توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472536
جانفشانی آتش‌نشان ها در عملیات بزرگ نجات
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۱
در هنگامه آتش و دود که شعله‌های سرکش در یکی از آپارتمان‌های مسکن مهر در فردوسیه شهریار زبانه می‌کشید پنجاه نفر از ساکنان مجتمع در طبقات مختلف در محاصره قرار گرفته بودند.

در میان دود غلیظی که فضای همه طبقات را پوشانده بود هیچ‌کس راه فراری نداشت و هر لحظه با پیشروی شعله‌های آتش خطر خفگی در دود و سوختن در آتش جان‌شان را تهدید می‌کرد. در این میان پنج آتش‌نشان شجاع برای نجات مردم به دل آتش زدند و پس از نجات ده‌ها تن در حال اغما راهی بیمارستان شدند اما یکی از آنها پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

به گزارش «ایران» ساعت شش و هجده دقیقه بعدازظهر یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت امدادگران سازمان آتش‌نشانی «فردوسیه»- حوالی شهریار- برای نجات جان ساکنان محاصره شده در دود و آتش به محل اعزام شدند و دقایقی بعد ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی، آتش‌نشانان شهریار را هم با چند دستگاه خودرو عملیاتی به محل حادثه فرستاد تا ضمن اطفای حریق به نجات ساکنان مجتمع اقدام کنند.

به گزارش سازمان آتش‌نشانی، با حضور امداگران این سازمان مشاهده شد یک مجتمع مسکونی کاملاً شعله‌ور شده و شعله‌های آتش از دهانه پنجره‌های نمای ساختمان به بیرون زبانه می‌کشید.

آتش‌نشانان بسرعت به درون ساختمان نفوذ کردند و در نخستین اقدام به یاری 50 زن و مرد و کودکی شتافتند که در محاصره قرار گرفته بودند. در این حادثه سه نفر از ساکنان مجتمع و چهار تن از امدادگران آتش‌نشانی دچار خفگی ناشی از دودزدگی شدند و همگی به بیمارستان انتقال یافتند اما یک آتش‌نشان در جریان کمک‌رسانی و نجات محاصره‌شدگان در آتش‌ جانش را از دست داد.

رئیس بیمارستان امام سجاد شهریار درباره فداکاری آتش‌نشان جان باخته و چهار همکار فداکار او که در جریان نجات محاصره‌شدگان در آتش و دود دچار مسمومیت شده‌اند، گفت: آتش‌نشان شهید داود نجاتی با دیدن چند تن که در میان دود و آتش جان‌شان در خطر قرار داشت به علت نبود ماسک اکسیژن و بدون وجود چنین وسیله تنفسی محافظ و بی‌آنکه تجهیزاتی داشته باشد خود را به محاصره‌شدگان رساند و چهار آتش‌‌نشان فداکار نیز به دنبالش به کانون دود و آتش نفوذ کردند. پس از نجات افراد، هر پنج آتش‌نشان بر اثر مسمومیت و گازگرفتگی از پای افتادند. آنها در حال اغما به بیمارستان انتقال یافتند که از این جمع آتش‌نشانان فداکار داود نجاتی پس از حدود یک ساعت عملیات احیای «سی‌تی‌آر» جانش را از دست داد.

رئیس بیمارستان یادآور شد: چهار آتش‌نشان فداکار دیگر و 3 مصدوم از ساکنان واحد مسکونی در بیمارستان تحت نظر قرار دارند که حال همگی‌شان مساعد است.
 
کلمات کلیدی : آتش‌نشان ، آتش سوزی، فداکاری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.