نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506637
واکنش معاون وزیربهداشت به آگهی خون‌ فروشی و چشم‌ فروشی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۷
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آگهی‌هایی که در برخی کوچه‌ها مبنی بر خون فروشی یا چشم فروشی وجود دارد، قطعا دروغ و کلاهبرداری است، چنین پدیده‌هایی به هیچ وجه در کشور وجود ندارد و بیان آن شبیه جوک و فکاهی است.

به گزارش ایرنا محمد آقاجانی افزود: پدیده خون فروشی سالهاست در کشور منتفی شده و کنار گذاشته شده است، اهدای خون در ایران در پایگاه های سازمان انتقال خون به طور کاملا رایگان و داوطلبانه انجام می شود و سالهاست هیچ گزارشی مبنی بر خرید و فروش خون در هیچ جای کشور نداشته‌ایم.

وی گفت: البته همیشه احتمال کلاهبرداری و سوء استفاده افراد سودجو از عواطف مردم وجود دارد، ممکن است افراد شیادی باشند که با سوء استفاده از احساسات مردم به دنبال سودجویی باشند اما در هیچ یک از بیمارستانها و مراکز بهداشتی یا درمانی دولتی و خصوصی در کشور چنین پدیده ای وجود ندارد.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: متولی اهدا و تامین خون بیمارستان‌ها، سازمان انتقال خون است و این سازمان به طور رایگان خون مورد نیاز همه بیمارستان‌های دولتی و خصوصی را تامین می کند و همیشه ذخیره خونی کافی در کشور وجود دارد و هیچ نیازی به خرید و فروش خون یا تامین آن از مسیری دیگر وجود ندارد.

وی گفت: درمورد فرآورده‌های خونی به علت اینکه فرایندی برای تولید این محصولات در سازمان انتقال خون انجام می‌شود، این فرآورده‌ها بر اساس تعرفه های مصوب دولتی در اختیار بیمارستان ها قرار می‌گیرد و البته هزینه این فرآورده ها را بیمه ها پرداخت می کنند و هزینه‌ای از بیماران نیازمند به فرآورده های خونی در بیمارستانها گرفته نمی‌شود.

آقاجانی افزود: در موارد بسیار اندک و شاید انگشت شمار و استثنایی ممکن است در یک بیمارستان به علت نیاز به خون تازه برای بیمار از بستگان بیمار خواسته شود که خون اهدا کنند و این خون پس از انجام آزمایش های لازم برای فرد بیمار در آن بیمارستان استفاده شود، که در این مورد نیز خدمات کاملا رایگان است و همان طور که بیان شد، چنین مواردی بسیار استثنایی و انگشت شمار است.

معاون درمان وزیر بهداشت درباره انتشار آگهی چشم فروشی در یکی از معابر گفت: فروش چشم اصلا امکانپذیر نیست و بیان چنین موضوعی شبیه جوک و فکاهی است و اساسا پیوند چشم آن هم از فرد زنده امکانپذیر نیست و هر کس چنین ادعایی کرده، حتما یک فرد شیاد است که هیچ آشنایی با نظام سلامت ندارد و قصد شوخی داشته است.

وی افزود: در ایران و دنیا درمورد چشم فقط پیوند قرنیه وجود دارد که آن هم فقط از افراد مرگ مغزی انجام می شود، در ایران برای این کار بانک قرنیه وجود دارد و خارج از چارچوب بانک قرنیه و پیوند قرنیه از فرد دچار مرگ مغزی امکان انجام پیوند وجود ندارد.

آقاجانی گفت: نظارت ها در حوزه پیوند در ایران بسیار جدی و سختگیرانه است، پیوند عضو فقط در بیمارستان های دولتی آن هم تعداد معدود و کاملا مشخص از بین بیمارستان های دولتی انجام می شود و به هیچ وجه امکان پیوند عضو در مراکز و بیمارستان‌های غیر دولتی و به صورت زیرزمینی وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع پیوند چون بیم سوء استفاده در این حوزه وجود داشت، دو سال پیش شورای عالی پیوند به ریاست وزیر بهداشت دو تصمیم مهم گرفت،اول اینکه پیوند عضو برای افراد خارجی را در ایران ممنوع کرد و دوم اینکه انجام پیوند عضو در بیمارستان ها و مراکز خصوصی ممنوع شد، این دو تصمیم شجاعانه ای بود که در دولت یازدهم اتخاذ شد تا جلوی هر گونه دلالی و سوء استفاده از پیوند عضو در ایران گرفته شود و خوشبختانه نتیجه بخش بود.
 
کلمات کلیدی : وزیر بهداشت+خون فروشی+چشم فروشی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۷:۲۴:۲۸
همه دروغ می گن،‌ آقای معاون وزیر راست می گه (4538642) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.