نظر منتشر شده
۲۰۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 167625
چه اتفاقي دارد مي‌افتد؟ چه بايد كرد؟
سيدامير سياح، 12 مهر 91
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۳
اين روزها و با سقوط باور نكردني ارزش پول ملي، هموطنان با ناراحتي و نگراني مي‌پرسند: چه اتفاقي دارد مي‌افتد؟ چه بايد كرد؟

1.چه اتفاقي دارد مي‌افتد؟
مسوولان محترم در پاسخ به سوالات مردم درباره وضعيت ارز، عمداً يا سهواً، ريشه اصلي مشكل را ناديده مي‌گيرند و تقصيرها را متوجه فشارهاي خارجي، تحريم‌ها، دستهاي پنهان، دلال‌ها و سرحلقه­ ها مي‌كنند. اما واقعيت ماجرا چيست؟

آمارهاي رشد نقدينگي در سال‌هاي اخير، ريشه ماجرا را به وضوح نشان مي‌دهد:


درواقع، پاسخ به اين سوال كه چه اتفاقي افتاده، خيلي روشن است: در سال‌هاي اخير، باوجود نامساعدبودن محيط كسب و كار و كم تحركي در بازار مسكن و خودرو، نقدينگي انبوه ايجادشده اين بار به بازار ارز و سكه حمله كرده است.

وقتي محيط كسب و كار مناسب نيست و سياستهاي ضدتوليدي موجود، انگيزه‌هاي سرمايه‌گذاري توليدي در ايران را سركوب كرده و وقتي بازار سرمايه و نظام بانكي از جذب نقدينگي سرگردان ناتوانند، اين حجم و حشتناك نقدينگي بايد از جايي سردر مي آورد.درست است كه تحريم‌هاي خارجي، مبادلات ارزي را مشكل كرده، اما حتي اگر هيچ تحريمي هم در كار نبود، حمله نقدينگي به بازار ارز و طلا دير يا زود رخ مي‌داد.

مردمي كه براي حفظ ارزش دارايي‌هايشان، به بازارهاي ارز و طلا هجوم آورده‌اند، چندان مستحق سرزنش نيستند. سرزنش، مستحق مسوولاني است كه هشدارهاي گذشته درباره رشد نقدينگي را ناديده گرفتند.چقدر اقتصاددان هاي مجلس و كارشناسان دلسوز در ايام تصويب بودجه سال‌هاي 85 تا90 فرياد كشيدند كه تبديل دلارهاي نفتي به ريال و هزينه كردنش در قالب بودجه‌هاي عمراني كار دست اقتصاد ايران خواهد داد.... چقدر درباره آثار تورم‌زاي افزايش‌هاي غيرمنطقي بودجه‌ها هشدار دادند.... چقدر درباره ابتلاي اقتصاد ايران به «بيماري هلندي» و تشديد «ركورد تورمي» تذكر دادند. دولت محترم آن زمان اين هشدارها را جدي نگرفت و گويندگان آنرا كينه‌توز معرفي كرد و اين زمان هم بجاي درس گرفتن از «منطق اقتصاد»، مشكل را به «دستهاي پنهان» و «سرحلقه‌ها» ربط مي‌دهد.

البته نمي‌توان انكار كرد كه بازار ارز زير بمباران جنگ رواني و شايعات مسموم است. اما اگر اين جنگ رواني و شايعات نبود، آيا نقدينگي 390هزار ميلياردي ساكن و خنثي مي‌ماند؟ وانگهي، اگر شايعات و جنگ رواني فعال و موثر هست كه هست، برنامه دولت براي مقابله با آن كجاست؟ كدام اطلاع‌رساني صادقانه و اقناع كننده در اين مدت صورت گرفته است؟ پاسخ‌هاي آقاي رئيس‌جمهور به خبرنگاران و پاسخ‌هاي سخنگوي اقتصادي دولت به سوالات ارزي نمايندگان و ضدونقيض گويي‌هاي رئيس كل بانك مركزي آيا در جهت خنثي‌سازي جنگ رواني و شايعات است يا تقويت آن؟

2.چه بايد كرد؟
در ابتداي اين نوشتار، 2سوال مطرح شد: چه اتفاقي دارد مي افتد و چه بايد كرد؟ اتفاقي كه دارد مي‌افتد اين است كه به دليل نامساعد بودن محيط كسب و كار، نقدينگي سرگردان با تحريك شايعات، به بازار ارز حمله كرده و دولت هم بجاي توجه به ريشه‌كار، به دنبال دستهاي پنهان و سرحلقه‌هاي موهوم است. اما چه بايد كرد؟ پاسخ اين سوال فوق‌العاده مشكل است اما اينطور نيست هم كه هيچ‌راهي نباشد.برخي نمايندگان مجلس ايده‌هايي مبني بر ممنوعيت خريد و فروش ارز در بازار آزاد مطرح كرده‌اند كه البته عملي و منطقي نيست.تنها راه‌حل دولت هم يعني راه‌اندازي «مركز مبادلات ارزي»، در كوتاه مدت جواب نمي‌دهد چرا كه به واقعيت‌هاي بازار توجه ندارد.

واقعيت‌هاي بازار اينهاست: طوفاني شدن اقيانوس نقدينگي، محيط ناامن و نامساعد كسب و كار، بازار سرمايه ناكارآمد و نظام بانكي فاسد، ميل عمومي بالا به مصرف كالاها و خدمات خارجي و افزايش مستمر نقدينگي در قالب يارانه‌هاي نقدي و بي انضباطي هاي مالي دولت ...در اين شرايط، دولتمردان محترم از مردم مي‌خواهند، صرفه‌جويي كنند، ارز نخرند، كمك كنند و خريدها را به تاخير بيندازند... روشن است كه آرام كردن درياي متلاطم نقدينگي به همت عمومي نياز دارد. همت عمومي هم انعكاس «سرمايه اجتماعي» است. يعني اعتماد متقابل مردم به همديگر و مردم به مسوولان و سيستم حكومتي.

اما وقتي بقيه اجزاي سيستم حل مشكل، معيوبند، نمي‌توان انتظار داشت فقط با همت و ايثار مردم، اين مساله حل شود. سال گذشته  اختلاس 3هزار ميلياردي، به «سرمايه اجتماعي» در ايران ضربه‌اي كاري وارد كرد به طوري كه ديگر سخت بتوان از مردم توقع ايثار داشت. وقتي آن زخم هنوز باز است و دور برخي متهمان اختلاس بيمه ايران خط قرمز كشيده مي شود،ديگر با چه رويي از مردم توقع ايثار داشته باشيم؟ آن هم ايثار براي جبران ناكارامدي تيم اقتصادي ندانم‌كار اين دولت... مردم وقتي مي‌بينند شخص رئيس‌جمهور در سفر خارجي رعايت صرفه‌جويي را نمي‌كند و دهها نفر از جمله همسران و بچه‌ها را در سفر نيويورك همراه مي‌كند، حق دارند بپرسند كه آيا فقط ما بايد ايثار كنيم؟ آقازاده احمدي‌نژاد برود نيويورك، آن وقت ما كه روز به روز سفره‌مان خالي‌تر مي‌شود، براي حفظ ارزش دارايي‌هاي نقدي‌مان كاري نكنيم....؟

متاسفانه در روزهاي اخير براي مهار نرخ ارز، از پليس درخواست كمك شده است و نيروهاي ناجا در ساعاتي هم به ميدان فردوسي و مراكز خريد و فروش آزاد ارز اعزام شده‌اند. نشان دادن داغ و درفش براي مهار قيمت‌هاي روبه صعود در بازار آزاد، بدترين راه است و قطعاً اثر معكوس خواهد گذاشت. اعزام پليس به فردوسي در بازار اينطور تعبير مي شود كه دست دولت براي تزريق ارز به بازار خالي است.شايد واقعاً دست‌هايي هم پشت پرده باشد كه با تحريك تقاضا نرخ‌ها را بالاتر مي‌برند اما مقابله با اينها بايد كاملاً نامحسوس و اطلاعاتي باشد. اولين اثر امنيتي كردن بازار ارز، جهش بيشتر نرخ‌ها خواهد بود.

راه حل فوري براي بازار آزاد ارز در يك كلمه نهفته است: «اعتماد» تا وقتي مردم به سياستها و صداقت مسوولان اعتماد نكنند، هجوم به بازار ارز و طلا آرام نمي‌گيرد. متاسفانه با ضد و نقيض گويي‌ها، تناقض‌هاي رفتاري و گفتاري، بي‌صداقتي‌ها و فرافكني‌هاي رئيس‌جمهور و تيم اقتصادي كابينه، مشكل مي توان اعتماد عمومي را جلب كرد اما هنوز هم دير نيست. دولت محترم اگر واقعاً مي‌خواهد بازار ارز آرام شود، صادقانه به مردم حقيقت را بگويد و بابت ولخرجي‌ها و بي‌انضباطي‌هاي بودجه‌اي عذرخواهي كند و عملاً، راهبرد اقتصادي خود را بجاي «تزريق پول به جيب مردم»، «بهبود محيط كسب و كار» قرار دهد.

اگر دولت از در صداقت درآيد، مردم ايران آنقدر با معرفت و با بصيرت هستند كه براي منافع ملي ايثار كنند، خريدها را به تاخير اندازند و هجوم به بازار ارز و طلا را متوقف كنند.
 
1388
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۲۳:۴۰
مگر همین دولت نبود گفت ما یکاری کردیم که دادن یارانه ها باعث نشد تورم ایجاد بشه مگر نماینده ها هشدار ندادن که اقا دادن یارانه خود تورم زاست
به نظر من تا زمانی که مدیریت ما اینطور باشه ماهی یک بحران داریم
نبود سازمان برنامه وبودجه باعث این غذایا است
یک روز مرغ یک روز تخم مرغ یک روز ارزش پول ملی واقعا متسفم که همه نشستن و فقط نظاره گر هستن (979265) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۳:۲۳
در۳۳ سال گذشته ملت فهیم و کشور عزیز ما، بی‌وقفه در معرض توطئه همه قدرتهای جهانی بوده است اما به فضل الهی تلاش همه سلطه گران برای بیرون کردن ملت ایران از صحنه این بار نیز قطعاً و یقیناً ناکام خواهد ماند. (979567) (moderator22)
 
محمود
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۲۰:۲۰
برو بابا تو هم مثل آقای رئیس جمهور حرف می زنی این سوء مدیریت است اگر نگوییم عمد در مدیریت و گرنه سلطه گر کیه ؟ سلطه گر چیه؟ هر غلطی میکنیم به جای عذر خواهی از مردم وجلب اعتماد و رضایت عمومی با فرافکنی میگیم از خارج است. (979858) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۴۸:۲۲
دروغ مادر تمام فسادهاست (979877) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۵۲:۱۷
این که دولت ما کار بلد نیست چه ربطی به نظام سلطه داره برادر جان باوجود همین نظام سلطه 8 سال پیش دلار بود 800 تومن به جایی که صورت مسله رو پاک کنی بهتره بببینیم ما با یه نظام اقتصادی فاسد و دولتی که جواب گو نیست چه باید کرد (979931) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۵۳:۳۳
عزیزم کدوم توطئه. بفرمائید بی عرضگی مسئولین . (979933) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۲:۰۸:۵۷
مشکل ما همین فرافکنی هاست
بابا موضوع چیزه دیگه ای است ندانم کاری خودمون رو میندازیم گردن این و اون (980074) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۹:۵۷:۴۶
برادر عزيز مشكلات اقتصادي ما كذشته از نقدينكي وغيره متوجه جاي ديكريست انجا كه كسانيكه مدارك جعلي وكشكي دارند ويكشبه دكترا كرفته اند سكان را دردست دارند يك نكاهي به فوتبال بيندازيد تا همه جيز دستكيرتان شود (980298) (moderator22)
 
