نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 359325
عکس/ وضعیت نمازخانه باشگاه انقلاب تهران
بخش تعاملی الف - محمود صباغی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۲
روشن است که فریضه "نماز" بعنوان ستون دین و شاخص ترین نماد اسلام، جایگاهی خاص در میان مسلمانان شاخه های پنجگانه دارد. ازهمین رو اماکنی که به نماز اختصاص داده می شوند، براستی باید شان و شخصیتی برازنده را هم دارا باشند.

اگر در گوشه و کنار سرزمین های اسلامی مساجد متعّددی وجود دارند که بعنوان مراکز اصلی دینی مورد استفاده قرار می گیرند و همواره ترو تمیز و نظافت شده بچشم می خورند. ناشی از توجه و دقتّی است که علاوه براحادیث ائمه اطهار (ع) و سفارشات علمای دین، قوانین و مقرراتی مدوّن نیز در نحوه تعمیر و نگهداری و پاکیزگی مساجد وجود دارد. در ایران و در اکثریّت قریب به اتفاق اماکن عمومی، دانشگاه ها، مراکز ورزشی، فرهنگی و .. صرفآ برای ادای نماز یومیه، محل و سازه هائی تحت عنوان "نمازخانه" منظور شده که مسلمآ کارکردی متفاوت با مساجد داشته و همانطور که از نام آن برمی آید تنها برای ادای فریضه نماز مورد استفاده قرار می گیرد و بس. این نوع استفاده از نمازخانه و عدم مراجعه مردم در ساعات غیر از ظهر و عصر، نباید و نمی تواند بهانه ای برای بی توجهی به وضعیت ظاهری و آلودگی آن ها باشد.

وقتی بپذیریم که نماز بعنوان ستون اصلی دین، باید مورد احترام خاص مسلمانان باشد، بطریق اولی نیز هر آنچه که به آن مربوط می شود نیز بایستی حساسیت ویژه ای را شامل گردد. به بیانی دیگر، یا نباید محّلی را بعنوان نمازخانه منظور کرد و اگر منظور شد توجه ویژه به جایگاه وشان والای نماز و رعایت اصول بهداشتی و زیبائی به بهترین شکل ممکن یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

این مقدمه از آن رو قلمی شد که به نماز خانه " باشگاه انقلاب تهران" اشارتی کنیم تا تلنگری باشد بر اذهان گردانندگان این مکان بزرگ ورزشی – و شاید فرهنگی – که سری به نماز خانه مجموعه تحت مسئولیت خود بزنند.

نماز خانه این مجموعه با تابلوی کوچکی به دو زبان فارسی و انگلیسی مشخص شده که طرح نسبتآ قابل قبول آن، یک نمازخانه جمع و جور امّا تر و تمیز را در ذهن متبادر می کند. اما متاسفانه وقتی وارد میشوی، با یک اتاق خاک آلود و خالی روبروئیم و دریغ از یک تکه گلیم ارزان قیمت و یا حتی تکه ای موکت. مسلمآ انتظار نداریم مسئولان باشگاه انقلاب در این وانفسای کمبود بودجه و احتمالآ هزینه های سفرهای متعّدد و پردستاورد خارجی (!) و کنفرانس های مختلف پربازده (!)، کف نمازخانه این باشگاه عریض و طویل را با قالی کرمان فرش کنند. اما چه اصراری است که با انداختن چند تکه کارتن مقوائی در جای جای یک اتاق پر از گرد وخاک، ادعا شود که باشگاه ورزشی فرهنگی انقلاب هم نماز خانه ای دارد؟

اگرنخواهیم بگوئیم چرا کف آنجا موکت ندارد، اما این را بگوئیم که با کمی سلیقه بخرج دادن، می شد لااقل همین کارتن خالی رایگان هم به اندازه کافی تهیه کرد تا نمازگزاران در هنگام خروج ازاین شاهکار آقایان ورزشدوست، سر زانوی شلوارشان خاک آلود نشود.

