نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478323
سیف: ارز تا پایان سال تک‌نرخی می‌شود
بخش اقتصادی الف؛ 11 خرداد 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۲
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه اصلاحات در جهت کاهش نرخ سود بانکی آغاز شده است، گفت: تک نرخی کردن ارز جزو برنامه‌های بانک مرکزی است و به احتمال زیاد تا پایان امسال انجام خواهد شد.

به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی،  ولی اله سیف با تاکید بر انجام برخی اصلاحات در نظام بانکی برای  کاهش نرخ سود، گفت: اصلاحات لازم آغاز شده و نتایج خوبی نیز حاصل شده است.

وی افزود: البته برخی به اشتباه نگرانی کاذبی درباره سیستم بانکی میان مردم ایجاد می کنند که به هیچ وجه صحیح نیست.

رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: بانک مرکزی بر همه بانک ها نظارت دارد و به مرور زمان برنامه های خود برای پایداری نظام بانکی را اجرایی خواهد کرد.

سیف با اشاره به اینکه شکل گیری موسسات غیرمجاز مربوط به گذشته است، گفت: شکل گیری این موسسات باعث بی نظمی در نظام پولی کشور و برخی سوء استفاده ها، شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با همکاری مراجع قضایی، وضعیت سپرده گذاران فرشتگان در حال تعیین تکلیف است و بانک مرکزی بر شناسایی اموال این موسسات تمرکز دارد تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد و هدف این است که اموال تثبیت شود تا بتوان از محل آن دارایی مردم را باز گرداند.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه طی شدن این فرآیند زمانبر است، گفت: کار تعیین تکلیف سپرده گذاران آغاز شده و اکنون حساب های ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون ریالی (۱۰ و ۲۰ میلیون تومانی) در دستور کار است و به تدریج ارقام بزرگتر در نوبت قرار می گیرد.

رییس شورای پول و اعتبار در ادامه درباره زمان صدور دسته چک‌های صیاد اظهارداشت: راه اندازی سامانه چکاوک از جمله اقدامات سه سال اخیر در بانک مرکزی است باعث ایجاد نظم در تبادل چک های بانکی ایجاد کرد و سرعت و دقت را در صدور چک ها بالا برد.

سیف سامانه چکاوک را عاملی برای بازگشتن اعتبار به حوزه چک عنوان کرد و افزود: یکی از مراحل تکمیل این سامانه، به امکان شناسایی چک از مبداء صدور آن به شکل الکترونیکی است که نیازمند صدور چک هایی با رعایت یک سطح استانداردهای خاص است که چاپ آن در دستور کار قرار دارد.

راه اندازی بورس ارز در اولین فرصت/تک نرخی کردن تا اخر امسال

رییس شورای پول و اعتبار درباره راه اندازی بورس ارز توضیح داد: بورس ارز می تواند به شامل دو حوزه فروش فیزیکی ارز و نیز بورس مشتقات ارزی باشد. راه اندازی بورس مشتقات ارزی در شورای عالی بورس به تصویب رسیده است و در اولین فرصت می توان آن را راه اندازی کرد.

رییس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه برای خرید و فروش ارز نیز سامانه‌ای شبیه بورس طراحی شده که البته سامانه ای بین بانکی است و بانک ها به عنوان خریداران عمده ارز و بانک مرکزی در آن حضور دارند و به زودی این سامانه نهایی می شود، درباره تک نرخی کردن ارز، گفت: این کار جزو برنامه های ما است و به احتمال زیاد تا پایان امسال انجام خواهد شد.

سیف در ادامه درباره نرخ رشد اقتصادی سال ۹۵ توضیح داد: رشد اقتصادی برای ۹ ماهه سال گذشته ۱۱.۶ درصد اعلام شده اما پیش بینی ما مبنی بر این است که این نرخ برای کل سال ۹۵ بالای ۱۰ درصد و رشد دو رقمی است.

سیف درباره پیش بینی رشد اقتصادی در سال ۹۶ گفت: از آنجا که نرخ رشد گذشته متاثر از بخش نفت بود، انتظار این است که امسال در این بخش محدودیت هایی خواهیم داشت؛ اما رشد سایر بخش های اقتصادی بویژه صنعت متحول شده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس طبق پیش بینی‌ها، رشد اقتصادی سال جاری بیش از ۶ درصد باشد ولی اجازه دهید که به مرور و با ارزیابی بخش‌های مختلف اقتصادی در این زمینه اطلاع رسانی شود.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه یکی از کارها برای کاهش منطقی نرخ سود، متناسب بودن آن با نرخ تورم است، افزود: وقتی امروز تورم در کشور تک رقمی است، نرخ سود هم باید رقمی در محدوده آن باشد و تفاوت یک تا دو درصدی قابل قبول است.
 