امیر
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۰:۱۴:۱۵
فکر کنم شما هم سر سفره فضل الهی هستی که خودت را به ان راه میزنی .کی می خوایم یکم با خودمون روراست باشیم (980307) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۷:۲۹
غذایا نه قضایا (979573) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۳۸:۴۴
لطفا مقاله نویس این اطلاعات را محاسبه کند:

1- در سال 1383 چقدار عمده ای نقدینگی در حساب چه کسانی بوده؟( اون 65 هزار میلیارد تومان )
2- در سال 1391 چقدار عمده ای نقدینگی در حساب چه کسانی بوده؟( این 295 هزار میلیارد تومان )

این ثروتمندان آیا 6 برابر در این دولت پولدارتر شده اند ؟

پس شعار عدالتسسسسسسس چی بود؟؟؟
کشک ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3- اون افراد ثروتمند چه رابطه ای با این دولت دارند؟ (979629) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۲:۵۳:۴۹
اشتباهات علمی ارتباطی به اشتباهات احمدی نژاد ندارد.
1. نویسنده مقاله اصلا توضیح نداده است که این منحنی آبی در مقاله چه معنائی
دارد و چگونه محاسبه شده است (وظیفه شما است که آن را توضیح دهید) .
2. در تمامی جهان رشد نقدینگی فقط با درصدرشد قابل بررسی می باشد. بررسی
آن فقط با ارقام نه فقط اشتباه است بلکه تجاوز به علم افتصاد است .
آیا می شود قدرت خرید 10 تومان 30 سال پیش را با قدرت خرید 10 تومان فعلی یکی گرفت ؟ البته نه چون در آمد ها( به ریال) بالا رفته اند .
سی سال پیش من با هفتصد هزار تومان یک ماشین می خریدم ولی الان با هفت
میلیون تومان نمی توانم ولی ماشین ام زیر پایم است ! (980089) (moderator1)
 
سعید
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۲۳:۵۵:۲۱
ببخشید میشه بفرمایید سی سال پیش چه ماشینی 700 هزار تومن بود؟
ما که سال 66 شورلت نوا اتومات گرفتیم 400 تومن.نو از پارس خودرو (980818) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۵:۵۹:۲۱
سال 91 نقدینگی 375هزار میلیارد تومان نه 295 هزار میلیارد تومان (980141) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۹:۴۸:۳۵
لطفا بالایی را تصحیح فرمایید:

لطفا مقاله نویس این اطلاعات را محاسبه کند:

1- در سال 1383 مقدار عمده نقدینگی در حساب چه کسانی بوده؟( اون 65 هزار میلیارد تومان )
2- در سال 1391 مقدار عمده نقدینگی در حساب چه کسانی بوده؟( این 395 هزار میلیارد تومان )

این ثروتمندان آیا 6 برابر در این دولت پولدارتر شده اند ؟

پس شعار عدالتسسسسسسس چی بود؟؟؟
کشک ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3- اون افراد ثروتمند چه رابطه ای با این دولت دارند؟ (979629) (moderator22) (980664) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۴۷:۲۶
نمودار شما اشتباه است، چون به جای درصد رشد نقدینگی، مقدار مطلق آن را نشان داده‌اید که فاقد معنائی است که شما مدعی آن هستید. نقدینگی در دولت احمدی‌نژاد تنها 4 برابر شده، در صورتی که در دولت قبلی 8 برابر شده بود و از شما اعتراضی بلند نشد. (979734) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۱۹:۴۵
برادر جان حجم نقدینگی نسبت به پایه پولی مهمه
وقتی این آقا مملکتو تحویل گرفتن اختلاف این دو نمودار 55 هزار میلیارد بوده و حالا این عدد 300 هزار میلیارد!!!!!!!!!!!!!!!
میدونم شما وضعتون خوبه ولی لطفا دنبال معنا و مفهوم دیگه ای نباشین عزیز (979856) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۹:۴۹:۵۹
395/65 = 6

6=4؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دروغ به این واضحی (980665) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۵۹:۲۹
کدام اعتماد ؟ دولت باید سر عقل بیاید وعلم اقتصاد جهانی را بپذیرد همین (979749) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۷:۳۴:۴۶
سلام منظورتون همون علم اقتصادیه که مردم اروپا(کشور های اسپانیا ، پرتغال و ... و 99% آمریکا) هر روز تو خیابونا دارن بهش اعتراض می کنن؟
بسه دیگه اینقدر تقلید تو فکر و طرح و عمل
کی می خواییم برسیم به حرف رهبری

""اقتصاد مقاومتی""

به نظرتون نمیتونه پاسخگوی وضعیت الان کشورمون باشه؟؟ (980584) (moderator102)
 
رحمانی
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۷:۵۴:۰۲
چه خبرتونه؟

بذارید اعزام زائرین حج تمتع تموم بشه به امید خدا وضعیت هم بهتر میشه چون مقدار خیلی زیادی از تقاضا از طرف اوناست.

یک کمی طاقت داشته باشید.
الان شرایط زندگی خیلی سخته ولی ما ایرانی ها مردم مقاومتیم.
خواهشاً کم نیارید. (980590) (moderator102)
 
محمود
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۲۸:۱۳
عزیزم وقتی اقتصاد را با باشگاه اشتباه میگیریم از متخصصین مجرب و حرفه ای و دلسوز استفاده نکنیم. سازمان مدیریت و برنامه ریزی که در همه ی دنیا کار خود کنترلی دولت ها را به عهده دارند به راحتب منحل می شود ( همان اشتباهی که سال 50 شد) نتیجه ای جز این قابل پیش بینی نیست. (979866) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۴:۴۸:۵۶
دوستان زیاد خودتونو ناراحت نکنین همه چیز درست شد بهره بانکی تک نرخی ، ساعت ها دیگر تغییر نکرد و... پول نفت هم سر سفره دیگه چی می خواهید سر کار هم که نمی روید ماهیانه یارانه می گیرید حالشو ببرید (980500) (moderator22)
 
م.ط
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۲۷:۵۳
دوست عزیز شما اگه راه حلی داری بسم الله
اعتراض و نقد کار هر ادم اعم از با سوادو بیسواده
ولی اگه واقعا احساس تاسف داری ارائه یه راه حل عملیو بده
مشکل اسای ما همینه که همه از مسئول و غیر مسئول فقط نقد بدون راه حل منطقی رو بلدیم (979972) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۰:۰۶:۵۶
دوست عزیز به موقع داد کارشناسها در اومد ولی امثال شما گوشتون بدهکار نبود (980303) (moderator22)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۱:۲۴:۴۲
حرفات درسته ولی املات ضعیفه چون قضایا و متاسفم رو اینجوری می نویسن. (980041) (moderator1)
 
کاظم پور
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۲:۳۵:۱۲
هشدار دادند؟!
نماینده ها خودشان تصویب کردند. خودشان نظارت.
آقایان در راس امور (980085) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۰:۵۳:۴۳
دوران خاتمي نفت بشكه اي 8 دلار شد ولي مشكلي اينچنيني پيش نيامد چرا؟ (980327) (moderator22)
 
ساسان
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۱:۴۳:۲۷
آقا ماهي 50 تومن چيه كه تورمش چي باشه اوني كه يارانه ميگيره اونقدر زخم داره كه با 10 تا 50 تومنم پوله نقدي براش نميمونه اون درامدي كه يارانه ها براي دولت ايجاد كرده باعث اين فساد شده... (980373) (moderator22)
 
ضیاء
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۱:۵۵:۲۴
آقا دیروز اعلام کردند نایلون گران شده پس مرغ هم گران میشود.مگر نایلون مرغ پقدر وزن داره؟ دیروز تو تره بار مرغ درسته 4350 تومان بود امروز شده 4550 تومان آخه این پلاستیک چقدر وزن دارد اصلا مرغ ما را بدون پلاستیک بدهند.همه مسولین دنبال بهانه برای گرانی هستند (980382) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۷:۱۸:۵۸
این نقدینگی دست کیست؟ (980578) (moderator102)
 
عادل
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۷:۲۴:۳۶
چیه دوست عزیز
پس صبرت کو
مطمئنی همه نشستن و نظاره گر هستن؟
راستی به نظرت اگه من و تو به خاطر شرایط بد اقتصادی از حکومت رو گردون بشیم کی خوشحال میشه؟
خدا میدونه منم (یه مهندس بیکار)خیلی دارم تو این گرونی اذیت میشم اما حتی اگه هیچی برا خوردن هم نداشته باشم باز پای رهبر و نظامم ایستادم. (980580) (moderator102)
 
خسته
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۲۴:۲۴
متاسفم ، آینده ای که واسش سالها تلاش کردم و جون کردم و درس خوندم و کار کردم تا برای ادامه تحصیل و زندگی به خارج از کشور برم در کمتر از 2 سال کاملا نابود شد نه امیدی دارم نه انگیزه ای نه هیچی ...واقعا چه کسی پاسخ گو خواهد بود ؟ من دردم رو به کی بگم ؟ همه چی خراب شد . (979270) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۴:۰۹
این قدرتهای زورگو که به دروغ نام خود را جامعه جهانی می گذارند، تلاش دارند جمهوری اسلامی ایران را از پشتوانه مردمی خود محروم کنند. (979568) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۴۷:۵۶
مگه مردم برای خارج رفتن تو ضامن هستن؟ شما وسط مشکلات، نرخ تعیین نکن... (979735) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۵۶:۴۸
آینده ات رو از همون خارج کشور طلبکار باش! نه اینکه توی این مملکت تحصیل بکنی، پولدار بشی، ... بعد بزنی به چاک (979786) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۰۵:۱۲
مگه تحصیل کردن و پولدار شدن و یه جای بهتر زندگی کردن عیب داره؟ کجای قانون نوشته که هرجا درس خوندی همونجا باید زندگی کنی؟ در ضمن اینجا کسی از درس خوندن پولدار نمیشه. اینجا فقط دلال بازی و کلاهبرداری جواب میده! کسانی که درس خوندن و زحمت کشیدن و اینجا قدر و منزلت ندارن باید برن جایی که قدرشون رو بدونن و آیندشون رو تضمین کنن. (979845) (moderator1)
 
