنوز قابل توجه هستم و به من توجه می شود ، این مشکلات روانی و رفتاری  برخی از خانم هایی است که خیانت می‌کنند.

آقای دکتر ، به ظاهر در قشر مردان جوان و تازه ازدواج کرده هم تا حدودی این مشکلات به وجود آمده است ، یعنی به دنبال تنوع طلبی جنسی می روند ، در عین اینکه متاهل هستند.

خوب ببینید متاسفانه این به خاطر نابسامانی اجتماعی است . وقتی پوشش زنان در خیابان طوری شده است که واقعا در اتاق خواب هم آن لباس ها را نمی پوشند ، و آن خانم با آن پوشش به خیابان می آید ، یک جوان ، متاهل هم که باشد ، وقتی این را می‌بینید با آن خوشگلی و با آن لباس و وضعیت زننده، تحریک می‌شود.

 پوشش زنان  بایدساماندهی شود .  الان در خیابان پوششهایی را می‌بیند که در سالن‌های رقص غربی نمی‌بینید، خوب وقتی یک مرد چه مجرد و چه متاهل ،آن وضعیت را می بیند ، تحریک می شود  بعد می‌رود خانه ، همسرش به خاطر کار و فشار زندگی و بچه  و مشکلات اقتصادی نمی‌تواند آن طور که باید و شاید به خودش برسد.

که باز این هم اشتباه است . باید به زنان ما آموزش داده شود که موقعی که همسرانشان می‌آیند باید به سر و وضع خود رسیدگی کنند و لباس مطلوب بپوشند .اینجا وقتی مرد می آید خانه و خانم خود را با این وضع می‌بیند و می‌رود بیرون آن تضاد را می‌بیند ، متاسفانه دچار انحراف می شود .

به نظر می آید مقداری  از نابسامانی های اخلاق جنسی
روابط جنسی تابعی است از سبک زندگی است و از آنجایی که سبک زندگی ما دچار تغییرات منحنی خیلی شیب‌دار و تندی شده ، روابط جنسی هم به عنوان یک تابع از آن دچار تغییرات عجیب و غریب شده است .
به سنین میانسالی و حتی سالمندی  رسیده است  ، یعنی ما می‌بینیم خانم های چهل ، پنجاه ساله دنبال تنوع طلبی جنسی هستند یا آقایان  در این سنین به همسرانشان خیانت می‌کنند که البته در مردها خیلی بیشتر هست تا خانم ها ، علت این اتفاق چیست ؟


می توان گفت این مشکل بیشتر در بخش  ثروتمند جامعه دیده می‌شود  و خوشبختانه زیاد به بخش فقیر و کم درآمد سرایت نکرده یا کمتر سرایت کرده است  .

یک مرد مسن و ثروتمند وقتی توجه یک دختر هفده، هجده ساله که از بچه‌ خودش کوچکتر است را به خود می بیند ،  دچار اشتباه می شود و متوجه نمی شود که این دختر به پول او توجه می کند نه به خود او ، یا خانم های مسن و پولدار که به دنبال جوان های کم درآمد و فقیر می روند و با این ها رابطه جنسی برقرار می کنند. آن جوان هم درآمدی ندارد و منتظر است این خانم یک ماشین بخرد و زیرپایش بیندازد.

الان ما  متاسفانه شاهد ظهور طبقه‌ای به نام برده‌های جنسی در جامعه هستیم که دختران پولدار به گردن و پای پسران فقیر قلاده می بندند و آن ها را مجبور به اعمال جنسی زشت و غیر اخلاقی و غیر انسانی می کنند که نه تنها با قوانین اسلامی بلکه اصلا با قوانین هیچ مذهبی و هیچ باوری  وهیچ مکتبی مطابقت ندارد  .

 همه اینها  به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و ماهواره ها بر می گردد ، این مسایل بردگی جنسی عوارض ناشی از فضای مجازی است که به وجود آمده است .بعضی از خانم های میانسال ، پسران جوان را که از بچه خودشان  هم کوچکتر است را  می‌برند  و برایشان خرج می‌کنند و با آنها رابطه برقرار می‌کنند.

آن پسر هم بردۀ این خانم مسن می شود  .  دختران جوانی هم هستند که به خاطر برآورده شدن غرایز جنسی‌ شان از میان پسران جوان و فقیر بردۀ جنسی انتخاب می کنند .

 این ها  نارسایی‌های فرهنگی جامعه است . نهادهای متولی و سازمان‌های متولی باید با سرعت وارد عمل شوند ،الان در زمینه آسیب‌های اجتماعی ، با حضور شبکه های اجتماعی  هیچ نوع مخفی‌کاری نمی‌ توان انجام داد.

یک اتفاقی ساعت نه صبح در اصفهان می‌افتد،  ساعت یازده و نیم تمام دنیا متوجه  می‌شوند ،  بنابراین الان دیگر نمی‌شود آسیب‌های اجتماعی را مخفی کرد یا انکار کرد .  مخفی کردن  آسیب‌های اجتماعی جامعه ما را به اینجا رسانده است .

 وقتی ما آمدیم گفتیم ایدز در جامعه وجود دارد ، می‌گفتند نگویید،  اشاعه فحشا می‌شود .  الان می‌گویند بگویید اما دیگر فایده‌ای ندارد .  ببینید ما باید به موقع پیشگیری  کنیم ،  پیشگیری ما ضعیف است  ، پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی ما ضعیف است ،  پیشگیری وضعی‌ مان ضعیف‌تر است و به همین دلیل ما الان مواجه با یک آشفتگی اخلاقی در جامعه شدیم که متاسفانه دودش به چشم جوانها و نوجوان‌های ما می‌رود .

گروه‌های سکس مجازی  عامل اصلی انحراف جوانان و ایجاد  گروه های همجنس گرا و دگرباشان جنسی است و از این طرف ما هیچ حرکتی نداریم .

از سال 1368 مقام معظم رهبری درباره جنگ نرم، تهدید نرم، شبیخون فرهنگی ، رخنه فرهنگی ، تهاجم فرهنگی و مهندسی فرهنگی بارها و بارها اشاراتی داشته‌اندو رهنمودهایی داده‌اند .  خوب نخبگان ما در این زمینه چه کردند؟ اگر ما از سال 68 به موضوع جنگ نرم توجه می‌کردیم و ورود شبکه‌های فضای مجازی و اینترنتی را به جامعه جدی میِ‌گرفتیم و آموزش می‌دادیم الان حال و روزمان این نبود.

شما با روش‌هایی سلبی  مثل گشت ارشاد  موافقید؟ یعنی به نظر شما تاثیرگذار است ؟

  موافقت کردن یا موافقت نکردن من تاثیری در قضیه ندارد ،  اگر کار فرهنگی نکنیم همه
متاسفانه الان 75 درصد از مردانی که به زنان خیابانی یا کارگران جنسی مراجعه می‌کنند مردان متاهل هستند. 25 درصد مجردها هستند .
کارها به دوش نیروی انتظامی ریخته می شود. ، نیروی انتظامی آخرین خاکریزاست و اگر سازمان‌های فرهنگی و متولی به وظایفشان عمل کنند ،  لزومی به دخالت نیروی انتظامی نیست.

