نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 433836
پایان نشست کمیسیون مشترک برجام/ بیانیه مطبوعاتی حاصل کار
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰
نشست کمیسیون مشترک برجام بعد از گذشت سه ساعت و نیم، بکار خود پایان داد.

نشست کمیسیون مشترک برجام بنا به درخواست ۲۶ آذر - ۱۶ دسامبر- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و برای بررسی نقض برجام توسط آمریکا با تمدید قانون ایسا با حضور معاونین وزرای خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک امروز دهم ژانویه در محل هتل کوبورگ وین به مدت سه ساعت برگزار شده و با صدور يك بيانيه مطبوعاتي به كار خود خاتمه داد.

از زمان اجرایی شدن برجام این دومين بار است که کمیسیون مشترک بر اساس درخواست ايران و برای رسیدگی به بدعهدي هاي آمريكا و اقدامات غیرمنطبق آن كشور با مفاد برجام تشکیل جلسه می دهد. همچنین دیروز برای نخستین بار سازوکار کارگروه اجرایی کردن لغو تحریمها که در برجام پیشبینی شده است به کار گرفته شد و نشست کارگروه با حضور هیات‌های کارشناسی از ایران و تمام دولتهای عضو برجام در وین برگزار شد.

در نشست کمیسیون مشترک علاوه بر بررسی گزارش ارائه شده توسط کارگروه کارشناسی، نمایندگان کشورمان ضمن ارائه شرحی از بدعهدی های آمریکا در یکسال اخیر، با ارائه مستندات حقوقي تمدید قانون ایسا را مغایر با تعهدات آمریکا در قالب برجام دانستند.

در ادامه، هیات آمریکایی با تاکید مجدد بر پایبندی کامل این کشور به برجام، ضمن اشاره به عدم امضای این مصوبه از سوی رییس جمهور آمریکا به عنوان یک تصمیم مهم سیاسی، و برشمردن یک سلسله از اقدامات حقوقی و اجرایی که از سوی دولت این کشور برای بی اثر کردن قانون آیسا صورت گرفته است، عنوان نمود که با اقدامات انجام شده، هیچ تاثیر عملی بر قانون مزبور مترتب نبوده و لذا نفس تصویب این قانون در کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی نماید.

در ادامه نشست، نمایندگان سایر دولتهای عضو کمیسیون با جدي قلمداد كردن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا درجهت بلااثر ماندن این قانون و شفاف سازی كامل در اين زمينه شدند به گونه اي كه هیچ ابهامی نسبت به اینکه این قانون اثری بر تجارت و همکاری با ایران ندارد باقی نماند.

در ادامه جلسه همه كشورها بر تعهد کامل خود به برجام، و ضرورت پرهیز از اقداماتی که به اجرای موثر و جامع برجام در بخش لغو تحریمها لطمه وارد آورد، تاکید كرده و بر ضرورت بی اثر ماندن قانون ایسا و نیز سایر قوانینی که به موجب برجام اجرای آنها بایستی متوقف باشد، پافشاري نمودند.

در این نشست همچنین با اغتنام فرصت و با توجه به نزدیک شدن به زمان یکسال از اجرایی شدن برجام، مروری نيز بر روند اجرای سایر بخشهای برجام از جمله کانال خرید و همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران (موضوع پیوست سوم برجام) و نحوه ارتقا و گسترش این همکاریها صورت گرفت.
 
کلمات کلیدی : کمیسیون مشترک برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۰۹:۲۲:۱۳
فکر می‌کنم کمیسیون مشترک نگرانی‌های ایران را خیلی جدی گرفت (4110715) (alef-3)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۰۹:۵۶:۱۵
خیالمان راحت شد
"روح" برجام آسیب ندید! (4110740) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته