نظر منتشر شده
۵۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444636
بی‌سابقه‌ترین گردوغبار در خوزستان/ وزیر نیرو از مردم خوزستان عذرخواهی کرد/ برق تعداد زیادی از شهرهای استان وصل شده/ استاندار: هیچ وقت این‌ میزان گردوخاک را تجربه نکرده بودیم
بخش اجتماعی الف، 23 بهمن 95
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸
به روزرسانی در ساعت ۱۷
به دنبال قطع آب و برق در خوزستان حمید چیت چیان، وزیر نیرو راهی این استان شد

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو که برای مدیریت بحران قطع برق و آب خوزستان راهی اهواز شده بود از مردم بابت مشکلاتی که طی 12 ساعت گذشته در این استان شدت گرفته بود عذرخواهی کرد.

به گزارش وزارت نیرو چیت‌چیان گفت: از مردم  تشکر می‌کنم و به دلیل مشکلاتی که تحمل‌ کرده اند عذرخواهی می‌کنم.

وزیر نیرو  از راه‌اندازی تصفیه خانه‌های آب اهواز خبر داده و گفت: در حال حاضر تصفیه خانه شماره یک و شماره 2 اهواز راه‌اندازی شده آب 90 درصد از مشترکین خوزستانی وصل شده و مشکلات شبکه سراسری حل شده است.

به گفته‌ی وزیر نیرو شرایط خاص محیطی حاکم بر استان خوزستان سبب شد تا گردو غبار همراه با رطوبت باعث خروج 5 نیروگاه این استان از مدار سراسری و قطع برق در مناطق وسیعی از استان شد.

چیت چیان افزود: از امروز صبح عملیات اجرایی برای بازگرداندن این نیروگاه‌ها از استان شد و تا کنون چهار نیروگاه وارد مدار شده و تلاش برای واردمدار شد نیروگاه پنجم ادامه دارد که این نیروگاه نیز به زودی وارد مدار خواهد شد.

وزیر نیرو با تایید این‌که هم اکنون 25 درصد از مشترکان برق همچنان با مشکل قطع برق روبرو هستند از حل مشکلا ت این گروه طی ساعت‌های آتی خبر داد.

حل بحران خوزستان در یک عملیات 6 ساعته  
آرش کردی مدیر عامل توانیر با اعلام این خبر گفت: تلاش برای کنترل و کاهش مشکلات قطع برق و آب در استان خوزستان از ساعت 4:45 دقیقه بامداد شروع شد و در مدت زمان کمتر از 6 ساعت این بحران مدیریت و برق تعداد زیادی از مشترکان این استان وصل شد.

کردی که به همراه وزیر نیرو برای مدیریت بحران قطع برق استان خوزستان به اهواز سفر کرده توضیح داد:‌ هموطنان خوزستان از ساعات اولیه بامداد امروز با اختلال در جریان برق روبرو شدند که متاسفانه با سپری شدن چند ساعت این اختلال توسعه پیدا کرد به همین دلیل وزیر نیرو برای مدیریت این بحران شخصا به استان خوزستان سفر کرد تا از نزدیک عملیات رفع بحران را مدیریت کرده و زیر نظر داشته باشد.

به گفته‌ی مدیر عامل توانیر هم اکنون در بخش وسیعی از استان خوزستان جریان آب و برق به روال معمول بازگشته و تنها اندکی از  بخش‌ها هنوز دچار مشکل هستند که تلاش برای حل این مشکلات نیز ادامه دارد.

ورود ریزگردها و گرد و خاک اگرچه خود به تنهایی یک معضل بزرگ برای سلامت مردم خوزستان به شمار می آیند؛ اما اتفاقاتی که از امروز صبح در شهر اهواز رخ داد جلوه ی دیگری از این پدیده ی مهلک بود. گرد و خاک در کنار رطوبت بالا موضوعی است که منجر به قطعی برق و به تبع آن آب در شهرهایی نظیر اهواز شده است.

برق‌دار شدن بخشي از شهر آبادان

مدیرعامل توزیع برق خوزستان از ادامه تلاش برای رفع آسیب‌های شبکه و پست‌های برق خبر داد و گفت: هم‌اکنون بخشی از شهر آبادان برق‌دار شده است.

مهندس "رضا غضنفری" مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خوزستان در گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با بیان اینکه از ساعات اولیه بامداد مطلع شدیم که ایستگاه اصلی برق 400 کیلوولت ماهشهر از مدار خارج شده و به همراه آن پست‌های فوق توزیع نیز از مدار خارج شده و شهرستان‌های ماهشهر و هندیجان و بندر امام بی برق شده‌اند، گفت: در ساعت 4.20 بامداد امروز نیز ایستگاه برق 230/400 کیلوولت علی ابن مهزیار در اهواز از مدار خارج شد و همزمان با خارج شدن این ایستگاه از مدار،‌ کلاً منطقه دشت آزادگان شامل سوسنگرد، هویزه و بستان نیز در قطعی برق قرار گرفتند.