 وقتی که مسوولین و خانواده‌ها  این آشفتگی را می‌بینند ، به چه کسی بگویند و از چه کسی بخواهند مداخله کند. تنها  نهاد موجود ، نیروی انتظامی است، می‌گویند  بیایید مداخله کنید ،  شاید بشود این درد را و این هجوم را کمی کاهش بدهیم  .دخالت آنها برخورد سلبی  است ودر زمینه مسایل فرهنگی اصلا موثر نیست  .در مسایل فرهنگی باید برخورد فرهنگی بشود .

اما وقتی که یک عده مستقیما دستور می‌گیرند که فرهنگ ایرانی و اسلامی و خانواده  را به عنوان رکن اصلی  جامعه متلاشی بکنند ،ما دیگر چه می توانیم بکنیم ؟

در باره حمایت از زنان بیوه صحبت کردید  ،گفته می شود در برخی کشورهای اروپایی وقتی یک خانم از همسرش جدا می شود ، امکانات ویژه ای به او می دهندکه بتواند بچه‌اش را بزرگ کند ، مثلا حقوقش را زیاد می کنند .  ولی اینجا هیچ حمایتی از زن بیوه و بی سرپرست نمی‌شود ، حالا این حمایتی که شما فرمودید  چه چیزی را مد نظر دارید ؟ ، منظورتان حمایت های دولتی است ؟

 اولا ما نباید بگذاریم که کسی به مرحله بیوه گی و بی سرپرستی برسد ، چون یک جای دیگر ناعلاج می‌شود.   هشتاد درصد از بیوه‌ها به خانه پدری باز نمی گردند و دوست دارند تنها زندگی کنند ،  حالا هرچند سالشان که باشد  ، ممکن است دختر ی اگر ازدواج نکند تا چهل سالگی هم خانه پدر و مادرش باشد و او را تامین کنند.

 ولی وقتی ازدواج می‌کند و می‌رود  ، یعنی از خانواده منفک شده و دیگر روی برگشت ندارد . مجبور است زندگی خصوصی و مستقل برای خودش درست کند  . خود این موقعیت  و این زن جوان تنها، یک طعمه در جامعه است .
زن بیوه در جامعه یک طعمه است . در مجلس قبلی قانونی داشتیم ،  فکر میکنم ماده 33 بود که در شناسنامه خانم ها به بیوگی ایشان اشاره نشود  که خود همین مشکل شناسنامه آسیب‌زا است .

 الان باید نمایندگان محترم مجلس، خانم‌هایی که در مجلس تشریف دارند ، باید روی این موضوع تکیه کنند و قانونی بگذرانند که ثبت احوال، ثبت طلاق در شناسنامه زنان  مطلقه را ملغی بکند  و این خودش یک مقدار آسیب را کاهش می‌دهد .

در محل کار یک خانم ، شناسنامه‌اش نشان‌دهنده این است که بیوه است  که این جا خانم تبدیل به یک طعمه سیار می‌شود .  یا باید تن بدهد به خواسته‌های نامشروع اطرافیانش، یا هر روز یک جا عوض بکند .

  حمایت مالی هم به تنهایی درباره زنان بیوه کارساز نیست ،   چون اینها نیازهای جنسی هم دارند ،  باید امکانات ازدواج زنان بیوه فراهم بشود.

 ماهی 45 هزار تومان یا 70 هزار تومان که بهزیستی  یا کمیته امداد به زنان سرپرست خانوار می‌دهد ، با این هزینه های زیاد به کجا می رسد ؟  این خانم شاید مجبور شود برای تامین خود از طریق ازدواج سفید به عنوان زن در سایه وارد زندگی یک مرد متاهل بشودو یک خانواده را متلاشی کند.

می‌بینید که نبودن سیاست‌های حمایتی چه آسیب‌هایی به جامعه می‌زند که خیلی از اینها زیرپوستی است و ملموس نیست.

شما در بارۀ علل به وجود آمدن این نوع از آسیب های اجتماعی و نابسامانی های جنسی ، مسائل اقتصادی را بیشتر موثر می دانید یا مشکلات فرهنگی را مهم تر می بینید ؟

ببینید
شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی ، سکس مجازی و روابط جنسی مجازی باعث شده است که سلیقه‌های جنسی عوض شود ؛ روابط فراخانوادگی و فرازناشویی رشد کند و خیانت ومقولاتی چون ازدواج سفیدو طلاق عاطفی وارد زندگی افراد جامعه شود .
من کسانی را که می‌خواهند هر مشکل و هر آسیبی را به اقتصاد ربط بدهند  ، قبول ندارم . ما زنانی را داشتیم که فقیر بودندو چندتا بچه داشتند و با پاکدامنی زندگی کردند ، اینکه ما بیاییم و هر مشکلی را ربط بدهیم به اقتصاد  ، این از نظر آسیب‌شناسی اجتماعی  قابل قبول نیست .

 ضعف فرهنگ و تهاجم فرهنگی اصلی‌ترین عامل است و مشکلات اقتصادی بستر آشکار ساز است . عامل نیست. توجه داشته باشید ،  عامل اصلی بروز این ناهنجاریها مشکلات فرهنگی است ،  ضعف فرهنگی است  ، کم رنگ بودن آموزش است ،  تهاجم فرهنگی ماهواره‌ها، شبکه‌ها و فضاهای مجازی و گروههای موجود در فضای مجازی است .

الان  بعضی از ثروتمندان ما هم به اعتیاد و انحرافات جنسی دچار شده اند. اینکه ما بیاییم هر چیزی را ربط بدهیم به اقتصاد  من قبول ندارم و هیچ آسیب شناس دیگری هم قبول نمی‌کند.   ضعف فرهنگ باعث ایجاد زندگی‌های موزاییکی‌ شده است .

 در حال حاضر، متوسط گفتگو در خانواده‌های ایرانی هفده دقیقه است .  به طور متوسط افراد روزانه چهار تا هشت ساعت در فضای مجازی سرگردان هستند . از وقت بچه و همسرشان می‌زنند ودر فضای مجازی وقت می گذرانند.
 متاسفانه آدم ها دچار یک سردرگمی  فرهنگی شده‌اند ،  این شلختگی فرهنگی منجر به نابسامانی شده است و سازمانهای فرهنگی متولی هم می‌خواهند با چهارتا کتاب جلوی این ها را بگیرند ، یعنی می‌خواهند با قاشق چایی جلوی یک سونامی را بگیرند . این اصلا دور از عقل و دور از منطق است .

بنابراین عزیزان باید توجه داشته باشند که حل این مشکلات باید از طریق فرهنگ‌سازی شروع شود ، با حربه‌ای که مقام معظم رهبری فرموده‌اند یعنی با مهندسی فرهنگی . باید توانایی ها و عده و عُدۀ دشمن را بسنجیم و  با ابزار و وسایل خودشان به آن هاحمله کنیم یا جواب حمله‌اشان را بدهیم .

نمی‌شود با تیر و کمان به جنگ توپ و تانک رفت. باید با توپ و تانک با توپ و تانک مبارزه کرد. با پهباد با پهباد مبارزه کرد . الان هجوم گسترده فرهنگی به سمت خانواده‌ها است ، خانواده طعمۀ اصلی دشمن است و تهدیدها به سمت خانواده‌ها است و خانواده‌ اگر ارکانش متزلزل شود ، طبعا جامعه سقوط خواهد کرد.
 
