نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425736
عوارض فروش برق گران شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۹
معاون وزیر نیرو با اشاره به افزایش نرخ عوارض فروش برق از سه به پنج تومان به ازای هر کیلوات ساعت برای سال ۹۶، اعلام کرد: به زودی با تکمیل مراحل حقوقی،سهام مپنا و مهاب قدس به دولت باز می‌گردد.

به ‌گزارش مهر، علیرضا دائمی صبح امروز در نشستی خبری در تشریح ویژگی‌های آب و برقی لایحه برنامه ششم توسعه، گفت: افزایش مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح‌های آب و برق یکی از اولویت های برنامه ششم توسعه است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با اعلام اینکه برای ایجاد توسعه متوازن صنعت آب و برق در کل کشور افزایش مشارکت بخش خصوصی ضروری به نظر می رسد، تصریح کرد: وزارت نیرو از وزارت‌خانه‌های پیشرو در مشارکت دادن بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های صنعت آب و برق کشور بوده و در حال حاضر نیز سهم بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های مربوط به بخش برق کشور بیش از ۵۵ درصد است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در لایحه برنامه ششم بخش‌های بسیار مهمی در مورد توسعه صنعت آب و برق وجود دارد، اظهار داشت: در ماده ۴۱ این لایحه دولت متعهد شده برای مدیریت مناسب آب در بخش کشاورزی و رونق این صنعت تا پایان این برنامه اقدام به تشکیل بیش از ۱۴۰۰ تشکل آب‌بران و همچنین تغییر الگوی کشت در برخی مناطق و محدودیت توسعه کشت افقی (افزایش سطح زیرکشت) در کشور کند.

وی با بیان اینکه در ماده ۴۵ این لایحه نیز به موارد بسیار مهمی از جمله توجه به حقابه‌های زیست محیطی، تعادل بخشی به سفره‌های آب زیرزمینی، ارتقای بهره‌وری از طریق کشت محصولات کم آب‌بر و محصولاتی که ارزش صادراتی دارند و همچنین بحث‌های بسیار مهمی چون بازچرخانی آب، مدیریت آب مجازی و آب‌های نامتعارف، اشاره شده است، تبیین کرد: در جهان مسئله بازچرخانی آب از سال‌ها پیش در حال اجرا شدن بوده و امروز در برخی از کشورهای توسعه یافته بیش از ۸ بار آب بازچرخانی می‌شود و این امر توانسته تا حد بسیار زیادی به کمبود منابع آبی و مدیریت بهینه مصرف منابع آب در این کشورها کمک کند.

هدررفت ۲۵میلیارد مترمکعب آب در حوزه محصولات کشاورزی

دائمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی ما از مزرعه تا سفره مردم هدر می‌رود و این مسأله باعث هدررفت بیش از ۲۵ میلیارد مترمکعب آب در کشور می‌شود، تبیین کرد: در ماده ۱۲ لایحه برنامه ششم به بحث برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند تأکید شده و مقرر شده حدود ۱۰ درصد از ورودی صندوق توسعه ملی برای اجرای مدیریت بهره‌وری آب از جمله همین نصب کنتورهای هوشمند یا بازچرخانی آب و ... تخصیص داده شود.

معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزر نیرو با یادآوری اینکه براساس این لایحه قرار است در سال‌های آتی برای جبران کمبود آب در کشور برنامه‌ریزی‌هایی به منظور افزایش ۳۰ درصدی بهره‌وری از منابع آب و همچنین شیرین سازی آب دریاها انجام شود، تاکید کرد: براساس این لایحه و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بناست که حدود ۷۰ درصد از تأمین خدمات فنی و تجهیزات شیرین سازی آب دریاها از طریق شرکت‌های دانش بنیان انجام شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در ماده ۴۷ لایحه برنامه ششم برنامه ریزی شده که دسترسی مشترکین به سیستم فاضلاب حدود ۲۵ درصد افزایش یابد، در خصوص تغییر احتمالی تعرفه فروش آب و برق به مردم هم توضیح داد:  در این لایحه صراحتاً اشاره شده که تا افق ۱۴۰۴ باید قیمت تعرفه‌های آب و برق واقعی شده و به قیمت تمام شده برسد و همچنین راندمان نیروگاه‌ها سالانه یک درصد افزایش یابد.

این مقام مسئول با اشاره به کاهش تلفات برق کشور از ۱۵ به ۱۱ درصد در برنامه پنجم توسعه، یادآور شد: از سوی دیگر بر اساس لایحه برنامه ششم باید ایران به هاب و کانون انرژی خاورمیانه تبدیل شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سهم انرژی‌های تجدیدپذیر از کل برق تولیدی حدود ۰.۳۲ و سهم تولید پراکنده (CHP ) حدود ۱.۱۳ درصد است که بایستی براساس پیش بینی‌های لایحه به حدود ۱۵ درصد برسد، گفت: بر اساس این برنامه پیش‌بینی شده که حدود ۳ هزار میلیارد تومان از درآمدهای وزارت نیرو از محل صادرات برق به کشورهای همسایه باشد که در صورت برقراری امنیت در برخی کشورهای ناامن همسایه می‌توان شاهد ارقامی بالاتر از این میزان پیش بینی شده بود.

دائمی همچنین با اشاره به ثابت ماندت نرخ عوارش فروش آب به مردم برای سال ۹۶، تصریح کرد: اما نرخ عوارض فروش برق به مشترکان از سه تومان فعلی به پنج تومان به ازای هر کیلووات ساعت افزایش می‌یابد.

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه مراحل حقوقی بازگشت سهام مپنا و مهاب قدس به دولت و وزارت نیرو در حال انجام است، خاطرنشان کرد: به زودی با تکمیل مراحل حقوقی این واگذاری به طور کامل انجام می‌شود.
 
کلمات کلیدی : صنعت برق + نیروگاه برق + وزارت نیرو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۵:۲۳:۴۸
70% افزایش!!! رو چه حسابی! (4073097) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.