غضنفری ادامه داد: در ساعت 6.10 بامداد نیز به دلیل مشکلی که در پست 400 کیلوولت آبادان ایجاد شد، هم‌زمان با قطع این ایستگاه دو نیروگاه خرمشهر و آبادان نیز از مدار خارج شدند و خاموشی را برای آبادان، خرمشهر، اروندکنار، شادگان و دارخوین رقم زدند.
وی با اشاره به تشکیل جلسه ستاد بحران در ساعت 6 صبح امروز در ماهشهر گفت: در این جلسه قرار شد تا کارکنان حوزه توزیع نیروی برق به کمک پرسنل انتقال نیرو به شستشوی ایستگاه‌های فوق توزیع مبادرت کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خوزستان علت خارج شدن ایستگاه‌های برق از مدار را رطوبت توأم با آلاینده‌ها اعلام کرد که بر روی ایزولاسیون شبکه قرار گرفته و باعث اتصال کوتاه خطوط و قطع ایستگاه‌های برق شده‌اند و در ادامه گفت: چندین مورد پارگی زنجیر مقره در خطوط انتقال در حواشی نیروگاه رامین نیز اتفاق افتاد که باعث خارج شدن بخشی از پست‌های فوق توزیع و انتقال از مدار شد.

وی با اشاره به اینکه هواشناسی اعلام کرده امروز به تدریج پدیده مه مرتفع خواهد شد، اظهار داشت: زمان وقوع این رویداد، رطوبت نسبی هوا در شهرستان اهواز 97 درصد و افق دید 50 متر گزارش شده و مه شدید در منطقه به‌صورت گسترده در مناطق ماهشهر، آبادان و اهواز حکمفرما بوده که سبب ایجاد این قطعی‌های مکرر شده است.

غضنفری با اشاره به تاثیر نوع ریزگردها برای وقوع این حادثه افزود: در بیشتر اوقات ریزگردهایی که شامل نمک و گوگرد با میزان چسبندگی بالا است، در زمان بروز رطوبت باعث اتصال کوتاه در مدار و قطع شبکه‌های برق می‌شود.

او با بیان این مطلب که برای جلوگیری از اینگونه قطعی‌ها در برنامه کوتاه مدت نیاز به شستشوی مقره‌ها، تجهیزات پست‌ها و شبکه است، افزود: در مراحل بعدی نیز باید نسبت به ایزولاسیون شبکه اقدام شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خوزستان در ادامه افزود: اگر این شرایط جوی‌ در خوزستان حاکم باشد از این پس نبایستی از پست‌های GIS و گازی در این منطقه استفاده شود و سیلیکون کردن خطوط انتقال و پوشش عایقی برای مقره های فوق توزیع و تجهیز صنعت برق خوزستان به سامانه‌های مقره‌شوی بخش دیگری از اقدامات برای جلوگیری از حوادث مشابه است.

وی با اشاره به اینکه شرکت توزیع نیروی برق خوزستان در مجموع از شش دستگاه "مقره‌شوی" بهره‌مند است و دو دستگاه نیز خریداری شده و بزودی تحویل خواهد شد گفت: مقره‌شوی‌های برق خوزستان با توجه به 54 هزار کیلومتر وسعت شبکه‌های برق این استان با 5 میلیون نفر جمعیت و همچنین دستگاه تولید آب مقطر از تجهیزات ضروری برای آماده نگه داشتند شبکه‌های توزیع و فوق توزیع است.

وی با بیان اینکه هم اکنون از طریق پالایشگاه آبادان بخشی از این شهر برق‌دار شده و خطوط مربوط به پمپاژ شهید کشتکار که بخش عمده‌ای از مرکز شهر و اروندکنار را آبرسانی می‌کند وصل شده است، گفت: ایستگاه‌های برق استان نیز به تدریج در مدار قرار خواهند گرفت.

تلاش گسترده برای برقراری برق 11 شهر خوزستان

مديرکل دفتر مديريت بحران و پدافند غيرعامل وزارت نیرو گفت: در زمان حاضر در 11 شهر اصلي خوزستان همچون اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، ماهشهر و ... قطع برق داريم.
مديرکل دفتر مديريت بحران و پدافند غيرعامل وزارت نیرو گفت: در زمان حاضر در 11 شهر اصلي خوزستان همچون اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، ماهشهر و ... قطع برق داريم و تلاش برای اتصال برق شهرها با بسیج همه نیروها ادامه دارد.

مهندس "ميثم جعفرزاده" در گفت‌و‌گو با پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو، با بيان اين مطلب که مهندس "حميد چيت‌چيان" وزير نيرو، صبح امروز (شنبه) براي رفع موانع احتمالي و نظارت دقيق‌تر بر روند مرتفع کردن مشکلات ايجاد شده در شبکه و پست‌هاي برق خوزستان عازم اين استان شده‌اند، گفت: در ساعت 4.30 صبح امروز بروز پديده گرد و غبار غليظ توام با مه باعث شده تا بيش از 80 درصد خطوط برق فشار قوي و به طبع آن خطوط فشار متوسط و فشار ضعيف نيز از مدار خارج شده‌اند.

وی ادامه داد: در زمان حاضر در 10 شهر اصلي خوزستان بخصوص اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، ماهشهر و ... قطع برق داريم.

وي اضافه کرد: شهر اهواز وبرخی شهرها بجز قطع برق با مشکل آب نيز مواجه است که پرسنل صنعت آب و برق خوزستان در تلاش هستند تا هر چه زودتر بتوانند مشکل برق خوزستان و برق اهواز را مرتفع کنند.

جعفرزاده با اشاره به اينکه هم اکنون وزير نيرو به همراه مديران عامل شرکت‌هاي توانير و آب و فاضلاب کشور براي بررسي و رصد دقيق مشکلات از نزديک عازم ان استان شده‌ است، افزود: به استان‌هاي معين آماده باش داده‌ايم تا بتوانيم هر چه سريع‌تر نسبت به رفع مشکل آب و برق اهواز و ساير شهرهاي استان خوزستان اقدام کنيم.


اهوازی‌ها امروز یکی از بی‌سابقه‌ترین گرد و غبار‌ها را تجربه می‌کنند. رطوبت بالای ۹۵ درصد به همراه توده‌های گرد غبار زندگی در این شهر را فلج کرده است.

رسانه‌های محلی در اهواز گزارش داده‌اند که از ۴ صبح امروز آب و برق ۱۱ شهر استان خوزستان قطع شده است.اوج بحران در شهرها و شهرستان های اهواز ، ماهشهر ، هندیجان ، آبادان ، خرمشهر ، باوی ، کارون‌ ،حمیدیه ،سوسنگرد، هویزه و شادگان است و همزمان از مرکز کشور خبر می‌رسد وزیر نیرو برای پیگیری اوضاع به خوزستان سفر کرده است. 
علاوه بر این تمامی مراکز و ادارات دولتی به همراه دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل شده است و فعالان بخش خصوصی و مغازه‌داران نیز خانه نشین شده اند.

براساس اعلام ستاد مدیریت بحران استانداری خوزستان، مدارس، ادارات و بانک ها و مراکز آموزش عالی در شهرهای اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، ماهشهر، هندیجان، هویزه، دشت آزادگان، آبادان، خرمشهر و  شادگان به علت قطعی آب و برق تعطیل هستند.

گفتنی است ساعتی قبل صدایی مهیبی از ترانس های برق مناطق مختلف اهواز شینده شد.

استاندار: هیچ وقت این‌ میزان گردوخاک را تجربه نکرده بودیم
همزمان با این بحران ستاد مدیریت بحران نیز در این استاد برگزار شد و پس از آن،غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در جمع خبرنگاران حاضر شد و اظهار کرد: شب گذشته رطوبت در اهواز به 96 درصد رسید. رطوبت بالا و توأم با آلودگی و خاک انباشته شده از طوفان و گردوخاک هفتم بهمن بر خطوط انتقال و ایستگاه‌های برق نشست و باعث شد که حالت عایق مانند در خطوط انتقال و ایستگاه‌های برق، ایجاد و این ایستگاه‌ها از مدار خارج شوند.

وی افزود: 35 هزار کیلومتر خطوط توزیع برق در خوزستان وجود دارد. امکان شست‌وشوی این خطوط در مدت کم از 8 بهمن‌ماه تاکنون امکان‌پذیر نبوده است. البته در این مدت شست‌وشو و پاکسازی ایستگاه‌ها و خطوط برق انجام می‌شد اما امروز افزایش رطوبت موجب شد تا خطوط انتقال و ایستگاه‌های برق از مدار خارج شوند به طوری که از قبل از ساعت یک بامداد امروز تقریباً تمام مناطق با قطعی برق مواجه شد.

استاندار خوزستان عنوان کرد: در 10 سال گذشته در استان مه‌گرفتی همراه با گردوخاک شدید نداشتیم. مشکلی که امروز بوجود آمد مه‌گرفتگی و افزایش رطوبت پس از طوفان گردوخاک 8 بهمن بود. این طوفان بسیار شدید بوده است و هیچ وقت این‌ میزان گردوخاک را تجربه نکرده بودیم. پس از آن بارندگی بسیار کم بود به طوری که جهت شست‌وشوی ایستگاه‌ها و خطوط انتقال برق کافی نبود.

شریعتی در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به شست‌وشو نشدن ایستگاه‌ها و خطوط انتقال برق تاکنون در اهواز و شهرستان‌های درگیر این مشکل می‌شود، بیان کرد: فقط 35 هزار کیلومتر خطوط انتقال برق در استان وجود دارد. واقعاً امکان شست‌وشوی این حجم از حدود به علت نبود امکانات وجود نداشت.

چالش قطع برق قابل پیش‌بینی نبود
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت قطعی برق در اهواز و در شهرستان‌های دیگر و مشکلات ناشی از پدیده مه‌گرفتگی قابل پیش‌بینی نبود؟، گفت: وضعیت مه‌گرفتگی پیش‌بینی شده بود اما این موضوع که چه تعداد از ایستگاه‌های برق ممکن است از مدار خارج شوند قابل پیش‌بینی نبود. عمق و وسعت مشکلات ناشی از پدیده مه‌گرفتگی نظیر قطعی برق نیز پیش‌بینی نشده بود.

استاندار خوزستان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قطعی برق و آب امروز در اهواز پیش‌بینی نشده بود؟ ‌اظهار کرد: میزان ایستگاه‌ها و خطوط انتقال برق زیاد است، بنابراین نتوانستند که از 8 بهمن تاکنون تمام خطوط انتقال برق را شست‌وشو دهند.

همچنین پیش‌بینی می‌شد که ممکن است در امروز برق برخی مناطق قطع شود اما گستردگی این مشکل قابل پیش بینی نبود. به علت قطعی برق نیروگاه‌های رامین، خرمشهر، آبادان، ماهشهر و زرگان به علت نبود مصرف از مدار خارج شدند.

شریعتی ادامه داد: با اقدامات صورت گرفته اکنون دو واحد از هر کدام از نیروگاه‌های آبادان،‌ خرمشهر و رامین وارد مدار شدند و همچنین دو ترانسفورماتور در ایستگاه آبادان وارد مدار شده و برای اهواز نیز همین کار را می‌خواهیم انجام دهیم.

