توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422937
گرما را محکم بگیرید
بخش اجتماعی الف، 21 آذر 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۴
حتما همین چند هفته قبل، خبر قطع یا افت فشار گاز در شهرهای شمالی کشور را شنیده‌اید.


به گزارش همشهری، هر سال با سردشدن هوا، مصرف گاز افزايش مي‌يابد اما براي جلوگيري از قطع گاز در نقاط مختلف كشور بايد به فكر صرفه‌جويي در مصرف اين انرژي هم باشيم. درضمن با اين صرفه‌جويي مي‌توان هزينه‌ها را هم به ميزان قابل‌توجهي كاهش داد. خب، حال چطور صرفه‌جويي كنيم؟ با راهكارهاي ساده مي‌توان باعث كاهش شديد مصرف انرژي در منازل شد. ما هم مثل شما مي‌دانيم كه بيشتر منابع انرژي در حمل‌ونقل و صنعت مورد استفاده قرار مي‌گيرد و درصد كمي از آن به مصارف خانگي اختصاص مي‌يابد اما اين موضوع دليلي براي عدم‌صرفه‌جويي در مصارف خانگي نيست. اينجا با راهكارهاي ساده اما تأثيرگذار در جلوگيري از اتلاف انرژي در فصل سرما آشنا مي‌شويد.

بيشتر گرماي توليدشده توسط وسايل گرمايشي از در، پنجره‌ها و ديگر درزهاي موجود در خانه عبور كرده و انرژي هدر مي‌رود. اين بخش، شما را با راهكار‌هاي ساده براي مبارزه با خروج گرما آشنا مي‌كند.

نخستين راهكار، درزگيري در و پنجره‌هاي خانه است. شما مي‌توانيد براي اين كار از درزگير‌هاي موجود در بازار كه قيمت چنداني هم ندارند استفاده كنيد. چسب‌هاي نواري كاغذي هم مي‌توانند به‌طور موقت كار شما را راه بيندازند.

كانال‌هاي كولر يكي از راه‌هاي مهم براي خروج گرما هستند. شما بايد دريچه‌هاي كانال‌هاي كولر را كه در داخل خانه قرار دارند به وسيله مقوا، پلاستيك يا پارچه‌هاي ضخيم بپوشانيد. بهتر است از بالاي پشت بام و داخل خود كولر هم اقدام به مسدود كردن كانال‌ها كنيد. در ابزارفروشي‌ها محصولات ويژه‌اي براي پوشاندن دريچه كولرها وجود دارد، اما از وسايل ساده داخل خانه هم مي‌توانيد براي اين كار استفاده كنيد.

استفاده از پرده‌هاي ضخيم و بلند يا زيرپرده‌اي براي پنجره‌ها هم يكي ديگر از راه‌هاي مبارزه با خروج گرما محسوب مي‌شود.

دور و اطراف چهارچوب در ورودي خانه‌تان را به دقت نگاه كنيد. معمولا يكي از جاهايي كه باعث اتلاف انرژي زياد مي‌شود همين اطراف چهارچوب‌هاست. اگر درزي وجود داشته باشد با كمي مهارت در گچكاري مي‌توانيد اين درزها را پر كنيد.

شومينه اصلا وسيله خوبي براي گرم كردن منازل نيست. اقدام به مسدود كردن دودكش شومينه، هم از داخل خانه و هم از پشت بام كنيد. اين كار در جلوگيري از اتلاف انرژي تأثير زيادي دارد.

بخاري هنوز هم يكي از وسايل گرمايشي پركاربرد در منازل محسوب مي‌شود. اگر از بخاري براي گرم كردن خانه خود استفاده مي‌كنيد خواندن اين بخش مي‌تواند براي شما مفيد و در صرفه‌جويي انرژي تأثير‌گذار باشد.

بهتر است بخاري را با فاصله از دودكش نصب كنيد. با اين كار شما مي‌توانيد با به‌كار بردن لوله بخاري بلندتر از گرماي بيشتر اين لوله براي گرم كردن خانه خود استفاده كنيد، البته بلندي لوله هم نبايد غيراستاندارد باشد. فاصله استاندارد دودكش تا دهانه بخاري بايد ۴۵سانتي‌متر از اطراف و ۷۵سانتي‌متر از بالا باشد.