به نظرشما پس از وقوع انقلاب اسلامی ، عملکرد دولت های مختلف و نهادهای فرهنگی در این زمینه چه کاستی هایی داشته  که حالا جامعه دچار چنین مشکلاتی شده است ؟

نظام یک مسئله است ، سازمان‌های فرهنگی یک مسئلۀ دیگر است . نظام جمهوری اسلامی ایران یک قانون اساسی دارد ، رهبری دارد و همه چیز در جای خودش و با نظم و ترتیب  انجام می‌شود .

  اما بعضی از سازمان ها و نهادهای جمهوری اسلامی ، یعنی وزارت‌خانه‌ها ،آموزش و پرورش ، وزارت ارشاد اسلامی ،  صدا و سیما و رسانه‌ها  به وظایف خودشان عمل نکردند ، کارشان بیشتر به طور شعاری و نمایشی بوده کار تا زیربنایی .
 الان سی و چند سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است  ، هنوز ما بانک اطلاعات آسیب‌های اجتماعی نداریم. نمی‌دانیم واقعا چندتا معتاد داریم ؛ چه قدرکودک کار داریم ؛ چه قدر زن خودفروش داریم ؛ چندتا زن بیوه داریم .

  با این همه بودجه‌ای که بیست و دو سازمان و نهاد پیشگیری و مداخله‌گر در این زمینه دارند ، ما هنوز یک بانک اطلاعات آسیب‌های اجتماعی  نداریم.   وقتی آمار درستی نداشته باشیم ، سیاست‌گذاری درستی هم نمی‌توانیم انجام بدهیم. وقتی سیاست‌گذاری درست نباشد وظیفه هیچ سازمانی مشخص نیست  .

الان سهم آموزش و پرورش در پیشگیری‌های فرهنگی چقدر است ؟ پنج درصد ، ده درصد ، یا سهم وزارت ارشاد چقدر است ؟ سهم دانشگاه ها در پیشگیری فرهنگی چقدر است ؟ این ها باید مشخص بشود . سهم هر سازمان مشخص بشود و نظارت بر ایفای نقش ها انجام شود، تا بتوانیم قدمی برداریم  ، چون تا دو سال دیگر این هم  امکان‌پذیر نخواهد بود .
 
 
 
 
کلمات کلیدی : اخلاق جنسی+آسیبهای اجتماعی+دکتر ابهری+ازدواج موقت+تهاجم فرهنگی+سریالهای ماهواره
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۷:۴۰:۴۱
حرفهای خیلی خوبی زده شد.
ولی این چاهی است که ... (4466328) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۴۴:۰۲
من سوال دارم؛ اول اینکه کدوم گزینه از نظر شما مشروع تر هست:
1- فرزند حاصل از رابطه یک زن و یک مرد مشخص، بدون طی شدن مراحل دینی و قانونی
2- فرزند حاصل از رابطه مخفی یک مرد (شاید متاهل) ناشناس و یک زن (احتمالا" متاهل)
دوم: کدوم رابطه قبیح تر است؟
1- رابطه غیر شرعی و آشکار بین یک پسر و دختر جوان و مجرد
2- رابطه غیر شرعی و مخفی بین یک زن و مرد (با احتمال تاهل هر یک از طرفین)

جوانی (چه پسر و چه دختر) که کار نداره و خونه و ماشین نداره و... آیا حق داشتن غریزه یا وظیفه جوابگویی به غریزه اش رو نداره؟ آیا نیاز جنسی متفاوت از گرسنگی و سایر نیازهاست؟ (4466695) (alef-11)
 
Estonia
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۱:۳۸:۱۹
به آقای دکتر ابهری بگویید یه سری به کشور تاجیکستان بزنند تا در افکارشان تجدید نظر کنند . (4467789) (alef-11)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۳۵:۵۸
در کشور سوئد که آزاد ترین رابطه جنسی در آن است و همه نوع رابطه آزاد است با اختلاف بسیاری از کشورهای دیگر وجود آزار جنسی و تجاوز وجود دارد (4468265) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۳:۱۴:۰۲
اقتصاد نابود شده ایران بخاطر سیاست خارجی و اجرای طرح ریاضت کشی، باعث فشارهای شدید اقتصادی و کار زیاد والدین شده که قادر به مراقبت از فرزندان خود نیستند. و همچنین ازدواج در سنین بالا بخاطر مشکلات اقتصادی و ازدواج های بی علاقه و عشق باعث پایدار نبودن ارکان خانواده ها شده (4467908) (alef-11)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۴۰:۰۹
فشار اقتصادی باعث وجود این امر نشده است بلکه وجود مال حرام است که باعث شده ارکان خانواده خراب بشود و ازدواج ها مشکل
کسی که پول از راه حلال در بیاورد در راه درست هم خرج میکند اما کسی که پول حرام در بیاورد در راه اسراف و غلط خرج میکند در نتیجه این چشم رو هم چشمی و اسراف در ازدواج (که منشا اصلی مشکل اقتصادی ازدواج است) از همین مال حرام است که یکی با مال حرام اسراف میکند آن نفر دوم که پول حرام ندارد به دنبال او میافتد و کم میآورد و باعث میشود که ازدواج فرزندانش برایش سخت شود
(وقتی برای جهاز دختر طرف خونه اش را میفروشد و مستاجر میشود تا دختر با جهاز 130 میلیونی برود خونه اجاره ایی - حتی جهاز دخترش از زندگی خودش لوکس تر بود-) میشود مشکل ازدواج (4468271) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۳:۲۱:۳۳
ازدواج موقت هم خود باعث فساد می شود چرا که کسی حاضر به ازدواج دایمی با شخص خانم ازدواج موقت کرده. انجام نمیدهد (4467917) (alef-11)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۴۲:۱۰
اولا اینکه عده ایی سوء استفاده بکنند یک بحثه اینکه حکم باعث فساد بشه یک بحثه
دوما کی گفته کسی که ازدواج موقت کرده دیگر کسی با اون ازدواج نمیکنه
چطور دختری که چند تا دوست پسر (حتی همزمان) داشته باشه طرف سرانجام ازدواج میکنه اما اگر صیغه کرده باشه کسی با اون ازدواج نمیکنه (4468276) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۲۱:۳۰:۳۱
آیا داشتن دوست پسر یا دوست دختر همان ازدواج موقت در یک فرمت جدید نیست؟! آیا نمی توان این فرمت جدید ازدواج موقت را ضابطه مند تر کرد و آن را به رسمیت شناخت؟! (4469557) (alef-11)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۳۴:۴۹
ازدواج موقت یکی از خواصش از فریب دادن و فریب خوردن پسر و دختر جلوگیری میکند
چرا که در ازدواج موقت دیگر پسر نمیتواند به وعده ازدواج، پول دختر را فریب بدهد و از او سوء استفاده جنسی ببرد
همه چیز موقع عقد بین طرفین مشخص میشود (محدوده رابطه، پولی که دختر میگیرد، و زمانی که قرار است باهم باشند)
که این سه مورد بیشتر حربه اشخاص برای فریب طرف مقابل است (4468263) (alef-11)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۱۱:۳۳:۲۰
الف بذارید سوالاتمون رو از دکتر بپرسیم.
دکتر ابهری عزیز شما می فرمایید مردان متاهلی که تو زندگی زناشویی مشکل دارند مشکلشون با ازدواج موقت حل میشه و اینکه همجنسگرایی دلیلش سخت بودن ازدواجه!!!! لطفا توضیح بدین یک مرد همجنسگرا که زندگی متاهلیش داره از هم می پاشه و هر کاری می کنه نمیتونه با همسرش رابطه جنسی برقرار کنه ازدواج موقت چطوری میتونه کمکش کنه چون حتی با ازدواج موقت هم اون نمیتونه با اون زن رابطه جنسی برقرار کنه. اون وقت تکلیف زن اصلیش چی میشه؟ یعنی پیشنهاد شما اینه که مردان همجنسگرا با جنس مخالف ازدواج کنند بعد هم با یک زن دوم ازدواج موقت کنند مشکلشون حل میشه؟! دقیقا توضیح بدین چطوری. دو خط زیر این کامنتم توضیح بدین خیلی ازتون ممنون میشم. (4468454) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۲۱:۱۷:۳۰
مشکل کشور ما در خودی و غیرخودی کردن مردم و بویژه اندیشمندان و متفکران این کشور و به تبع آن فقدان اتاق های فکر غنی در حوزه های گوناگون است... (4469547) (alef-11)
 