وی با بیان اینکه مشکل قطعی برق در بامداد امروز باعث شد که خط 400 کیلوهرتز برق نیز در استان دچار مشکل شود، تصریح کرد: از ساعت یک بامداد درگیر این مسأله شدیم و برخی مسئولین را به محض قطعی برق فرا خواندیم. در جلسه ستاد بحران صبح امروز نیز تمام مسئولان مربوطه حضور داشتند و مقرر شد که به صورت ساعتی آخرین اقدامات هر دستگاه به معاونین من، منتقل و هر ساعت نیز جلسه‌ای نیز برای بررسی آخرین اقدامات صورت گرفته برگزار شود.

توزیع آب در شهرستان‌های خوزستان
شریعتی با اشاره به قطعی آب در اهواز برخی شهرستان‌های استان، گفت: مقرر شده است که برای مناطق حساس نظیر بیمارستان‌ها آب توزیع شود همچنین امکانات توزیع آب نیز از شهرستان‌هایی که اکنون دارای آب هستند به اهواز و سایر شهرستان‌های فاقد آب انتقال داده می‌شود تا به توزیع آب در این شهرستان‌ها کمک شود.

وی بیان کرد: اکنون دولت جهت پیگیری این مسائل و قطعی برق در اهواز و 10 شهرستان دیگر وزیر نیرو را به استان اعزام کرده و در حال حاضر وزیر نیرو جهت بررسی این وضعیت در حال سفر به استان است. در سفر هفته اخیر معاون اول ریاست جمهوری به خوزستان از آقای جهانگیری درخواست کردیم که مقره‌های برق باید به صورت "سیلیکون رابر" شوند. هر چند این موضوع هزینه نسبتاً بالایی دارد اما باید صورت بگیرد. خوشبختانه این درخواست مورد تأکید آقای جهانگیری قرار گرفت و معاون اول ریاست جمهوری به وزیر نیرو دستور دادند که مقرههای برق خوزستان باید به صورت سیلیکون رابر شود و بدون لحاظ کردن هزینه‌ها و فایده‌های آن باید برای این اقدام برنامه‌ریزی شود.

استاندار خوزستان گفت: مشکل قطعی برق از ساعت اولیه امروز، آغاز و حدود ساعت چهار صبح به اوج خود رسید. از ساعت 4.5 نیز جهت رفع دغدغه و نگرانی مردم دستور دادند تا تمام مدارس، ادارات و دانشگاه‌ها در دو نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل اعلام شوند. هر چند نظر برخی مسئولین این بود که اعلام تصمیم‌گیری برای تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در نوبت بعدازظهر به ساعات بعدی موکول شود اما نگاه مدیریتی من این بود که مشکلی برای مردم صورت نگیرد.

شریعتی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی به موقع تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات در امروز به مردم صورت گرفته است،‌ گفت: اطلاع‌رسانی به موقع به مردم در زمینه تعطیلی مدارس و ادارات اهواز و 10 شهرستان دیگر باعث شد امروز مردم کمتر از منازل خود خارج شوند، بنابراین بی‌نظمی صورت نگرفت و شهر آرام بود. خوشبختانه این کار مدیریت شد. 


رطوبت 100 درجه و هوای گرم عامل خارج شدن شبکه برق از مدار

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، گفت: رطوبت 100 درجه هوای خوزستان و ریزگردها باعث آلودگی تجهیزات صنعت برق و خارج شدن شبکه برق از مدار شده است.

هوشنگ فلاحتیان در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: از ساعت 2 بامداد امروز به دلیل رطوبت 100 درصد و ریزگردها تجهیزات شبکه‌، پست‌های برق و مقره‌هایی که روی پست‌هاست دچار آلودگی شدید و اتصال شبکه برق شده است.

وی افزود: همکاران ما در خوزستان مشغول رفع موانع هستند. وزیر نیرو به همراه معاون آبفا عازم اهواز شده و خود من الان در ایذه هستم. قرار است در ساعات آینده جلسه‌ای در اهواز تشکیل شده و از نزدیک مشکلات را مدیریت کنیم.

به گفته فلاحتیان، از سایر استان‌ها خواسته شده تجهیزات لازم را برای شست‌وشو و رفع آلودگی تأسیسات برق به خوزستان ارسال کنند. 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: تلاش ما این است که در کوتاه‌ترین زمان اتصال برق برقرار شود.

وی مشکل مهم در این رابطه را رطوبت 100 درصدی هوا و آلودگی ریزگردها ذکر کرد و در پاسخ به خبرنگار فارس که در این فصل سال چگونه رطوبت 100 درصد در خوزستان رخ داده است، گفت: متأسفانه این اتفاق افتاده، مه شدیدی در فضا حاکم است و این شرایط حتی پروازهای به خوزستان را هم به تأخیر انداخته است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ابراز امیدواری کرد تا ساعات آینده آفتاب در اهواز بزند و با کاهش رطوبت بتوان هر چه سریع‌تر مشکلات رخ داده در تأسیسات برق را رفع و اتصال برق شهرهای خوزستان را برقرار کرد.

اعتراض مردم به قطع مکرر آب و برق

مردم شهرهای مختلف خوزستان خواستار پاسخگویی دولت در خصوص علل قطع مکرر آب و برق و تعطیلی استان شدند.

قطع مکرر آب و برق و تعطیلی مدارس باعث سردرگمی مردم در شهرهای مختلف استان به ویژه کلانشهر اهواز شده است.

محمد عباسپور از شهروندان اهوازی در این باره می‌گوید: معلوم نیست در استان چه خبر است با یک باران یا مه‌گرفتگی و گرد و غبار آب و برق و تلفن قطع می‌شود.