يكي از اشتباهاتي كه باعث اتلاف انرژي زيادي مي‌شود تناسب نداشتن بخاري يا هر وسيله گرمايشي ديگر با اندازه خانه و اتاق‌هاست. بسيار ديده شده كه يك بخاري بزرگ در يك محيط كوچك، باعث گرماي غيرقابل تحمل شده و بعد هم در و پنجره‌ها براي متعادل كردن دماي محيط باز شده است. براي اتاق‌هاي بزرگ از بخاري بزرگ و براي اتاق‌هاي كوچك از بخاري كوچك استفاده كنيد. اين كار به ظاهر ساده تأثير زيادي در مصرف انرژي دارد.

هرگز لباس‌هاي شسته شده خود را براي خشك‌شدن روي بخاري پهن نكنيد. اين هم يك عادت بد است كه بايد اصلاح شود. اين كار باعث مصرف شديد انرژي و عدم‌گرم شدن خانه شما مي‌شود.

چرا وسايل گرمايشي همه اتاق‌هاي خانه را روشن نگه مي‌داريد؟ مثلا يك ساعت قبل از خواب، بخاري اتاق خواب خود را روشن كنيد. نيازي نيست تمام روز بخاري اتاق خواب يا اتاق‌هاي ديگري كه مورد استفاده نيستند روشن باشند.

اينجا سعي مي‌كنيم شما را با راهكارهايي درخصوص بهينه‌سازي مصرف انرژي ساختمان‌ها آشنا كنيم. شايد در ابتداي امر اين بخش براي شما كمي پرهزينه به‌نظر برسد اما با كمي تامل و يك حساب ساده متوجه مي‌شويد كه بهينه‌سازي ساختمان‌ها از نظر اقتصادي در مصرف انرژي‌هاي گران قيمت بسيار هم به‌صرفه است.

يكي از راه‌هاي خروج گرما و اتلاف انرژي، پشت‌بام‌ها هستند. ايزوگام كردن پشت‌بام، هم باعث جلوگيري از اتلاف انرژي و هم جلوگيري از نفوذ باران مي‌شود.

هنگام ساخت ساختمان سعي كنيد سراغ نما‌هاي استاندارد برويد. نما‌هاي استاندارد به‌نوعي يك عايق تأثير‌گذار براي ساختمان‌ها محسوب مي‌شوند.

شايد باورش براي شما هم سخت باشد اما مي‌توان هنگام ساخت، با حدود 500تومان به ازاي هر مترمكعب تمام ساختمان را عايق‌بندي كرد؛ پس هنگام ساخت ساختمان اين بودجه بسيار كم را براي عايق‌بندي درنظر بگيريد.

دوجداره كردن پنجره‌ها يكي ديگر از راهكار‌هاي عايق‌بندي و بهينه‌سازي‌مصرف انرژي در ساختمان‌هاست. شايد تفاوت قيمت پنجره‌هاي ساده با دوجداره بسيار زياد به‌نظر برسد اما از نظر اقتصادي به مرور زمان پنجره‌هاي دوجداره بسيار به‌صرفه‌تر هستند؛ در ضمن اين پنجره‌ها، عايق صوتي هم به‌حساب مي‌آيند. يادتان باشد كه در كلانشهرهايي مثل تهران، يكي از آلودگي‌هاي جدي، همين آلودگي صوتي است.

اگر از سيستم شوفاژ براي گرم كردن خانه استفاده مي‌كنيد حتما رادياتورهاي خانه را هواگيري كنيد.
هنگامي كه اجاق‌گاز آشپزخانه روشن است و مشغول آشپزي هستيد مي‌توانيد درجه وسايل گرمايشي را كمتر كنيد تا با گرم‌شدن بيش از حد خانه مواجه نشويد. خيلي‌ها در اين مواقع در و پنجره‌ها را باز مي‌كنند.

ميزان استفاده از آب گرم هم در اتلاف انرژي تأثيرگذار است. استحمام‌هاي طولاني باعث بيشتر كار كردن آبگرمكن‌ها و پكيج‌ها مي‌شود و گاز بيشتري مصرف خواهد شد.

درهاي برخي اتاق‌ها را كه از آنها بسيار كم استفاده مي‌كنيد مي‌توانيد در فصول سرد سال ببنديد و بگذاريد گرماي خانه فقط به نقاط حضور شما برسد. لازم نيست همه خانه را گرم نگه داريد.
کلمات کلیدی : افت فشار گاز+صرفه‌جويي+وسايل گرمايشي+هدر رفتن انرژی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.