توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435537
لوموند: ایران، ترکیه را در منطقه همسو با آمریکا می‌داند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۰
یک نشریه فرانسوی نوشت: ایران استفاده ناتو از قلمرو ترکیه را تهدید برشمرده و خواهان فاصله این کشور از آمریکا است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ نشریه «لوموند دیپلماتیک» چاپ فرانسه در شماره جدید خود در یادداشتی به روابط ایران و ترکیه پرداخته و این دو را «متحدانی با روابط نوسان دار» لقب داد.

این نشریه می‌نویسد: ایران و ترکیه بعضا باوجود رقابت و اختلاف مواضع، همواره در روابط دوجانبه واقع بینانه هستند.

بر این اساس ،وقوع بهار عربی (بیداری اسلامی) تضادهای بین این دو کشور را آشکار کرد اما سرآغاز اختلاف‌ها از بحران سوریه شروع شد.

در این بین آنکارا در زمان رویکرد روابط بدون تنش با همسایگان با دمشق روابط خوبی داشت اما تلاش ‌کرد «بشار اسد» رییس جمهور سوریه را مجبور به اصلاحات نماید و از مخالفان حکومت او طرفداری نمود.

لوموند در ادامه نوشت: ایران که تمامی سیاست‌های خاورمیانه‌اش بر مبنای سوریه است، مواضع کاملا متفاوتی اتخاذ کرد و از دولت اسد حمایت کرد و متحدان خود در لبنان همچون حزب الله و دیگر شبکه‌های خود چون شیعیان عراق و دیگر شیعیان داوطلب کشورهای دیگر را برای شرکت در محاصره حلب بسیج نمود.

ادامه این یادداشت آمده است: ایران دستکم قبل از حضور روسیه در سوریه از سپتامبر 2015 مهمترین متحد اسد شد و ترکیه نیز در حال صدور مجوز به ناتو برای استقرار سامانه‌های ضد موشکی در قلمروی خود بود که به دنبال نقض قلمروی هوایی این کشور از سوی نیروی هوایی روسیه رخ داد و البته دفاعی نیز برابر موشک‌های شلیک شده از سوریه بود. اما ایران مخالف این تصمیم‌ها بود و آن‌را «یک تهدید مستقیم» بر می‌شمرد.
 
کلمات کلیدی : لوموند+روابط ایران و ترکیه+بشار اسد+حزب الله+ محاصره حلب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.