خسرو سلجوقي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۷:۴۸:۴۲
راه اندازي مشاوره از طريق برنامه هاي كاربردي تلفن همراه شايد راهكشا باشد (4466333) (alef-11)
 
Estonia
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۲۶:۲۹
رابطه جنسی خارج از ازدواج یعنی زنا. چرا مسئولین و پژوهشگران از گفتن واژه "زنا" واهمه دارند؟؟ حکم زنا و زناگر در شریعت دین اسلام معلوم و مشخص است. چرا این حکم اجرا نمی شود؟؟ (4466364) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۳۹:۰۷
در رابطه جنسی دو نقش است، شما انتظار دارید تعهد از یکی را بردارید و با ترویج خطبه موقت همچنان دیگری را متعهد نگه دارید و این شدنی نیست. اکر سعی در رواج بی اعتنایی در حس خیانت را داشته باشید ار این هم بدتر خواهد شد! زنی که بی اعتنا است نسبت به چهارچوب خانواده ای دیگر، مردی که تنوع طلب است و ... اینها به شما کمک نخواهد کرد به داشتن جامعه ای با فرهنگ! ... (4466464) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۳۹:۱۴
این حکم، اما و اگرهای فراوانی دارد و هر نوع رابطه نامشروعی را با سنگسار یا حد شرعی محکوم نمی کنند.
قاضی شرایط طرفین را بررسی می کند و بعد بنا به شرایط، حکم میدهد و اکثر اینها به آن حکمی که تصور می کنید نمی رسند.
اما ریشه صدور همین حکم ها مسائلی است که به خوبی در این گزارش ذکر شد. باید مسائل را ریشه یابی کرد و صرفا دستگاه قضایی به تنهایی نمی تواند جلوی این مسائل را بگیرد خصوصا که نمی تواند اجرای حکم را اطلاع رسانی موثر کند! لذا باید ریشه ها و بسترها شناسایی شود. (4466465) (alef-11)
 
میلاد حمیدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۵۷:۴۳
همین اما و اگر های اجرای حکم و ماستمالی های اینچنینی کار را به اینجا رسانده و الا اسلام واضح گفته چه کنید. اگر فورا چند نفر اعدام شوند کسی حتی جرات نمیکند که به کسی نگاه کند تا چه رسد ... (4466876) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۴:۰۳:۵۲
جامعه ایران یه جامعه در حال گذاره. تو همچین جامعه ای ارزش های سنتی و باورهای مذهبی با واقعیت ها و سبک های زندگی جدید تداخل پیدا می کنه. طبیعتا روابط خارج از ازدواج اونقدر گسترده شده که اگه بخوان با روش شما عمل کنن باید در خوشبینانه ترین حالت حداقل 25 درصد جوان ها رو سنگسار کنن. البته این حرفم رو به معنی تایید این روابط در نظر نگیرین. فقط گفتم واقعیتیه که باید باهاش روبرو شد. زیر پوست ایران یه کشور دیگه است که شما در ظاهر نمی بینین. اگه آزادی داده بشه اون موقع می فهمین که این چیزی که الان می بینین فقط نوک کوه یخه. (4467024) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۴۲:۵۵
البته تا وقتی که دغدغه مسوئولان فرهنگی ما کنسرت و آواز فلان خواننده معاند باشه، معلومه که به این مسائل به چشم دغدغه نگاه نمی کنه! چه برسه به اینکه دنبال راهکار باشن.
تازه دنبال ولنگاری فرهنگی هم هستن.
پناه بر خدا از دست این مسئولین که متاسفانه در تمام ادوار دولتها وجود داشتند. البته بعضا خودشون هم شکار شدن تو همین مسائل و مجبور به استعفا و ...
ببینید تا کجا رسوخ انجام شده

خیلی تاسف باره (4466471) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۵۲:۴۳
این طرز قضاوت و نسخه پیچیدن برای مردم خودش یکی از ریشه‌های نا به سامانی بیشتر است. (4466719) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۴۷:۲۰
چون اصل گناه برای کسانی است که راه حلالشو بستند (4466852) (alef-2)
 
