توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 485532
نشست اعضاي شوراي چهارم و پنجم با شهردار پايتخت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۸
در جريان نشست اعضاي شوراي چهارم و پنجم با شهردار تهران كه عصر ديروز با حضور محمد باقر قاليباف شهردار تهران، اعضاي شوراي اسلامي شهر و 21 منتخب پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران صورت گرفت، تعدادي از اعضاي شورا و منتخبان جديد به صورت اجمالي به بيان ديدگاه‌هاي خود پرداختند و شهردار تهران نيز طي سخناني بر ضرورت انتقال تجربيات به مديريت شهري جديد تاكيد كرد. مهدي چمران، رييس شوراي اسلامي شهر تهران گفت: ضروري است در شوراها فراتر از خود شورا حركت كرده و براي آماده‌سازي زمينه خدمت بيشتر تلاش كرد. همچنين بايد ضمن اصلاح برخي قوانين و مقررات، نسبت به تدوين قوانين جديد نيز اقدام كرد.

وي با انتقاد از عدم تصويب قانون مديريت يكپارچه شهري گفت: با وجود اينكه سال‌هاي سال وعده اين قانون داده مي‌شود اما حتي در دولت نيز به تصويب نرسيد. در ادامه شايد اعضاي شوراي پنجم بايد خودشان اين طرح را تدوين كرده و به مجلس شوراي اسلامي بفرستند تا حركت ريشه‌اي و اصولي درباره شوراها شكل بگيرد.

به گزارش اعتماد، رييس شوراي اسلامي شهر تهران يادآور شد: با اين وضعيت كنوني شوراها به صورت كج‌دار و مريز حركت مي‌كنند و در بعضي موارد اختيار ندارند اما مردم از مديريت شهري انتظار دارند تا مشكلات آنها را برطرف كند و كاري به موانع قانوني ندارند.

چمران يادآور شد: مركز مطالعات شهرداري تهران در دوره سوم شوراي شهر پيش‌نويسي در اين زمينه آماده كرد و وزارت كشور در دوره چهارم اصلاحاتي بر آن وارد كرد و طرح مديريت يكپارچه شهري به دولت آمد؛ در دولت نيز پنج كميسيون تخصصي زيرنظر كميسيون زيربنايي كلانشهرها ماه‌ها روي اين موضوع بحث كردند اما وقتي به هيات دولت رسيد متاسفانه در آنجا كار متوقف شد. البته پيش‌بيني من آن بود كه وزراي دولت نخواستند دولت كوچك‌تر شود و امور محلي مردم را به دست خود مردم بسپارند. وي ابراز اميدواري كرد در دولت دوازدهم تحرك بيشتري به وجود آمده و اين لايحه مجددا كار خودش را دنبال كند.
همچنين احمد مسجدجامعي نيز در ادامه اين جلسه طي سخناني با اشاره به برگزاري 9 جلسه از سوي منتخبان شوراي پنجم تاكيد كرد: ما در اين جلسات كميسيون‌هاي متناظر را راه‌اندازي كرده‌ايم و گفت‌وگو‌ها با كميسيون‌هاي موجود شوراي شهر تهران نيز شكل گرفته است. وي در ادامه بر ضرورت استمرار گفت‌وگوها و جلسات ميان مديران اجرايي شهري و نمايندگان منتخب شوراي اسلامي شهر تهران در دوره انتقالي تاكيد كرد.

مسجد جامعي تصريح كرد: ما مي‌توانيم گزارش كاملي از شهرداري داشته باشيم چرا كه در طول اين مدت خيلي كارها صورت گرفته است؛ البته ما ناظر بر مديريت شهري هستيم و ناظر قطعا مسائلي را بيشتر برجسته مي‌كند كه به نظرش مي‌رسد نقاط ضعف باشند اما اين بدين معني نيست كه كار جدي و اساسي نشده است. وي از سامانه GIS شهرداري تهران به عنوان يك كار خوب ياد كرد و گفت: بايد اين اقدامات را ببينيم و بدانيم در چه شرايطي هستيم.

عضو شوراي اسلامي شهر تهران تاكيد كرد: گاهي در شهرداري تهران يك سري مسائل مطرح مي‌شود كه تاييد و تكذيب آن را نمي‌دانيم؛ از اين رو درخواست داريم بخشي وجود داشته باشد تا اين مسائل را به شهردار تهران منتقل كند و ما نيز از روال و قاعده مسائل مطلع شويم. مسجدجامعي در ادامه ابراز داشت: از قاليباف بابت همه تلاش‌هايي كه داشت تشكر مي‌كنم؛ يقين دارم دوره انتقال تجربه و كار نيز به نحوي انجام مي‌شود كه به بهبود وضعيت شهر تهران، ارتقاي كيفيت زندگي و انساني شدن شهر كمك كند. در طول 4 دهه بعد از انقلاب شوراها و مديران مختلفي آمدند و هر كسي قدمي برداشته و نفر بعدي اين روند را كامل كرده است اميدواريم ما نيز در جريان اين كارها و مباحث و اقدامات به نحو شايسته‌اي قرار‌گيريم تا بتوانيم قدم‌هاي بعدي را‌برداريم.  مرتضي الويري ديگر منتخب پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران نيز در اين جلسه طي سخناني گفت: در سال‌هاي گذشته اقداماتي انجام شده و ما نيز بايد براي تداوم اين كار تمهيداتي بينديشيم. در اين مسير زمان به سرعت مي‌گذرد و افق چهار سال‌هاي پيش روي ما قرار دارد. وي با تاكيد بر ضرورت وجود هم‌افزايي تصريح كرد: بايد تلاش كنيم دستاوردهاي گذشتگان را پاس بداريم و آنها را ادامه دهيم؛ زيبنده است شهردار تهران نيز در يك گزارش تصوير كلي از وضعيت شهرداري تهران و اقدامات انجام شده را به شوراي چهارم و پنجم و به مردم ارايه دهد. قطعا اين گزارش مي‌تواند مبدا و منشا چند گزارش ديگر نيز باشد كه از سوي معاونان شهرداري تهران ارايه مي‌شود.

الويري خاطرنشان ساخت: البته ما اين كار را به صورت غيررسمي شروع كرده‌ايم و تعدادي از مديران نيز براي ارايه گزارش حضور پيدا كرده‌اند. در ادامه نيز ارايه اين گزارش‌ها در دوره انتقالي مي‌تواند كمك زيادي به ما داشته باشد.

منتخب پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به برخي شايعات و مطالب مطرح شده از سوي رسانه‌ها تاكيد كرد: پيشنهاد مي‌كنم شوراي پنجم و شهردار تهران نماينده‌اي در اين موضوع تعيين كنند تا به جاي اينكه به شايعات توجه كنيم، به نماينده شهرداري مراجعه كنيم و از صحت و سقم اطلاعات مطلع شويم. وي در پايان تاكيد كرد: در تركيب 21 نفره شوراي پنجم تمامي تخصص‌هاي مختلف به توازن جمع شده است و به اندازه كافي انگيزه بين اعضا وجود دارد. اميدوارم اعضاي شوراي شهر پنجم اين امانت را به خوبي از شما تحويل بگيرند و در مسير تكميل اين مسير گام بردارند. در ادامه اين جلسه تعدادي از اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران و منتخبان پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران نيز به بيان نقطه نظرات و ديدگاه‌هاي خود براي انتقال تجريبات مديريت شهري به شوراي پنجم پرداختند.
 
کلمات کلیدی : شوراي چهارم ، شورای پنجم، شهرداری تهران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.