خسته
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۳۶:۴۴
جواب کامنت 1: اتفاقا اگر چشمهامون رو باز کنیم میبینیم که ترکیه ، مالزی ، کره جنوبی و ... با همین جامعه ی جهانی تعامل دارند و روز به روز در حال پیشرفت هستند ، باید منطقی به دنیای امروز نگاه کرد ...
جواب کامنت 2: بنده اصلا اسم مردم رو نیاوردم و از مردم شریف و نجیف هیچ طلبی که ندارم هیچ بلکه بدهکارشون هم هستم ، شما هم فرافکنی نکن ، مردم ضامن خارج رفتن بنده نیستن ولی دولت بوده و هست و خواهد بود عزیز من 1. ارز دانشجویی اول نصف شد بعدش هم کلا کنسل شد و یعنی بنده باید با ارز بازار آزاد شهریه دانشگاه رو بدم که چندین برابر پولش میشه و هیچ کس هم پاسخگو نیست 2. دلار از 1000 تومان شد 4000 تومان یعنی اگر من با ماهی 1500 دلار که می شد 1 میلیون پانصد می تونستم در خارج از ایران زندگی کنم الان باید با ماهی 6 میلیون زندگی کنم که اصلا همچین پولی رو خانواده ی من ندارند به من بدهند!!! شما هم صورت مسئله رو پاک نکن و فرافکنی نکن و منطقی باش ...
3.جواب کامنت 3: بنده هر جوری که دوست داشته باشم زندگی میکنم ، جون کندم کار کردم درس خوندم که بتونم زندگی خوبی داشته باشم تو ایران حقم رو ندادن ،زیرتورم و پارتی بازی و باندو باند بازی و استرس له شدم و دیگه نمی خوام و نمی تونم بمونم ، مطمئن باش اگر بتونم و مسئولین نخبه و نابغه ی !!!! اجازه بدهند و برم از ایران از کشورهای خارجی هم حقم رو میگیرم ، ولی با این وضعیتی که رئیس جمهور محبوب شما واسه امثال بنده به وجود آورده دیگه باید رفتن و ادامه تحصیل و زندگی رو در خواب ببینم !!! (979872) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۲۷:۳۶
شما خودت امریکا چیکار می کنی؟؟؟؟احتمالا شما با پول نرفتی اونور.یه جور دیگه رفتی.مردم عادی مجبورن با پول بروند.من هم مشکل این دوستمون دارم. فارغ التحصیل شدم.3 ساله دارم تو صنعت این مملکت با جقوق کم کار می کنم. کارم هم خوبه و خدا رو شکر دانش فنی دارم.الان می خواستم پذیرش بگیرم برای ارشد برم که به خاک سیاه نشستم.در ضمن ما حداقل انقدر شعور داریم که نریم امریکا و ثانیا پول زحمت خودمون و خانوادمون خارج می کنیم .فرق می کنیم با دزدهایی که بیت المال خالی کردند رفتند تو امریکا خونه های چند میلیون دلاری خریدند و ریال ایران میبرند اونجا خرج می کنند و همیشه هم طلبکار هستند. (979908) (moderator1)
 
بهزاد
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۱۷:۱۷
برادر جان این مشکل همه ماست. تو تنها نیستی؟
یاس و ناامیدی همه جا رو فرا گرفته.
من کارخونه تولیدی دارم. دیروز 28 کارگر را به مرخصی اجباری فرستادم. خدا میدونه اصلا راضی نیستم که این بندگان خدا بیکار بشن حتی حاضرم با نقطه سر به سر کارخونه رو اداره کنم ولی نمیشه. الان ادامه تولید یعنی ضرر. (979902) (moderator1)
 
خسته
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۵:۰۵:۳۱
یکی از آشناهای ما کارخونه داشت ، تو اتاقش یه تابلو بود که روش نوشته بود " کسیکه تو ایران کار ش تولید است یا دیوونست یا عاشق" ... میدونم رفیق اوضاع تولید اصلا خوب نیست ، چی بگیم که دلمون از همه چی پر هست و لی تا میایم حرف بزنیم میزنن تو دهنمون و سرمون که شماها فتنه گر هستید و بی بصیرت و ضد انقلاب و ... (980508) (moderator22)
 
متفکر بی پول
۱۳۹۱-۰۷-۱۴ ۱۲:۲۰:۱۲
زود کارخونت رو بفروش تبدیل کن به دلار بعد بزن به چاک (981131) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۲۴:۲۷
چاره برکناری احمدی نژاده همین و بس (979271) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۱:۱۵
شرايط امروز كشور شرايط بسيار حساس و پراهميتي است كه بايد همه چه از زواياي داخلي و چه از زواياي بين المللي اين شرايط حساس را درك كنند. (979562) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۲:۳۶
شرايط امروز كشور شرايط بسيار حساس و پراهميتي است كه بايد همه چه از زواياي داخلي و چه از زواياي بين المللي اين شرايط حساس را درك كنند. (979566) (moderator22)
 
masoud
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۳:۲۰:۴۱
ممکنه بگین اصلا وظیفه دولت چیه؟ایا وظیفه دولت این نیست که شرایط حساس رو مدیریت کنه نه اینکه خودش ایجاد کنه اگه اینجوری باشه که ننه جون منو میذاشتن رییس جمهور (980093) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۹:۴۹
واقعا یک عده شرایط را درک نمی کنند.

آقای عزیز در جنگ، آنهم از نوع اقتصادیش حلوا خیرات نمی کنند. باید برای شرایط سختر هم آماده باشیم. نباید با حرفها و انتقادات نابجا دشمنان را شاد کنیم. (979577) (moderator22)
 
پیروز
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۵۶:۵۶
مرد حسابی تو هم چیزی افتاده تو دهنت دشمن دشمن میکنی طرف لیاقت نمره گرفتن را نداره مقصر را معلم مدونه تو هم بیکاری (979882) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۵۱:۴۸
اقای محترم خودتان میگوید شرایط خاص .اما ایا این شرایط باید همیشه در کشور ما و بروی مردم عادی ما باشد پس کی باید خارج از این شرایط زندگی کنند ؟ (980009) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۲۲:۱۳
با برکناری اون هم ترمیم این وضعیت کلی زمان می بره (979703) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۱:۰۴:۳۷
حالا به فرض محال که محمود رفت . بعدش چی؟ نفر بعدی چه کار می تونه بکنه؟ (979792) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۲۷:۲۳
مگه اینهم مربی تیم ملیه که سالی یکی
عوض کنین (979865) (moderator1)
 
007
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۸:۲۸:۳۱
اشتباه منفی زدم خدایا توبه (980608) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۴ ۰۳:۱۶:۱۷
جلوی ضرر را هرچه زودتر بگیری منفعته (980884) (moderator102)
 
dolarak.blogfa.com
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۲۵:۳۴
ارزش نهايي اسكناس ها به سمت صفر ميل مي كند مثلا سال 1970هر اونس طلا برابر 35 دلار آمريكا بوده و الان هر اونس طلا بيش از 1750 دلار است بنابراين

2 % = ( 1750/ 35 ) 100

يعني دلار آمريكا ظرف چهل و دو سال 98 % ارزش خود را در مقابل طلا از دست داده است و ۲ درصد تا صفرشدن فاصله دارد بنابراين دلار هم مثل بقيه اسكناس ها روز به روز بي ارزش تر مي شود يك نكته مي ماند و آن اينكه چه مردماني بايد هزينه كاهش ارزش دلار را بپردازند؟ علي ايحال نظام سلطه آنگلوساكسونها با قدرت نظامي و هوچي گري پول خود را بر دنيا تحميل نموده و مي نمايد. حالا اگر عربها نفت خود را به غير دلار بفروشند اگر يوروييها بدانند بدبختي هاي اقتصاديشان زير سر نظام سلطه آنگلوساكسونهاست و بر عليه دلار و پوند موضع بگيرند و اگر در تظاهرات مسلمانان ضمن شعار مرگ بر آمريكا ، مرگ بر دلار آمريكا هم بگويند و دلار را مطرود كنند قطعا اقتصاد آمريكا ضعيف و گيج مي شود. (979274) (moderator22)
 
Finland
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۵:۵۹:۴۷
یعنی من خراب اینجور توهمات آکادمبک تعصبی هستم. (979556) (moderator22)
 
گاگول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۳۲:۴۵
تو خوبی!!! نظام انگلوساکسون در حال سقوط است و مردمش هر روز بدبخت تر و .... آره تو خوبی (979617) (moderator22)
 
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۳۳:۰۲
نمیدونم اینایی که منفی دادن به این نظر مستدل اصلا این نظر رو خوندن؟
خواهش میکنم که با دلیل ثابت کنن که بنده خدایی که این نظر رو نوشته اشتباه نوشته که بهش منفی دادن!
متاسفانه چندوقتی که الف میخونم هر نطری که درسته و ضد دولت نیست منفی میخوره!
درسته الان انتقاد داریم به دولت ولی به کارای درستش که انتقاد نداریم
الباه مطمئنم که نظر منم منفی میخوره
حالا داشته باشید (979618) (moderator22)
 
م.ط
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۳۳:۲۲
دوست عزیز این منفیا که تاثیر نداره
مواظب باشیم با نظراتمون از اونی که بالا سرمونه منفی نگیریم...
پیروز باشی (979978) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۷:۰۱:۳۷
و از قدیم گفته اند : اگر را کاشتند وشتری بی سر شد !! (979645) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۴۰:۰۹
تو وبلاگت جوابت رو دادم...اینجا سانسور می شد (979725) (moderator22)
 
حسين
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۵۲:۵۰
اگه بخواهيم در مورد ارزش ريال اينطوري بحث كنيم

كاهش ارزش ريال نسبت به دلار از 1970 تا 2012
اگه دلار رو در سال 1970 برابر 7 تومان و سال 2012 برابر2600 تومان فرض كنيم
ميشه 0.26 %

حالا اگه سقوط ريال در برابر طلا رو حساب كنيم ميشه 0.0052 %
يعني 5 هزارم درصد ديگه م.نده تا صفر بشه !!!!! (979741) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۱۲:۳۹
این تحلیل شما درست. ولی هیچ فکر کردید که ارزش پول ما ریال در برابر همین دلار بی ارزش سال به سال بی ارزش تر شده؟ ارزش پول ما در برابر دلار از ابتدای انقلاب که هر دلار 70 ریال بوده به حدود 40000 ریال رسیده. یعنی در عرض 33 سال ارزش پول ما 99 درصد ارزش خودش را نسبت به دلاری از دست داده که به قول شما 98 درصد ارزش خودش را از دست داده، افت کرده. که بیشتر این افت مربوط به 2 سال اخیر بوده. به نظر شما این فاجعه نیست؟ (979762) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۱:۰۰:۴۵
بجای اینکه به فکر ارزش دلار و کیج کردن اقتصاد آمریکا باشی به فکر کشور خودت و ارزش ریال باش . یه فرمول میگفتی ببینیم ارزش ریال تو این 42 سال چقدر کم شده ؟ (979790) (moderator22)
 
حميد
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۱:۲۶:۱۶
دوست عزيز حالت خوبه؟ قرصاتو خوردي؟ كلا علاقه وافري بين شما دوستان براي پاگ كردن صورت مسئله به وجود اومده. (979812) (moderator22)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۱:۳۰:۱۸
ذوست عزیز
اگر دلار 98 درصد ارزشش را از دست داده در مورد ریال چه می گویید؟
سال 57 هر دلار امریکا 70 ریال امروز هر دلار امریکا 35000 ریال.
100(70/35000)= 0.2 %
خب همین دلاری که به نظر شما 98 درصد ارزشش را ازدست داده. ریال ما در برابر ان 99.8 درصد از ارزشش را ازدست داده. بنابراین اگر 0.2 درصد را در 2 درصد ضرب کنید به این نتیجه تلخ میرسیم که ریال در برابر طلا فقط 0.004 درصد از ارزشش باقی مانده است. (979817) (moderator22)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۵۱:۲۱
اصلاً این مثلاً !!! استدلال بچه گانه جواب دادن لازم داشت؟ امثال همین ایشون می رن اونجوری رأی میدن. وضع ما هم میشه اینطوری. یعنی خداوکیلی 30 ثانیه فکر نکرده راجع به این مسئله که ارزش ریال هم کم شده ! (979930) (moderator1)
 
امیر
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۲:۰۳:۰۳
خب یه لطفی بفرمایید ریال یا هر واحد پولی جهان رو که صلاح میدونید در این رابطه منطقی خود قرار بدید و برای ما خوانندگان تشریح فرمایید (980068) (moderator1)
 
بوگالو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۸:۵۸:۱۹
اولا شما مدرکتون رو از کجا گرفتی؟ دوما اونجا که شما مدرک گرفتی بهت نگفتن در همون دهه 1970 قانون برابری طلا به خاطر عدم اعتبارش منسوخ شد و الان چهل ساله قانون برابری ارزها در دنیا حاکمه؟ خدا وکیلی تو این چهل سال کجا بودی؟ (980259) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۰:۲۰:۴۰
گیرم اقتصاد امریکا ضعیف و گیج شد چی نصیب ما مردم نگون بخت میشه؟کمی منطقی باشین لطفا (980309) (moderator22)
 
واقعا
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۵:۰۹:۵۹
اقا جون چرا چسبیدی به دلار ، یورو 1200شده 4800،لیر ترکیه از 600رسیده به 1800و مابقی حتی پول افغانی اونم ظرف 8ماه بابا ما چکار دلار داریم مشکل ما بی ارزشی ریاله که بدبختانه هر چی درامد داریم می گذاریم تو سپرده بانک سود که نمی گیریم بی ارزش هم می شود درد ما درد ریال است که بی ارزش می شه ولاغیرکاری به استکبارو نظام سلطه هیچی نداریم ما که دلال نیستیم که هرروز بریم تو فردوسی تازه به این بانکها هم اعتماد دیگر نداریم دوستم پولشو تو سپرده ارزی گذاشته رفته بگیره میگن ریال میدیم اونم با محاسبه دلار 1226تومان ودرصد سود سپرده کوتاه مدت بنظر شما این کلاهبرداری نیست (980514) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۲۷:۵۸
آفرین .
کاش اقای احمدی نژاد این رو میخوند. (979283) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۳۶:۱۷
امروز بعد از گذشت چندین سال از پایان جنگ نظامی و سخت، دشمن در

جبهه‌های جنگ نرم و اقتصادی، کشورمان را مورد هجمه قرار داده است ولي باز

تیرشان به سنگ خورده است؛ چراکه نسل رزمندگان دوران جنگ همچنان پابرجا

هستند. (979301) (moderator22)
 
احسان
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۲۹:۳۰
عزیز من اون موقع برای دفاع از کشورمون بود الان هم اگر اسرائیل و یا هر کشوری بخواهد به خاک ایران تجاوز کند همه مردم شجاعانه می ایستند.
ولی موضوع ما این هست که یک عده دارن مملکت رو بهم می ریزند و هیچ کاری هم نمی کنند واقعا این حق مردم هست.
33 سال تحریم و دشمنی یک طرف الان باید سر لجبازی مسوولین باید خود زنی کنیم. (979707) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۴۲:۳۷
اخوی کجا مشغول کاری که اینقدر بهت می دن که تو این وضعیت از رزمندگانی که ما هم جزوشون بودیم اینقدر راحت مایه بذار و وجدان درد هم نگیری؟؟؟ (979728) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۵۶:۵۷
من از همون رزمندگان هستم , من برای خاک و شرفم رفتم جنگیدم و حتی شیمیائی هم شدم و سالهاست با عوارضش درگیرم , منتی هم سر هیچکس ندارم چون برای عقیدم رفتم , ولی الان شرایط فرق داره و اصلا برام قابل قبول نیست که سینه پبش بدم واسه بی لیاقتی یه عده که از سر لجبازی این مملکت را به این روز کشوندند , پس لطفا از جانب خودت فقط حرف بزن ...

الف این را انتشار بده , ابن کمترین حق من رزمنده است که کس با نام ما بازی نکنه (979746) (moderator22)
 
ما
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۲۹:۲۹
چه ربطی داشت؟ (979775) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۲:۰۵:۵۶
دوستان لطفا از رزمندگان استفاده ابزاری نفرمایید این دلار که دیگه مشخصه مشکل داخلیه خود احمدی نژاد بارها گفت که قطعنامه های سازمان ملل کاغذ پاره است و تحریمها اثر نداره بنابراین تحریمها بی اثره ومشکل از خود دولته دیگه چرا دارید پای رزمنده ها رو وسط می کشید لطفا از جانب خودتون حرف بزنید (980071) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۰:۱۶:۲۶
بله براااادر از فديم كفته اند هركسي را بهر كاري ساخته اند نه اينكه از مجلس وورزش وهرجي بكي دست دوستان است بس كن تورا بخدا (980308) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۴ ۰۳:۲۵:۳۵
این بار دشمن ما عملکرد بد دولت خودمان است و چون استخوانی در گلو است (980888) (moderator102)
 
محيا
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۴۰:۲۶
خجالت هم خوب چيزيه.
كلا براي مهار همه چي از پليس درخواست ميشه !!!!
چيزي مونده كه براي مهارش سراغ پليس نريد.... (979312) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۲:۰۲:۳۴
سیستم اعتقادی به مدیریت فرایندها نداره اعتقاد سیستم اینه که چهار نفر را بگیرند و...همه چی درست میشه کلا اعتقادی به اصول اقتصادی وجود نداره فقط بگیر وببندو... (980067) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۴۲:۰۷
باید به دلار به دید مواد مخدر نگاه شده و خریداران و فروشندگان آن دستگیر و مجازات شوند.
باید واحد پول ملی عوض شود.
باید 4 صفر از ریال حذف شود. (979317) (moderator22)
 
Finland
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۰:۴۴
چطوره حکم اعدام برای هرکی دلار خرید و فروش می کنه بدیم (979559) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۱:۲۵:۱۱
معلومه شما با بازار سر و کار نداشتی. عزیز من وقتی کسی میخواد چیزی وارد کشور کند، باید با دلار معامله کند. (980042) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۲:۰۰:۰۸
4 تا صفر که هیچی 40 تا صفر هم دم به دم حذف کنید باز صفر تولید میشه بگیر ببند هم چاره کار نخواهد بود همین تفکرات امثال شما جامعه را به اینجا رسونده (980065) (moderator1)
 
ایرانی
Switzerland
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۴۴:۴۳
بابا دلت خوشه .یعنی چی دنبال دستهای پنهانه؟ یه نگاهی به دست خودش بکنه همه چی دستگیرش میشه (979321) (moderator22)
 
کوروش
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۴۵:۳۶
بلای جان مملکت ، بی اعتمادی و بی اعتقادی به دانش و تخصص ، عدم صداقت و غیر شفاف بودن ، نامحرم دانستن مردم و نادان فرض کردن آنهاست (979322) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۵:۵۵:۴۵
مرحبا!!! (979551) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۵۳:۵۲
دیر شده. (979337) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۵۴:۳۹
از چه كساني انتظار داريد ايثار كنند ؟ فكر مي كنيد اينها مانند جوانهاي بسيجي ويا مردم عادي هستند كه با هر ندائي براي ايثار جان خود هم كه باشد به خيابانها مي آيند ؟ زهي خيال باطل اينها مرفهين جامعه هستند كه ماشينهاي چند صد مليون آنها به دوبرابر يا بيشتر رسيده براي جبران كاهش ملياردها ريال پس اندازشان نگرانند از اين وضع سود هاي فراوان بدون پرداخت يك ريال ماليات به دولت نصيبشان مي شود عزيزان من راه حل اين نيست به فكر ديگري باشيد (979338) (moderator22)
 
محمد جلالی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۵۶:۲۹
تعاریف همسایه و فلان وابسته مبین این بود چکار کنم پولم ارزش ود را از دست ندهد اولی سال کذشته صد سکه خیده بود و دومی امسال صد میلیون نقدینگی خود را دلار خیلی ساده هردو پولشان را حفظ کردند راستی این پولها باید در گوشه صندوق خانه ها خاک بخورد چقدر این پولها به این صورت شده اگه
دعای شما مستجاب میشد و این پولها در چرخه تولید بود بیکار داشتیم خدایا مردمی که یک کیسه برنج و یک دبه نفتشان و جوانشان را برای تو و حکومت تو تقسیم میکردند چه به رشان اوردیم خدایا نبینیم ان روزی که ان زیبائیها مورد توهین قرار گیرد (979342) (moderator22)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۵۶:۳۱
اتفاقا آن مردمی که برای حفظ سرمایه به بازار ارز هجوم آوردن مستحق مدیرانی از جنس خودشونن کسی که دلار لازم نداره فکر می کنه وقتی اوضاع بدتر بشه میره تو داهاتشون دلار خرج می کنه می خوره
این مردم فرصت طلب مستحق همین مسوولین هستن
اگر در کره یا ژاپن چنین اتفاقی می افتاد هرگز از مردم چنین رفتاری سر نمی زد
دو سه تا کارمند پتروشیمی می شناسم که 700000 دلار ارز تو خونه دارن اگه با همین وضع ارز تو خونه های مردم باشه دولت از کجا بیاره بریزه اینا انبار کنن

وقتی میگین مردم خوبن دولت بده آدمو یاد لغت تماشاگرنما تو ورزشگاه می ندازه که مدعیا ایران بهترین تماشاگرا رو داره

خلاصش اینکه این مردم و این دولت سر و ته یه کرباسن (979343) (moderator22)
 
سید علی
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۵۰:۴۶
این طبیعیه که مردم تلاش کنن سرمایه شون رو حفظ کنن. الان که من دلار نخریدم و چیز دیگه ای هم و درواقع نصف پارسال پول دارم، شما جواب زن و بچه م رو می دی؟ (979929) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۴:۳۵:۲۲
تو این کشتی همه با هم نشستیم اینکه هر کس باید به فکر خودش باشه هم درست اما اگر کاری که می کنن سوراخ کردن کشتی باشه چی؟ بازم حرف شما درسته؟ (980490) (moderator22)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۰۱:۴۶
منبعد در انتخابتون دقت كنيد كه مثل الان بعد از واقعه كاسه چه كنم چه كنم دست نگيريد. (979352) (moderator22)
 
مجید
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۰۲:۵۳
شما دوست عزیز توی همین چند وقت گذشته چقدر اعتماد سازی با بالعکس جو سازی کردید؟ ما همه مقصریم.
من منتقد جدی دولت هستم اما همیشه توی این شرایط سعی کردم از تکرار چیزایی که ممکنه شایعه باشه حتی به یک نفر هم خودداری کنم . بیاییم با خودمون صادق تر باشیم. (979353) (moderator22)
 