عبدالله جاسکی
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۳:۲۴:۴۷
ما بدون اینکه درد را بشناسیم فقط حسب نوشته ایشان بیاییم با ضرب وشتم وغلاظ وشداد مردم را در اجتماع آن هم در این زمینه پیجیده و فراگیر تنبیه مداوم کنیم ......صدها علت دیگر را رها کرده وناشناس گذاشته ایم ولی بیاییم دنبال معلول ایشان بدویم (4466936) (alef-2)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۲۷:۴۴
سلام با تشکر از جناب دکتر ابهری که واقعیات جامعه را گفتند
متاسفانه این بحث هیچ جایگاهی در حکومت ما ندارد و اگر هم هست د رحد رفع تکلیف هست و نظام و دولت ما چشم خود را روی این مشکل بسته است
دولت ما با همه مشکلات .. عالم کار دارد بجز بحث مسائل و مشکلات .. دو گروه یک جوانان و دوم بیوه ها (4466365) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۶:۲۷:۴۹
افرین (4467287) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۶:۳۲:۲۵
سیاست مداران ودلتمردان ما در گیر چیزهای دیگه ای هستند .من خود به چشم خویشتن دیدم که جانم میرود (4467292) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۱:۰۷:۳۹
متاسفانه نظام ما در خیلی از عرصه ها ان کارامدی مطلوب و مورد نظر را نداشته و هیچکس هم پاسخگو نیست (4467993) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۲۸:۲۹
متاسفانه تمامی صحبت های ایشان درسته. تمامش! (4466366) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۳۷:۲۴
ایشون هم جملات تکراری را بیان کردن مثل تهاجم فرهنگی (4466375) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۳۸:۲۶
شبکه ماهواره ای باعث فساد مالی شده ؟چرا این یکی ریشه اش تهاجم فرهنگی نیست ؟ (4466377) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۱۴:۳۴
جناب ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۳۸:۲۶
میتوانیم حتی اگر لفظ "تهاجم" را هم بکار نبریم کافیه که حتی فقط از دیدگاه "تأثیر" فرهنگی در دوران انفجار اطلاعات به اون نگاه کنیم ؛
نمونه اش همین موبایل های دوربین-دار که آنقدر برای جامعۀ ما (با شرایط خاص و ویژۀ فرهنگی خودمون) ناسازگاره که در نهایت مجبور شدند بدلیل سوء استفاده های فراوان و عرضه و حتی فروش فیلمهایی که بطور اتفاقی و یا عمدی گرفته شده بود ، ورود موبایل حتی توسط خود خانمها !!!! به استخر خود خانمها !!!! رو ممنوع اعلام کنند و شدیدا با اون برخورد کنند ؛
درحالیکه در جوامعی که خودشون سازندۀ موبایلهای دوربین دار هستند ، استخر و یا حتی پلاژ های آنچنانی اونها فاقد اینگونه جاذبه های فیلمبرداری مجرمانه و طبیعتا فاقد کمترین مشکل و گرفتاری ، از اخلاقی گرفته تا انتظامی و پلیسی میباشند ؛ (4466616) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۷:۳۴:۰۷
اتفاقا اینم از همون نشات میگیره (4467380) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۴۰:۲۷
مشکلات با نظریات این کارشناس کاهش نمی یابد . (4466382) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۵۳:۵۹
با سلام - صمن تایید سخنان این استاد عزیز باید اذعان نمود که جامعه ما در فساد های مختلف جنسی با حجم آتش تهیه دشمن بوسیله ماهواره و اینترنت و فضای مجازی بشدت در حال غرق شدن است و مسئولین و بزرگان دینی هم بخاطر عده ای خشکه مقدس ها و برخی از افراد جامعه در این زمینه سکوت اختیار کرده اند . اما همه بدانید و بدانیم رواج فساد و گناه در آینده باعث تباهی و سقوط جامعه خواهد شد و خداوند بلایا و گرفتاری ها سخت بر مردم فرستاده و خواهد فرستاد و در نهایت مردم در دنیا و آخرت زیان سنگینی خواهند دید و مسئولین نظام در روز قیامت بیشتر مورد مواخذه قرار خواهند گرفت . والسلام. (4466408) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۲۱:۴۴
تازه حالا دارن میرسن به حرفای آیت الله طالقانی در اوایل انقلاب (4466442) (alef-11)
 
ایده
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۴۰:۱۳
به این قسمت از نظــر دکتر توجه فرمایید :

============
" با حضور شبکه های اجتماعی هیچ نوع مخفی‌کاری نمی‌ توان انجام داد.
یک اتفاقی ساعت نه صبح در اصفهان می‌افتد، ساعت یازده و نیم تمام دنیا متوجه می‌شوند ، بنابراین الان دیگر نمی‌شود آسیب‌های اجتماعی را مخفی کرد یا انکار کرد . مخفی کردن آسیب‌های اجتماعی جامعه ما را به اینجا رسانده است ."
==========
100 در100 با نظر ایشان موافقم (4466466) (alef-11)
 
