توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 279829
هند آماده پرداخت ۶ میلیارد دلار نفتی به ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۶
وزیر نفت هند در نامه ای به مدیران ۵ پالایشگاه این کشور از آنها خواسته است همزمان با نزدیک شدن به موعد توافق نهایی بین ایران و گروه ۵+۱ آماده پرداخت دیون نفتی خود به ایران به یورو و دلار باشند.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی نوشت وزیر نفت هند در نامه ای به تاریخ ۱۱ ژوئن (۳ هفته پیش) به پالایشگاه های هندی از آنها خواسته است آماده پراخت ۶.۵ میلیارد دلار دیون نفتی خود به ایران در صورت توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها باشند.

هند و ایران در پی اعمال تحریم های نفتی و بانکی آمریکا و اتحادیه اوپا توافق کردند ۴۵ درصد از پول حاصل از صادرات نفت ایران به هند از طریق روپیه و ۵۵ درصد به دلار و یورو باشد.

از فوریه سال ۲۰۱۳ و همزمان با فشارهای آمریکا به هند و ترکیه، " هالک بانک" ترکیه که مجرای انتقال ارز نفتی هند به ایران بود، از انتقال وجه نفتی هند به ایران خودداری کرد و از آن زمان تا کنون ۵۵ درصد از عواید حاصل از فوش نفت ایران به هند بلوکه مانده است.

پالایشگاه های هندی اما در صورت برداشته شدن تحریم های ایران باید بدهی خود بابت نفت وارداتی ایران را به دلار یا یورو بپردازند.

نامه وزیر نفت هند به مدیران ۵ شرکت نفتی و پالایشگاهی عمده وارد کننده نفت از ایران ارسال شده است. وزیر نفت از مدیران این ۵ شرکت هندی خواسته است به منظور پرداخت دلاری یا یورویی بدهی نفتی خود به ایران هماهنگی های لازم با بانک مرکزی این کشور را انجام دهند و مجوزهای لازم را بگیرند.

وزیر نفت هند در نامه خود به مدیران شرکت های پالایشگاهی هند نوشته است:" بازپرداخت دیون نفتی ایران به دلار یا یورو بسته به فرمول توافق هسته ای ممکن است از یک روز یا حداکثر چند هفته به طول انجامد."

شرکت های هندی وارد کننده نفت از ایران در نزدیک به ۳ سال گذشته ۴۵ درصد از قیمت نفت وارداتی خود از ایران را از طریق بانک ملی هند و به روپیه به ایران پرداخت کرده اند که این پول صرف واردات کالاهای هندی به ایران شده است.

۵۵ درصد باقی مانده به دلار یا یورو و از طریق "هالک بانک" ترکیه به ایران پرداخت می شد که از فوریه ۲۰۱۳ و پس از تشدید تحریم های مالی و بانکی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، پرداخت این درصد از دیون نفتی شرکت های هندی به ایران معلق مانده است.

دو شرکت نفتی هندی تایید کرده اند که پس از دریافت نامه وزیر نفت هند ، در بانک دولتی هند (state bank of india) برای پرداخت دلار و یورو به ایران حساب ارزی افتتاح کرده اند و یک شرکت نیز اعلام کرده است با افتتاح حساب از طریق بانک "آر بی آی" در این زمینه اقدام خواهد کرد.
هند یکی از عمده ترین وارد کنندگان نفت خام از ایران است.
 
کلمات کلیدی : هند+بدهی نفتی+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.