توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426320
انتقاد نیویورک تایمز به سیستم دو مرحله‌ای انتخابات آمریکا
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۱
روزنامه آمریکایی وابسته به دموکرات‌ها در یادداشتی، خواستار پایان دادن به سیستم دو مرحله ای رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری و روش الکترال کالج شده است.

به گزارش فارس: به دنبال نهایی شدن انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا با رای  الکترال کالج، یک روزنامه آمریکایی خواستار پایان دادن به سیستم دو مرحله‌ای انتخابات در آمریکا و رجوع مستقیم به آرای مردمی شد.

«نیویورک تایمز» در یادداشتی به قلم شورای سردبیری خود نوشت: «اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها سیستم رای گیری مستقیم و مردمی را ترجیح می‌دهند اما همین حالا هم 538 الکتور(گزیننده) درباره ریاست جمهوری تصمیم گرفته می‌شود در حالی که در هفته‌های اخیر صحبت زیادی درباره لزوم مسدود کردن راه دونالد ترامپ توسط الکتورها مطرح شد اما اکثر الکتورها همانطوری که انتظار می‌رفت به ترامپ رای دادند و کنگره آمریکا این نتیجه را ماه آینده تصویب می‌کند».

این روزنامه دموکرات ادامه داد: «این برای دومین بار در 16 سال است که نامزد شکست خورده از منظر آرای مردمی(popular votes)، ریاست جمهوری را می‌برد. برخلاف سال 2000 انتخابات امسال حتی نزدیک هم نبود. هیلاری کلینتون با بیش از 2.8 میلیون رای آقای ترامپ را شکست داد».

نیویورک تایمز تصریح کرد: «بله درست است. آقای ترامپ طبق قوانین موجود پیروز شد اما قوانین باید به نحوی که نشانگر خواست آمریکایی‌ها و یک دموکراسی مشارکتی تر باشد،‌ تغییر کند. الکترال کالج چیزی بیشتر از بقایای دوره تاسیس قانون اساسی نیست بلکه سمبل زنده گناه اولیه آمریکا است. وقتی بردگی، قانون آن زمان بود در نتیجه رای گیری مستقیم مردمی در ایالتهای جنوبی که بخشهای بزرگی از جمعیتشان از حقوق خود (به عنوان انسان آزاده و غیر برده) محروم بودند با مشکلات و اشکالات همراه می‌شد».

این رسانه ادامه داد: «قانون اساسی در آن زمان در واقع با شمارش زنان و مردان برده به عنوان سه پنجم یک فرد سفیدپوست، به ایالتهایی که برده داری در آنها بودند، آرای الکترال بیشتری داد. امروز اما مجمعی که الکتورهای هر ایالت را بر اساس تعداد نمایندگان آنها در کنگره  تعیین می‌کند، کفه ترازو را به نفع ایالتهای کوچکتر سنگین می‌کند به طوری که مثلا هر یک رای ساکن وایومینگ 3.6 بار بزرگتر و بیشتر از یک رای ساکن کالیفرنیا است و چون تقریبا همه ایالت‌ها از سیستم "برنده همه آرا را از آن خود می‌کند"،‌ استفاده می‌کنند در نهایت نتیجه انتخابات تنها در چند ایالت به اصطلاح "ایالتهای سرنوشت ساز و حیاتی" معین می‌شود و ده‌ها میلیون آمریکایی را به حاشیه می‌راند».

نیویورک تایمز توصیه کرد: «یک راه حل زیبا و برازنده وجود دارد: قانون اساسی الکتورال‌ها را برقرار کرده اما این در اختیار ایالتها است که به آنها بگوید چطور رای بدهند. در 11 ایالت و ناحیه کلمبیا که شامل 165 رای الکترال است، قوانینی وجود دارد که بر مبنای آنها الکتورها باید به برنده آرای مردمی سراسری رای بدهند. توافقی که به "پیمان بین ایالتی ملی آرای مردمی" مشهور است، به محض امضای آن توسط اکثریت 270 آرای الکترالی که نماینده ایالتها هستند، می‌تواند عملی و اجرایی شود. اگر چنین شود، برنده آرای عمومی سراسری، رئیس‌جمهور خواهد شد».   

این رسانه غربی همچنین نوشت: «مخالفان محافظه کار رای گیری مستقیم می‌گویند که چنین کاری برتری غیرمنصفانه‌ای به شهرها و ایالتهای بزرگ عمدتا دموکرات خواهد داد اما سوال اینجا است که چرا باید آرای آمریکاییها در کالیفرنیا یا نیویورک کمتر از آرای آیداهو یا تگزاس شمرده شود؟ رای گیری مستقیم، با همه آمریکاییها فارغ از اینکه کجا زندگی می‌کنند، به یک اندازه و مساوی رفتار می‌کند».

نیویورک تایمز افزود: «سیستم کنونی به شدت در نمایندگی کردن تنوع جمعیتی و جغرافیایی، به شدت بد عملکرد بدی دارد. تقریبا 138 میلیون آمریکایی امسال رای دادند اما آقای ترامپ پیروزی الکترال کالجش را به لطف کمتر از 80 هزار رای در سه ایالت میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین مسجل کرد».
 
 
کلمات کلیدی : ترامپ+انتخابات آمریکا+آرای الکترال
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.