علیرضا
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۴۲:۱۷
برین از خودتون بیپرسین چه اتفاقی افتاده که اینهمه دستگاه عریض و طویل فرهنگی که به اشکال مختلف با بودجه های کلان اداره میشن نتونستن جلوی این ناهنجاریها رو بگیرن . اگر قبول کردین و خواستین بفهمین تقصیر از کجاست شاید درمانی پیدا بشه وگرنه تا وقتیکه واقعیات جامعه و نسل جوان امروز رو قبول نکنین و با برخورد جبری و سلبی بخواین فرهنگ رو درست کنین در نه تنها روی همین پاشنه میچرخه بلکه اوضاع بدتر میشه چون برخورد قهرآمیز و سلبیه شما تو این سالها نه تنها جواب نداده بلکه باعث شده این ناهنجاریها متاسفانه متاسفانه و بازهم متاسفانه به اصلی ترین رکن جامعه ما یعنی خانواده ها نفوذ کنه و بنیان خانواده ها رو ضعیف کنه و حتی از بین ببره . بازهم میگم نسل امروز ما اصلا مثل شما فکر نمیکنن.این یک واقعیته.تا وقتیکه این واقعیت رو نپذیریم نباید امیدی به پیدا کردن راه حل درست داشته باشیم
نسل جوان امروز ما بیشترشون دین گریز شدن . از خودتون بپرسین چرا دین گریز شدن؟ چکار کردین این اتفاق افتاده ؟چرا رسانه ملی در مقابل یک شبکه خارجی که سر جمع شاید 100 تا پرسنل هم نداره با اینهمه بودجه و نیروی کار دستاشو به نشانه تسلیم بالا برده؟واقعیت تلخه ولی شیوه ای که شما برای هدایت مردم و جوونا پیش گرفتین براشون هیچ جذابیتی نداره ..ازش فرارین . مسائل اقتصادی هم که دیگه نیاز به توضیح نداره همه میدونیم . خوب وقتی این شواهد و قراین رو کنار هم قرار بدیم و اینم در نظر بگیریم جوانی که از نظر اقتصادی شرایط خیلی مختصر برای ازدواج نداره و از اونطرف تحت بمباران شدیدترین محرکات جانبیه چکار باید بکنه؟ایمان هم که ضعیف باشه میشه همین اتفاقی که الان افتاده . متاسفانه رویکرد مسئولین فرهنگی از ابتدا تا الان اشتباه بوده که اگه درست بود الان جامعه به این وضع گرفتار نبود که تر و خشک باید با هم بسوزن . آقا شما هنوز سر اینکه ماشین حریم خصوصیه یا نه با هم دعوا دارین . همه چیزو سیاسی میکنین . (4466470) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۴۹:۰۱
وقتى دخالت پيش از حد در أمور شخصى باعث بيشتر شدن اين مسائل (4467730) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۴۹:۵۹
ازدواج موقت مردهاى متأهل خودش ترويج فساد است (4466480) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۰:۳۸:۰۸
ازدواج موقت به هیچ نحو عامل ترویج فساد نخواهد بود. حتی برای مردهای متأهل.
ای کاش این مسئولین یک صدم هیاهویی که برای مسائل سیاسی کردن صرف ترویج همین حکم بر زمین مانده خداوند میکردن تا شاهد این عداوت کور مردم با دین خدا نبودیم! واقعا باید افسوس خورد. (4466553) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۳۱:۲۲
خیر مرد ذاتا چند همسر است. فطرتش چند همسر است. اگر به او اجازه ندهید پنهانی همسر خواهد گزید. (4466658) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۰۲:۰۵
مرد بدلیل تفوق در قانون دنبال هوسبازی می رود و زن هم بعنوان یک انسان ناراحت شده تلافی می کند بعلاوه دختر فقیری که توسط پدرش برای هزینه تریاکش فروخته می شود انسان است. (4468220) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۹:۲۰:۱۰
مجردها چرا باید پای متاهل ها بسوزن ؟ سن ازدواج 32 سال رو رد کرده ! بهتره خانوم ها فکری برای مهریه های نجومی خودشون بکنند 1000 سکه !!! (4467554) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۱۲:۰۰
شما اصلا متن را خواندید؟
کسی ترویج ازدواج موقت مرد متاهل را نمی‎کند؛ برعکس ماجرا پسر و دختر مجردی هستند که سی سال سن دارند و معلوم نیست تا چند سال دیگر مجرد باقی بمانند. (4467670) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۳:۰۸:۳۲
ازدواج موقت یا متعه به صراحت در قرآن ذکر شده.
بنده ی خدا بهتر میفهمه یا خدا؟وقتی خدای تعالی این اجازه رو به مردها داده پس بهتره شما کاسه داغ تر از آش نشوید.
آفرینش زن و مرد کاملا با هم متفاوته.اطلاعات مذهبی خودتون رو افزایش بدهید. (4468040) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۰:۰۱:۵۱
راه حل: یا راه خدایی( بستر سازی برای ازدواج موقت و تسهیل ازدواج دائم) و یا راه شیطانی ( زنا) . (4466499) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۵۰:۴۸
حرف شما براى مردان درست است ولى ببخشيد مشكل زن چطور حل ميكنيد وقتى شوهر ماه به ماه با ايشان نزديك نمى شود اين زن چكار كنه چرا اقايان قبول ندارن كه زن هم نياز دارد (4467734) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۰:۰۳:۵۸
بیش از 70 درصد طلاق ها ریشه در مشکلات جنسی دارد???!!!! (4466500) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۳:۲۶:۲۷
بهتر بود میگفتند بیشتر مشکلات در روابط جنسی خودش رو نشون میده. زن و شوهر رابطه کلامی خوبی با هم ندارند لذا میل شون بهم کم میشه و این ضعف ارتباطی در رابطه جنسی خودش رو نشون میده. (4467921) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۰:۲۴:۰۶
بایستی سازو کار ازدواج موقت در جامعه فراهم شود زیرا دارای بستر دینی و شرعی می باشد و به هیچ وجه به انتقادهای فرهنگی و اجتماعی نیز نبایستی توجه شود. برای یکبار هم که شده اجرای دین ملاک عمل باشد. (4466532) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۴۰:۲۲
شما ازدواج موقت رو برای اقوام و خویشان درجه یک خودت که خانم هستند هم قبول داری؟ یعنی ایا حاضر هستید از خودتون شروع بفرمایید؟ ... (4467716) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۰:۳۹:۲۲
حالا کی مسووله؟ اونی که سی سال سمت داشته توی این حکومت یا من که یه وام 2 میلیونی هم بهم تعلق نمیگیره؟
جالبه واقعا! (4466555) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۰:۵۷:۵۶
بلای تمام این آسیب های اجتماعی را ، بنده فقط و فقط در مخفی کاری مسئولین نظام میدانم . حتما" مسائل و آسیبهای مختلفی در هر جامعه ای رخ میدهد لیکن در جوامع مترقی در همان نقطه اول آسیب یا آسیب ها را علنی برای مردم باز گو میکنند و از تمام دستگاه ها و افراد جامعه چاره اندیشی میخواهند که نهایتا" یا آسیب را به کل حذف میکنند و یا آسیب را با آگاهی های صحیح کم اثر میکنند .در حالیکه در کشور ایران مطرح شدن این گونه مسائل و آسیب ها ، ... تلقی شده و افراد فعال در آگاهی رسانی این معضلات ، بعضا" دچار خسارتهای جبران ناپذیری میشوند.
مهم نیست که من در چه عنوان جامعه و نظامی زندگی کنم ، مهم برای من سلامت رفتاری و اخلاقی افراد جامعه است نه عنوان جامعه. آسیب های دیگری از جنس فساد اداری که الان بیداد میکند اگر از اول اجازه داده میشد که رسانه ها و روزنامه نگارها اطلاع رسانی میکردند خدا را گواه میگرم که این اندازه فساد اداری دیده نمیشد . هنوز هم که هنوز هست نهادهای متنوعی با استفاده های فراوان بودجه ای در مسائل فرهنگی مثلا نقش آفرینی میکنند که همگان میدانند اصلا" توفیق مختصری هم نداشتند و فقط بودجه و منابع را حیف و میل میکنند. پس باید مسئولین کشور از خواب سنگین بیدار شوند و هر آسیبی را در جامعه اجازه دهند رسانه ها و افراد جامعه آزادانه پیگیری کرده و اطلاع رسانی کنند و تلویزیون ملی هم بجای تبلیغات چیپس و پفک ، به بررسی کارشناسانه این آسیب ها بپردازد تا برای همه خانواده ها این آسیب ها روشن شده و با اطمینان میگویم در مدت مشخصی ، مردم خودشان از این آسیب ها فاصله میگیرند.
الف جان خواهشا" موارد را در جهت روشنگری و ادای دین خود ، منعکس نمایید. (4466578) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۱۰:۰۴:۲۷
دولت با تامین بودجه نکردن صدا و سیما اورا مجبور به تبلیغ چیپس و پفک هم می کند اگر وقت کردید برنامه های وزین و کاربردی شبکه های مختلف مثل شبکه قرآن و افق را ببینید مشکل اینست که شبکه های بی در وپیکر مجازی فرصتی وجذابیتی برای دیدن آن برنامه ها نمی گذارد (4468307) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۰۶:۱۶
در كشور همه چيز را " تابو " قرار داده ايم
سرمان را زير برف كرده ايم تا خيلي از مسائل را نبينيم و نشنويم
صورت مسئله را پاك مي كنيم تا مسئله اي نمانده باشد
همه چيز را توطئه دشمنان و بيگانگان به شمار مي آوريم
اما غافل از اينكه صدها مشكل در زمينه فرهنگي ، اجتماعي ، اقتصادي و سياسي پنهان است !!! (4466588) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۱۱:۱۵
ازدواج موقت ترویج و ساماندهی شود (4466603) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۱۲:۲۵
با حل این موضوعات کلی از قتل و جنایت ها کم میشه . همش برای نیاز جنسی (4466609) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۷:۴۲:۱۷
همش نیاز جنسی نیست. اشباع جنسی در فضاهای مجازی کار را به هوس بازی کشانده است. (4467384) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۹:۱۷:۴۶
مهریه 1368 سکه طلا !!! کجای دینا همین چیزی هست ؟ دختران اول تکلیفشون با مهریه های نجومی رو روشن کنن (4467543) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۵۲:۰۵
چند تا دختر مهريهش ١٣٦٨ سكه ؟؟؟ (4467737) (alef-11)
 
Belgium
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۲:۳۲:۵۵
مهریه میشه 50 تا سکه 20 تا سکه چه خبره مگه. من خودم یک دختر هستم و حاضر نیستم روزی کسی رو که هر خطایی رفته و دیگه نتونم باهاش ادامه بدم با مهریه زجرکش کنم. مگر اینکه ازدواج خرید و فروشی بیش نباشد. (4467858) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۰۴:۴۰
جایی از دنیا که زن حق طلاق ندارد حق بیرون رفتن بدون اجازه مرد را ندارد و امار زنان کشته شده بدست شوهر بدلیل هوسبازی سر به فلک می زند و اغلب قاتلان هم بخشوده می شوند زیرا خانواده زن نمی تواند چند ده میلیون دستخوش به خانواده قاتل بدهد. (4468224) (alef-11)
 