امیر
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۰۵:۰۳
"مردمي كه براي حفظ ارزش دارايي‌هايشان، به بازارهاي ارز و طلا هجوم آورده‌اند، چندان مستحق سرزنش نيستند."
مستحق سرزنش نیستند؟ حتما مایی که دارایی ای نداریم تا بخوایم ارزشش رو حفظ کنیم و روز به روز شاهد افزایش قیمت ها هستیم مستحق سرزنش هستیم؟ این کاری که شما ازش نام بردی بهش میگن دلالی یعنی بدون هیچ زحمتی به دنبال سود هنگفت بودن و این مردم در مقابل 70 میلیون حتما مستحق سرزنش اند چون به هیچ چیز فکر نمی کنند جز جیب خودشون. (979357) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۱۱:۴۳
دوست عزیز تند نرو
اونها که سرمایه اندکشون را به دلار تبدیل می کنند سود نمی کنند بلکه سرمایه شون ثابت می مونه ولی بقیه در حال کاهش سرمایه هستند (979897) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۲۳:۳۳:۰۲
اشتباهی منفی دادم . (980811) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۰۵:۵۷
مردم هـم ديگر نخواهـند كر !! گذشت آنزمان كه آنسان كذشت!! (979359) (moderator22)
 
مهمان
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۰۸:۰۸
بابا شما مجلسی ها یه فکر بکنید
چرا اون موقع که 3 هزار ملیارد خورد این وزیر رو استیضاح نکردید! چرا الان که ظرف کمتر از 2 ماه ارز نزدیک به دو برابر شد باز نه ویزیر استیضاح میشه نه رئیس جمهور میاد به مجلس به کسی حرفی بزنه... هیچ کس به هیچ کس نیست
چزا شما ها تحصن نمی کنید .. دیگه رای گرفتید همه چیز رو از یاد بردید؟
همه مثل هم هستید تا زمانیکه این وضع باشه مردم نه به دولت نه به مجلس اعتماد ندارند .... درست گفتید شما اعتماد... کسی دیگر به دولت مردان و نمایندگان اعتماد ندارند! (979362) (moderator22)
 
آشنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۱۰:۰۳
اگرواقعاً نمیدانیم چه اتفاقی افتاده که سوال صحیحی نیست چون شما در توضیحات بسیار شفاف توضیح داده اید که جای تشکر دارد ولی چکار باید بکنیم
جای تاسف دارد که اینهمه مخ اقتصادی تو مملکت داریم ونمیدانیم چکار باید بکنیم بنده تضمینی شش ماهه مشکل تورم را حل میکنم کلید حل تورم نزد بنده است واقعاً میخواهید بدانید با ایمیل بنده تماس بگیرید . (979365) (moderator22)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۵۵:۳۳
ببخشید! من آناتومیم ضعیفه. چی اقتصادی تو مملکت داریم؟ دقیقاً میشه کجای بدن؟ (979937) (moderator1)
 
askari
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۱۰:۵۷
تحلیل شما اصلا درست نیست ،اینکه قیمت ها به صورت لحظه ای 20تا 30درصد بالا و پایین میشوند نمی تواند نشانه بیماری هلندی باشد. (979368) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۱۱:۵۷
استعفای دولت بهترین راه (979372) (moderator22)
 
مراد
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۱۳:۱۱
کو گوش شنوا وزیر اقتصاد باید برود باشگاه میل بزند (979375) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۵:۱۳:۲۲
کشتی گیره نه وزنه بردار (980516) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۱۴:۳۷
اعزام پليس به فردوسي در بازار اينطور تعبير مي شود كه دست دولت براي تزريق ارز به بازار خالي است؟!
تا کی می خواهید این پنبه را در گوش خود نگه دارید که دست دولت خالی نیست ؟
احمدی نژاد با صراحت هرچه تمام تر از اثرات تحریم و کاهش فروش نفت سخن گفت ، دیگر چه انتظاری دارید ؟
صندوق ذخیره ارزی خالی ، کاهش شدید فروش نفت ، گسترده ترین تحریمهای اعمال شده تا به امروز ،
به نظر من خوش خیالی است که فکر کنیم اگر دولت تصمیم بگیرد از امروز بچه خوبی باشد ! فردا بازار رو به بهبودی رود .

ارائه لایحه یا طرح ریاضت اقتصادی با محوریت ممنوعیت کالاهای الکترونیک و خانگی و همچنین ممنوعیت ورود تمام کالاهای چینی ، استقلال بانک مرکزی از دولت ، لغو مجوز صرافی ها و دادن اختیار فروش ارز به تمام شعب بانکها و همچنین امکان افتتاح حساب ذخیره ارزی در همه بانکها برای مردم ، توقف موقت همه طرحهای عمرانی و شروع مجدد آنها با توجه به اولیت اتمام و محدویت های بودجه ای می تواند راهگشا باشد (979380) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۴۷:۰۸
اشکال این است که عده ای هنوز نمی خواهند قبول کنند که مملکت مشکل دارد و میخواهند با همدیگر تسویه حساب شخصی کنند (979733) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۶ ۱۶:۵۱:۱۹
چطوره تا اطلاع ثانوی ماه رمضون رو هی تمدید کنیم تا شرایط بهتر بشه من یکی خراب این راه حلهای شما هستم لقمه را دور دهنتون می چرخونید مشکل ما فقط با حذف تحریم ها حل میشه همین و بس به اندازه کافی داریم از اقتصاد مقاومتی میکشیم لطفا ریاضت اقتصادی را قاطیش نکنید (982648) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۲۲:۲۲
تمام مشكل از بي بصيرتي است و امروز مردم به خوبي بي بصيرتان را مي شناسند.
خوب است مسولين نزد جناب اقاي هاشمي بروند و ضمن يادگيري بصيرت ؛براي حل بحران از او كمك بخواهند (979397) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۲۲:۳۵
این دولت و صداقت ؟؟؟؟؟؟؟؟ (979398) (moderator22)
 
ریز بین
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۲۵:۵۳
حالا این یعنی چی که گفتی کمک کردی که بردبا ل یا بیاد پایین (979404) (moderator22)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۳۲:۵۳
اتفاقی که داره میافته اینه که داریم بدبختتر و بدبختتر میشیم.
کاری که باید کرد اینه که بعضیها باید دست از سر این مردم بردارن. (979415) (moderator22)
 
خسته
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۳۵:۲۷
اقتصاد علم و سواد و عمل میخواد نه پلیس و بگیر و ببند ... اخه اینم شد روش ؟؟ (979418) (moderator22)
 
سعید
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۳۹:۱۲
باورم نمیشه شما دارید از نا کارآمدی دولت حرف می زنید!
شما واقعاً تازه اینو متوجه شدید؟
خوب ما که 3 سال پیش همینو میگفتیم، به هزاران کار نکرده متهممون کردید! (979420) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۸:۴۴:۳۰
سلام. گویا تازه الف خوان شده اید. اینا حداقل از 6 سال قبل (2 برابر قبل تر از شما) این حرف ها را می گفتند و این هشدارها را می دادند. (979663) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۰۰:۵۵
ا؟ جدی؟؟؟ پس چظور رای توکلی باز هم احمدی نژاد بود؟؟؟ (979886) (moderator1)
 
سعید
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۳:۲۲:۲۵
ما الف خوان بودیم، گویا شما الف خوان نبوده و نیستید. کاش میشد آرشیو الف را در اینجا ورقی زد! (980434) (moderator22)
 
محسن
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۴۳:۴۷
تحليلي بسيار منطقي و عالي بود ، در اين هرج و مرج اقتصادي كه گريبان كشور را گرفته است بهترين راه حل منطق درست و شناسايي گره كار بدون احساسات حزبي و جناحي و شخصي است . با تهمت زدن و افترا بستن به ديگران و شانه خالي كردن از مسئوليت ها كار درست نخواهد شد . (979426) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۴۹:۱۵
اگر بازار اشفته و شلوغ شود بنفع جناح انحرافی است بنابراین (979430) (moderator22)
 
زهرا م
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۴:۰۳:۴۹
وقتي هرلحظه ارزش ريال در حال پائين امدن است و مردم براي حفظ ارزش پولشون مجبورند به دلار و طلا تبديل كنند وقتي ارزش خريد حقوق كارمندا به يك و سوم رسيد قيمت اجناس ضروري مردم لحظه اي بالا مي رود از لبنيات گرفته تا غيره درخواست از مردم جهت صبوري و ايثار جاي بسي تامل دارد (979442) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۴:۱۴:۴۰
هیچی اتفاقی نمی افتد. ما هم هیچ کاری نمی کنیم.

اصلا همه چی آرومه. ما چقدر خوشحالیم (979453) (moderator22)
 
عبدالله
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۴:۲۵:۲۰
متأسفانه دوستان عزیز گذشته ها را فقط از یک دید می نگرند و یادشان نمی آید که این آقای احمدی نژاد از اولش هم همین دیدگاه ها و روش کاری را داشته است ودوستان بخصوص در انتخابات سال 88 چشم برروی همه چیز بستند ، بدبهی است که دربروز این مشکلات و مصائب ایشان هم شریک هستند وتا زمانی که الزام به قانون و نظارت های قانونی فقط در حد حرف و شعار باشد اوضاع از این بهتر نخواهد بود (979459) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۴:۲۷:۰۳
من میدونم چه اتفاقی داره می افته
داره مملکت با سیاه نمایی های شما شلوغ میشه و به آتیش کشیده میشه تا بالاخره شما ها کوتاه بیاین (979460) (moderator22)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۵۹:۰۲
سیاه نمایی ؟؟؟؟؟ شما واقعاً مثل اینکه همه چی رو رنگ و وارنگ می بینی. طیف رنگ سیاه رو چشمات تشخیص نمی ده؟ (979939) (moderator1)
 
اخوي
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۱۱:۵۲
آخه برادر ، همه كه بصيرت شما را ندارند

شما به روشنگري سايبري تان ادامه بديد

اجركم عند ... (979955) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۸:۴۴:۲۴
شما هم یه سیاه نمایی سایبری تون ادامه بدید.
اجرتون با آمریکا (980623) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۴:۳۰:۰۷
:) (979462) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۴:۳۷:۲۵
اگر واقعا قصدي براي بهبود در كار باشد:
1- اعلام كنند كه يارانه نقدي را ديگر واريز نمي كنند.
2- كساني كه محتاج به يارانه اند به كميته امداد مراجعه كنند.
3- دريافت هرگونه ماليات، عوارض و هر هزينه ديگر بر توليد ( اعم از توليد كالا و خدمات) متوقف شود.
4- واردات بنزين و فروش آن آزاد شود. دولت از ارايه بنزين به مردم دست بردارد و بنزين توليد داخل را به قيمت جهاني به اشخاص بفروشد.
5- هيچ رديف بودجه تحت عنوان يارانه در اختيار دولت قرار نگيرد.
6- نهادهاي مردمي ( واقعا مردمي) براي حمايت از محرومان تاسيس شود و دولت فقط با نظارت بر آن نهادها، به آنان ياري دهد و اساسا خود به اين عرصه وارد نشود. (979470) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۵۳:۰۶
شکمت سیره؟ (979743) (moderator22)
 
محمود
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۲۲:۵۵
فکر کنم شما قصد یکسره کردن همه چیز را داری؟ (979861) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۴:۴۲:۲۹
این افزایش نقدینگی که می گی کجاست. حقوق ما که همان حقوق سابق است لطفا کمی شاف سازی کنید که این چند هزار میلیارد تومان نقدینگی به جیب کدام انسانهای خوش شانس رفته است و حالا کجاست (979475) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۴:۴۶:۵۸
هر چه بيشتر جلو مي‌رويم ، بيشتر احساس درماندگي مي‌كنيم
خدايا خودت كمك كن - ظاهراً اوضاع كلاً از كنترل خارج شده (979478) (moderator22)
 
امیر حامد
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۴:۵۹:۵۲
این اقتصاد مریض کارش از "آنتی بیوتیک" گذشته است . ولی هنوز یک راه برای زنده نگهداشتن آن باقیمانده تا وقت درمان های مناسب برسد. "پنی سیلین" آن هم با "دوز" بالا.