وی افزود: چرا باید ما در استانی که مرکز تولید انرژی کشور هستیم در چنین وضعیت قرار داشته باشیم.

سعید لجمیری دیگر شهروند اهوازی نیز با انتقاد از وضعیت نامناسب زیرساخت‌ها در استان خوزستان گفت: با کمترین اتفاق در استان مردم با قطعی گسترده آب، برق و تلفن و اینترنت مواجه می‌شوند و این برای مردم مشکلات جدی ایجاد کرده است.

وی افزود: بدون اطلاع قبلی آب و برق قطع می‌شود و مردم هیچ ذخیره آبی در خانه ندارند و در واقع زندگی مردم در خانه نیز فلج شده است.

محمدرضا حلاف یکی دیگر از شهروندان اهوازی گفت: دولت برای مشکلات استان کمیته‌ای ویژه تشکیل دهد متاسفانه مدیران اجرایی استان حقیقت را به مردم نمی‌گویند.

وی افزود: تنها با گذشت چند روز از افتتاح نیروگاه‌های برق توسط معاون اول رییس جمهور برق اکثر شهرهای خوزستان با یک مه‌گرفتگی مختصر قطع شده است.

رضا محمدزاده نیز در این خصوص گفت: وضعیت فعلی استان خوزستان باعث مهاجرت مردم از این استان شده است.

وی گفت: اکثر بستگان ما در حال انتقال کار و زندگی خود به استان‌های دیگر هستند چون امیدی به حل مشکلات استان خوزستان نیست.

نماینده اهواز: سیستم‌های برق در هر کجای دنیا اگر با این وضعیت ریزگردها مواجه شوند، برق قطع می شود
علی ساری گفت: سیستم های برق در هر کجای دنیا اگر با این وضعیت ریزگردها مواجه شوند، برق قطع می شود، چون سطح عایق محفظه ها در برابر ریزگردها "کم" و در نتیجه برق قطع می شود.

علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‎وگو با میزان، با بیان اینکه قطعی برق یازده شهر خوزستان قطعا به وزارت نیرو برمی گردد ولی دلایل اصلی قطعی برق متوجه وزارت نیرو نیست اظهار کرد: به لحاظ مهندسی تحصیلات من مرتبط با همین موضوع است؛ سیستم های برق در هر کجای دنیا اگر با این وضعیت ریزگردها مواجه شوند، برق قطع می شود، چون سطح عایق محفظه ها در برابر ریزگردها "کم" و در نتیجه برق قطع می شود.

وی افزود: سوال اصلی این است که چرا ریزگردها باید در خوزستان وجود داشته باشند؛ دلیل اصلی وجود این ریزگردها پروژه های انتقال آبی است که دوستان ما به کرات آن را انجام می دهند و گوششان بدهکار نیست؛ حتی عوامل خارجی ریزگردهای خوزستان به دلیل اجرای سیاستهای انتقال آب در آن سوی مرزها و در ترکیه و عراق انجام می شود.

ساری اضافه کرد: این مشکل بارها و بارها در مجلس طرح شده، فقط طرح شدن آن کافی نیست؛ اراده ای از سوی وزارت نیرو برای حل این مشکل و توقف انتقال آب وجود ندارد؛ لذا از طریق سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح وزیر کشور، پیگیر موضوع انتقال آب خوزستان بودیم و هستیم.

این نماینده خوزستان ادامه داد: به عنوان مثال، موضوع تحقیق و تفحص انتقال آب در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح شد و دوستان ما از سمت وزارت نیرو در این جلسه شرکت کردند و دفاعیات خاصی نداشتند؛ آنها اعلام کردند که ما پیوست زیست محیطی نداریم و کار انتقال آب را غیرقانونی انجام می دهیم؛ کمیسیون کشاورزی هم در آن جلسه به نفع نمایندگان استانهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری رای داد.

ساری در پایان گفت: موضوع تحقیق و تفحص انتقال آب به صحن مجلس کشیده شد و در آینده هم در صحن علنی پیگیری می شود.
 
کلمات کلیدی : استان خوزستان + قطعی آب و برق + گرد و غبار
 
احمد شرهانی از اهواز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۴:۵۶:۲۹
روحانی و وزرایش تا برطرف شدن مشکل قطع آب و برق باید در خوزستان حاضر باشند . (4160278) (alef-13)
 