همشهری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۰:۰۴:۴۰
دقبقا مشکل همبن جا هست (4467948) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۲۷:۰۰
مهم ترین اقدام برای کاهش فسادهای جنسی ترویج ازدوج مجردها از طریق کمک به هر چه زودتر به ثبات نسبی رسیدن پسرها برای اقدام به ازدواجه.با سیستم دانشگاه و سربازی زودتر از سی سالگی نمیشه ازدواج کرد.در شرایطی که هدف دشمن به فساد کشیدن جوان ها هست سربازی اجباری عملا بازي در زمین دشمن است. (4466649) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۴۰:۵۷
حدود الهی در این کشور اجرا نمیشه ووضع هر روز بدتر میشه ودزدیها وفساد بیشتر (4466689) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۱۷:۵۹
ازدواج موقت برای افراد مجرد آسان شود کلی از جنایات حل میشود (4466784) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۱۹:۵۴
با تشکر از نظرات کارشناس

ولی درباره ازدواج موقت هیچ وقت به چشم یک ازدواج رسمی و قابل قبول در جامعه حتی در دیگاه مسئولین و مردم بهش نگاه نشده و فقط در حد نظریه خوب هست و نه در عمل ...

شما الان اخبار رو بخونید متوجه میشید من چی می گم: زن صیغه ای فلان کار را کرد... زن صیغه ای ... زن صیغه ای... همیشه به این نوع ازدواج و این خانمها به چشم یک انسان محترم نگاه نشده.... انگار زن صیغه ای بودن خودش جرم است... این دیدگاه به نظرم مهمترین مشکل هست در این مساله...

من یک آقا هستم مجرد هم هستم 35 سالم هم هست ولی زن صیغه ای رو نمی فهمم مفهومش رو.. زن اگه خوبه انتخابش کن برای همه زندگیت! نه واسه چند روز ... نداری چرا می خوای یه خانم رو بدبخت کنی؟ پاتو به اندازه گلیمت دراز کن مطمئن باش در هر مرحله ای از زندگیت باشی و حالا با هر موقعیت مالی یه خانم پیدا میشه که باهات زندگی کنه ... خیلی از خانمها توقعات بالایی ندارن (البته خیلی ها هم دارن ولی خب برادر شما اونا رو برای ازدواج انتخاب نکن) اینکه شما یه خانم محترم رو چند روز عقد کنی تا شرایطت بهتر بشه و یه زن باکلاس و بهتر و از طبقه اجتماعی بالاتر انتخاب کنی این یعنی چی آخه؟ اصلا درست می خوای یه خانم از یه طبقه اجتماعی بالاتر و ثروتمندتر بگیری؟ خب بگیر چرا با زندگی خانمهای مطلقه با عنوان ازدواج موقت بازی می کنی؟ (4466787) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۳۱:۰۰
فقط دغدغه شون ازدواج موقت است اونهم مردها متاهل که آماده اند برند موقت هم ازدواج کنن بعد خود این ایجاد فساد در جامعه نمی کنه یا اصلا مهم نیست این اتفاق (4466808) (alef-2)
 
Belgium
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۲:۳۵:۴۰
ظاهرا مهم نیست. عرضه سامان دادن به جوانان متقاضی کار رو ندارن دارن با حذف صورت مسئله راهکار میدن . اقایون لطف کنن هیچ اقدامی نکنن چون تاکنون نشون داد جز خرابکاری بلد نیستن (4467860) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۳۸:۳۶
یکی از علت های مهم اینست که دختر وپسر ارتباط سالم قبل از ازدواج ندارند .که باعث می شود آشنایی برای ازدواج کم شود وآمار طلاق بخاطر شناخت کم بالا برود.
من خودم با خانواده در یک شهر بزرگ جایی را نمی توانم پیدا کنم که شاد باشد .جز رستوران وفست فود بدون موسیقی فقط غذاخوری هستند. (4466830) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۴۶:۳۲
یک پسر مجرد سی ساله هستم. تامین نشدن نیاز جنسی من تا این سن باعث شده عقده ای جنسی شوم. دچار تفکراتی شدم که قطعا زندگی پس از ازدواجم رو تحت تاثیر میزاره. (4466847) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۵۶:۵۶
ازدواج موقت برای 12 میلیون مجرد باید ساماندهی شود (4466872) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۵۷:۱۶
با سرکوب نیاز جنسی به جای نخواهید رسید (4466875) (alef-3)
 
سيد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۳:۴۴:۵۴
با عرض سلام خدمت همه دوستان و سايت الف و تشكر از اين استاد عزيز ، بنده هم به نوبه خود فرمايشات اين استاد عزيز را تائيد مي كنم ولي لازم است اين رو بگم كه اين قبيل صحبت ها رو همه مي دونند و خيلي قشنگتر تفسير هم مي كنند لذا كو راه علاج ، بله راه علاجي وجود نداره چرا كه ما انجايي كه دين خدا و قران به منفعتمان هست قبول داريم ولي جايي كه به زعم خودمان ضرر محاسبه مي كنيم رد مي كنيم .
من از خواهران عزيزم كه خودم هم خواهر دارم سوال مي كنم آيا خداوند ازدواج موقت را حلال اعلام نكرده است ؟؟؟؟؟؟؟ پس چرا شما بد مي دونيد
خداوند منان در وهله اول توصيه نمودند هركس وضع مالي يا شرايطش درست است ابتدا زن پارسا بگيرد نه صيغه .
متاسفانه الان انقدر اخاذي و كلاهبرداري از زنان شوهردار و مردان متاهل زياد شده كه قابل وصف نيست و همه در اخر منتهي شده به طلاق .
بياييد رجوع كنيد به كلام خدا (4466972) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۸:۰۳:۰۰
تو خودت حاضری با زنی که چند بار ازدواج موقت کرده ازدواج دائم کنی؟ خداوگیلی نگاه شما مردا به زنی که بیوه شده چطوریه؟
...
به جای ترویج فرهنگ حرمسرا شرایط طلاق رو راحت تر کنن تا دو نفر یکی از سر اجبار مهریه و یکی به خاطر یه لقمه نون مجبور نباشن به هر نکبتی بسوزن و بسازن. (4467432) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۴:۲۴:۰۷
یکی از راهبردهای اساسی برای کاهش آسیبهای اجتماعی، تشکیل گروهها و انجمن هایی از سوی خود افراد جامعه (مانند انجمن زنان بی سرپرست و ...) و رساندن صدای آنان به مسئولین و مشارکت آنان در شناخت مسایل و تدوین سیاستها است. در عین حال دولت نیز باید زمینه را برای شکل گیری و فعالیت چنین نهادهای اجتماعی فراهم نماید. تاکنون بیشتر راهبردهای مبارزه با آسیبهای اجتماعی، معطوف به اقدامات دولتی به معنای عام آن بوده است و نقش مکمل و تاثیرگذار نهادهای مردمی در رفع مسایل مردم نادیده انگاشته شده است. (4467056) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۶:۰۷:۱۴
دخترها دنبال یک مامن و ازدواج سالم هستند (4467247) (alef-2)
 
مهریه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۹:۳۴:۴۲
بله با 1200 سکه! (4467587) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۹:۲۱:۴۱
در ایران ازدواج شده کار تجاری میری خواستگاری میگه 600 سکه ! شکایت هم بکنه تو زندانی ، تمام کنید این مسخره بازی ها 12 میلیون مجرد داریم (4467556) (alef-3)
 