تنها کار فوری که میشود کرد، افزایش نرخ بهره سپرده های میان مدت در حد بیش از 50 در صد است. حتی برای کمک بیشتر، جمع یارانه نقدی نیز در پایان سال پرداخت شود. (979496) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۵:۰۴:۴۴
جانا سخن از دل ما می گویی! (979499) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۵:۳۱:۳۵
حرفهای قشنگی بود ولی متاسفانه فقط حرف بود ضمنا دوست عزیز یاداوری میکنم اب رفته هیچ وقت به جوب برنمیگرده. دارم فکر میکنم به کلمه ی اعتماد !! اعتماد !!! اعتماد!! (979529) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۷:۵۶
جالب همه جا اول صورت مسئله را پاک می کنند در هیچ سایتی قیمت دلار اعلام نمی شود پس مشکلات حل شد کار دولت همینه !!!!!!!!!!!!!!!!! (979574) (moderator22)
 
عباس
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۸:۰۹:۴۱
امروز ۹۱/۷/۱۲ هم که در بازار و چهار راه استانبول خبری نبوده و در هیچ رسانه ای هم بهش اشاره نشد (979646) (moderator22)
 
مهذی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۸:۵۱:۳۲
به نظر من کنترل بازار ارز از طریق نیروی نظامی و بستن بازار کار معقولی نیست اگه اینطور بود که اروپا مشکل اقتصادی خودشو با کمک ناتو حل می کرد. نمی دونم این سیاست های چماقی کی می خواهد جای خوذ را به تعقل و خرد جمعی بدهد (979673) (moderator22)
 
مصی
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۸:۵۶:۳۵
اتفاق ؟ اینجا که همه چی آرومه ... جو را متشنج نکنید .... منکه اتفاقی نمیبینم (979677) (moderator22)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۱۳:۴۳
سلام وخسته نباشید (979694) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۱۹:۴۸
چه باید کرد،منظورتون کیست؟
توی این وسط که همه مسئولین حتی حاضر نیستند به یک جمله اعتراف بسنده کنند و مسولیت را بر عهده بگیرند فکر نمیکنم کاری بتوان انجام داد.برای حل هر مشکلی پذیرفتن وجود مساله لازم است تا راه حل برای آن بوجود آید. اما در این فضا که همه توپ را به زمین دیگری می اندازند و یکی دشمن خارجی و دیگری عوامل داخلی را مقصر می دانند بافتن راه حل (چه باید کرد) کار بسیار دشوار و سختی است. اما هر جا بتوان جلوی این نابسامانی را گرفت باز هم جای خوشحالیست.
خبر از صندوق ذخیره ارزی ندارم ، موجودی دارد یا نه. ذخیره طلای کشور رو هم نمیدونم . ذخیره طلا برای چه مواقعی است .اگر وجود دارد وارد بازار کنید تا نرخ پایین بیاد و سرمایه های کوچک هم جذب شود تا کمی از حجم پول موجود کاهش یابد، نرخ سود سپرده ها افزایش یابد تا عده ای هم پول خود را به بانکها بسپارند. مگر چند درصد مردم توی کار خرید و فروش ارز هستند. اگر واقعاً ارز دست دلالهاست با نرخ پایین آزاد سازی کنید تا اونایی که دلار ذخیره کرده اند هم پوزه شان به خاک مالیده شود (بعید می دانم دست دلال و واسطه توی بازار ارز باشد،خود دولت دنبال جبران کاهش صادران نفت است و می خواهد به این شکل جبران نماید) اگر قرار بود به این راحتی کار انجام شود .... (979699) (moderator22)
 
محمدعلی
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۲۰:۰۸
چرا مردم مقصر نیستن!؟
یادم هست حجت الاسلام نقویان داشت تعریف میکرد دوستی داشت تو المان زنش آلمانی بود خود مرده ایرانی... طرف تعریف میکرد که تو رادیو المان اعلام کرد امسال با مشکل شکر و قند مواجه هستیم و من طبق اخلاق ایرانی خودم رفتم چندین کیلو قند و شکر خریدم که ذخیره کنیم به مشکل نخوریم
زنم اومد خونه تا وضعیت رو دید پرسید چرا گرفتی .. منم با آب و تاب تعریف کردم که زرنگی کردم قبل مشکل اینکارو کردم... زنش شاکی میشه میشه میگه مرد حسابی تو رادیو اعلام کرده که مردم صرفه جویی کنن این قدر که تو خریدی از مصرف چند سال ما هم بیشتره...که تو اینطوری کردی!! زود باش برو پس بده و مجبورم کرد که جنسارو بردم پس دادم..
حالا یک روز تو ایران بگو پودر ماشین نیست همه چندین کارتن میرن میخرن...
مرغ نیست وحشی بازی درمیارن.. فردا معذرت میخوام بگی آفتابه نیست طرف فکر نمیکنه اینهمه به چه دردش میخوره میره 50 تا آفتابه میخره برای روز مبادا :)) (979700) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۱۱:۵۹
عزیز دل برادر ، اون برای آلمان صحت داره با نرخ تورم نزدیک به صفر .آنهم برای این صفر نیست که درصدی تورم برای اقتصاد لازم است .نه اینجا که شیر و ماست که قابل ذخیره سازی نیست و تاریخ مصرف یک هفته ای داره روزانه در حال افزایش قیمت است. مردم مقصر نیستند،اگر هم طلا و ارز ذخیره می کنند اندک پس اندازشان است که برای حفظ ارزش اونو تبدیل می کنند.
ثانیاً اونجا وقتی فراخوان می کنند، ردم پاسخ می دهند ولی اینجا چی وعده مسئولین کلا بالعکس از آب درمیاد و اینجاست که اعتماد عمومی از بین رفته و هر فراخوانی واکنش منفی در پی داره .
لطفاً قیاس درست بفرمائید از قول حاج آقا ... (979898) (moderator1)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۰۸:۴۴
یه فرق بزرگ هست اونجا با اینجا. خانم مرکل که رفت ایتالیا، همسرش با هواپیمای غیر دولتی اومد. خبرنگار ازش پرسید چرا؟ جواب داد این هواپیما برای استفاده صدراعظم آلمانه (یعنی فقط من) و نه مصارف شخصی! (نقل قول) حالا رییس جمهور ما هم میره نیویورک با 160 و یا 120 نفر !! رییس فدرال رزرو در لفافه یه چیزی میگه، همه بورسها تکون می خورن، طلا جابجا میشه چون همه می دونن حرفش و عملش یکیه. اینجا رییس بانک مرکزی و و زیر اقتصاد و ... هر کدوم یک حرف می زنن تازه خودشون هم به اون معتقد نیستن. برو بابا. قیاست مع الفارقه. (979952) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۱:۵۵:۰۸
عجب حالا جنسها رو ببرین تحویل بدیم مشکلتون حل میشه؟اخه این چه استدلال مضحکی است شما اورده اید تعدادی از مردم ممکنه این کار رو بکنن ولی محدوده و تاثیر چن دانی نمیذاره مساله عمیقتر از این حرفها است بصیرت داشته باشید. (980059) (moderator1)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۲۰:۵۲
با سلام
تا زمانی که مدیریت و مملکت داری علمی و با حساب و کتاب نباشه همینه.فرقی هم نمیکنه کی رئیس جمهور باشه.اقا باید واقعیات رو قبول کرد. (979702) (moderator22)
 
China
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۳۷:۳۳
وقتی رییس دولت مدارک آکادمیک رو کاغذ پاره میگه ، کاملا مشخص است هنگام تصمیم گیری چگونه عمل میشه.

هیچ وقت قضایای مربوط به سود بانکی را در سالهای قبل نمیشه فراموش کرد که چه اصراری بود بره تک رقمی شه و رییس بانک مرکزی عوض شد.

من نمودونم آیا واقعا مصالح کشور رعایت میشه و یا فقط از روی تصمیم گیری شخصی عمل میشه،

خوب شد این تحریم ها بود وگرنه چیزی نبود که تقصیر بندازن گردنش .
جالب اینجاست گاهی اوقات میبینیم نخست وزیر فلان کشور بخاطر ایجاد شرایط بد چه اقتصادی و چه اجتماعی از مردمش پوزش میخواد و گاهی هم استعفا میده، تا حالا چنین صحنه ای تو این مملکت مشاهده نشده ، شاید بخاطر اینه که همه چیز داره درست انجام میشه!!

اصلا دلار قیمت بالا قبول، فقط خواهشن یک قیمت مشخص کنید مثلا 10000 تومان بعد تا چند وقت خواهشن دست به قیمتش نزنید، اینجوری اصلا هیچکی تکلیقش نمودونه. (979724) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۴۱:۱۹
اتفاقا بنظر من اقتصاد دانها درست بوظیفه خود عمل نکردندو انچه را باید میگفتند نگفتند ویا ترسیدند بگویند یا اینکه بخاطر از دست دادن موقعیت خود سکوت کردند تاعده ای نادان برای کشور تصمیم بگیرند (979726) (moderator22)
 
الیاس
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۵۱:۳۵
دولت با بی برنامه گی و گنده گویی بدون تخصص باعث این تورمها شده و پولهایی را که باید به سمت تولید میرفت بی هدف عالی در جامعه تزریق نمود
و بطور مقطعی با گدا پروری برای خود محبوبیت و رای جمع نمود، ولی الان با این تورم و کاهش ارزش ریال هدف مندی یارانه ها معنا پیدا نمیکنه و ارزش بنزین صد تومانی از بنزین 700 تومانی فعلی بیشتر بود ! (979739) (moderator22)
 
ali
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۹:۵۱:۵۳
ما همیشه ملت زجر کشیده ایم و همیشه پز ایرانی بودنو میدادیم - نسل آریایی - نسل عدالت - نسل کوروش و داریوش و الان هم یه گروه آدم بیچاره ایم که روز به روز در فقر فرو میریم - فقر این نیست که پول نداشته باشیم همین که هروز توان خریدمون کم بشه و قدرت خرید نداشته باشیم خودش فقره - همین که سفرمون روز به روز خالی بشه فقره - همین که باباها و مامانا خجالت بچه هاشونو بکشن فقره ... (979740) (moderator22)
 
یک کارمند تبریزی
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۰۰:۰۹
در کامنت اول فکر کنم منظور از غذایا !!همان قضایا باشد .

