توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 396928
وداع ارتش روسیه با سپر هوایی شوروی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۲
نیروی هوافضای روسیه نخستین مرحله وداع با بمب افکن های پرقدرت سوخو ۲۴ نماد توان تهاجمی اتحاد جماهیر شوروی در برابر اف ۱۱۱ آمریکا را با بیش از چهار دهه بهره برداری آغاز می کند.

به گزارش ایرنا، این هواپیما که زمان اشغال افغانستان از سوی شوروی استفاده شد، به دلیل توان بالای رزمی، حمل گونه های مختلفی از بمب ها و موشک های هدف یاب و آزادپرتاب، قدرت انهدام اهداف زمینی و دریایی در هر شرایط جوی و شبانه روزی از سوی پیمان ناتو سپر (Fencer) نام گرفت.

وبلاگ bmpd وابسته به مرکز تحلیل های استراتژیک و فنآوری های روسیه اعلام کرده که بمب افکن سوخو ۲۴ از مجموعه جنگ افزارهای این کشور حذف می شود و از هفته آینده در برخی بخش ها استفاده نخواهد شد.

اسپوتنیک به نقل از این وبلاگ نوشته است که بمب افکن تهاجمی سوخو-۲۴ ام آخرین پرواز خود را ماه پیش انجام داده است.

با وجود این تصمیم هنوز دو گونه «سوخو۲۴م» استفاده شده در عملیات ضد تروریستی سوریه و «سوخو۲۴ م ر» همچنان جزو تسلیحات نیروی هوایی و ناوگان رزمی نیروی دریایی روسیه باقی می مانند.

سوخو ۲۴ با توان پرواز مافوق صوت و جنگ الکترونیکی سال ۱۹۷۴ رونمایی شد. این پرنده جنگی رقیبی برای بمب افکن های آمریکایی به شمار می رفت و توان حمل هشت تن بمب حتی اتمی را دارد که گونه های مدرن تر آن نیز در ارتش های روسیه، سوریه، عراق، قزاقستان و اوکراین در حال استفاده است.

اکنون روسیه در صدد است این هواپیماها را که توان نشست و برخاست از باندهای کوچک، سوختگیری هوایی و پرواز نزدیک زمین های ناهموار (ارتفاع ۵۰ متری) برای فرار از شناسایی راداری دارد، با سوخو ۳۴ جایگزین کند که یکی از پرقدرت ترین بمب افکن های تهاجمی در حال استفاده در ارتش های جهان شناخته می شود.
 
کلمات کلیدی : بمب افکن ، روسیه، سوخو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.