احمدی - تهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۱۹:۱۵
باید از کشور عراق به خاطر عدم انجام تعهداتش در قبال کنترل ریزگردها و انجام ندادن عملیات مالچ پاشی در بیابان هایش ، به سازمان ملل شکایت کنیم .
مدارا تا کی ؟
ما ( مردم ایران ) در بحث حفظ سلامتی هموطنانمان با هیچ کشوری شوخی نداریم (4160328) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۵۴:۴۶
آقا یا خانم احمدی عزیز از تهران، مشکل مردم ما همینه که یک عده در تهران مانند شما آدرس اشتباه می دهند.عمده این گرد و خاک ریشه داخلی دارد و از همین استان فراموش شده بر می خیزد.اگر مشکل از عراق بود تا حالا کویت پولش را داده بود چند تا پیمانکار انگلیسی و آمریکایی درستش کرده بودند. (4160500) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۵۷:۲۳
متأسفم. عراق در گرد و خاک های اتفاقات اخیر نقشی ندارد اما بهانه خوبی برای فرار مسؤولان از زیر بار مسؤولیتشان است. (4160507) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۴۲:۰۸
مردم منتظر دولت نباشن . دعا کنید باران ببارد (4160381) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۵۰:۲۲
دوست عزیز حرف عجیب نزنید اینکه چون ما در اهواز دچار مشکل هستیم پس همه باید بیایند اینجا و دچار مشکل شود حرف درستی نیست. شرایطی محیطی باعث بروز این وضعیت شده و کاریش هم نمیشه کرد طلبکار نباشیم. از دید من اون منطقه مولفه های لازم برای سکونت رو نداره. و در نهایت هم از سکنه خالی خواهد شد (4160404) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۵۳:۱۸
همه تو ایران کارشناسند تو همه مسائل مثال نظر این دوستمون (4160495) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۰:۰۵:۳۹
نظر دادن در این مورد نیاز به تحصیلات خاصی نداره یافتن محل زندگی یک مساله غریزی است ادم نگاه میکنه و نظرش رو بیان میکنه که اونجا جای زندگی نیست فکر میکنید این همه گردو خاک و...پس فردا باعث بیماری همه شما نمیشه؟بعد اصلا فرض رو بذاریم بر اینکه بیمار هم نمیشید ایا در گرما با اون اب بدی که اونجا داره و این وضعیت هوا و رطوبت و...فرقش با بدترین نقطه کره زمین چیه؟
اب مشکل
برق مشکل
هوا گردو خاکی رطوبت بالا دما بالا
اینترنت و موبایل قطع
بارون میاد هم همه میرن بیمارستان میگن مشکل تنفسی پیدا شده برا مثلا چند هزار نفر
خودتون رو گول نزنید مولفه های لازم رو برا زیست نداره
ضمنا نظرم رو بیان کردم دستور تخلیه ندادم بهتون (4160733) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۰۹:۳۳:۳۴
احسنت. واقعا به حرفت اعتقاد راسخ دارم (4161153) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۵۰:۳۳
متأسفم که در روز روشن به مردم دروغ گفته میشود.
گرد و خاک هشتم بهمن منشأ داخلی داشت و کانون آن زمینهای خشک شده بین هندیجان و ماهشهر و امیدیه است. اما به دروغ منشأ آن عراق اعلام شد.
حالا هم علت قطع برق گرد و خاک شدید اعلام شد در حالی که هیچ خبری از خاک نبود. امروز فقط هوا مه آلود بود. هیچ وقت خاک و مه همزمان روی نمی دهد.
لطفا با دروغ گفتن نمک روی زخم مردم نپاشید. (4160491) (alef-13)
 
مسعود عیسوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۸:۰۱:۰۰
اصلاً صحت نداره
امروز هیچ گرد و غباری وجود نداشت (4160604) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۲:۳۸:۵۵
حاجی گرد و خاک به مرور روی سیمها نشسته و رطوبت بالا باعث شده که رسانا بشوند و برق نتونه جریان داشته باشه به نظرت مثلا چرا باید بیان در این مورد دروغ بگن؟ یه کم ادم باید خودش فکر کنه اگر گرد و خاک و رطوبت نبوده پس چه بوده؟ خودشون از عمد قطع کردن که خود را زیر سوال ببرن؟ این مه شدید رو حضرتعالی مشاهده نکردی؟
در خوزستان گردوخاک زیاده و رطوبت هم به ماجرا اضافه شد و این اتفاق افتاد. بقیه نقاط کشور این وضعیت برقرار نیست و برقشون هم به این صورت قطع نمیشه
ضمنا فیلمش هم هست که در نیروگاه یا پست داره شدیدا جرقه میزنه
تفکر کنیم (4160877) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۷:۰۹:۲۵
اگه تو کشورهایی اروپایی از این اتفاقات میافتاد یکی استعفا میکرد
.. (4160528) (alef-11)
 
ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۸:۰۴:۵۱
صدام با حمله نظامی نتونست ۱۱ شهر خوزستان رو با هم تعطیل کنه اما دولت .... (4160609) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۴:۵۶:۵۳
روحانی کجایی دقیقا" کجایی ؟ (4160279) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۳۸:۳۶
روحانی را نمی دانم ولی رئیس محیط زیست در جشنواره فیلم فجر بود (4160372) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۲۶:۴۴
الان رطوبت صددرصدی هوا و گرد وغبار تقصیر رییس جمهوره؟این پدیده تو هر جای دنیا اتفاق بیفته برق قطع میشه .چون رطوبت و گرد وغبار با هم سبب اتصالی پستها و قطع مدار میشه.مشکل ریزگردها هم عامل اصلیش خشک شدن تالابها و خشکسالی منطقه علی الخصوص کشور عراق هست.این عامل اگر راه حل نداشته باشه تا چند سال دیگه خوزستان خالی از سکنه خواهد شد. (4160458) (alef-11)
 
دزفولی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۴:۵۸:۰۴
نماینده مردم ؛ نماینده دولت نباشد (4160281) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۱۳:۴۴
نماینده اهواز لطف کند از تهران به اهواز آمده و از اهواز اظهار نظر نماید . (4160313) (alef-11)
 
زاهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۴۳:۳۷
آقای نماینده مردم !
کجای دنیا با یه گرد و خاک آب و برق ملت قطع شده ؟! (4160386) (alef-11)
 
دیپلمات بازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۴۴:۵۸
ریزگرد هم سیاسی شده !
هر جای دنیا ریزگرد ، آبو برقو قطع میکنه ؟ (4160393) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۷:۱۵:۵۵
به سطح کیفی تجهیزات متناسب با شرایط آب و هوایی مربوطه هرچه ارزانتر نامطمین تر (4160546) (alef-11)
 