به نظر حقیر علت هرچی میخواهد باشد برای مردم نتیجه مهم است .علت برمی گردد به افراد مسئول!!و سکانداران اقتصادی .آن چیزی که اتفاق افتاده کاهش شدید و غیر منطقی و حداقل نصف شدن قدرت خرید قشر حقوق بگیر است .ضاهراً به حقوق کارمندان 15 درصد اضافه شده ولی در واقع حقوق قشر مذکور بیش از نصف کاهش یافته (قدرت خرید ). من فکر می کنم شیرینی یارانه نقدی با این وضعیت اسف بار بازار در کام مردم تلخ شد . ای کاش قیمت ها اینقدر لجام گسیخته افزایش پیدا نمی کرد و یارانه نقدی نیز پرداخت نمی شد!! معنای این حرف اینست که اگر 100 تومان به جیب من نوعی گذاشته شده از جیب دیگرم حداقل 300 تومان برداشته می شود .!! (979751) (moderator22)
 
داود
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۱۲:۳۶
پیشنهادمیکنم دراین موقعیت بحرانی وحساس اقتصادی ازتفکرات مدیران زمان دفاع مقدس بهره بگیریم که باان هزینه های سنگین جنگ تحمیلی وکاهش درامد اب دردل مردم تکان نخورد (979761) (moderator22)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۱۷:۲۳
با تشکر از نویسنده این گزارش که واقعا" در روشن کردن افکار خواننده عالی کار کرده است . (979767) (moderator22)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۱۸:۴۹
چند روز پیش با یکی از دوستانم که آپارتمان اضافه خودشو فروخته و از زمانی که دلار 1300 تومن بود تا امروز به تدریج شاید حدود یک میلون دلار خرید و انبار کرده بحث می کردم که این کار تو بدون اینکه نیاز مالی داشته باشی خیانت به مردم و عمل نکردن به مسئولیت اجتماعی ات محسوب میشه و به ازای هر ریالی که تو سود میبری یک ریال مردم عادی فقیر تر میشند و بابت اون خونواده هایی که بابت این سودا گری از آوردن گوشت ومرغ سر سفره هاشون محروم میشند، تو در درگاه الهی باید پاسخگو باشی ...، با بی تفاوتی محض جواب میداد که من مسئول دیگران نیستم و هر کس باید به فکر خوش باشه...، این صحنت ها خیلی برام درد آور بود . اماچه کسی یا کسانی باعث شدند تا این مردمی که حاضر بودند جونشونو برای هم بدند به اینجا برسند ...؟؟، به نظر من ما خودمون این مردم رو اینطوری تربیت کردیم با بی صداقتی ها، اون وقت که هر چی رو که مردم رو ازش نهی کردیم بعد کاشف به عمل اومد که خودمون بدتر از اونها رو انجام میدیم و به هیچ چیز و هیچ کس هم پاسخگو نیستیم، اون وقتی که.... (979769) (moderator22)
 
Canada
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۱۸:۵۷
ده سال پیش یه کتاب خوندم در مورد سیاستها و اتقاقات در اقتصاد افریقا الان هم همون شده خیلی حالبه فکر نمیکردم مطالعه یه کتاب اینقدر مفید باشه. (979770) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۴۱:۰۸
مگر همین دولت نبود که گفت قیمت دلار 900 تومان است !!! (979779) (moderator22)
 
دل مرده
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۰:۵۴:۲۳
در زمان کورش ارزش پول ایران از همه کشورهای دنیا بیشتر بوده.کورش هیچگاه اجازه نداد ارزش های کشورش ذره ای کم شود چون بسیار وطن دوست بود. اما حالا چی ؟ ارزش پول کشور ما فکر کنم از افغانستان هم پایین تر اومده باشه!! آیا ارزش پول یکی از ارزشهای یک مملکت نیست که دولتمردان کشورمان آنرا به فنا داده اند؟؟؟؟؟؟؟؟ (979785) (moderator22)
 
لقمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۱:۳۵:۰۷
فکر کنم مقایسه الان با زمان کورش واقعا بی انصافیه . نمی خواهم کار های دولت را توجیه کنم ولی این حرف این دوست عزیز کاملا بی منطقیه اون زمان این همه از سوی ابر قدرت ها تحت فشار نبودیم. الان هم اگه همه همکاری می کردند به راحتی جلو همه تحریم ها بدون هیچ مشکلی می ایستادیم اما افسوس که همه به فکر سود آنی خودمونیم و هیچ کس فکر نمی کنه کاری که انجام می ده چی ضرر یا سودی برای مملکت داره (979820) (moderator22)
 
ناشناس
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۱:۴۱:۳۹
مگه زمان کوروش جمعا چند کشور بود؟ (979824) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۱:۱۶:۲۰
خداحافظ ريال .
خداحافظ رشد اقتصادي .
خداحافظ توليد ملي و سرمايه ملي.
خداحافظ راستگويي .
خداحافظ جشن و شادي .
خداحافظ لحظه هايي كه با خريدن ميوه و غيره دل بچه ها شاد ميشد .
حداحافظ گردشهاي اخر ماه و هفته.
خداحافظ لباس و كفش نو .
خداحافظ كار و اشتغال.
خداحافظ كارخانه هايي كه موجب اشتغال ميشديد .
خداحافظ ازدواج .
خداحافظ مسكن .
خداحافظ پيشرفت و ترقي .
خداحافظ روزهاي گرم و صميمي در كنار خانواده
خداحافظ خيرات و احسان .
خداحافظ دستگيري از نيازمند .
خداحافظ خنده روي لبان بچه هاي قشر كم در امد و كارگر و كارمند و بيكار.
خداحافظ ابهت مردانه هنگام ورود با دست پر به خانه .
خداحافظ بيماري كه ميتونستي درمان بشي
.خداحافظ خيلي چيزاي ديگر .................................
اميدوارم منتشر بشه (979802) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۳۴:۴۶
تو تازه الان خداحافظی می کنی؟ (979870) (moderator1)
 
سرباز
۱۳۹۱-۰۷-۱۴ ۱۰:۱۷:۵۴
دادا تو چند سالي خداحافظي كردي (981032) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۱:۵۲:۲۸
خیلی از چیزهایی که گفتید قبلا هم از بین رفته بودند:راستگویی،رشد اقتصادی،کار،مسکن این موارد رو قبل این جریان هم ما باهاشون مشکل داشتیم الان وضع بدتر شده (980054) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۵:۳۶:۱۷
یعنی ایران 1404چی می شه (980530) (moderator22)
 
سرباز
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۷:۳۶:۲۳
بكوري چشم بد خواهان مردم كه از اين مملكت فرار كرده اند و اگر فراري ها اجازه بدهند كشور ما همين الان هم مشكل ندارد افزايش قيمت دلار به نفع مردم است به صلاح صادركنندگان است اگر دولت بازار بورس ارزي را تقويت كند واز واردكنندگان حمايت كامل داشته باشد (980585) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۱:۲۹:۵۹
بهترين و سريعترين راه حل در زمان فعلي اينه كه دولت يارانه ها را و اگر بتونه حقوقها را چند ماهي به دلار پرداخت نمايد و اگر اين دلار در دست مردم باشد به سرعت قيمت ان پايين خواهد امد و نقدينگي سرگردان ريالي نيز از بازار جمع خواهد شد .
گرچه ميدونم دولت و مجلس هيچ وقت اين كار را نخواهند كرد اما در شرايط حاضر تنها راه كنترل نابساماني ارز و سقوط ازاد ريال است . (979815) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۰۸:۲۹
بهترين و سريعترين راه حل در زمان فعلي اينه كه دولت يارانه ها را و اگر بتونه حقوقها را چند ماهي به دلار پرداخت نمايد و اگر اين دلار در دست مردم باشد به سرعت قيمت ان پايين خواهد امد و نقدينگي سرگردان ريالي نيز از بازار جمع خواهد شد .
گرچه ميدونم دولت و مجلس هيچ وقت اين كار را نخواهند كرد اما در شرايط حاضر تنها راه كنترل نابساماني ارز و سقوط ازاد ريال است . (979848) (moderator1)
 
محمدرضا
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۲:۴۴:۳۸
وضعیت مملکت به گونه ای شده که فقرا هر روز فقیرتر و فقیرتر میشوند و ثروتمندان هر روز ثروتمندتر. امیدوارم که مسئولان کشور در روز قیامت بتوانند جواب خون شهدا را بدهند. (979875) (moderator1)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۰۲:۵۷
فقط محض اطلاع رييس محترم جمهور و بقيه اقايون
شير خشك ببلاك اچ اي كه يازده هزار تومن بود امروز خريدم بيست و دو هزار وپانصد تومن. (979891) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۰۹:۳۸
الف و دوستانش خوب می دانند که برای رسیدن به همین دولتمردان چه بر سر سرمایه اجتماعی آوردند.برای تشخیص ضعف مدیریت و عملکرد این دولت واقعا 4 سال کافی نبود؟ (979896) (moderator1)
 
مهدی
Spain
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۲۵:۰۷
ما خیانت الف و دست اندرکارانش را نمی بخشیم. الان که کشور نیازمند همدلی است با این کارها دنبال چه هستید ؟ از خواب بیدار شوید و ازبازی اعداد بیرون بیایید دشمن نتوانست ما را در جنگ فیزیکی و میدانی شکست دهد و انشاالله در این میدان نیز شکست خواهد خورد امیدوارم فردا از این خیانت و همدلی با بیگانگان حسرت نخورید
توکلی بیدار شو مرد
فتنه جدیدی به راه افتاده
بیدار شو و استدلال های زیبایت را که فتنه گران 88 را رسوا کرد بار دیگر رو کن
مرد باش مرد
مرد می خواهد این میدان
پیرزن نق نقو نمی خواهد
مرد باش مرد (979907) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۷:۵۷:۵۳
اشتباهي مثبت دادم!!! حرفاي شعاري هميشگي!!! (980201) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۵:۴۲:۴۵
ای ول ای ول که همه جا رد دشمن می گذارید اون اقای طهماسب گفت که نقدینگی رو کنترل کنیم اخراجش کردید یادتون رفته اونوقت اونم دشمن بود (980534) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۸:۵۷:۱۶
گویا تا ابد هر کسی اعتراض کنه فتنه محسوب می شه !این یعنی گارانتی! (980630) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۲۰:۴۱:۲۹
شعار نده
اولا كشور الان مديريت ميخواد
دوما از خواب بيدار شو كه دشمن ما همان مديريت اشتباه . رانت خواري . انحصار ي كردن بازار و كالاها در دست يك عده و ... است
سوما جالب اينجاست كه همين رانت خواران و اخلال گران اقتصادي هم اوضاع پريشان را كه خود درست كرده اند به گردن دشمن مي اندازند .
چهارما سعه صدر داشته باش و عقايد مخالف را تحمل كن (980695) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۲۳:۴۵:۱۷
هیج کار ، بد بخت شدیم رفت (979920) (moderator1)
 
حمید
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۲۷:۰۸
آقا جان 45000تومن یارانه که نمیخوایم هیچ ما حاضریم ماهی 45000 تومن هم بدیم احمدی نژاد دست از سر ماو مملکت برداره.والا (979971) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۹:۰۹:۲۳
والا حاضریم بیشتر پول بدیم تا خیلی ها دست از سر این مملکت بردارن. (980270) (moderator22)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۳۰:۰۱
نمودار كژتابی داره!
چون اون چیزی كه در اقتصاد مهمه درصد افزایش نقدینگی هاست نه عدد افزایش نقدینگی!!
به عنوان مثال نسبت سال 80 به 79 نقدینگی از 25 رسیده به 32 یعنی تقریبا 22 درصد رشد
اما در بیشترین افزایش نقدینگی در دولت احمدی نژاد كه در سال 90 نسبت به 89 اتفاق افتاده نقدینگی از 294 رسیده به 353.
یعنی تقریبا رشد16 درصدی داشته..
تقریبا 6درصد كمتر

عزیز من نمودارتوبر اساس حرفی كه ميخايدبزنيدطراحی نكن بلكه حرفتو بر اساس نمودارهای منطقی تنظیم كنی!!

