توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 355220
رهبر انقلاب چه زمانی به مسجد جمکران می‌روند؟
تاریخ انتشار : شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۴
مفسر قرآن کریم با بیان اینکه یکی از ویژگی عباد صالح، امر به معروف و نهی از منکر برای زمینه‌سازی ظهور است به انتقاد از عدم اجرای این قانون پرداخت و تاکید کرد: اگر می‌خواهیم برای ظهور کار کنیم تنها دعا کافی نیست و باید هسته عباد صالح تشکیل شود.

به گزارش نسیم، آیت‌الله مکارم شیرازی، ۳۰ اردیبهشت ماه، در مراسم افتتاحیه همایش بین‌المللی دکترین مهدویت در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) گفت: امیدوارم با برگزاری این همایشات روشنگری بیشتری نسبت به اندیشه مهدوی در میان مردم صورت گیرد.

وی افزود: برای ظهور هم می‌توان از طریق منابع روایی شیعه و هم اهل سنت به اثبات مهدویت و هم از طریق عقل و ایات پرداخت و حتی برخی علمای اهل سنت کتابی نوشته‌اند که اسم آن بیانگر روایات متواتره از اهل سنت درباره امام مهدی است و جالب اینکه برخی تعبیرات صادر شده پیامبر(ص) نشان می دهد مسئله در عصر رسول الله امری مسلم بوده است.

وی اظهار کرد: مثلا روایت درباره مشخصات ظاهری حضرت از ایشان نقل شده است؛ امام سجاد(ع) نیز در مسجد شام و بعد از ماجرای کربلا در معرفی خود، امام مهدی(عج) را از اهل بیت معرفی می کند.

آیت الله مکارم با اشاره به ایات قرآن در ارتباط با مهدویت تصریح کرد: آیه ۱۰۵ سوره انبیاء می‌فرماید ما مقرر داشتیم که سرانجام کره زمین در اختیار صالحان قرار خواهد گرفت و این بشارت برای ظهور است و یا آیه ۳۳ توبه و آیه ۵ سوره قصص، موید این مسئله است و آیات قرآن گاهی بدون تاویل و گاهی با تاویل موید این مسئله هستند.

وی با اشاره به آیه آخر سوره ملک افزود: در این آیه امام به آب باران و ماء معین تشبیه شده است؛ این تفسیر از امام باقر(ع) نقل شده که تاویل این آیه درباره امام مهدی است که الان پنهان است و روزی به صورت چشمه سار عظیم ظاهر خواهد شد و تشبیه به چشمه زلال از این بابت است و نشان می‌دهد که عدالت مهدی مانند آب زلال روح انسانیت را زنده خواهد کرد و اگر ظهور نباشد جهان مرده است.

این مرجع تقلید عنوان کرد: در دنیای امروز این همه اختلاف و جنگ و ... وجود دارد و روح انسانیت نیمه جان شده و منجی بشریت باید بیاید و به این روح نیمه جان، جان ببخشد.
وی با طرح این سؤال که باید چه کنیم تا در ظهور تعجیل شود ادامه داد: برخی معتقدند باید دست به دعا برداریم و از خدا بخواهیم که ظهور را برساند ولی دعا تنها کافی نیست؛ در آیه ذکر شده در سوره انبیاء آمده است که عباد صالح زمین را به ارث خواهند برد بنابراین ما باید به دنبال تربیت عباد صالح برای شکل‌گیری هسته اصلی ظهور باشیم.

تشکیل هسته عباد صالح؛ زمینه‌ساز ظهور

این مفسر قرآن بیان کرد: دعا خوب است ولی به تنهایی کافی نیست و باید مردانی مصمم، هوشیار و قوی و متحد در برابر دشمن دست به دست هم بدهند و زمینه ساز انقلاب مهدی شوند که این کار محتاج برنامه‌ریزی برای تشکیل عباد صالح است.

آیت الله مکارم بیان کرد: قرآن کریم در تعریف عباد صالح در آیه ۱۱۳ و ۱۱۴ آل عمران چهار صفت بیان کرده؛ اول اینکه این افراد اهل راز و نیاز شبانه و نماز شب هستند؛ دوم اینکه این افراد ایمانشان به قیامت بسیار قوی و محکم است.

آیت الله مکارن اظهار کرد: من به مسئولانی که با ما دیدار دارند بارها عرض کرده‌ام که سلاح ایمانی که ما داریم برتر از سلاح نظامی آمریکایی‌هاست؛ همین ایمان است که باعث شده تا جوانان ما به شهادت افتخار کنند و وقتی می‌بینند دشمن تحریم می کند کفن‌پوش وارد عرصه می شوند و اگر گزینه خود را زیر میز گذاشتند به علت همین جمعیت مومن ماست که باعث ترس دشمن شده است.

وی افزود: سومین وصف عباد صالح این است که این افراد اهل امر به معروف و نهی از منکر هستند، یعنی نظارت عام بر همه جامعه دارند و به سعادتمندی خودشان قناعت نمی کنند و مسئولیت همه جامعه را بر دوش خود می دانند.

چرا امر به معروف متوقف شده است

وی ادامه داد: لازم است در اینجا اشاره کنم؛ مایه تاسف است که امر به معروف با اینکه در اصل هشتم قانون اساسی آمده ولی اجرای آن بدون دلیل متوقف شده است در حالی که صالحان کسانی هستند که اهل امر به معروف‌اند.

این مرجع تقلید تاکید کرد: از نظر اسلام امر به معروف سه مرحله دارد؛ قلبی، زبانی و عملی؛ در قلب از ظلم و رشوه و کارهای خلاف بیزاری جستن اولین مرحله است، دومین مرحله زبانی است و جالب است که امت اسلام به علت امر به معروف بهترین امت معرفی شده اند و مرحله سوم مرحله عملی است که باید توسط حکومت اسلامی انجام شود و در آیه ۱۰۴ سوره آل عمران به آن اشاره شده است منتهی برخی خیال می‌کنند خشونت در این مسئله وجود دارد در حالی که ابدا خشونت لازم نیست و باید با ادب و محبت و تواضع به این کار بپردازیم.

این مرجع تقلید عنوان کرد: چهارمین ویژگی صالحان یسارعون فی الخیرات بودن است یعنی نه تنها اهل خیر هستند بلکه در این کار از دیگران پیشی می‌گیرند.

این مفسر قرآن اظهار کرد: باید در این برنامه ها برای تشکیل هسته اصلی عباد صالحین فراهم شود تا در ظهور حضرت تعجیل شود. برخی منفی‌باف هستند و می گویند هرقدر فساد بیشتر شود احتمال آمدن حضرت بیشتر است در حالی که هر قدر جمعیت صالح آماده تر شوند امید به ظهور بیشتر است.

عدم تعیین وقت در ظهور

وی ادامه داد: الحمدلله در سال‌های اخیر توجه زیادی به قیام حضرت صورت گرفته است و بدون اینکه تعیین وقت کنیم امید است که ظهور نزدیک باشد؛ تکرار می کنم تعیین وقت نمی کنیم اما امیدواریم در بین الطلوعین ظهور قرار گرفته باشیم.

نویسنده تفسیر نمونه بیان کرد: میلیون ها جمعیت در سال به عشق و نام امام زمان(عج) به مسجد مقدس جمکران می روند و حتی رهبر انقلاب نیز بدون سر وصدا به اینجا می‌آیند و راز و نیاز می کنند و به نظر من علت موفقیت ایشان همین توسل به آن حضرت است.
 
کلمات کلیدی : رهبر انقلاب+جمکران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.