اسد
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۴:۵۹:۰۹
📢 سلام در حال حاظر حادثه ای بدتر از پلاسکو رخ داده پس چرا رسانه خاموش هستن ...
مسوولین کجان ؟!!!!
چرا کسی نمیگه ....استعفا بده
چرا جوری برخورد میشه که انگاری چیزی نشده ...
تبعیض تا کی
فکر کنید اینجا هم تهران است... (4160284) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۰۷:۲۳
اخه تهران فرق میکنه.. سیستان رو آّب برد و خوزستان را خاک ولی تهران یک ساختمان ریخت همه مردم و رسانه ها و تلگرام و ... مشغول بودند ده روز و دولت هم کلی از خجالت آنها در امد و وام داد و هزار چیز دیگه... (4160297) (alef-11)
 
صمد
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۳:۲۹:۱۶
گیلان هم زیر برف ماند. ولی دریغ از انعکاس (4160921) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۵۶:۲۷
آخه چه قدر هم استعفاء میدن حضرات ! (4160418) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۱۱:۱۵
پلاسکو توی تهران بود آخه (4160440) (alef-11)
 
راشد سعدونی / اندیمشک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۰۰:۲۶
ولنجک کجا و خوزستان کجا ؟
کجا دانند حال ما ؟!!!
الان ولنجک داره برف میاد ؟ (4160285) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۲۴:۵۱
آقای روحانی همکنون در تهران خبری نیست لطفا به خوزستان تشریف بیاورید . منتظر یاری سبزتان هستیم (4160335) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۱۸:۴۶
خوب شما هم تشريف ببر ولنجك. اگر ايراني هستي تمام ايران سراي شما است. بايد بپذيريم كه بعضي نقاط ايران از لحاظ آب و هوايي زياد مناسب زندگي نيست. (4160453) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۵۶:۴۸
آمریکایی عزیز، قبل از غارت منایع آبی ، این استان یکی از مهاجر پذیرترین مناطق کشور بود. (4160505) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۰:۲۷:۵۶
دوستی که نوشتی خوزستان مکان خوبی برای زندگی نیست شما مثل اینکه از جغرافیای خوزستان اطلاع نداری خوزستان هم دریا و ساحل داره هم رودخونه داره هم کوه و جلگه داره هم مراتع حاصلخیز داره علاوه براون مقدار زیادی نفت وگاز داره البته بهتره بگم همه اینا رو داشت چون در عرض چندسال طوری مدیریت کردند که همه اینارو داریم از دست میدیم و کسی هم جوابگو نیست این ریزگردهاهم بیشترش منشا داخلی داره از خشک کردن تالاب ها و انتقال آب باعث خشکی خاک و بلندشدن ریزگرد ها میشه (4161203) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۰۲:۴۳
توزیع امکانات در شهرهای مختلف ایران عادلانه نیست .
یه جا باید هم مونوریل داشته باشه و هم مترو
یه جا هم هفته ای 1 بار باید آب و برق اش قطع شه (4160290) (alef-13)
 
محبی از قم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۰۸:۲۷
کو مونوریل ؟
الان 10 ساله دارن میسازنش فکر کنم 20 سال دیگه طول بکشه . (4160298) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۱۶:۱۲
دل خوش به همین مقدار نباشید (4160322) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۱۳:۰۷
هر روز یک گشایش وارونه دیگر در امور کشور !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4160310) (alef-11)
 
همدانی
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۱۷:۳۵
من همدان زندگی میکنم ولی خداییش دلم برای مردم خوزستان میسوزه اصلا زندگی ندارن هیچ مسوولی ام به دادشون نمیرسه واقعا مظلومن (4160325) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۳۳:۰۹
آب و برق مشترکین استان خوزستان باید رایگان شود . (4160355) (alef-11)
 
بابک
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۴۸:۲۵
من یه تبریزیم که 12 سال در جنوب بودم
مردم جنوب واقعا مظلومند و جالب اینکه کل منابع ثروت کشور از اونجاست
رایگان کردن برخی خدمات برا ی آنها حداقل وظیفه دولته
دولت قدرنشناس مردم قدر نشناس
در تهران یه ساختمان میریزه همه از رسانه و دولت و مردم و تله گرام بسیج میشن
روزانه دهها نفر در اهواز در اثر گرد و خاک بستری میشن و میمیرن کسی ...
حقش اینه 40 میلیون نفر در تهران و اطرافش جمع بشن و زندگی کنن (چون به قول
رییس جمهور سابق نصف ثروت مملکت و تقریبا تمامی قدرت رسانه ای اونجا جمع شده) تا جای تهرانیارو تنگ کنن و ...تا دولت بفهمه تهران فقط یکی از شهرهای ایرانه (4160822) (alef-11)
 
بچه شط
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۳۷:۲۹
ابتکار ،چیت چیان استعفا استعفا (4160368) (alef-11)
 