امان از غرض ورزی!!! (979975) (moderator1)
 
مجتبي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۰:۲۷:۱۹
خوبه خودت قبول داري درصد افزايش نقدينگي مهمه. پس درصد افزايش نقدينگي سال 90 رو نسبت به سال 84 حساب کن. اگه سال به سال بخواي حساب کني معلومه درصد تو اين افزايش يکنواخت وحشتناک خودش رو نشون نميده آقاي منطق (980313) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۴۰:۲۷
آقا اگه مشكل كشور نقدينگيه پس اجازه بديد قيمت دلار بره بالا تا بشه با مقدار كم دلار ميزان زيادي از نقدينگي را جمع كرد (979992) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۴۳:۰۲
حضرات دولت احمدی نژاد هر بار که دلار گران می شود شروع می کنند به بستن یک سری سایت شما مگه زمستان چند تا سایت رو نبستید؟ایا جواب داد؟ایا دلار همون 1500 تومن باقی موند؟
ایا به نظرتون این تهدید سایتها به نشان ندادن نتیجه و عدم نمایش نرخ دلار مشکل را حل خواهد کرد؟
شما مگه معتقد نبودین که فلان سایت اخلال ایجاد می کنه؟خب اون که بسته شده
مشکل اینجا است که تفکرات شما عزیزان اینطور شکل گرفته که از ورودی ،پردازش و خروجی فقط معتقد به بخش خروجی هستید یعنی فکر می کنید چهار نفر را اگر بگیرید و ببندید مشکل حل می شود در حالی که چنین چیزی نیست حاضر به هزینه کردن روی بخش ورودی و پردازش نیستید فقط و فقط دنبال مدیریت خروجی ها هسیتید(قایم کردن نزخ دلار انداختن تقصیر گردن بقیه و...)
اخه تو کدوم کشور دنیا نرخ دلار را دولتها می ایند و پنهان می کنند؟
ترسـم نرسـی به کــــعبه ای اعــرابی کاين ره که تو می‌روی به ترکستان است (979997) (moderator1)
 
عمار
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۰:۵۵:۴۶
اعوذبالله من شر الف و توکلیمیشه بفرمایید باید چکار میکرد مملکت صاحب

نداره تواینجا که پرازفرصت طلبه که صد در صد مشاهده کردید

براشون نرخ ارز و درز فرقی نداره دنبال براندازی هستن باید چکار

میکرد این آرزو را به گور میبرن اوندست نون به نرخ روزخورهایی

بلانسبت ال...............ف و تو....................کلی (980010) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۲:۰۵:۲۵
باسمه تعالی
دارد چه اتفاقی می افتد؛

ایران از حق مسلم در انرژی هسته ای خود کوتاه نمی آید

به خواست خدا سوریه دارد بر تروریستها مسلط می شود.

دست دولت مسلمان نمای اردوغان رو می شود.

دارد عربستان از شر رژیم سلطنتی آزاد می شود.

پشت پرده های دولت های مرتجع عرب ونوکری هاشان برای رژیم جعلی صهیونیستی رو می شود.

اروپا وامریکا بخود می آیند وجنبش 99درصد بعد از سرکوب شدید مجدد احیا می شود.

بنابراین تخلیل تک بعدی نفرمائید. (980070) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۲:۲۹:۰۰
خیلی از کشورهای دیگررا یادت رفت بنویسی ! (980402) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۴:۳۶:۲۷
دهشی بده آش به همین خیال باش (980493) (moderator22)
 
کاظم پور
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۰۲:۳۲:۰۹
نان به نرخ روز خواران
اینهمه فریاد بی ثمر دلسوزان مجلس در کاهش نقدینگی بودجه مصوب؟!
چرا چنین بودجه هایی تصویب شد؟
اگر بد اجرا شده، پس کو نظارت؟
فوریت ها را برای چه زمانی نگه داشته اید؟
مجلس در راس امور کجاست؟ (980084) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۱:۱۲:۵۰
بابا این ماهی 45 تومان راقطع کنید
به خدا ماهی
200 الی 300 تومان فقط هر نفر بابت این 45 تومان دارند اضافه خرج می دهند (980347) (moderator22)
 
abbas
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۱:۲۵:۴۵
راهکار بسیار ساده است دولت در اقتصاد دخالت نکند
افزایش نرخ دلار نسبت به ریال سبب رونق تولید ، کاهش سفرهای توریستی به تایلند و... ، سبب کاهش واردات و کاهش نرخ بیکاری خواهد شد. در کوتاه مدت (بین 5 تا 8 سال) قشر متوسط اذیت خواهد شد اما نتیجه خوبی خواهد داشت. در شرایط فعلی ما بایدطبق نظرات دکتر شاخت عمل کنیم و گردش اقتصاد داخلی را رونق دهیم
ما سالهاست که از اقتصاد تک محصولی رنج میبریم . موقعیت بسیار خوبی پیش آمده که مجبور شویم تولیدات مختلف را صادر کنیم تا ارز بدست بیاوریم . بنظر من "عدو شود سبب خیر" . برای اینکار باید منحصرا به تولید فکر کنیم و حتی پروژهای عمرانی که قادر به برگشت پول هزینه شده نباشند بطور موقت تعطیل کینم.
البته پیش نیازهای است که مجلس بعیداست زیر بار برود
- اصلاح قانون کار
- اعتماد به بخش خصوصی و قبول کردن واژه "سود" بطور مطلق و بدون هیچ محدودیتی برای آن
- آزاد سازی قیمت ها (حداکثر طی دو سال بطور ماهیانه )
- برداشتن قوانیین دست و پاگیر جهت سرمایه گذاری (خصوصا کاغذ بازی)
- عدم دادن وام های کوچک و بکارگیری آنها در جهت تولید
- دادن یارانه به تولید کننده و کمک به برداشتن موانع تولید و عدم دخالت دولت در نحوی مدیریت واحد تولیدی
- خارج کردن کارخانه های زیانده از چرخه تولید
- قبول کردن حق کارفرما نسبت به واژه "اخراج" و "تنبیه" (980364) (moderator22)
 
ناشناس
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۵:۱۳:۳۳
سكه 2 ميليون ميشه اونم تا عيد 92 (980517) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۶:۱۵:۱۷
اتفاقی که دارد می‌افتد این است که در حال سقوط هستیم و کاری که می‌توان کرد این است که کمربندهای ایمنی را محکم ببندیم. شاید که فقط زنده بمانیم. (980557) (moderator22)
 
k
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۷:۲۰:۲۲
نتیجه رئیس جمهور شدن بخشدار همین است !خود کرده را تدبیر نیست . (980579) (moderator102)
 
م.ن.
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۸:۰۰:۴۱
فهمیدم که درست و حسابی نیستید که نظر ارسالیم را سانسور کردید. (980594) (moderator102)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۲۲:۲۵:۳۸
اینجور که معلومه نظام سلطه با این تدبیر دوستان تو دشمنی عقب مونده!! (980788) (moderator102)
 
سینا
۱۳۹۱-۰۷-۱۴ ۰۱:۰۰:۲۰
بسیار عالی ست. همه کاسه کوزه ها را بر سر آقای ریییس جمهور بشکنید. همه پاک است دامنشان!
اگر آقای احمدی نژاد یک بار با مردم راست و حسینی حرف زده همین یک بار بوده/ اگر به فکر مردم و کشور هستید چشمانتان را به روی حقایق باز کنید!
واقیت تحریم، واقعیت سیاستهای غلط در تمام این دوران. مجلس کجاست؟ نماینده مردم چیزی را امضا می کند که نخوانده! ئوحشتناک است.
اگر کسی باید استیضاح شود وزیر ورزش است! عجب مجلس با درایتی! (980840) (moderator102)
 
زنده باد پول ملی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۴ ۰۲:۳۷:۳۴
با سلام

-جدا چرا مسئولین کشور حفظ ارزش پول ملی را مانند صیانت از مرزهای کشور و مساله امنیت ملی نگاه نمیکنند؟!معلوم نیست چه کسی این چک سفید امضاء را داده تا مسئولین اقتصادی هر وقت خواستند هر بلائی به سر (ریال) بیاورند.

- چرا رشد نقدینگی در طول سال کنترل نمیشود و سیاست انقباضی در پیش گرفته نمیشود؟ چرا بخشی از ذخائر ارزی و طلا صرف تقویت پشتوانه پول ملی نمیشود؟
- پرداخت یارانه نقدی دیگر چه فایده دارد؟ آیا بهتر نیست تا بجای آن کمکهای غیر نقدی ارائه شود تا بخش تولید نیز بهره مند گردد؟

و... (980874) (moderator102)
 
Ghani
۱۳۹۲-۰۷-۱۸ ۰۶:۴۹:۲۵
سلام بر همه شما دوستان

ببخشید ولی من فکر میکنم که فروپاشی اخلاق به دنبال کاهش ارزش پول ملی در کشور است .

رواج لقمه های ,حرام, و در نتیجه بوجود آمدن اخلاق های بد جامعه مثل : خودپسندی، زیاده خواهی و سودجویی…


آیا از اثرات مال حرام در زندگی و تاثیر آن بر فرزندان خود بی خبریم؟

آیا شیوع این همه فساد و گناه و ,خشونت, در خیابانهای شهرمان را که قطعا اثر لقمه های حرام است را نمی بینیم ؟


آیا قصه جالب تخم مرغ های آن روستا را تا به حال شنیده اید؟
که برای شکستن ,وحدت, و همدلی مردم روزی به همه آنها گفته شد یک تخم مرغ بیاوردند
و کوهی از تخم مرغ انباشته شد و سپس هر کس یک تخم مرغ برداشت و رفت و بدین سان مردم آن روستا به سبب مخلوط شدن مالشان با مال غیر نسبت به هم بدبین شده و وحدتشان از بین رفت؟


متاسفانه بازی با ارزش پول ملی مثل حکایت تخم مرغ و سبب مخلوط شدن مال مردم با مال غیر و بد بینی به یکدیگر و از بین رفتن وحدت و در نتیجه باعث نابودی مملکت و نظام اسلامیست !

www.Reba.ir

بازی با ارزش پول رایج خلاف اخلاق و علم اقتصاد ، خلاف عقل و دین می باشد

فقر و رانت و تورم و کاهش قدرت خرید و کاهش ارزش پول همه ریشه در فاسد در سیستم مالی و بازی با ارزش پول در کشور است . (1708116) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.