Belgium
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۲:۳۷:۱۹
ازدواج که نیست تجارته (4467862) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۰۶:۵۴
حق انسانی طلاق و بیرون رفتن از خانه را به زن بدهید. توقع جهیزیه چند ده میلیونی هم نباشید. (4468228) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۱۵:۴۵
با سلام
اسلام عزیز 1400 سال پیش برای مشکل جنسی برنامه اعلام کرده و فرموده مرد می تواند در صورت رعایت عدالت با 4 زن ازدواج کند و حتی با وجود این 4زن ازدواج موقت هم بکند . ولی قانونگذاران ما برای کسب آرای زنان طبق نظر فمینیست ها قانون ضد ازدواج مجدد وضع کردند و جامعه را به فساد و تباهی کشاندند (4467681) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۰:۴۴:۲۱
مجاز شدن گرفتن 4 زن در آن زمان یک مجوز ایجابی نیست که شما یکی را چهار تا بکنید بلکه مجوزی سلبی است که ده ها زن و کنیز را محدود به چهار کنید (4467984) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۱۳:۱۸:۲۲
نکته اول: ازدواج موقت به شیعه تعلق دارد
نکته دوم: 1400 سال پیش امثال ماری کوری و مریم میرزاخانی دانشمند، یا مرکل و انوشه انصاری و ... نبودن! 1400 سال پیش در آن نقطه کره زمین دختر زنده به گور می شد! (4468658) (alef-11)
 
مادرانه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۴۰:۵۳
گرفتن مهریه تازمانی که زن ومرد باهم زندگی می کردند هرگز باب نبود طلاق هم بسیارکم بود اما ازوقتی این مساله مطرح شدکه زنان می توانند هروقت دلشان خواست مهریه شان رابگیرند بساط سودجویی بین عده ای اززنان گسترده شد وموجب اختلاف درخانواده ها شد مهریه پشتوانه زن است برای مشکلاتی که خیلی کم پیش می آید هرکس گرفتن مهریه را درخانواده ها ترویج کرد گناه بزرگی کرده است بیاییدروی این موضوع کارکنید که زنان درصورت ازدواج مجدد یا فوت همسرمی توانندمهریه رابه اجرابگذارند.من خودم زن هستم دختر دارم اما باگرفتن مهریه تاوقتی دونفر باهم زندگی می کنندمخالفم اگر اختلافی پیش آمد واثبات شدکه مردمقصراست مهریه رادرحدتوان مرد قسط بندی کنند مردان رابرای مهریه به زندان نیندازند قانون اجرت المثل رابردارند کسی که برای خودش فرزندش غذا پخته چرابایدپول بگیرد ؟خانم میروددادگاه می گویدتحصیلات دانشگاهی دارم اجرت المثل چندبرابرمی گیرد درحالیکه مدرک سوم راهنمایی دارد بایدازخانمها مدرک تحصیلی بخواهنداگراجرت المثل تعیین می کنند .
زنان لایق وعاقل وشریف جامعه رامی سازند اگر%7 مردان جامعه ای درسطح بسیارخوب نباشند ولی %5زنان خانواده را خوب نگهبانی کنند فرزندان را خوب تربیت کنند جامعه ای خوب و سالم خواهیم داشت . (4467717) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۰۹:۰۵
تا وقتی طلاق برای مردان ساده نشد و زمان طلاق جهیزیه زن را بالانمی کشیدند کسی بفکر چاره کار نبود. وقتی قوانین یکطرفه تغییر کرد خانواده ها برای تامین امنیت دخترشان بفکر افتادند. اگر با مهریه مخالفید رسم جهیزیه و قوانین یکطرفه بنفع مرد را بردارید و مهمتر از همه چیز حق طلاق برای زن (4468230) (alef-11)
 
زارع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۵۱:۱۶
همه دنيا براش راه حل درست كرده الا ما (4467735) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۵۳:۳۹
دخترها دنبال مهریه هستند؟برو متعه بگیر (4467740) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۱:۰۱:۲۴
من دختر 35 ساله هستم مجرد مشکل مالی ندارم اگه بخوام یک ازدواج موقت با یک مرد مجرد داشته باشم ایا اون مرد به دیده احترام به من نگاه میکنه ؟ اصلا خانواده خودم می پذیرند؟ نه انگار دخترها هیچ نیاز جنسی ندارند وصرفا در قبال پول باید دنبال عقد موقت بروند و....ولی همین مرد وحتی خانواده ام هم مشکلی با دوست پسر داشتن من ندارند جالب نه ؟ (4467748) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۳:۴۳:۲۳
یکی از بزرگترین اشتباهات دستگاههای فرهنگی این بوده که فقط با امر و نهی خواسته جوانان را از فساد جنسی بترساند ولی باید گفته شود که چرا دوستی دختر و پسر و کار خلاف عرف و شرع انجام دادن بد است باید گفته شود چه انفاقاتی واسه چنین اعمالی می افتد چرا نهی شده تا طرف بخود بیاد باید ذکر شود با مثالهای عملی که این اعمال آرامش را از شما سلب میکند و باعث زندگی پایدار نخواهد شد و بعدها فقط افسوس به هماره خواهد آورد هرچند هیچ وقت نمیشود این اعمال را به صفر رساند ولی مثمر ثمر خواهد بود (4467932) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۶:۱۷:۴۰
سلام به همه، 40 ساله ام و 4 تا بچه دارم ( دختر و پسر). با تمام غیرت از راه حل خدایی استقبال میکنم هم برا پسرام و هم برا دخترام. مهم سلامت فکری و روحی بچه هام هست. باور کنیم خدا از ما پدر و مادر ها مهربون تر به حال بچه هامونه (4468079) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۶:۴۹:۱۹
بنده بعنوان يك متخصص در اين رشته، توصيه ميكنم ابن بحثها بصورت پنل، مركب از جامعه شناس، روانشناس، جرم شناس، منخصصين خانواده ، اقنصاد، و روانپزشك تشكيل شود. بنده احساس كردم بيشتر مطالب بيان شده غيرتخصصى است، و موضوع بطور جامع و عميق بررسى نشده است، زيرا يك روانپزشك هر كسى باشد است چنين بحث وسيعى در چهار چوب تخصص ايشان نمى گنجد، متشكرم (4468084) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۷:۲۸:۱۴
دوستانی که معتقد هستند که ازدواج موقت شرعی است در این صورت با توجه به اینکه عملی کاملا شرعی است ایا حاضر هستند از خانواده خود شروع کنند و این عمل شرعی را ترویج نمایند؟ ممنون خواهم شد دوستان پاسخ دهند (4468110) (alef-11)
 
بهنام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۰۶:۴۸
الف جان تشکر از اینکه مشکلات جامعه رو صریح و شفاف منعکس میکنی و تشکر ویژه از دکتر ابهری و سرکار خانم فرزانه زنگیان که مصاحبه خوبی گرفتند. امیدوارم این حرکت سایت الف نتایج مطلوبی در پی داشته باشه و توجه مسئولین جلب بشه. لااقل باب بحث ها و عملکردهای موثر و تصمیم گیری های کلان گشوده بشه. (4468227) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.