توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455139
پارس‌جنوبی اختتامیه امسال می‌شود
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
اعتماد نوشت: توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی با سرعت دنبال می‌شود به گونه‌ای که گزارش‌ها از وارد مدار شدن آخرین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ١٩، آغاز انتقال گاز سکوی فاز ٢٠ به پالایشگاه و افزایش تزریق گاز فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به روزانه ٤٦ میلیون متر مکعب حکایت دارد.

 ميدان گازي پارس جنوبي (يا گنبد شمالي در بخش قطري)، بزرگ‌ترين ميدان گازي مستقل جهان به شمار مي‌رود كه با برخورداري از ٢/٣٤ تريليون مترمكعب گاز استحصال‌پذير، نزديك به ١٩ درصد از كل ذخاير گازي جهان را در خود جاي داده است. نزديك به سه هزار و ٧٠٠ كيلومترمربع از اين ميدان مشترك، در آب‌هاي سرزميني ايران و ٦ هزار كيلومتر مربع از آن در آب‌هاي قطر واقع شده است. با توجه به عقب‌ماندگي در سال‌هاي گذشته از قطر در توليد گاز از اين ميدان، دولت يازدهم توجه ويژه‌اي به توسعه اين ميدان كرده است. اكنون توسعه فازهاي ١٧، ١٨، ١٩، ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي در اولويت كاري قرار گرفته كه البته بخش‌هايي از اين فازها تاكنون راه‌اندازي شده است.

ورود فاز ٢٠ از نيمه فروردين

در همين حال عليرضا عبادي، مجري طرح توسعه فازهاي ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي از انتقال گاز ترش غني سكوي فاز ٢٠ پارس جنوبي به پالايشگاه فازهاي ٢٠ و ٢١ در روز شنبه (٢٨ اسفندماه) خبر داده است. آن طور كه عبادي اعلام كرده، عمليات براي آغاز برداشت گاز ترش غني از سكوي فاز ٢٠ در حال انجام است و روز شنبه گاز وارد پالايشگاه مي‎شود. آذرماه ٩٥ بود كه با راه‌اندازي سكوي فاز ٢١، گاز به شبكه سراسري تزريق شد و سكوي فاز ٢١ هم كه در آذرماه نصب شده بود، ٢ هفته پيش راه‌اندازي شد. حالا با بهره‌برداري از يك رديف شيرين‌سازي پالايشگاه فازهاي٢٠ و ٢١ پارس جنوبي، شرايط براي رديف دوم شيرين‌سازي اين پالايشگاه آماده شده و تا پايان اين هفته به بهره‌برداري مي‎رسد. رديف سوم شيرين‌سازي اين فازها هم در پالايشگاه هم‌اكنون در حال فشارگيري با گاز شيرين است و در چند روز آينده با ورود گاز ترش غني سكوي فاز ٢٠، عمليات فرآورش و توليد گاز شيرين آغاز مي‌شود.

مجري طرح توسعه فازهاي ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي با بيان اينكه اكنون تيم راه‌اندازي در رديف چهارم شيرين‌سازي فازهاي٢٠ و ٢١ پارس جنوبي مستقر است تا كارهاي عملياتي اجرا و تكميل شوند، تصريح كرد: اين رديف شيرين‌سازي نيمه دوم فروردين ماه ٩٦ با گاز سكوي فاز ٢٠ به بهره‌برداري خواهد رسيد.

به گفته او، روزانه ٥/١٢ تا ١٣ ميليون مترمكعب گاز شيرين به شبكه سراسري تزريق مي‌شود و تاكنون ٥/١ ميليارد مترمكعب گاز و ٥/٢ ميليون بشكه ميعانات گازي به صورت تجمعي از مخزن فازهاي ٢٠ و ٢١ برداشت شده است. با بهره‌برداري از سكوي فاز ٢٠، توليد گاز فازهاي ٢٠ و٢١ پارس جنوبي تكميل و به ٢ ميليارد فوت مكعب معادل ٥٦ ميليون متر مكعب در روز مي‌رسد. اكنون تنها بخشي از توان فرآورشي پالايشگاه اين فازها در مدار توليد قرار دارد و با بهره‌برداري از سكوي يك ميليارد فوت مكعبي فاز ٢٠ و همچنين راه‌اندازي رديف‎هاي دوم تا چهارم شيرين‌سازي، ميزان توليدات فازهاي ٢٠ و ٢١ به طور خيره‎كننده‌اي افزايش يافته و ارز آوري قابل توجهي از محل صادرات محصولات داراي ارزش افزوده بالا از جمله ميعانات گازي حاصل مي‌شود.