صرفنظر از اینکه باشگاه انقلاب تهران، یک نهاد فرهنگی، ورزشی و زیر مجموعه دولت است که بنا به ماهیت وظیفه بایستی پرچم دار احترام به شعائر مذهبی باشد، این مجموعه پسوند" انقلاب" را هم یدک می کشد که قاعدتآ باید خوش سلیقگی وحساسیت مضاعفی را در نوع نگاه مدیرانش به مقولات مذهبی و انقلابی شاهد باشیم. امید که چنین باد.
 
کلمات کلیدی : محمود صباغی
 
امت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۶ ۱۲:۳۶:۱۸
مطلب بسيار بسيار مهمى مطرح كرديد وهميشه دغدغه من وامثالهم همين است متاسفانه در كليه مكانهاى عمومى پست ترين ، كثيف ترين و كوچكترين جاها با هزار منت براى نمازاختصاص ميدهندمانند سالنهاو تالارهاى عروسى يا رستوران هاى بين شهرى و....... (3741813) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۶ ۱۳:۳۰:۱۷
فعلا که تنها هدفش پول درآوردن است!! بنده هر ساله عضو این باشگاه هستم، امسال هزینه آبومان و پارکینگ تقریبا برای اعضایی که واقعا ورزشکار بوده و هفته ای حداقل 3 روز آنجا رفت و آمد دارند 4 برابر شد!! زیرا پارسال ما 100 تومان برای پارکینگ دادیم، امسال هر ورود 3500 تومان!! البته با توجه به اینکه با شروع بهار و تابستان، این مجموعه ورزشی نقش محلی برای دور دور پیاده را به خود می گیرد و تویی که مانند همه روز های دیگر سال می خواهی به سالن رفته و ورزش کنی باید فقط سه ربع دنبال جای پارک بگردی، کاملا رویکرد دوستان مشخص است، پول درآوردن به هر روشی!!!
امیدوارم این اعتراض من تبدیل به یک گشت کنار گیت برای سایز کردن قد مانتو اینجانب و جریمه و کسب درآمد بیشتر نشود!! بلکه بهانه ای باشد برای نظارت بر نحوه مدیریت باشگاه، چرا تعارف می کنید، اگر وضع قرار است این باشد نامش را بکنید پارک خصوصی! (3741936) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۶ ۱۸:۱۹:۰۴
متاسفم (3742429) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۳-۱۷ ۱۵:۵۵:۲۶
چه لزومی به نماز خانه است. اینهمه مسجد در جای جای شهر کافی است. تازه نمازت را در خانه ات بخوان و برو به ورزشگاه. اگر قراره نماز خانه ای باشد فقط و فقط برای کارکنان باتید باشد . (3743968) (alef-13)
 
سید میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۹ ۰۹:۱۲:۳۶
لطفا وقتی گزارش تهیه می کنید یک گزارش جامع و کامل تهیه کنید.
در همین باشگاه انقلاب در قسمت استخر رو باز آقایان فضای مناسبی رو به عنوان نمازخانه که فکر می کنم از فروردین امسال ساخته شده می توانید مشاهده کنید.
ای کاش گزارشگر سایت خبری الف محض رضای خدا یک نصفه روز وقت می گذاشت و تمام قسمتهای باشگاه انقلاب رو بازدید می کرد و بعد از اون گزارش خود رو منتشر می کرد. (3746796) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۱۹:۱۷:۰۳
چرا امکان رای منفی به خبر نمیذارین تا نظر واقعی مردم روشن شه؟ (3764109) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۳۱ ۱۸:۲۰:۱۱
کمبود فضاهای اینچنینی در دیگر نقاط شهر متاسفانه باعث سوئاستفاده مدیران شده است
خواهشمندیم مثا این مراکز بخصوص در شرق و شمال شرق ( برای مثال در پارک جنگلس یاس فاطمی در اتوبان بابایی ) درست کنند تا همه شهر از امکانات در محله خود بهره مند شوند (3772205) (alef-13)
 
رضا
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۰۹:۵۱:۵۲
ما نماز خانه زیاد داریمِ.. (3786209) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۱ ۱۹:۱۹:۵۵
جای تاسف داره . . . (3796480) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.