توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 67282
اعزام 94 هزار نفر به حج تمتع در سال 89
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۳۲
رئيس سازمان حج و زيارت گفت: با توافقي كه با عربستان انجام شده است امسال 94 هزار نفر براي انجام اعمال حج تمتع اعزام خواهند شد.

به گزارش فارس، علي ليالي امروز در نشست خبري كه در محل سازمان حج و زيارت برگزار شد با اشاره به اينکه هنوز زمان اعزام عمره مفرده مشخص نشده است،‌ اظهار داشت: علاوه بر اعزام 94 هزار نفر براي عمره سال جاري طي يك درخواست رسمي از مسئولان عربستان خواستار افزايش ظرفيت زائران عمره شده‌ايم كه اميدواريم با اين درخواست ما موافقت شود.

وي در ادامه افزود: مسئولان امور حج و زيارت پنجم فروردين امسال براي مذاكرات با مسئولان عربستاني عازم اين كشور شدند و روز هفتم فروردين مذاكرات با وزير حج عربستان و ساير مسئولان ذيربط امور حج عربستان آغاز شد و 12 فروردين نيز اين مذاكرات به پايان رسيد كه منجر به انعقاد قرارداد حج عمره سال 89 شد.

ليالي با اشاره به رويكرد مثبت مسئولان عربستان و برخورد توأم با همراهي آنان اظهار داشت: بعد از مذاكرات و ملاقات اوليه با وزير حج در جده 5 كميته كارشناسي موضوعات تخصصي حج را با طرف‌هاي ذيربط آغاز كردند كه اين مذاكرات منجر به انعقاد 5 قرارداد فرعي نيز شد.

وي با اشاره به توافق انجام شده براي اعزام 94 هزار زائر عمره مفرده براي سال 89 اظهار اميدواري كرد با موافقت افزايش ظرفيت زائران ايراني بتوانيم امسال شاهد اعزام حدود 400 هزار نفر به حج عمره باشيم.

وي در خصوص محدوديت‌هاي زماني ايجاد شده در برگزاري عمره امسال يادآور شد: با توجه به اينكه ما شروع عمره هر ساله را در ماه ربيع شاهد بوديم و هر ساله در ماه محرم و صفر كار مقدماتي اعزام زائران عمره انجام مي‌شد اما به دلايل مختلف از جمله مشكلاتي كه در عمره سال 88 از سوي برخي مسئولان عربستاني ايجاد شد باعث ايجاد وقفه ‌3 ماهه‌اي در برنامه‌ريزي و تدارك براي اعزام زائران عمره ايراني هستيم.

ليالي ادامه داد: در مذاكرات اخير با مسئولان حج عربستان در يك فضاي دوستانه اما جدي خواستار ايجاد زمينه حضور عزتمندانه توأم با آرامش و رفاه براي زائران ايراني شديم.

وي افزود: قبل از سفر به عربستان براي آغاز مذاكرات خدمت رئيس جمهور رسيديم و نقطه نظرات ايشان را در خصوص نحوه برگزاري مراسم حج عمره امسال جويا شديم و در طول مذاكرات با مسئولان حج عربستان نيز با آقاي احمدي‌نژاد در ارتباط بوديم و بحث‌ها را پيش ‌برديم.

* اعزام زائران زن، تنها با همراهي يكي از محارم

وي در خصوص نقطه نظرات مسئولان عربستاني براي اعزام زنان به حج گفت: مسئولان حج عربستان هر ساله محدوديت اعزام زائران زن براي انجام مراسم حج را به تمام كشورهاي اسلامي ابلاغ كرد‌ه‌اند كه اين موضوع براي زائران زن ايراني تا سال گذشته با اندكي اغماض اعمال مي‌شد اما امسال در مذاكرات ما ملزم به رعايت اين موضوع شديم و در مراسم حج عمره امسال كاروان‌ها امكان اعزام زائر زن بدون همراه محرم را نخواهند داشت.

* طول سفر حج عمره امسال 10 يا 12 روز

ليالي در خصوص طول سفر حج عمره امسال گفت: سال گذشته مدت سفر عمره 12 روز بود كه براي برگزاري حج عمره امسال ما در حال بررسي نقطه نظرات مسئولان امر براي كاهش اين مدت به 10 روز هستيم اما مدت سفر عمره امسال كه آيا 10 روز يا 12 روز خواهد بود هنوز تصميم گرفته نشده و اين منوط به انجام مذاكرات و بررسي‌هاي بيشتر است و متعاقباً طول مدت قطعي آن اعلام خواهد شد.
Share/Save/Bookmark