٥ ميليارد و نيم توليد تجمعي فاز ١٩

حميد رضا مسعودي، مجري طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبي با اشاره به توليد تجمعي پنج ميليارد و ٥٠٠ ميليون مترمكعب گاز و هفت ميليون و ٤٠٠ هزار بشكه ميعانات گازي از اين فاز، از ورود آخرين رديف شيرين‌سازي پالايشگاه فاز ١٩ به مدار خبر داد. اين طرح توسعه‌اي با هدف استخراج و برداشت روزانه ٦/٥٦ ميليون مترمكعب گاز ترش غني از ميدان مشترك، توليد روزانه ٨٠ هزار بشكه ميعانات گازي توليد روزانه ٤٠٠ تن گوگرد، شيرين‌سازي و توليد روزانه ٥٠ ميليون مترمكعب گاز شيرين طرح‌ريزي شده است. توليد روزانه ٢٨٠٠ تن گاز مايع (LPG) با هدف صادرات و ٢٥٥٠ تن اتان با هدف تامين خوراك واحدهاي پتروشيمي نيز از ديگر اهداف اين برنامه به شمار مي‌رود. او با بيان اينكه اكنون روزانه حدود ٣٠ ميليون متر مكعب گاز شيرين به شبكه سراسري تزريق مي‌شود، اضافه كرد: انتظار مي‌رود تا پايان سال اين ميزان به حدود ٣٧ ميليون متر مكعب گاز در روز افزايش پيدا كند. همچنين حدود هفت ميليون بشكه ميعانات گازي نيز توليد شده كه از اين ميزان حدود ٦ ميليون و ٧٠٠ هزار بشكه نيز به خارج از كشور صادر شده است.

نصب در دقيقه ٩٠

مسعودي با يادآوري نصب عرشه سكوي B١٩ بر روي پايه خود در موقعيت فراساحل فاز ١٩ گفت: اين سكو تا ارديبهشت سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.

اين مقام مسوول به آغاز توليد ال پي جي، بوتان و پروپان از فاز ١٩ پارس جنوبي اشاره كرد و گفت: همچنين روزانه حدود ٧٠٠ تن ال.پي.جي در اين فاز توليد مي‌شود.

وي در تشريح فعاليت‌هاي شاخص انجام شده در طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبي، اضافه كرد: در اين طرح توسعه‌اي ٥/١٤ ميليون متر مكعب عمليات خاكبرداري و ٢ ميليون و ٩٠٠ هزار اينچ بر قطر عمليات جوشكاري انجام و ٥٥ هزارتن سازه فلزي نصب شده است.

مجري طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبي نصب ٤٩ هزار تن تجهيزات ثابت و ٧٥٠٠ كيلومتر كابل كشي را از ديگر فعاليت‌هاي شاخص فاز ١٩ اعلام كرد و گفت: در مجموع ٦١ درصد از كل فعاليت‌هاي طراحي، مهندسي، ساخت، اجرا، راه‌اندازي و بهره‌برداري از سوي پيمانكاران و مشاوران ايراني انجام شده است. همچنين ٥٥/٥٠ درصد كالاهاي مورد نياز طرح توسعه فاز ١٩ براي حمايت از سازندگان ايراني از داخل تهيه شده است.

مسعودي با بيان اينكه حفر ٢١ حلقه چاه در فاز ١٩ پارس جنوبي سبب دستيابي به ميزان گازي معادل ٢ فاز استاندارد پارس جنوبي شده است، افزود: اين در حالي است كه در ديگر فازها براي دستيابي به اين ميزان گاز بايد بيش از ٢٤ حلقه چاه حفر مي‌شد. وي از راه‌اندازي واحد ١٠٨ توليد گوگرد پالايشگاه فاز ١٩ خبر داد و گفت: به زودي اين واحد وارد مدار مي‌شود، در ضمن واحد ذخيره‌سازي ال‌پي‌جي نيز آماده شده است. اكنون خط لوله‌هاي انتقال گاز فاز ١٩ نيز به طور كامل در سرويس قرار گرفته‌اند و با اجراي ٢٣٠ كيلومتر خط لوله ٣٢ اينچ و خط لوله ٥/٤ اينچ سوار بر خط لوله ٣٢ اينچ پرونده خطوط لوله اين فاز به پايان يافته است.

پيش به سوي توسعه

محمدرضا چليپا، سرپرست طرح توسعه فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي نيز از تزريق روزانه ٤٦ ميليون متر مكعب گاز شيرين اين فازها به شبكه سراسري خبر داده است.

او با تشريح فعاليت‌هاي انجام شده در فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي، گفت: براي سكوهاي فازهاي ١٧ و ١٨، تعداد ٤٤ حلقه چاه حفر شده است. ٢ سكوي اصلي توسط شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران و ٢ سكوي اقماري توسط شركت ايزوايكو ساخته شده و هر سكو ٣/٢٨ ميليون مترمكعب گاز برداشت مي‌كند.
وي با تاكيد بر تامين ٤٧ درصدي تجهيزات از پيمانكاران داخلي، اضافه كرد: ١٠٠ درصد كار اجراي فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي شامل نصب، راه‌اندازي و بهره‌برداري با استفاده از توان داخل انجام و ١٠٠ هزار تن سازه طي اين عمليات نصب شده است. چليپا به توليدات تجمعي پالايشگاه فازهاي ١٧و ١٨ اشاره كرد و گفت: از دي ماه ٩٣ تاكنون     ١/١٦ميليارد مترمكعب گاز شيرين به شبكه سراسري تزريق شده و ١٤ ميليون بشكه ميعانات گازي و ٤٢٠ هزار تن اتان به صورت تجمعي برداشت شده است. اكنون از فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي به طور متوسط روزانه ٤٦ ميليون مترمكعب گاز شيرين به شبكه سراسري تزريق مي‌شود. اين در حالي است كه از اوايل اسفند عمليات توليد گاز از سكوي اقماري ١٧ B آخرين سكوي طرح توسعه فازهاي ١٧ و ١٨ با ظرفيت برداشت ٥٠٠ ميليون فوت مكعب گاز، آغاز شده است.
 
کلمات کلیدی : پارس‌ جنوبی + میدان گازی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.