کلمات کلیدی : سیف+ارز تک نرخی
 
سعیدیان
Italy
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۳:۱۸:۱۲
4 ساله که داری همینو میگی !!!
شما دیگه در بانک مرکزی نخواهی بود و فرد دیگه ای ایشالا تک نرخیش میکنه. (4406048) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۴:۱۱:۴۲
دقیقا!
هر سال میگه تا پایان امسال!
ولی هرگز این کار را نخواهد کرد... چون اصل رانت واردات در ارز چند نرخی است. (4406147) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۵:۳۵:۳۱
قیمت دلار باید به قیمت واقعی 1000 تومان خود تک نرخی شود (4406389) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۴:۰۱:۳۹
آقای سیف رئیس محترم بانک مرکزی
هزار وعده ی خوبان یکی وفا نکرد؟؟؟!!!
ما را به خیر شما امید نیست شر مرسانید؟؟؟!!!
مثلا !!! چند قرون میخوای پایین بیاریش تا تک نرخی بشه؟؟؟!!!
تا قیمت ارز را بتناسب پشتوانه ی ثروتهای خدا دادی کلان کشور متعادل نسازید هیچ کس شما را باور نمی کند؟؟؟!!!
تازه!!! چرا مردم را که از تحقق وعده های شما بیزار اند برای آخر سال و سر خرمن وعده میدهید؟؟؟!!!
آیا این وعده ی شما خندیدن به .. مردم نیست؟؟؟!!! (4406117) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۵:۰۰:۴۶
رئیس بانک مرکزی اخیرا بدون ورود به جزئیات اعلام کرد به منظور کاهش هزینه‌های بانکی تعدادی از بانک‌ها در هم ادغام خواهند شد. اینکه کدام بانک‌ها و در چه تاریخی قرار است این ادغام صورت گیرد و نیز سرنوشت سپرده‌های مردم در بانک‌هایی که در هم ادغام می‌شوند چه خواهد شد از حلقه‌های مفقوده در اظهارات رئیس کل بانک مرکزی بود که به طور طبیعی می‌تواند موجی از نگرانی را در میان میلیون‌ها ایرانی که هر کدام به دلایلی اقدام به سپرده‌گذاری در بانک‌ها کرده‌اند، ایجاد خواهد کرد و ای بسا جرقه این نگرانی‌ها از همان روز انتشار صحبت‌های دکتر سیف زده شده باشد.
معنای نگرانی سپرده‌گذاران هم چیزی جز کاهش اعتماد مردم به نظام بانکی نیست خصوصا که مردم ایران به دلیل خاطره تلخی که از انحلال برخی موسسات پولی نظیر میزان و کاسپین و سرگردان شدن سپرده‌گذاران آن موسسات دارند، حالا به طور طبیعی حق دارند از خود بپرسند که نکند با ادغام چند بانک در یکدیگر ما هم به سرنوشت سپرده‌گذاران میزان و کاسپین و امثالهم دچار شویم. نگرانی سپرده‌گذاران بانک‌ها بدترین اتفاقی است که می‌تواند اعتماد مردم را نسبت به نظام بانکی یک کشور سلب یا متزلزل کند. (4406296) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۵:۱۷:۰۴
٤ سال كه سيف اين حرف رو زده و ٤ سال هم بهمنى!
روى هم ٨ سال گوشمون از اين وعده ى واهى پره!! (4406341) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۵:۴۴:۵۸
سیف حرف هاش .. نداره
اگه جایی گفت نگران نباشید دقیقا باید نگران شد
کلا هر چی گفت برعکس عمل کنید (4406399) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۵:۴۸:۳۳
سال گذشته هم همين جمله را گفتيد اول مشخص كنيد پايان كدام سال شمسي (4406409) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۶:۱۸:۰۲
چند روزه باز یه عده دور برداشتن برای کاهش نرخ سود.اولا مگه قرار نبود نرخ سود "دستوری " نباشه.دوم،چرا زمانی که تورم ۴۵ درصد بود کسی از تناسب نرخ سود با نرخ تورم چیزی نمی گفت؟ ،سوم،سبد کالاهایی که آقایان برای محاسبه نرخ تورم ادعایی شانانتهاب می کنند،سبد مصرفی واقعی خانوار نیست،سبدی است غیر واقعی تا تورم را پایین نشان دهند،البته مطمین نیستیم محاسبه ای واقعا در کار هست یا نه.چهارم ،اگر قرار است تک نرخی شدن ارز به معنی افزایش قیمت ارز و به تبع آن کاعش بیش از پیش ارزش ریال باشد،این کار چه سودی دارد؟نرخ بازار باید به نرخ دولتی برسد نه بر عکس. (4406466) (alef-11)
 
اقتصاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۰۷:۲۴:۰۴
جناب آقای سیف از شایستگی و کفایت لازم برای این پست بسیار مهم برخوردار نیست و بهتر است آقای رییس جمهور در کابینه جدید به جای ایشان فردی توانمند و قاطع را در این سمت منصوب کنند....جناب سیف چهار سال است که از ارز تک نرخی صحبت میکند و عملا هیچ اتفاقی نیفتاده است. (4407688) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۷:۰۲:۱۱
دلار تک نرخ و البته سود بانکی تک رقمی (4429154) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.