شهروند اهوازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۵:۴۰:۴۲
تا به حال اینقدر در خوزستان نکبت و بدبختی را باهم ندیده بودم
دولت روحانی، مدیریت بحران را به معنای واقعی انجام داد!!!
لطفاً اگر نمی توانید وضع زندگی را بهتر کنید خواهشاً بدتر نکنید (4160379) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۷:۱۹:۰۱
وقتی آب را میان حوزه های آبریز جابجاکنن نتیجش همینه با چه استدلالی حق آبه خوزستان را میبرن ... (4160551) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۰۰:۳۲
اوضاع و احوال مردمی که بر روی سرمایه های خدادادی نشسته اند ! (4160423) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۰۹:۲۴
درست میشه انشاءالله (4160435) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۱۰:۲۳
دولت عراق مالچ پاشی کنه و پولش رو از طلب غرامت ایران از عراق کم کنه (4160438) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۷:۳۲:۵۷
هوا فقط مه آلود بود. هوا رو که نمیشه مالچ پاشی کرد. (4160564) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۱۴:۴۸
اصلا گرئ وغبار نبوده چرا دروغ می نویسید؟ مه بوده فقط هوا مه آلود بوده. (4160446) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۱۵:۰۴
دروغ میگن رطوبت ۹۵%
یه مه خیلی معمولی بود
اینها بامردم صادق نیستن (4160447) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۰۹:۵۹:۰۳
خب دلیل قطع برق به نظر حضرتعالی چه بوده؟ شما که کارشناسی بفرما دلیل را (4161171) (alef-11)
 
امیر
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۱۵:۵۲
رطوبت 100 درجه؟! رطوبت 100 درصد (4160450) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۲۶:۰۶
صد رحمت به مدیریت بحران پلاسکو ، الان 24 ساعته که نه برق داریم نه آب ، گرد و خاک و رطوبت هم همه را خفه کرده ، بعد حتی اخبار سراسری هم یک گزارش درست و حسابی نمی دهد ؛
انگار اینجا اصلا ایران نیست (4160457) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۳۱:۴۸
کسی در مورد تخلف وزارت نفت در خصوص خودداری از تهیه و توزیع مالچ برای انجام عملیات تثبیت خاک تحقیق می کند ؟ در شرایط اضطراری کنونی هیچ راهی غیر از مالچ پاشی در سطح بیابانهای خوزستان و ... نیست طرح های موفق سالهای دور اثبات این ادعاست. (4160467) (alef-11)
 
رامین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۳۲:۱۸
به نظر من مقصر معلومه؛ دولت قبل (4160468) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۶:۵۵:۴۸
ورود از مرحله مدیریت بحران به بحران مدیریت . اقایان به اصطلاح مسئول اگر شما کاری نکنید پلاسکو تنها خواهد سوخت ولی اگر مدیریت کنید نه تنها میسوزد بلکه فرو نشسته و دهها نفر را با خود خواهد برد اینست عاقبت تمام کارها ی شما . در باطلاقی گرفتار شده اید که ... (4160502) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۷:۲۳:۰۲
خانم ابتکار چهار سال پیش فرمودند که یک دکمه نیست فشار بدن و مسایل زیست محیطی حل بشه. زمان شش و هشت ساله نیاز هست. دستتون درد نکنه خانم ابتکار مرسی که نصف راه رو رفتید تو این چهار سال. زحماتتون مشخصه (4160555) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۲:۲۱:۲۶
اقا از این وضعیت خسته شدیم همش بخاطر اینه که اب خوزستان منتقل کردن داره تبدیل میشه به کویر نتیجش میشه ریزگرد (4160850) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۲:۲۲:۰۹
خوزستان مظلوم مردم خسته از وضعیت هیچ فریادرسی نیست ... (4160852) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۰۱:۰۰:۰۳
درود به همه هم وطنان عزیز. بنده خودم اهل شهر اهوازم از بامداد 23 بهمن بصورت مستمر بعضی از فاز های برق مجتمع مسکونی که ساکن هستیم قطع میشد ساعت 2صبح بدلیل این اختلال که درسیستم برق مجتمع بوجود اومده بود به اتفاق تعدادی از ساکنین درپارکینگ ساختمان تابلو برق را بررسی میکردیم وبدلیل قطع وصل مداوم کنتاکتورها سر وصدای زیادی میکردند وخواب از ساکنین طبقات پایینی گرفته بودند .در این مدت که ما پارکینگ ساختمان ایستاده بودیم رطوبتی که اعلام میکنند واقعا وجود نداشت اگر رطوبت بالا باشه مسلما"ما که بدون برق در داخل ساختمانها بودیم بایستی اذیت میشدیم وحتی موقعی که ساعت 3ونیم صبح برق بطور کامل قطع شد بدلیل انفجار شدیدی که رخ داد بنده خودم به داخل خیابان رفتم .اتفاقا هوا بسیا ر خوب بود فقط مقداری تازه داشت مه میگرفت اونهم با توجه به اینکه ما نزدیک رودخانه زندگی میکنیم مه غلطت بیشتری داشت این مه تا ساعت 9صبح تمام شد .اما موضوع اینست ما در سالهای گذشته هم در فصل تابستان ریزگردها خیلی شدیدتر وارد استان میشد وبعد از آن هم شرجی های نفس گیری وجود داشت. که رطوبت هوا بسیار بالاتر از چیزی که الان بیان میکنند بود چرا اونموقع برق وآب قطع نمیشد!!!!! در ضمن باید خدمت هم وطنان عزیز عرض کنم استان خوزستان یکی از محدود استانهایی است که بدلیل شرایط ویژه اقتصادی بافت جمعیتی از تمام اقوام ایرانی در خود جای داد و واقعا"از هر لحاظ شرایطی خاص خود را دارد مطمئن باشید اگر به مشکلات این استان توجه نشود حداقل نیمی از در آمد ملی کشور از بین خواهد رفت . (4160962) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
بی‌سابقه‌ترین گردوغبار در خوزستان/ وزیر نیرو از مردم خوزستان عذرخواهی کرد/ برق تعداد زیادی از شهرهای استان وصل شده/ استاندار: هیچ وقت این‌ میزان گردوخاک را تجربه نکرده بودیم
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته